Tėvų patirtis: daiktai, ypač pasiteisinę pirmaisiais vaiko auginimo metais (87)

Būsima mama renkasi daiktus kūdikiui Halfpoint | Shutterstock.com

Laukiantis kūdikio, ypač pirmagimio, kyla noras įsigyti pačių įvairiausių reikmenų: ne tik būtiniausius (pavyzdžiui, vežimėlį, lovytę ir automobilinę kėdutę), bet ir skirtus vaiko pramogoms (vaikštynės ir šokliukai) ar tėvų buities palengvinimui (buteliukų sterilizatorius, sauskelnių konteineris ir kt.).

Viename užsienyje organizuotame nedideliame tyrime tėvų buvo klausiama, į kuriuos daiktus kūdikiams išties verta investuoti, o kurie daiktai – mažiau naudingi.

Bene naudingiausiai įvertinti reikmenys – kūdikių vežimėliai, automobilinės kėdutės, taip pat miego baldai (lovytės, lopšiukai), kūdikių priežiūrą palengvinantys daiktai (lavinamieji kilimėliai, sūpynės, gultukai), maisto ruošimo įranga (garų puodai – trintuvai) ir kt.

Taigi, sužinokite, kurias kūdikių prekes ir reikmenis tėvai įvertino kaip ypač naudingus pirmaisiais mažylio gyvenimo metais.

Naudingiausi daiktai naujagimiams ir kūdikiams

Vežimėlis

Vėžimėlis – bene naudingiausia priemonė auginant vaikus. 98 proc. vežimėlius įsigijusių tėvų teigė, kad jie pravertė auginant kūdikį. Vežimėlių kainos svyruoja nuo ~50 iki 1 000 eurų, priklausomai nuo prekės ženklo, vežimėlio tipo ir kt.

Daugiau apie vežimėlius skaitykite:

Automobilinė kėdutė

Automobilinė kėdutė – būtina, jei vežiosite mažylį automobiliu. Ji padės apsaugoti kūdikį, jei patektumėte į autoįvykį. Perkant automobilinę kėdutę reikėtų atsižvelgti į daugybę kriterijų ir atkreipti dėmesį, ar kėdutė tinkama naudoti nuo pat gimimo (0+ mėn. kategorija). Taip pat kėdutė turi būti suderinama su automobilio marke ir modeliu. Automobilinė kėdutė kūdikiui, priklausomai nuo gamintojo, naudojamų medžiagų, saugumo bandymų ir kt., kainuoja nuo ~30 iki 500 eurų.

Prie tėvų lovos pristatomi lopšiukai nuimamu kraštu

Auginant mažylį labai patogūs lopšiukai nuimamu / atsegamu kraštu (next to me tipo). Jie pristatomi prie tėvų lovos, tad mažylis saugiai ir patogiai miega šalia tėvų. Taip pat tokie lopšiukai puikiai tarnauja kaip kelioninė lovelė. Tiesa, turėkite omenyje, kad lopšiukas paprastai naudojamas pirmuosius 6 mėn., todėl kelių šimtų eurų investuoti tikrai neverta.

Gultukas arba sūpynės

Pastaruoju metu tėvai ypač pamėgo gultukus ir sūpynes. Jų rinkoje apstu. Pavyzdžiui, vieni gultukai užtikrina ramų ir saugų kūdikių miegą, sukuria komfortą, nevaržo mažylio judesių, padeda sumažinti refliuksą, virškinimo problemų riziką. Jie dėl savo unikalių savybių naudojami net ligoninėse. Šie gultukai tinka naudoti nuo gimimo iki 3–4 mėn. Kiti vibruojantys gultukai bei sūpynės, naudojami nuo pirmųjų mėnesių, skirti kūdikių laisvalaikiui. Juose labai patogu palikti kūdikį, kai mamai reikia pagaminti pietus ar išrūšiuoti skalbinius.

Apsauginiai varteliai

Jei jūsų namuose yra laiptai, židinys ar tiesiog zonų, kuriose kūdikiui gali būti nesaugu, pravartu įsigyti apsaginius vartelius. Bene atidžiausiai reikėtų rinktis antrame namų aukšte, laiptinėje tvirtinamus vartelius: jie turėtų būti įgręžiami į sieną.

