„Tėvų darželio“ laidoje – apie brolių ir seserų santykius (video)

Broliai ir sesės – draugai, ar – priešai? Kaip jie dalijasi tėvų meile ir kaip dalija meilę bei rūpestį vienas kitam? Ar vyresnėlis – tikrai autoritetas mažesniajam, ar visada pirmagimis jaučiasi mažiau mylimas? Visi atsakymai ir įdomios diskusijos kartu su vaikų auklėjimo ir ugdymo klausimais konsultuojančia psichologe Jūrate Bortkevičiene.
Vaikų konkurencija ir konfliktai
Ar tikrai vaikai tarpusavyje konkuruoja? Dėl ko kyla konfliktų tarp vaikų? Dvi nuotaikingos šeimos, kuriose auga po keletą brolių ir seserų, dalijasi savo patirtimis apie tarp vaikų kylančius konfliktus ir konkurenciją.
Vyresnis vaikas šeimoje paprastai autoritetas mažajam. Karantino metu socializacijos stoka ir atsiradusi trintis dažnai išprovokuoja pykčius, kuriuos suvokti ir suprasti ne visada paprasta. Kaip vertinti situacijas?
Ar visada broliai ir sesės yra konkurentai? Pastebimos kiek dažnesnės kovos dėl mamos ar tėčio meilės. Šeimose sprendžiame, kaip padalyti vieną mamą arba tėtį keliems vaikams, diskutuojame apie vaikų amžiaus skirtumą, kuris lemia skirtingus tarpusavio santykius, – pykčius dėl žaislų ar saldainių. Svarbu padėti vaikams suprasti, kad tėvų meilė vaikams – vienoda ir besąlygiška. Kita vertus, kiekvienas vaikas skirtingai suvokia aplinką, taigi ir už save „kovoja“ skirtingai.
Labai naudingais patarimais ir komentarais dalijasi pcichologė Jūratė Bortkevičienė. Anot jos, broliai ir sesės visada konkuruos, ir tai yra normalu. Jie konkuruos dėl tėvų ar savo meilės, dėl daiktų ir pan. Vaikai visada užduos klausimų ir visada „tikrins“ tėvų meilės stiprumą. Sužinokite, ką daryti ir kaip reaguoti tokiu atveju.
Vaikų tarpusavio pykčiai
Vieną dieną – konkurentai, kitą – neišskiriami draugai. Kada pykčiai yra normalu? Kada vaikas skundžia, o kada nori, kad brolis arba sesė laikytųsi taisyklių? Svarbu tinkamai vertinti vaiko pasakymus, tačiau, anot psichologės, broliams ir sesėms nesipykstant negalima kalbėti apskritai apie vaikų santykius ar tvirtą jų tarpusavio ryšį. Jei broliai nesipyksta – jie ir nebendrauja.
Pykčiai dėl tėvų dėmesio, nesutarimai dėl daiktų, savo erdvės, nuomonės. Kaip vertinti šiuos pykčius? Psichologė primena apie saugius konfliktus. Brolio ir sesės ryšys – nenutrūkstamas. Tvirtesnis ar ne toks tvirtas, bet jis išlieka visą gyvenimą. Pagrindinė tėvų misija – stebėti ir priminti, kad šį ryšį reikia puoselėti.
Daugiau apie brolių ir seserų santykius skaitykite:
Kaip vertinti vaikų bendravimą, kaip reaguoti į jų santykius – pykčius ir nesutarimus, kaip ir ar reikia dalyti tėvų meilę? Kodėl pirmagimis jaučiasi mažiau mylimas ir kaip jam padėti? Dar daugiau asmeninių patirčių ir profesionalių specialistės komentarų – naujausioje „Tėvų darželio“ laidoje.