„Tėvų darželio“ laidoje - ko bijo vaikai ir kaip įveikti baimes?

„Tėvų darželio“ TV laidos vedėjai Žygimantas Stakėnas ir Dovilė Stakėnienė „Tėvų darželio“ laidos stop kadras

Mažoji Emilija bijo tamsos, pasiklysti miške, vilkų, ryklių ir dinozaurų (kurie juk gali sugrįžti)! Adomas negali miegoti aklinai neužsitraukęs užuolaidų, o Luknei baimę kelia puodukas...

Kodėl vaikai bijo ir ką reikėtų daryti jų tėveliams? Naujausioje „Tėvų darželio“ laidoje apie mažųjų baimes kalbėjome su mamomis ir psichologe.

Ko dažniausiai bijo vaikai?

Vaikų baimės priklauso nuo jų individualių savybių bei aplinkos, kurioje auga vaikas, tačiau dažniausiai mažųjų baimes galima susiskirstyti pagal amžių.

Pavyzdžiui, naujagimiai ir kūdikiai bijo staigių, netikėtų aplinkos pokyčių: stiprių garsų, triukšmo, šviesos blyksnių, nepažįstamų tekstūrų ir pan.

Paaugusiems ir aplinką bei save kaip asmenį imantiems suvokti vaikams baimę kelia išsiskyrimas su tėvais, svetimi žmonės, su savo kūnu susijusios baimės (pavyzdžiui, baimė kirptis plaukus, nagus, baimė tuštintis ir pan.), nematyti buities rakandai ar prietaisai, svetimi naminiai gyvūnai ir kt.

Vaikui augant jo baimes ima kurstyti iš aplinkos gaunama informacija ir vaiko vaizduotė. Sužinojęs, kad gyvatės yra nuodingos, vaikas gali imti jų bijoti, o pasižiūrėjęs filmuką apie vaiduoklius - įsitikinti, kad jie slepiasi po lova. Vyresniems vaikams baimę gali kelti ir „prikauptos“ blogos patirtys, pavyzdžiui, kartą skaudžiai kritęs ir užsigavęs vaikas gali įsibaiminti važiuoti dviračiu.

Daugiau apie kūdikių ir vaikų baimes skaitykite:

Kaip įveikti vaiko baimes?

Paramos vaikams centro psichologė Vilija Švederytė pasakojo, kad baimę patiriančių vaikų tėvams svarbu reaguoti ramiai, jokiu būdu nebandyti menkinti vaiko išgyvenimų ir padėti vaikui po truputį įveikti baimę.

Pavyzdžiui, jeigu vaikas bijo tamsos, galima nakčiai jo kambaryje palikti įjungtą šviesą ir po truputį, tariantis su vaiku ir vertinant jo reakciją, šviesos intensyvumą mažinti. Drąsiau jaustis tamsoje daugeliui vaikų padeda žaisliukai - Mylimukai (psichologai juos vadina tranzitiniais arba pereinamaisiais objektais), tarsi pavaduojantys tėvelius.

Įveikti baimes padeda ir kalbėjimas, papildomos informacijos vaikui suteikimas. Pavyzdžiui, jeigu vaikas bijo vorų, galima papasakoti, kad Lietuvoje gyvenantys vorai tikrai nėra pavojingi, jie naudingi gamtai ir labai įdomūs padarai, mezgantys šilkinius tinklus!

Psichologė pataria su baimėmis iš arčiau susipažinti ir jas įveikti vaikui pačia priimtiniausia forma, t.y. žaidžiant. Vorų bijantis vaikas galėtų pats vaidinti vorą ir įsijausti į jo gyvenimą arba voru pasivertusi mama galėtų papasakoti apie save ir susidraugauti su vaiku.

Apie vaikų baimių valdymą ir įveikimą skaitykite:

Daugiau asmeninės mamų patirties ir psichologės patarimų - naujausioje „Tėvų darželio“ laidoje:

Susiję straipsniai

„Mažylių klubas“ – visiems atsakingai taupantiems tėvams (video)

„Mažylių klubas“ – taupančios šeimos lojalumo programa, specialiai sukurta, kad tėvystė ir vaikystė būtų lengvesnė.

Kaip pradėti medituoti? (video)

Net ir neilga kasdienė meditacija padeda pailsėti ir nurimti, todėl ją tikrai verta išbandyti mažus vaikus auginantiems tėvams.

Kaip teisingai naudoti apsaugines kaukes? (video)

Šias taisykles paruošėme, remdamiesi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.