Skiepai planuojant nėštumą ir nėštumo metu (33)

Gydytoja skiepija nėščią moterį Africa Studio | Shutterstock.com

Nėštumo metu imuninė sistema natūraliai nuslopinama, todėl organizmas tampa imlesnis infekcinėms ligoms. Todėl dar iki pradedant planuoti kūdikį reikėtų pasitikrinti, ar turite imunitetą kelioms pavojingoms infekcinėms ligoms, kurių plitimas stabdomas skiepais.

Be to, atkreipkite dėmesį, kad imunitetas tam tikrai ligai spėja susiformuoti tik per 1 mėn. ar dar ilgesnį laikotarpį, tad kūdikį vertėtų pradėti planuoti praėjus kuriam laikui po skiepijimo.

Skiepai planuojant nėštumą

Nėščiųjų Lietuvoje negalima skiepyti gyvomis susilpnintomis vėjaraupių, raudonukės, tymų, epideminio parotito (vadinamosios kiaulytės), geltonosios karštligės vakcinomis.

Analogiškos rekomendacijos taikomos ir žindyvėms, nes didžiosios dalies vakcinų saugumas ir poveikis nebuvo ištirti.

Skiepai nuo tymų planuojant nėštumą ir nėštumo metu

Nėščiosioms draudžiama skiepytis vakcina nuo tymų. Pasiskiepijus bent 1 mėn. reikėtų palaukti ir tik tuomet planuoti nėštumą. Tymai nėštumo metu siejami su šiomis komplikacijomis:

 • Persileidimu;
 • Priešlaikiniu gimdymu;
 • Vaisiaus vystymosi sutrikimais ir kt.

Raudonukės vakcina planuojant nėštumą ir nėštumo metu

Raudonukė – viena iš pavojingiausių infekcijų nėštumo metu, o komplikacijų tikimybė – itin aukšta.

Plačiau skaitykite:

Pasitaiko atvejų, kad pasiskiepyti nutaria ir jau pastojusios, bet šio fakto dar nežinančios moterys. Tokiu atveju gali tekti netgi nutraukti nėštumą. Todėl skiepytis reikia ypač apdairiai, įvertinus tiek ligos, tiek ir skiepų nėštumo metu daromą žalą.

Epideminio parotito vakcina planuojant nėštumą ir nėštumo metu

Epideminis parotitas didžiausią pavojų kelia pirmosiomis nėštumo savaitėmis ir ypač padidina persileidimo riziką. Tačiau Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nėra įrodymų, kad persirgus kiaulyte grėstų vaisiaus apsigimimas.

Skiepai nuo vėjaraupių planuojant nėštumą ir nėštumo metu

Vėjaraupiai nėštumo metu kelia pavojų tiek nėščiajai (nes kuo vyresnio amžiaus asmuo suserga, tuo didesnė komplikacijų tikimybė), tiek vaisiui, tiek ir naujagimiui.

Todėl nuo vėjaraupių pasiskiepyti rekomenduojama kuo anksčiau prieš planuojant nėštumą, geriausia – prieš 3 mėn.

Erkinio encefalito vakcina planuojant nėštumą ir nėštumo metu

Dar iki pastojant patartina pasiskiepyti ir nuo erkinio encefalito (pirmoji ir antroji dozės suleidžiamos 1–3 mėn. intervalu). Nėštumo metu ir žindančioms moterims skiepytis nuo erkinio encefalito nerekomenduojama, nebent būtina skubi apsauga nuo gresiančios ligos. Tokiu atveju būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Skiepai nėštumo metu

Nėštumo metu galima skiepytis vakcinomis nuo gripo ir kokliušo.

Skiepai nuo gripo nėštumo metu

Jei nėščioji suserga gripu, komplikacijų tikimybė padidėja ne tik jai, bet ir vaisiui. Itin pavojinga kelias dienas susigrus gripu besilaikanti aukšta temperatūra, nes ji gali sukelti sklaidos defektus ar net persileidimą. Skiepai nuo gripo neapsaugos 100%, tačiau nėščiosios sirgs kur kas lengvesne ligos forma, o komplikacijų tikimybė sumažės iki minimalios.

