„Tėvų darželio“ laidoje - išmaniosios technologijos tėvams ir vaikams. Kviečiame dalyvauti konkurse!
Kurdami naujausią „Tėvų darželio“ laidą apsilankėme du sūnus auginančių Nijolės ir Evaldo Speičių namuose bei kalbėjomės su „Robotikos akademijos“ kūrybos vadovu Kristijonu Vasiliausku.
Drauge ieškojome atsakymų į kiekvienoje šiuolaikėje šeimoje kylančius klausimus, kurie itin aktualūs karantino metu: kaip ir kokias išmaniąsias technologijas verta išbandyti tėvams, ką daryti, kad jos teiktų naudą mūsų vaikams ir kada reikėtų pasakyti „stop“?
Pavyzdžiui, laidos herojų šeima vaikų ekrano laiką riboja iki dviejų valandų per dieną. O „Robotikos akademijos“ kūrybos vadovas Kristijonas Vasiliauskas siūlo pratimą „Kas ką valdo?“ - šį klausimą išgirdę vaikai turi atsakyti „Aš žaidimus, o ne žaidimai mane!“ ir nedelsiant atsitraukti nuo išmaniojo įrenginio.
Daugiau naudingų patarimų ir aktualios informacijos rasite pasižiūrėję naujausią „Tėvų darželio“ laidą apie išmanius tėvus ir jų išmanius vaikus:
Laimėkite „elektroninę auklę“ - bevielę vidaus kamerą EZVIZ C1C
Nijolė ir Evaldas Speičiai laidoje pasakojo, namuose turintys vidaus stebėjimo kamerą, susietą su mobiliuoju telefonu. Ji tėvams praverčia, pavyzdžiui, norint pasižiūrėti, ar vyresnėlis jau grįžo iš mokyklos.
Laidos vedėjai šeimai pasiūlė išbandyti dar vieną, naują bevielę vidaus kamerą EZVIZ C1C, kurią galite laimėti ir jūs:
EZVIZ C1C vaizdo kamera – tai jūsų „elektroninė auklė“, kuri informuoja, kad kitame kambaryje, savo lovelėje miegojęs kūdikis jau pabudo, ideali pagalbininkė, leidžianti žinoti, ar pirmokas grįžo namo arba parodanti, ką veikia jūsų mylimi augintiniai likę vieni.
Konkurse dalyvaukite čia:
Daugiau naudingos informacijos tėvams apie šiuolaikines technologijas
Kas yra alfa kartos vaikai?
Alfa kartos vaikai, gimę nuo 2010 ir gimsiantys iki 2025 metų, yra šiuolaikinių, informacinių, išmaniųjų technologijų karta, kuri pirmoji su jomis auga nuo pat gimimo.
Mokslininkų teigimu, alfa kartos vaikai yra labai imlūs dideliems informacijos srautams, linkę lyderiauti, tačiau gali stokoti kantrybės.
Daugiau apie alfa kartos vaikus skaitykite: Alfa kartos vaikai: kokie jie ir kaip juos auginti?
Kada vaiką supažindinti su šiuolaikinėmis technologijomis?
Vaiko raidos specialistai ir neurologai rekomenduoja vaikams iki 2-3 metų amžiaus geriausia visiškai neleisti žiūrėti į jokius ekranus ir naudotis išmaniaisiais prietaisiais.
T.y. su kompiuteriu, mobiliuoju telefonu, planšete ir televizoriumi reikėtų supažinti tik vyresnius, nei 2-3 metų vaikus.
Kas yra ekrano laikas ir kaip jį riboti?
Ekrano laikas (angl. screen time) yra laikas, kurį vaikas praleidžia prie ekraną turinčių prietaisų: televizoriaus, mobiliojo telefono, kompiuterio, planšetės.
Ikimokyklio amžiaus, pažintį su technologijomis tik pradėjusių vaikų ekrano laiką dažniausiai rekomenduojama riboti iki 1-2 val. per dieną.
Daugiau apie ekrano laiką skaitykite: Vaikas ir ekranai (TV, mobilieji telefonai, planšetės)
Ar vaikas prie kompiuterio praleidžia per daug laiko?
Jeigu pastebite, kad vaiko pagrindinis prioritetas yra išmaniojo įrenginio ekranas; jeigu vaikas nuolat prašo mobiliojo telefono (ar kito įrenginio) ir nusiramina tik jį gavęs; jeigu vaikas yra pavargęs, jam sunku susikaupti, tačiau jo miego kokybė yra suprastėjusi, galite įtarti, kad vaikas prie ekranų praleidžia per daug laiko.
Daugiau apie tai skaitykite: Ženklai, kad vaikas per daug laiko skiria išmaniesiems įrenginiams
Ar kompiuteris kenkia vaikų akims?
Nėra pakankamai daug duomenų apie kompiuterių ir kitų įrenginių ekranų ilgalaikę žalą akims. Įprastai labiau akcentuojamas akių nuovargis ir jo sukeliami nemalonūs pojūčiai: akių perštėjimas, sausumas, įtampa, galvos skausmas, nesugebėjimas susikaupti.
Specialistai ragina naudoti kuo didesnius, geros raiškos vaizdą užtikrinančius ekranus, nuo jų sėdėti atokiau, nežiūrėti į ekranus tamsoje bei kas 30-45 min. būtinai daryti pertraukas.
Pertraukų metu paraginkite vaikus pajudėti ir aklikti akių mankštą, kurią rasite čia: Akių mankšta vaikams (video)