„Tėvų darželio“ laidoje - apie pogimdyvinę depresiją
Pogimdyvinė depresija pasireiškia 10-15% moterų, o labai lengvą jos formą primenanti, iki dviejų savaičių trunkanti ir savaime praeinanti motinystės melancholija būdinga net 80% neseniai pagimdžiusių moterų.
„Tėvų darželio“ laidoje kalbėjusios pscihologės Jurgita Stasiukynienė ir Jūratė Bortkevičienė mokė atskirti pogimdyvinės depresijos ir motinystės melancholijos simptomus, ragino moteris nedvejojant ieškoti pagalbos bei pasakojo, kad pogimdyvinė depresija gali kamuoti ir vyrus.
Apie pogimdyvinę depresiją kalbama vis dažniau, tačiau ji daugeliui išlieka tabu tema, tad laidos kūrybinė komanda yra dėkinga su pogimdyvine depresija susidūrusiai ir asmenine patirtimi sutikusiai pasidalinti mamai Kristinai Busilaitei:
Kas yra pogimdyvinė depresija?
Pogimdyvine depresija yra vadinama po gimdymo (dažniausiai pradėjus 4-6 savaitėms) pasireiškianti depresija. Tai žmogaus emocinės pusiausvyros sutrikimas, kuriam būdingas liūdesys, prislėgta nuotaika, vangumas, apetito ir miego sutrikimai bei kiti simptomai.
Apie pogimdyvinę depresiją laidoje kalbėjo psichologė Jurgita Stasiukynienė:
Daugiau apie pogimdyvinę depresiją skaitykite:
Kas yra motinystės melancholija?
Motinystės melancholija (angl. baby blues) yra labai dažna ir pasireiškia net iki 80% moterų, ji itin būdinga pirmakartėms mamoms.
Motinystės melancholija primena lengvą depresijos formą, t.y. jos simptomai panašūs į pogimdyvinės depresijos, tačiau įprastai silpniau išreikšti, mažiau trikdantys įprastą moters gyvenimą.
Motinystės melancholijai būdingi nuotaikų svyravimai, nerimas, liūdesys, dirglumas, apetito ir miego sutrikimai bei kiti simptomai.
Didžiausias motinystės melancholijos ir pogimdyvinės depresijos skirtumas yra tas, kad pirmoji pasireiškia beveik iškart po gimdymo ir savaime praeina po 1-2 savaičių, o pogimdyvinė depresija užsitęsia, jai reikalingas gydymas.
Daugiau apie motinystės melancholiją skaitykite:
Pogimdyvinė depresija gali pasireikšti ir vyrams
Ilgą laiką buvo manoma, kad pogimdyvinė depresija yra tik moterų liga, tačiau šiandien specialistai sutaria - pogimdyvinė depresija gali pasireikšti ir vyrams.
Vyrams pasireiškiančios pogimdyvinės depresijos simptomai yra panašūs, kaip ir moterims. Juos taip pat užklumpa liūdesys, apatija, nuovargis, nenoras arba baimė rūpintis kūdikiu ir pan., tad jiems lygiai taip pat labai svarbu nenumoti ranka į varginančius simptomus bei ieškoti profesionalios pagalbos.
Laidoje apie vyrų pogimdyvinę depresiją kalbėjo psichologė Jūratė Bortkevičienė:
„Tėvų darželio“ laidą žiūrėkite 10.00 per TV3, laida kartojama pirmadieniais 9.00 per TV8. Visus laidos įrašus rasite TV3play.lt.
Projektas „Mama mums rūpi“ - pagalba su pogimdyvine depresija susiduriančioms moterims
Projekto svetainėje rasite daug naudingos informacijos moterims ir jų artimiesiems, klausimyną „Ar man depresija?“ ir nemokamų emocinės pagalbos specialistų sąrašą, jautrius palaikymo laiškus mamai ir tėčiui.
Projekto „Mama mums“ rūpi iniciatoriai ragina moteris nekentėti, kreiptis pagalbos į specialistus ir būti jautresniems mamai po gimdymo!
Daugiau informacijos projekto puslapyje www.mamamumsrupi.lt ir FB puslapyje „Mama mums rūpi“.