Kūdikio lovelė

Kūdikio lovelės – paprastai pigesnės už vaikiškas lovas. Kūdikiai mažose lovelėse (60 x 120 cm) miega iki 2-ojo gimtadienio, todėl dažnai tėvai ieško didesnių (bent 70 x 140 cm) lovų, kurios vėliau gali būti transformuojamos į paaugusiam vaikui skirtą lovą. Galima įsigyti ir su vaiku augančių lovų, kurios tiks iki pat paauglystės ar net pilnametystės.

Lovos čiužinukas

Tinkamas čiužinukas svarbus kūdikio saugiam ir patogiam miegui. Rinkitės tvirtą (bet ne pernelyg kietą) čiužinuką ir būtinai įsigykite drėgmei atsparų antčiužinį arba paklodę. Bendros išlaidos gali sudaryti nuo 30 iki 100 ir daugiau eurų. Labai svarbu čiužinį rinktis atsižvelgiant į lovytės matmenis: šonuose neturėtų likti didesnių nei 4 cm tarpelių.

Mamos krepšys

Specialus mamos krepšys labai patogus naudoti išvykus iš namų. Paprastai mamos rankinės turi bent kelias kišenėles, skyrelius, į kuriuos galima įstatyti buteliuką ar gertuvę, įsidėti dokumentus (pavyzdžiui, skiepų knygelę vykstant pas gydytoją) ir pan.

Kai kuriuose krepšiuose galima rasti ir sulankstomą vystymo kilimėlį, itin patogų viešose vietose ar kelionių metu keičiant kūdikiui sauskelnes. Kokybiškos mamos rankinės, tarnausiančios ne vienerius metus, kainuoja apie 50–60 eurų.

Maitinimo kėdutė

Aukštos maitinimo kėdutės – itin patogios. Jomis sėkmingai naudojasi apie 95 proc. kūdikius auginančių tėvų. Maitinimo kėdutės kainuoja apytiksliai nuo 20–30 eurų. Labai patogu rinktis sulankstomas maitinimo kėdutes.

Garpuodis (garintuvas) ir maisto trintuvas viename

Kai prasidės primaitinimo džiaugsmai ir vargai, nepakeičiamas tėvų pagalbininkas buityje – maisto garintuvas ir trintuvas. Viename inde maistas išverdamas ir sutrinamas, todėl tėvai sutaupo daug laiko, virtuvėje užtikrinama švara, reikia plauti kur kas mažiau indų, o mažylis maitinamas sveiku ir skaniu maistu (maistą verdant garuose išlieka kur kas daugiau naudingųjų medžiagų). Tiesa, verta atkreipti dėmesį, kad garintuvai yra labai skirtingi, todėl renkantis reikia atsižvelgti, ar prietaisas – universalus ir daugiafunkcis. Pavyzdžiui, ar yra galimybė gaminti grūdų košes.

Žaidimų kilimėlis

Žaidimų kilimėliai, kitaip dar vadinami lavinamaisiais kilimėliais – dar vienas iki maždaug 6 mažylio gyvenimo mėnesio labai praverčiantis pirkinys. Žaidimų kilimėlyje paguldytas kūdikis gali žaisti ir pramogauti valandų valandas. Paprastai žaidimų kilimėliai turi lankus, ant kurių kabinami žaisliukai (taip lavinama mažylio rankučių koordinacija), taip pat galima rasti grojančių, šviečiančių ir dar labiau mažylio dėmesį prikaustančių kilimėlių. Tiesa, reikėtų įsigyti patikimo gamintojo sertifikuotą gaminį.

Pientraukis

Pientraukis padės lengvai nusitraukti pieno, kai kūdikį paliekate su tėčiu ar močiute. Be to, kai kurios moterys nusprendžia anksčiau grįžti į darbą, tad šiuo atveju maitinimas motinos pienu ir karjera gali būti suderinami.

Tokiu atveju verta investuoti į brangesnį dvigubą ir galingesnį pientraukį, pavyzdžiui, su dviem varikliais (mama gali pasirinkti atskirus nustatymus kiekvienai krūčiai, o dėl dvigubo variklio pienukas vienu metu ir vienodai galingai traukiamas iš abiejų krūtų). Be to, jei nepavyksta žindyti natūraliai, kūdikį galima maitinti išimtinai tik nusitrauktu pienu. Tokiu atveju profesionalus pientraukis – pagalbininkas Nr. 1.

