Skiepai planuojant nėštumą ir nėštumo metu (27)

Gydytoja skiepija nėščią moterį Africa Studio | Shutterstock.com

Nėštumo metu imuninė sistema natūraliai nuslopinama, todėl organizmas tampa imlesnis infekcinėms ligoms. Todėl dar iki pradedant planuoti kūdikį reikėtų pasitikrinti, ar turite imunitetą kelioms pavojingoms infekcinėms ligoms, kurių plitimas stabdomas skiepais.

Be to, atkreipkite dėmesį, kad imunitetas tam tikrai ligai spėja susiformuoti tik per 1 mėn. ar dar ilgesnį laikotarpį, tad kūdikį vertėtų pradėti planuoti praėjus kuriam laikui po skiepijimo.

Skiepai planuojant nėštumą

Nėščiųjų Lietuvoje negalima skiepyti gyvomis susilpnintomis vėjaraupių, raudonukės, tymų, epideminio parotito (vadinamosios kiaulytės), geltonosios karštligės vakcinomis.

Analogiškos rekomendacijos taikomos ir žindyvėms, nes didžiosios dalies vakcinų saugumas ir poveikis nebuvo ištirti.

Skiepai nuo tymų planuojant nėštumą ir nėštumo metu

Nėščiosioms draudžiama skiepytis vakcina nuo tymų. Pasiskiepijus bent 1 mėn. reikėtų palaukti ir tik tuomet planuoti nėštumą. Tymai nėštumo metu siejami su šiomis komplikacijomis:

 • Persileidimu;
 • Priešlaikiniu gimdymu;
 • Vaisiaus vystymosi sutrikimais ir kt.

Raudonukės vakcina planuojant nėštumą ir nėštumo metu

Raudonukė – viena iš pavojingiausių infekcijų nėštumo metu, o komplikacijų tikimybė – itin aukšta.

Plačiau skaitykite:

Pasitaiko atvejų, kad pasiskiepyti nutaria ir jau pastojusios, bet šio fakto dar nežinančios moterys. Tokiu atveju gali tekti netgi nutraukti nėštumą. Todėl skiepytis reikia ypač apdairiai, įvertinus tiek ligos, tiek ir skiepų nėštumo metu daromą žalą.

Epideminio parotito vakcina planuojant nėštumą ir nėštumo metu

Epideminis parotitas didžiausią pavojų kelia pirmosiomis nėštumo savaitėmis ir ypač padidina persileidimo riziką. Tačiau Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nėra įrodymų, kad persirgus kiaulyte grėstų vaisiaus apsigimimas.

Skiepai nuo vėjaraupių planuojant nėštumą ir nėštumo metu

Vėjaraupiai nėštumo metu kelia pavojų tiek nėščiajai (nes kuo vyresnio amžiaus asmuo suserga, tuo didesnė komplikacijų tikimybė), tiek vaisiui, tiek ir naujagimiui.

Todėl nuo vėjaraupių pasiskiepyti rekomenduojama kuo anksčiau prieš planuojant nėštumą, geriausia – prieš 3 mėn.

Erkinio encefalito vakcina planuojant nėštumą ir nėštumo metu

Dar iki pastojant patartina pasiskiepyti ir nuo erkinio encefalito (pirmoji ir antroji dozės suleidžiamos 1–3 mėn. intervalu). Nėštumo metu ir žindančioms moterims skiepytis nuo erkinio encefalito nerekomenduojama, nebent būtina skubi apsauga nuo gresiančios ligos. Tokiu atveju būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Skiepai nėštumo metu

Nėštumo metu galima skiepytis vakcinomis nuo gripo ir kokliušo.

Skiepai nuo gripo nėštumo metu

Jei nėščioji suserga gripu, komplikacijų tikimybė padidėja ne tik jai, bet ir vaisiui. Itin pavojinga kelias dienas susigrus gripu besilaikanti aukšta temperatūra, nes ji gali sukelti sklaidos defektus ar net persileidimą. Skiepai nuo gripo neapsaugos 100%, tačiau nėščiosios sirgs kur kas lengvesne ligos forma, o komplikacijų tikimybė sumažės iki minimalios.

Gripo vakcinos yra inaktyvuotos, todėl vienodai saugios tiek dar planuojančioms nėštumą, tiek ir nėščiosioms. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vakcinomis nuo gripo nėščiąsias galima skiepyti bet kurį nėštumo trimestrą.

