7 smagios užduotys skaičiuoti besimokantiems vaikams (su nuotraukomis)
Siūlome 7 smagias, visiškai paprastas užduotis vaikams, kurios lavins vaiko smulkiąją motoriką, ir padės sėkmingiau įsilieti į matematikos pasaulį. O svarbiausia – visiškai pakanka namuose turimų priemonių.
Vaiko smulkiosios motorikos įgūdžius lavinti svarbu kasdien, kad jis pamažu taptų kuo labiau savarankiškesnis, pvz., galėtų pats apsirengti, užsisegti sagas ar užtrauktuką.
Lavindami smulkiąją motoriką kartu geriname ir vaiko rankų, akių, pirštų koordinaciją, ugdome jo atmintį ir dėmesį, smulkiosios motorikos lavinimas siejamas ir su geresniais kalbiniais įgūdžiais, gebėjimu greičiau išmokti skaityti, spręsti matematines užduotis. O jei visa tai dar galime sujungti į smagų žaidimą visai šeimai – fantastika.
Plastilino klijavimas ant lašelių kontūrų
Studio.G photography | Shutterstock
Sužymėkite debesėlius skaičiais ir nupieškite tuščiavidurius lašelius. Na, o tada laikas mažajam „nuspalvinti“ šiuos lašelius – tepti plastiliną ant lašelių kontūrų. Galima naudoti skirtingas spalvas kiekvienam skaičiui – bus dar įdomiau. Vaikas pamažu ims įsisavinti ir spalvas, jas pažinti. Vietoje plastilino galima kontūrus tiesiog nuspalvinti: ne tik lavinti dėmesį, tačiau ir pirštų, akių koordinaciją.
Krekerių dėliojimas arba perbėrimas
Studio.G photography | Shutterstock
Į didesnį dubenį suberkite krekerius (gali būti kokie tik norite maisto produktai ar priemonės, pvz., riešutai, pupos, makaronai, kaladėlės ar kiti smulkūs daiktai). Šalia išdėliokite mažesnius dubenėlius, o šalia jų padėkite iš popieriaus iškirptus skaičius. Vaiko užduotis – sudėti krekerių (arba kitų daiktų) tiek, kiek nurodo skaičius. Galima dėti pirštais arba pasunkinti užduotį ir smulkius daiktus paprašyti imti žnyplėmis ar semti šaukštu.
Kamuoliukų dėliojimas į butelio kamštelius
Studio.G photography | Shutterstock
Ant kartono arba popieriaus lapo (galima panaudoti kartoninės dėžės atraižą, jų juk visada turime namuose) suklijuokite butelių kamštelius ir surašykite šalia skaičius. Į didesnį dubenį suberkite minkštus kamuoliukus, jei neturite – kitus smulkius daiktus, pvz., riešutus, sagas, makaronus, pupas ar mažas kaladėles. Vaiko užduotis – smulkius daiktus sudėlioti į butelių kamštelius. Tai daryti jis vėlgi gali pirštais arba semti šaukštu, imti žnyplėmis.
Boružėlių klijavimas ant lapų
Studio.G photography | Shutterstock
Iš popieriaus reikėtų iškirpti lapų ar kitokios formos trafaretų ir surašyti bei suklijuoti skaičius. Beje, skaičius galima sužymėti ryškesne rašymo priemone. Vaikas turėtų prie kiekvieno lapo priklijuoti atitinkamą kiekį boružių (galite kažko panašaus paieškoti ir namuose, o boružių arba panašių dekoravimo smulkmenų rasite prekybos centruose arba užsisakykite internetu). Jei neturite, puikiai tiks bet kokie lipdukai ar iškirpti mini paveiksliukai ir klijais suklijuoti ant kietesnio popieriaus kvadratų, trikampių ar pan.
Skaičiavimas su ledų pagaliukais
Studio.G photography | Shutterstock
Ant ledų pagaliukų reikia užmauti tiek mažų gumyčių, kiek nurodo skaičius. Jei mažų gumyčių neturite, galima naudoti storesnį siūlą (pvz., mezgimo). Užduotį galima pasunkinti – paprašyti vaiko naudoti ne tik nurodytą gumyčių skaičių, bet ir tam tikrą spalvą. Pvz., raudonas 1 reiškia, kad reikia 1 raudonos gumytės; geltonas 2 – reikia užmauti 2 geltonas gumytes ir t. t.
Karoliukų dėliojimas ant pagaliukų
Studio.G photography | Shutterstock
Į kartoną įsmeikite pagaliukus (gali būti ne tik jie, bet ir perpus perkirpti mediniai iešmeliai, ledinukų pagaliukai, dantų krapštukai), šalia surašykite skaičius. Vaiko užduotis – ant pagaliukų užmauti tiek karoliukų, kiek nurodo skaičius. Karoliukus galima pakeisti, pvz., makaronais vamzdeliais. Tik tuomet neperkirpkite iešmelių, nes makaronai yra didesni.
Žaidimas su kaladėlėmis
Sudio.G photography | Shutterstock
Kaladėlės ypač tinka ne tik mokantis skaičiuoti, tačiau ir smulkiosios motorikos įgūdžių lavinimui. Vaiko užduotis – ant kaladėlės su skaičiuku uždėti tiek kaladėlių, kiek nurodo skaičius. Jeigu neturite kaladėlių su skaičiais, tai galite skaičių įvardyti žodžiu, surašyti ant mažų lapelių ir pridėti greta arba parodyti pirštais. Norėdami pasunkinti užduotį, galite paprašyti vaiko, kad bokštus dėliotų tik tam tikrų spalvų, pvz., bokštas iš 4 kaladėlių būtų raudonas, o iš 5 – žalias. Arba bokštui iš 3 kaladėlių reikia panaudoti 2 spalvas, o bokštui iš 6 – 4 spalvas. Tai padės ne tik greičiau išmokti skaičiuoti, bet ir pažinti spalvas.
Daugiau naudingų žaidimų mažiesiems:
Svarbu
Užduotys nėra visiškai saugios vaikui, tad jas atliekant būtina suaugusiųjų priežiūra. Užduotims atlikti naudojamomis smulkiomis detalėmis (sagomis, mediniais iešmeliais, kitais smulkiais daiktais) ir sprangiais maisto produktais (makaronais, riešutais, pupomis) vaikas gali užspringti, įsikišti juos į nosį, ausis.