Pigmentinės dėmės nėštumo metu (23)

Pigmentinės dėmės nėštumo metu Pigmentinės dėmės nėštumo metu. iStock.com/AndreyPopov

Nėštumo metu gali pasireikšti hiperpigmentacija – atsirasti ar išryškėti įvairios pigmentinės dėmės, dažniausiai ant veido, kaklo, pečių ir pilvo.

Kodėl nėštumo metu ant odos atsiranda tamsesnių dėmių?

Hiperpigmentacija nėštumo metu pasireiškia dėl odai spalvą suteikiančio pigmento melanino pagausėjimo, kurį lemia hormoniniai pokyčiai (todėl dėmių gali atsirasti ir vartojant hormoninius kontraceptikus arba taikant pakaitinę hormoninę terapiją).

Pigmentinių dėmių susidarymui įtakos turi:

 • Saulės poveikis. Melanino gamybą stimuliuoja ultravioletiniai saulės spinduliai.
 • Genetinis polinkis. Tikimybė, kad nėštumo metu išryškės pigmentinės dėmės yra didesnė, jeigu jų nėštumo metu turėjo artimos giminaitės.
 • Odos atspalvis. Pigmentinės dėmės dažniau išryškėja tamsesnę odą turinčioms moterims.
 • Odos pažeidimai. Pigmentinės dėmės gali išryškėti, pavyzdžiui, stipriai nudegus arba susižeidus.

Be to, nėštumo metu gali dar labiau patamsėti tos odos vietos, kurios ir prieš nėštumą buvo šiek tiek tamsesnės: strazdanos, randai, speneliai ir aureolės aplink juos, pažastys, makštis, vidinė šlaunų pusė.

Kas yra „nėščiosios kaukė“, „juodoji linija“?

„Nėščiosios kaukė" ir „juodoji linija" – tai pavadinimai vienoms dažniausiai pasitaikančių hiperpigmentacijos formų nėštumo metu:

 • Nėščiosios kaukė“ (lot. chloasma gravidarum), dar vadinama melazma, chloazma. Įvairios formos, pavienės arba susiliejančios pigmentinės dėmės, atsirandančios ant veido (ypač kaktos, skruostų srityse), kartais ir ant kitų saulei atvirų vietų, pavyzdžiui, kaklo, dekoltė, pečių. Jos gali pradėti matytis jau pirmajame nėštumo trimestre, tačiau dažniausiai išryškėja 5-6 nėštumo mėnesį.
 • Juodoji linija“ (lot. linea nigra). Tamsi, paprastai rusvo atspalvio, iki 1 cm skersmens linija, kylanti nuo gaktikaulio iki bambos (kartais tęsiasi ir virš bambos, per visą nėščiosios pilvą iki pat šonkaulių). Ši linija dažniausiai išryškėja antrajame trimestre.

melasma - nėštumo kaukė (pigmentinės dėmės nėštumo metu)

Kaip išvengti pigmentinių dėmių nėštumo metu?

Jei hiperpigmentacijai turite genetinį polinkį, pigmentinių dėmių nėštumo metu visiškai išvengti greičiausiai nepavyks – ją visų pirma lemia nėštumo sukelti hormoniniai pokyčiai.

Tačiau galite imtis prevencinių priemonių, stabdančių dėmių ryškėjimą, tamsėjimą: vengti ultravioletinių saulės spindulių:

 • Venkite tiesioginių saulės spindulių. Ypač vidurdienį (nuo 11 iki 15 val.), kai spinduliai yra intensyviausi, tačiau prisiminkite kad saulės spindulių šiek tiek gaunate ir pavėsyje, tad būnant lauke vis tiek reiktų naudoti apsauginius kremus.
 • Nesideginkite arba besidegindama prisidenkite veidą, kaklą, dekoltė sritį;
 • Naudokite plataus spektro (nuo UVA ir UVB spindulių) apsauginį kremą nuo saulės, kurio apsaugos lygis yra SPF 15 ar aukštesnis. Tepkitės juo kelis kartus per dieną (pasitepkite papildomai po maudynių arba suprakaitavus);
 • Eidama į lauką užsidėkite plačiakraštę skrybėlę.

