Pigmentinės dėmės nėštumo metu (23)

Pigmentinės dėmės nėštumo metu Pigmentinės dėmės nėštumo metu. iStock.com/AndreyPopov

Nėštumo metu yra būdinga hiperpigmentacija - įvairios pigmentinės dėmės, dažniausiai išryškėjančios ant veido, kaklo, pečių ir pilvo.

Kodėl nėštumo metu ant odos atsiranda dėmių?

Hiperpigmentacija nėštumo metu pasireiškia dėl odai spalvą suteikiančio pigmento melatonino pagausėjimo, kurį lemia hormoniniai pokyčiai (todėl dėmių gali atsirasti ir vartojant hormoninius kontraceptikus arba taikant pakaitinę hormoninę terapiją).

Dėmių susidarymui įtakos turi:

 • Saulės poveikis. Melatonino gamybą stimuliuoja ultravioletiniai saulės spinduliai;
 • Genetinis polinkis. Tikimybė, kad nėštumo metu išryškės pigmentinės dėmės yra didesnė, jeigu jų nėštumo metu turėjo artimos giminaitės. Pigmentinės dėmės dažniau išryškėja tamsesnę odą turinčioms moterims.
 • Odos pažeidimai. Pigmentinės dėmės gali išryškėti, pavyzdžiui, stipriai nudegus arba susižeidus.

Nėštumo metu ne tik atsiranda pigmentinių dėmių, bet ir gali dar labiau patamsėti tos odos vietos, kurios ir prieš nėštumą ir šiek tiek tamsesnės: strazdanos, randai, speneliai ir aureolės aplink juos, pažastys, makštis, vidinė šlaunų pusė.

Kas yra „nėščiosios kaukė“, „juodoji linija“?

Nėščiosioms būdingų pigmentinių dėmių priežastys yra tokios pačios, tačiau dėmės vadinamos skirtingai pagal jų atsiradimo vietą ir formą:

 • Nėščiosios kaukė“ (lot. chloasma gravidarum), dar vadinama melazma, chloazma. Įvairios formos, pavienės arba susiliejančios pigmentinės dėmės, atsirandančios ant veido, kartais ir ant kitų saulei atvirų vietų, pavyzdžiui, kaklo, dekoltė, pečių. Jos gali pradėti matytis jau pirmajame nėštumo trimestre, tačiau dažniausiai išryškėja 5-6 mėnesį.
 • Juodoji linija“ (lot. linea nigra). Tamsi, iki 1 cm skersmens linija, kylanti nuo gaktikaulio iki bambos (kartais tęsiasi ir virš bambos, per visą nėščiosios pilvą iki pat šonkaulių). Ši linija dažniausiai išryškėja antrajame trimestre.

Kaip išvengti pigmentinių dėmių?

Pigmentinių dėmių nėštumo metu visiškai išvengti gali ir nepavykti - juk nepriversite placentos gaminti mažiau hormonų.

Galite stengtis sumažinti riziką, saugotis nuo dėmių išryškėjimo, visų pirma, vengiant ultravioletinių saulės spindulių:

 • Naudokite plataus spektro (nuo UVA ir UVB spindulių) apsauginį kremą nuo saulės, kurio apsaugos lygis yra SPF 15 ar aukštesnis. Tepkitės juo kelis kartus per dieną (pasitepkite papildomai po maudynių arba suprakaitavus);
 • Nebūkite saulėje vidurdienį (nuo 11 iki 15 val.);
 • Nesideginkite arba besidegindama prisidenkite veidą, kaklą, dekoltė sritį;
 • Eidama į lauką užsidėkite plačiakraštę skrybėlę.

Manoma, kad pigmentinių dėmių išryškėjimą taip pat provokuoja folio rūgšties stoka. Nėštumo metu folio rūgštį rekomenduojama vartoti, visų pirma, siekiant išvengti vaisiaus nervinio vamzdelio defektų.

Kaip panaikinti pigmentines dėmes nėštumo metu?

Naikinti pigmentinių dėmių nėštumo metu nėra prasmės, tai tik estetinė, o ne sveikatos problema.

Paprastai jos ima po truputį blukti iškart po gimdymo ir visiškai išblunka per pirmuosius kelis mėnesius (tiesa, „juodosios linijos“ užuomina gali likti, o buvusios dėmelės gali nežymiai patamsėti įdegus).

Atsiradusias pigmentines dėmes gali šiek tiek išblukinti odos šveitimas, pašalinantis senas, patamsėjusias odos ląsteles. Tik reikėtų suprasti, kad šveitimas neišsprendžia priežasties, o tik sumažina pasekmes, todėl, būnant saulėje ir nesisaugant, dėmelės gali ir vėl išryškėti.

Pigmentines dėmes galima panaikinti stiprios koncentracijos balinančiais preparatais, atliekant cheminį arba abrazyvinį odos šveitimą bei kitas kosmetologines procedūras, tačiau daugelis šių priemonių ir procedūrų nėra rekomenduojamos nėštumo metu.

Po gimdymo rekomenduojama palaukti iki pusės metų (nors dėmės paprastai išnyksta greičiau, per 3-4 mėn.), kol pigmentinės dėmės išnyks savaime. Jeigu jos neišnyksta galima kreiptis į kosmetologą.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  aiwona prieš 2 m.

  Merginos mane apima siaubas pažastis ne patamsejo onpajuodavo galima sakuti iki puses krutines atrodo siaubingai tarsi istepliota. Ar kaip taip buvo? ar praejo po nestumo ? ka daryti? :((((

 2. AurelijaLu prieš 1 m.

  Sveikos mamytės ? ar tai galėtų būti pigmentinės dėmės? labai išsausėjus oda , kai nusiprausiu net peršti ? Gal kuriai taip buvo?? ir žinot kuo išsigydyti? ?

 3. S.a.r.d.i.n.i.a prieš 1 m.

  AurelijaLu parašė:
  Sveikos mamytės ? ar tai galėtų būti pigmentinės dėmės? labai išsausėjus oda , kai nusiprausiu net peršti ? Gal kuriai taip buvo?? ir žinot kuo išsigydyti? ?…

  Man sakyciu panasiau i odos grybeli, pas mano drauge toks buves, padeda specialus prausikliai

 4. AurelijaLu prieš 1 m.

  Sardinia parašė:
  Man sakyciu panasiau i odos grybeli, pas mano drauge toks buves, padeda specialus prausikliai

  nepatikėsit , bet baigiu išsigydyt bepanten tepaliuku ?

 5. User has not uploaded an avatar
  luka44 prieš 5 mėn.

  labas, ar gali būti kad esu nescia jei sergu menesinem bet ant pilvo isryskejo ruda linija?