Tėvai gyvena kartu: kaip visiems sutarti?

Su anyta prie vieno stalo Motortion Films | Shutterstock.com

Nemaža dalis porų sukūrę šeimą gyvena kartu su tėvais. Toks pasirinkimas – visiškai normalus, juk bendras gyvenimas gali turėti nemažai privalumų, pavyzdžiui – tai būdas sutaupyti, kol statotės ar įsirengiate savo būstą. Bet pasirinkus šį kelią svarbu neprarasti kontrolės. Jei laiku nenustatysite aiškių ribų – galite lengvai susipainioti ir sugadinti santykius ne tik su uošviais, bet ir antrąja puse. Pagrindinis klausimas šiuo atveju – kaip, gyvenant po vienu stogu, išlaikyti šiltą ir jaukią atmosferą namuose.

Kurti šeimą – didelis gyvenimo pokytis

Kartu su pasikeitusiu statusu – šeimos – labai stipriai keičiasi ir visas gyvenimas. Juk nuo tos akimirkos turime nebe vieną, o dvi šeimas, ir mokomės gerai sutarti su visais. Šiame gyvenimo etape dažniausiai trokštame patikti antrosios pusės šeimai ir siekiame jos pritarimo. Norime, kad mus priimtų ir iš visų jėgų stengiamės „deramai“ elgtis.

Svarbiausia – palaikyti šiltą atmosferą

Kad ir kaip stengtumėmės įtikti naujai šeimai – uošviams, kartais gali kilti keblumų. Ypač tuo atveju, jei dalijamės su jais būstą. Kad šių nesklandumų nekiltų (arba kad kiltų kuo mažiau), labai svarbu kurti ir palaikyti šiltus santykius, grįstus abipusiu supratimu ir pagarba. Jei tai pavyksta – bendras gyvenimas gali turėti daug privalumų. Bet jeigu jaučiamės užguiti ir neišgirsti, jei mūsų žodis naujajai šeimai nieko nereiškia – tai pirmas ir labai svarbus pavojaus signalas.

Gyvenimas su uošviais po vienu stogu dažnai reikalauja daug pastangų ir energijos. Norint gerai sutarti, turime išlikti kantrūs ir protingi. Taigi kaip elgtis?

Nustokite „būti tobuli“

Viena didžiausių naujos šeimos daromų klaidų – per didelės pastangos būti tobuliems arba bent jau tokiems atrodyti prieš vyro (ar žmonos) tėvus ir gimines. Siekis būti idealiems – mažų mažiausiai beviltiškas. Tobulumas yra iliuzija, ir noras visą laiką atrodyti geresniam nei esate yra tiesus kelias į fizinį ir dvasinį išsekimą. Taigi nustokite būti sau pernelyg griežti – eidami šiuo keliu tik išeikvosite energiją.

Ką daryti, norint sukurti ir palaikyti gerus santykius su uošviais? Elkitės pagarbiai, bet būkite savimi. Šitaip suteiksite jiems galimybę priimti jus tokius, kokie esate. Juk visą gyvenimą tikrai neveidmainiausite. Anksčiau ar vėliau jiems teks jus pažinti. Patikėkite, geriau leisti tam nutikti kuo anksčiau.

Laiku nustatykite ribas

Teisingai nustatyti asmenines ribas – be galo svarbu. Ypač tuo atveju, jei iš tiesų gyvenate su uošviais po vienu stogu, o ne, pavyzdžiui, šalimais. Jei tokių ribų nebus, jūs savanoriškai leisite jiems pažeisti jūsų asmeninę erdvę ir elgtis su jumis taip, kaip jie panorės. Gal trinties ir nebus, bet „dviejų šeimininkių“ situacija tikrai vargins.

Teisingos ribos padeda išlaikyti sveiką atstumą tarpusavio santykiuose. Nenustačius jų laiku, teks paaukoti ne tik savo, bet ir aplinkinių sielos ramybę. Be to, ilgainiui gali būti be galo sunku pakeisti susiklosčiusią situaciją. Taigi nepamirškite to padaryti jau nuo pat pirmų bendro gyvenimo dienų.

Svarbu

Nepamirškite apie pagarbą aplinkiniams. Rodykite jiems savo ribas ryžtingai, bet mandagiai. Jūs turite savo nuomonę, tačiau išlikite geranoriški ir draugiški.