Manoma, kad pigmentinių dėmių išryškėjimą taip pat gali provokuoti folio rūgšties stoka (nėštumo metu folio rūgštį rekomenduojama vartoti siekiant išvengti vaisiaus nervinio vamzdelio defektų).

Kaip panaikinti pigmentines dėmes nėštumo metu?

Naikinti pigmentinių dėmių nėštumo metu nėra prasmės, nes dažnai tai yra laikina ir tik estetinė, o ne sveikatos problema. Be to, kova su pigmentinėmis dėmėmis nėštumo metu situaciją gali tik dar labiau pabloginti.

Paprastai nėštumo metu išryškėjusios pigmentinės dėmės ima po truputį blukti iškart po gimdymo ir visiškai išblunka per pirmuosius kelis mėnesius (tiesa, „juodosios linijos“ užuomina gali likti, o buvusios dėmelės gali nežymiai patamsėti įdegus).

Nėštumo metu apsiribokite pigmentinių dėmių maskavimu kosmetinėmis priemonėmis.

Pigmentinės dėmės po gimdymo

Nors pigmentinės dėmės paprastai išnyksta savaime per 3-4 mėnesius po gimdymo, prieš imantis radikalesnių priemonių rekomenduojama palaukti bent pusmetį.

Atsiradusias pigmentines dėmes gali šiek tiek išblukinti odos šveitimas, pašalinantis senas, patamsėjusias odos ląsteles. Tik reikėtų suprasti, kad šveitimas neišsprendžia priežasties, o tik sumažina pasekmes, todėl, būnant saulėje ir nesisaugant, dėmelės gali ir vėl išryškėti. Taip pat, galima naudoti specialias, odą šviesinančias kosmetikos linijas.

Jeigu šie paprasti metodai nepadeda, galima kreiptis pagalbos į profesionalius dermatologus, kurie pigmentines dėmes gali panaikinti stiprios koncentracijos balinančiais preparatais, atliekant cheminį arba abrazyvinį odos šveitimą, pigmentinių dėmių šalinimą lazeriu bei taikant kitas procedūras.

Susiję straipsniai

Nemiga nėštumo metu: ar ji kelia pavojų ir ką daryti?

Nemigą nėštumo metu lemia hormonų ir fiziniai kūno pokyčiai, nėštumo nulemti negalavimai ir kt.

Plaukų slinkimas po gimdymo

Plaukai slinkti pradeda po vaikelio gimimo praėjus vidutiniškai apie 3 mėn. ir tai gali tęstis dar maždaug iki 6 mėn. Tai visiškai normalu ir laikina.

Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Ko gero, esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius pokyčius.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 6 m.

  Merginos mane apima siaubas pažastis ne patamsejo onpajuodavo galima sakuti iki puses krutines atrodo siaubingai tarsi istepliota. Ar kaip taip buvo? ar praejo po nestumo ? ka daryti? :((((

 2. Au.Myk
  Au.Myk prieš 6 m.

  Sveikos mamytės ? ar tai galėtų būti pigmentinės dėmės? labai išsausėjus oda , kai nusiprausiu net peršti ? Gal kuriai taip buvo?? ir žinot kuo išsigydyti? ?

 3. S.a.r.d.i.n.i.a prieš 6 m.

  AurelijaLu parašė:
  Sveikos mamytės ? ar tai galėtų būti pigmentinės dėmės? labai išsausėjus oda , kai nusiprausiu net peršti ? Gal kuriai taip buvo?? ir žinot kuo išsigydyti? ?…

  Man sakyciu panasiau i odos grybeli, pas mano drauge toks buves, padeda specialus prausikliai

 4. Au.Myk
  Au.Myk prieš 6 m.

  Sardinia parašė:
  Man sakyciu panasiau i odos grybeli, pas mano drauge toks buves, padeda specialus prausikliai

  nepatikėsit , bet baigiu išsigydyt bepanten tepaliuku ?

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 5 m.

  labas, ar gali būti kad esu nescia jei sergu menesinem bet ant pilvo isryskejo ruda linija?