„Tėvų darželyje“ apie nėštumo mitus: įmanoma nuspėti kūdikio lytį?

„Tėvų darželio“ laidos vedėjai Žygimantas Stakėnas ir Dovilė Stakėnienė „Tėvų darželio“ laidos stop kadras

Pilvas aukštai – mergaitė? 5 val. ryto su kaubojaus skrybėle pastrikinėjus – berniukas? Ko apskritai nori moteris nėštumo metu? Rauginti agurkai, silkė, bandelės, vyšninis tortas? Pagal valgymo įgeidžius – ir būsimo kūdikio lytis? Mitai, prietarai ir pasakojimai apie besilaukiančias moteris, dažniausių mitų aptarimas ir griovimas, gydytojų komentarai ir daug šmaikščios bei naudingos informacijos. Apie viską įdomiai ir linksmai – šioje „Tėvų darželio“ laidoje.

Naujagimio lytis priklauso nuo pilvo formos?

Anot Vaisingumo klinikos gyd. akušerės-ginekologės Audronės Usonienės, pilvo forma su kūdikio lytimi neturi nieko bendro. Pageidaujamos lyties „nesuformuosite“ nei vyrui, ketinančiam atlikti šeimos pareigą, lipant į lovą tam tikra koja, nei jam pavaikščiojus kaubojaus skrybėle vos švintant.

Mergaitę „užtikrins“ faktas, jei moterį ypač dažnai pykina nėštumo metu? Dar, sakoma, laukiantis dukters būsima mama nebe tokia graži, nes mergaitė mamos grožį „pasisavina“? Apie visus fiziologinius procesus lemiančią psichologiją, apie tikrus, mokslu ir mokymais grįstus faktus, „močiučių pasakymais“ paremtas istorijas ir kas lemia tam tikrą nėščiosios pilvo formą ar kasdienius įgeidžius nėštumo metu – atvirai ir su šypsena su mamomis bei ilgametę patirtį turinčiomis specialistėmis.

Populiariausi mitai nėštumo metu

Įvairiausių mitų ir tiesų internete yra skaičiusi ir iš močiučių ar artimųjų pasakojimų girdėjusi, ko gero, ne viena būsima mama. Kurie teisingi ir galima remtis, o kurie – tik pramanai. Būsimai mamai nesunku pasiklysti informacijos sraute, juolab kai patarėjų ir žinovų grandinė ilga, o nėštumas – pirmas. Svarbiausia – įsiklausyti į savo organizmą ir nėštumą prižiūrinčio gydytojo patarimus.

Mamos, Iveta ir Sotera, pasakojo apie „valgymo už du“ mitą, ananasus ir priaugtus kilogramus nėštumo metu, kartu su gydytojomis svarstėme apie alkoholio ir blogų įpročių įtaką, augintinių priežiūrą ir galimą toksoplazmozę, muzikos poveikį mamos ir būsimo kūdikio sveikatai, natūralius gimdymo skatinimo būdus.

Gyd. akušerė, tinklaraščio „Sumani mama“ įkūrėja Marija Mizgaitienė atvirai – apie itin gajus mitus – rankų padėtį nėštumo metu ir plaukų tvarkymą. Moteriai pakėlus rankas į viršų, kūdikio virkštelė tikrai neapsivynios aplink kaklą, tačiau gali apsvaigti nėščiosios galva ir sutrikti pusiausvyra, lemsianti fizines traumas. Mitų mitas – plaukų kirpimas ir dažymas nėštumo metu. Nusikirpusi plaukus, mama nukirps ir būsimo kūdikio protą? Ne, veikiau dėl hormoninio fono pokyčių sulauks spalvos, kurios tikrai nesitikėjo.

Kūdikiui gerai tai, kas gerai ir jo mamai. Valgyti sveikai, bet saikingai, klausytis tokios muzikos, kuri ramina ir gerai nuteikia. Svarbu gyventi įprastą gyvenimą ir nepersistengti. Mirkyti kūdikį kalio permanganato vonelėje ar perdėtai virtinti bei lyginti jo drabužėlius, siekiant apsaugoti nuo galimų virusų ir sukurti sterilią aplinką, – fanatizmas ir kraštutinumai, kurių šiandien reikėtų vengti. Anot gyd. A. Usonienės, vaikas turi gyventi tokioje aplinkoje, kurioje gyvename mes.

Ar tikrai nulis vyno – nulis rizikos? Kada rodyti naujagimį artimiesiems? Ar tikrai čiulptukas apsaugo vaiką nuo peršalimo ligų? O gal vis dėlto naudingas tas gabalėlis lašinių? Ir kiek laiko iš tiesų normalu žindyti kūdikį?

Atsirinkite informaciją ir nepasiklyskite. Paklausite, kuo tikėti? Anot gyd. A. Usonienės, kuo mažiau interneto, kuo daugiau – mokslu grįstų faktų. Nereikia remtis gandais ir su realybe nieko bendro neturinčiomis nesąmonėmis, o vienintelis žmogus, kuriuo tikėti verta viso nėštumo metu, – tai jūsų nėštumą prižiūrintis gydytojas.

Patikrinkite savo žinias – atlikite testą, ir sužinokite dar daugiau:

Plačiau apie paplitusius nėštumo mitus ir kaip juos vertinti skaitykite:

Naujausia laida – su žinomomis gydytojomis ir mamomis – paneigs ir patvirtins visus iki šiol jūsų žinotus mitus.

Susiję straipsniai

„Mažylių klubas“ – visiems atsakingai taupantiems tėvams (video)

„Mažylių klubas“ – taupančios šeimos lojalumo programa, specialiai sukurta, kad tėvystė ir vaikystė būtų lengvesnė.

Kaip pradėti medituoti? (video)

Net ir neilga kasdienė meditacija padeda pailsėti ir nurimti, todėl ją tikrai verta išbandyti mažus vaikus auginantiems tėvams.

Kaip teisingai naudoti apsaugines kaukes? (video)

Šias taisykles paruošėme, remdamiesi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.