Būkite asertyvus – ryžtingas

Asertyvumas – bruožas, kurį turi ugdyti kiekvienas save gerbiantis žmogus. Tokią asmenybę aplinkiniai vertina kaip ryžtingą, pasitikinčią savimi, bet tuo pačiu mandagią ir pagarbią. Asertyvūs žmonės moka būti atkaklūs neįžeisdami kitų. Jie siekia savo tikslų nepažeisdami kitų ribų ir orumo.

Asertyvumą galima apibūdinti kaip sveiką pasitikėjimą savimi. Tai yra savo įsitikinimų ir vertybių vertinimas, nepamirštant apie pagarbą ir dėmesingumą kitiems žmonėms.

Atminkite: negalite visą gyvenimą būti nuolankus ir tylus. Net jeigu stengsitės – su laiku išseksite. Taigi išmokite ginti savo įsitikinimus asertyviai.

Nepradėkite kovos

Neturėkite įpročio pradėti ginčų. Eidami šiuo keliu, gerų santykių su aplinkiniais nepalaikysite.

Kalbėkitės, užuot pykę ir ginčijęsi. Neanalizuokite žmonių, nuolat ieškodami jų trūkumų arba ko nors, prie ko būtų galima prikibti. Visi esame netobuli, ir, gerokai paieškoję, kiekviename tų trūkumų rastume. Būkite aukščiau viso to ir stenkitės matyti teigiamas žmonių savybes.

Kilus konfliktui, išlikite ramus. Išklausykite nuomonę (ir išgirskite ją!), o tada išsakykite savo poziciją. Patikėkite, tai kur kas geresnė taktika, nei šūkauti, pertraukinėti ir nekantrauti. Šeimos, mokančios spręsti problemas ramiai, – kur kas laimingesnės.

Išmokite paleisti

Norint išlaikyti dvasinę ramybę, mokėjimas atleisti – būtinas. Ir tai toli gražu nereiškia, kad pasiduosite, kad pralaimėsite kovą arba kad esate silpnas. Priešingai – tai tik rodo jūsų, kaip asmenybės, stiprybę. Kuo labiau augate kaip žmogus, tuo lengviau mokate paleisti ir atleisti.

Išmokite paleisti viską – negatyvias situacijas, žmones, blogas emocijas. Patikėkite, tikrai nieko neprarasite. Pabandę, maloniai nustebsite, mat gyvenimas taps gerokai paprastesnis ir lengvesnis!

Išlaikykite pagarbą

Išlaikydami pagarbą aplinkiniams, išlaikote pagarbą sau ir šiltą aplinką namuose. Kuo pagarbiau elgsitės kaip žmogus, tuo daugiau pagarbos gausite mainais.

Būti pagarbiam nereiškia būti užguitam. Tai visų pirma reiškia būti mandagiam ir gerbti aplinkinius. Toks elgesys veda į laimingus ir draugiškus santykius, o namus pripildo jaukumo ir laimės.

Nesiaukokite

Nedarykite nieko vien dėl aukos. Tiesa, kartais reikia mokėti nusileisti dėl bendro šeimos labo. Bet jeigu jaučiate, kad pernelyg dažnai iš jūsų tikimasi, jog atsisakysite savo troškimų ir poreikių – garsiai pasakykite STOP. Sėskite ir ramiai pasikalbėkite su šeima. Leiskite jiems suprasti, kad negalite ignoruoti savo troškimų, kad tai jums – it laisvės praradimas, savotiška destrukcija.

Įsiklausykite į savo poreikius. Ginkite juos. Kitaip prarasite save kaip asmenybę. Vietoje aukojimosi pasirinkite kitą taktiką – prisitaikymą. Atminkite: pasiaukojimas yra negrįžtamas, o prisitaikymas padeda išlaviruoti net iš labai sudėtingų situacijų.

Niekada nesiekite pritarimo

Tikras pritarimas visada eina iš vidaus. Jei mumyse to trūksta, dažnai desperatiškai to ieškome aplinkiniuose. Taigi, užuot siekę žmonių pripažinimo, geriau stiprinkite savo vidų.

Gerbkite uošvius, elkitės su jais mandagiai, bet jokiu būdu nesiekite pripažinimo. Bandydami įtikti, greičiausiai sulauksite atvirkštinio rezultato.

Patvirtinimo ieškojimas reiškia, kad žemai save vertinate, neturite savo nuomonės, nepasikliaujate savo protu. Nepriklausykite kategorijai žmonių, nuolat ieškančių pritarimo. Kad ir kas nutiktų, tiesiog būkite savimi. Pagarbus, bet toks, koks iš tiesų esate.