Pasaulio sveikatos organizacija nuo 2005 m. pataria visas nėščiąsias skiepyti vakcina nuo gripo. Imunitetas susiformuoja po maždaug 2 sav., tačiau naudingiausia skiepytis dar iki prasidedant šaltajam metų sezonui, o su juo – ir gripo protrūkiui.

Kokliušo, stabligės, difterijos vakcina nėštumo metu

Nėščiosios skiepijamos nuo kokliušo kartu su stabligės ir difterijos komponentais. Ir nors tokia praktika mūsų šalyje gana reta, skiepyti galima trečiąjį nėštumo trimestrą. Kokliušas itin pavojingas naujagimiams ir kūdikiams, nes jiems gresia kur kas didesnės ligos komplikacijos.

Ką daryti, jei nesate tikros, ar turite imunitetą infekcinėms ligoms?

Skiepų įrašai fiksuojami ligos istorijose, tačiau tik nedidelė dalis pacientų jas turi nuo pat gimimo. Vis tik seni įrašai gali būti netikslūs, be to, ne visos anksčiau naudotos vakcinos buvo kokybiškos, o kai kurie buvo skiepyti tik viena vakcina vietoje būtinų dviejų ir t. t.

Tad geresnė išeitis – atlikti specialų kraujo tyrimą, parodantį, ar organizme yra antikūnų prieš ligos sukėlėjus.

Planuojant nėštumą rekomenduojama atlikti serologinius tyrimus imunitetui tymams, raudonukei ir parotitui nustatyti. Jei tyrimas parodo, kad serologiniai IgG žymenys nepakankami, rekomenduojama sustiprinančioji tymų, raudonukės ir parotito vakcinos dozė.

Naujausi komentarai

 1. GreenTea
  GreenTea prieš 8 mėn.

  Nėštumo metu nerekomendavo, žindymo metu skiepijausi. Pas mane buvo du skiepai iki nėštumo, trečias kai žindžiau.

 2. User has not uploaded an avatar
  lince_ prieš 8 mėn.

  Mes buvome tokioje pat situacijoje ir daktaras paaiškino kad reikia iš viso 3 skiepų, antras po men ir trečias po 6 men. Ir po to dar 4 sav minmum iki bandymo reikia palaukt. Bendrai daktaras buvo prieš kad skiepytis ir planuoti. Tai mes nusprendėme tiek ilgai nelaukti 😉

 3. EivaGarbanė
  EivaGarbanė prieš 3 mėn.

  Sveikos mamytės

  Aš su tokiu klausimuku
  Žadame pradėti planuoti leliuką ir dabar galvoju...kaip su skiepais, ligom su erkių skiepais jau susitvarkem
  Kaip tik praejo 10 metu nuo stabliges/difterijos skiepo, ar kuri revakcinuojates?
  Dar zinau kad nesciosioms pavojinga kiaulyte, ar kuri sukate galva/daretes antikuniu tyrimus ar skiepijotės? Ypač tos, kurios turite vyresniu vaikuciu lankanciu kolektyvus? Kažkaip atrodo norisi kuo daugiau nuo visko apsisaugoti

 4. Rimtina
  Rimtina prieš 3 mėn.

  EivaGarbanė parašė:
  Sveikos mamytės

  Laba diena,
  Konsultavausi su ginekologe ir šeimos gydytoja. Tai manau ir jums būtų paprasčiausia peržiūrėtų kas darytą, gal paimtų antikūnius

 5. Meshka
  Meshka prieš 3 mėn.

  EivaGarbanė parašė:
  Sveikos mamytės

  Nesciosioms ypac pavojinga raudoniuke, tai galite pasidaryti raudoniukes IgG tyrima, paziureti ar esate prasirgusi; ir jeigu ne, pasiskiepyti MMR skiepu (tai kombinuotas raudoniukes, tymu, ir kaiulytes skiepas). Tai gyva vakcina, po jos koki menesi butu gerai nepastoti.
  Taip pat jeigu vejaraupiais nesirgote, galite pasiskiepyti, irgi gyva vakcina, apie menesi reiketu tuomet palaukti su planavimu.
  As laukiausi saltuoju sezonu, tai 4 nestumo menesi skiepijausi nuo gripo. Siuo metu neaktualu, bet jeigu pastotumete ant rudens, nuo gripo tikrai verta pasiskiepyti bus.
  Taip pat covid vakcina, jeigu turite maziau nei 3 skiepo dozes, siuo metu, pries planavimus, butu gerai trecia doze paimti.