Bekontaktis termometras

Pamatuoti kūdikiui temperatūrą įprastu termometru gali būti misija neįmanoma. Palyginimui, šią problemą sprendžiantys bekontakčiai termometrai – labai patogūs naudoti, jie padeda greitai sužinoti, karščiuoja mažylis, ar – ne. Bekontakčių termometrų kaina – nuo maždaug 15 iki 60 eurų.

Susiję straipsniai

Trumpasis numeris 111: kam jis skirtas?

2023 m. spalio mėnesį Lietuvoje pradėjo veikti trumpasis humanitarinei pagalbai skirtas numeris 111.

Ar batutai iš tikrųjų yra saugūs vaikams?

Batutai – labai populiarūs ir mėgstami tiek vaikų, tiek suaugusiųjų. Jei tik namuose bėgioja mažyliai, daugelyje kiemų tikrai pastebėsime batutą.

Tėvai išgyvena sudėtingą laikotarpį: kaip galima jiems padėti? Nauja socialinė programa „Savanoriai tėvams“

Socialinė programa „Savanoriai tėvams“ kviečia atsigręžti į emocinės paramos svarbą ir mažinti išgyvenamą vienišumą bei suteikti palaikymą tėvams.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Filadelfija prieš 2 mėn.

  Yovi parašė:
  Kaip sprendžiate maudynių klausimą, kai namuose dušas, o ne vonia? Nusižiūrėjau internete sulankstomą vonelę, bet, paskaičiau, kad ji tinka tik iki 3 mėn. Po to vėl…

  Pripuciamas baseinelis butu idealu. Priputei, isleidai ir neuzima vietos

 2. Amadra
  Amadra prieš 2 mėn.

  Yovi parašė:
  Kaip sprendžiate maudynių klausimą, kai namuose dušas, o ne vonia? Nusižiūrėjau internete sulankstomą vonelę, bet, paskaičiau, kad ji tinka tik iki 3 mėn. Po to vėl…

  Musu vonios kambarys nedidelis. Tai pirmus menesius, kol nelaike dar tvirtai galvytes, maudem plastikineje voneleje, pasistate ant skalbiankes😀 o veliau (ir iki dabar) maudome duse. Tiesa, pas mus duso kabina ilipama, tai uzkemsam, pripilam vandens ir turskiasi.

 3. Zaisme
  Zaisme prieš 2 mėn.

  Yovi parašė:
  Kaip sprendžiate maudynių klausimą, kai namuose dušas, o ne vonia? Nusižiūrėjau internete sulankstomą vonelę, bet, paskaičiau, kad ji tinka tik iki 3 mėn. Po to vėl…

  Mes pirkom Skiphop vonelę - atrodo kompaktiška, tiks ir gulinčiam, ir sėdinčiam kleckui ☺️ ar pasiteisins - matysim ☺️

 4. Leery999
  Leery999 prieš 2 mėn.

  Zaisme parašė:
  Mes pirkom Skiphop vonelę - atrodo kompaktiška, tiks ir gulinčiam, ir sėdinčiam kleckui ☺️ ar pasiteisins - matysim ☺️

  Dar panašaus principo vonelė tinkanti nuo naujagimystės ir sėdinčiam vaikui yra angelcare bathtub 2 in 1. Mes tokią turim, tai na nesusilanksto ji, bet man ji tokia ne milžiniškas gargaras ir faina
  Lt nebuvo pirkti, bet iš allegro atsisiuntėm

 5. User has not uploaded an avatar
  Aneta5 prieš 2 mėn.

  Yovi parašė:
  Kaip sprendžiate maudynių klausimą, kai namuose dušas, o ne vonia? Nusižiūrėjau internete sulankstomą vonelę, bet, paskaičiau, kad ji tinka tik iki 3 mėn. Po to vėl…

  Kartu eiti,laikyti ant ranku susukta i merliuka...siaip planuoju taip pabandyti...vyras bus salia kartais,kad paskui paimti lialiuka sausai kol apsirengsiu