Gripo vakcinos yra inaktyvuotos, todėl vienodai saugios tiek dar planuojančioms nėštumą, tiek ir nėščiosioms. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vakcinomis nuo gripo nėščiąsias galima skiepyti bet kurį nėštumo trimestrą.

Pasaulio sveikatos organizacija nuo 2005 m. pataria visas nėščiąsias skiepyti vakcina nuo gripo. Imunitetas susiformuoja po maždaug 2 sav., tačiau naudingiausia skiepytis dar iki prasidedant šaltajam metų sezonui, o su juo – ir gripo protrūkiui.

Kokliušo, stabligės, difterijos vakcina nėštumo metu

Nėščiosios skiepijamos nuo kokliušo kartu su stabligės ir difterijos komponentais. Ir nors tokia praktika mūsų šalyje gana reta, skiepyti galima trečiąjį nėštumo trimestrą. Kokliušas itin pavojingas naujagimiams ir kūdikiams, nes jiems gresia kur kas didesnės ligos komplikacijos.

Ką daryti, jei nesate tikros, ar turite imunitetą infekcinėms ligoms?

Skiepų įrašai fiksuojami ligos istorijose, tačiau tik nedidelė dalis pacientų jas turi nuo pat gimimo. Vis tik seni įrašai gali būti netikslūs, be to, ne visos anksčiau naudotos vakcinos buvo kokybiškos, o kai kurie buvo skiepyti tik viena vakcina vietoje būtinų dviejų ir t. t.

Tad geresnė išeitis – atlikti specialų kraujo tyrimą, parodantį, ar organizme yra antikūnų prieš ligos sukėlėjus.

Planuojant nėštumą rekomenduojama atlikti serologinius tyrimus imunitetui tymams, raudonukei ir parotitui nustatyti. Jei tyrimas parodo, kad serologiniai IgG žymenys nepakankami, rekomenduojama sustiprinančioji tymų, raudonukės ir parotito vakcinos dozė.

Susiję straipsniai

Citomegalo viruso sukelta infekcija (CMV)

CMV infekcija yra pavojinga nėščiosioms, kūdikiams bei žmonėms, kurių imunitetas yra nusilpęs.

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) ir nėštumas

Antifosfolipidinis sindromas (AFS) - autoimuninis sutrikimas, sukeliantis arterijų ir venų trombozę. Jis siejamas su pasikartojančiais persileidimais.

Vaisiaus judesių sumažėjimas

Sumažėjusių vaisiaus judesių jokiu būdu negalima ignoruoti, o juos stebėti ir fiksuoti reikėtų nuo maždaug trečiojo nėštumo trimestro.

Naujausi komentarai

 1. Lau35
  Lau35 prieš 7 mėn.

  Tai jus gydytoja abejojat, bet kliausites forumo moteriskiu nuomone, kuri gali lemti jusu ir jusu vaiko sveikata? Cia visokio plauko horoskopu tiketojos ir burejos is pienes puko susirinke. Ir visada lengviau palinkti link ju.

  Bet tam yra mokslas, gydytojai, kad jus konsultuotu. Gimdyti juk su forumiete nesiryztumet?

  Skiepijausi visomis vakcinomis ir turejau sklandu nestuma, auginu sveika vaika, kuris taip pat paskiepytas visom privalomom (ir ne tik) vakcinom.

 2. smile_iuke
  smile_iuke prieš 7 mėn.

  Jokiu skiepu nestumo metu!!!! Ypac kovido kuris net nera istirtas.
  Gydytojai gauna premijas uz tuos isiulytus skiepus.

 3. Kritika
  Kritika prieš 7 mėn.

  Skiepijausi ir nuo covid, ir nuo gripo. Jokiu salutiniu nebuvo. Siulyciau pasiskiepyti.

 4. catanail
  catanail prieš 7 mėn.

  smile_iuke parašė:
  Jokiu skiepu nestumo metu!!!! Ypac kovido kuris net nera istirtas.
  Gydytojai gauna premijas uz tuos isiulytus skiepus.

  🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
  O is kur zino, kai ateini pasiskiepyt kas tau ji pasiule?

 5. Amadra
  Amadra prieš 7 mėn.

  catanail parašė:
  🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
  O is kur zino, kai ateini pasiskiepyt kas tau ji pasiule?

  Taigi skiepai su mikročipais, tad galima matyti tiekimo grandinę "nuo...iki"😀