Tėtis – geras policininkas, mama – blogas? Kaip nesuklysti auklėjant vaiką

Tiek kriminaliniuose filmuose, tiek serialuose dažnai matome taip vadinamus gerąjį ir blogąjį policininkus.
Blogasis – niūrus, tvirtas, nepalenkiamas, griežtai besilaikantis įstatymo ir neinantis į jokius kompromisus su įtariamuoju. Na, o gerasis – sukalbamesnis, supratingesnis, švelnesnis, žmogiškesnis. Visos šios savybės padeda jam pelnyti suimtojo pasitikėjimą.
Pasitelkiant šį gudrų psichologinį metodą, įtariamasis yra skatinamas bendradarbiauti su pareigūnais savo noru. Anot specialistų, toks būdas galėtų puikiai pasitarnauti ir auklėjant vaikus. Kaip? Aptarsime tai toliau.
Autoritetas šeimoje gali būti ir švelnus
Jei esate geras, supratingas savo vaikams – tai nereiškia, kad kliba jūsų autoritetas. Juk tikras lyderis išlieka ramus bet kurioje situacijoje, nes pasižymi didele išmintimi ir stipria savikontrole.
Tai anaiptol ne griežtas diktatorius. Ir jau tikrai ne rėkiantis neurotikas, kurstantis nesantaiką namuose ir nuolat menkinantis savo atžalas. Tad, jei norite būti geru pavyzdžiu savo vaikams – kurkite santykius su jais, ne griaukite. Parodykite teigiamą iniciatyvą ir puikų susitvardymą. Net tada, kai tai atrodo neįmanoma.
Laikykite balansą šeimoje
Pusiausvyra šeimoje – labai svarbu. Kai jūsų antra pusė, aplinkybių prispausta, turi suvaidinti blogąjį policininką, tapkite tuo geruoju. Ne tam, kad pasirodytumėte geresnis vaiko akyse, o su tikslu išsklaidyti šeimoje tvyrančią įtampą bei parodyti atžalai, kad, nepaisant nesusitarimų, namuose jis yra suprastas ir palaikomas.
Pasakykite vaikui, kad jūsų sutuoktinis myli jį ir nori jam tik geriausio, dėl to labai pergyvena ir elgiasi atitinkamai. Paaiškinkite atžalai blogojo policininko elgesį iš teigiamos perspektyvos. Taip paskatinsite vaiką ne teisti, o suprasti.
Galvokite gerai apie savo vaiką
Liaudies išmintis sako, kad šimtą kartų pavadinę žmogų karve, šimtas pirmą kartą galite išgirsti iš jo mūūū. Juk žmonės dažnai pasąmoningai ima elgtis būtent taip, kaip yra traktuojami.
Norite gero rezultato? Pasitelkite atvirkštinį variantą. Tikėkite vaiku net tada, kai tai atrodo neįmanoma. Jei jūsų atžala žinos, kad ja tikima, galimai, ji bandys pateisinti lūkesčius ir nesugriauti jūsų pasitikėjimo.
Ypač paranku patėviams ir pamotėms
Anot psichologų, gerojo policininko vaidmenį itin paranku pasirinkti patėviams ir pamotėms. Tai padės kurti glaustą, tvirtą, pasitikėjimu grįstą ryšį negriaunant santykių (kurie ir be to dažnai būna itin trapūs, ypač pažinties pradžioje).
Esate patėvis / pamotė? Žinokite, kada atsitraukti
Dalyvaukite vaikų auklėjime, bet lemiamą akimirką atiduokite iniciatyvą tikrajam jų tėvui / motinai. Kuo sunkesnis, griežtesnis pokalbis – tuo mažiau kiškitės.
Net jei seniai esate kartu, o santykiai su vaikais yra geri ir susiformavę, natūralus ryšys tarp jūsų sutuoktinio ir jo vaikų atlaikys įtampą kur kas geriau. Vaikai greičiau atleis blogo policininko vaidmenį tikram tėvui ar motinai, nei, palyginti, neseniai šeimoje atsiradusiam žmogui.
Nepretenduokite į mamos / tėvo vietą
Jei buvęs jūsų sutuoktinio partneris aktyviai dalyvauja vaiko auklėjime, nesistenkite užimti jo vietos. Gerbkite tikruosius tėvus ir leiskite tiek jiems, tiek vaikams tai suprasti.
Tegul mažieji žmogeliai traktuoja jus kaip gerą draugą, kuriam gali atsiverti, kuriuo gali pasitikėti ir nebijoti. Patikėkite: nuo to tik laimėsite.
Svarbu nepersistengti auklėjant
Gerojo ir blogojo policininko strategija šeimoje teigiamai veikia tik tada, kai abu sutuoktiniai iš anksto sutaria auklėjimo ypatumus ir griežtai jų laikosi, nesiginčydami tarpusavyje. Juk gerasis policininkas turi gudriai padėti vaikui suprasti blogojo policininko poziciją, o ne tiesiog atrodyti gera fėja pikto drakono fone. Policininkai turi veikti kaip komanda – tai būtina žaidimo sąlyga.
Neretai tėvai užsižaidžia, paversdami šį vaidmenų žaidimą tarpusavio karo lauku. Prisidengdami rūpesčiu dėl vaiko gerovės, jie rodo nepasitenkinimą vienas kitu. Toks elgesys daro žalingą įtaką vaiko psichoemocinei raidai.
Rezultatas:
- vaikas nuolat jaučia įtampą, nes nežino, kuriam iš tėvų turi paklusti. Tai gali sukelti neurozę, nerimo priepuolius, baimes ir kitas blogas pasekmes.
- Kad išgyventų šioje tėvų konfrontacijoje, vaikas ima meluoti, manipuliuoti.
- Tokioje aplinkoje nesiformuoja vaiko asmeninės ribos (taip pat jis nesimoko paisyti kitų žmonių ribų), nesiformuoja vertybės ir teisingi orientyrai, vaikas užauga žmogumi, nemokančiu paisyti socialinių normų ir taisyklių.
- Atsiranda psichinių ligų.
- Kriminalinė ateitis.
- Priklausomybės.
- Psichosomatinės ligos.
- Isterija.
- Polinkis į parazitizmą.
Norėdami efektyviai auklėti vaiką, tėvai turi kartu sukurti auklėjimo strategiją ir jos laikytis. Bet, visų pirma, jie turi išmokti suprasti vienas kitą, sutarti ir laikytis susitarimo.
Deja, be galo dažnai sutuoktiniai pradeda girdėti vienas kitą tik apsilankę pas psichologą, kuris padeda sukurti konstruktyvų dialogą ir parinkti tinkamą raktą į vaikų auklėjimą.