Toksiški tėvų santykiai: kas tai ir kokią įtaką jie daro šeimoje augantiems vaikams?

Tėvas fiziškai ir emociškai smurtauja prieš šeimą UfaBizPhoto | Shutterstock.com

Santykius, kai vienas partneris yra sistemingai kito engiamas, įprasta vadinti toksiškais.

Tai nuodingi santykiai, atimantys savigarbą, orumą, keliantys nuolatinę įtampą, baimę, sukeliantys nesaugumo, vienišumo jausmus, kartais – ir pavojų sveikatai ar net gyvybei.

Forumo tema apie toksiškus santykius:

Kaip atpažinti toksiškus santykius?

Santykių ekspertas Darius Ražauskas išskiria kelis požymius, kaip atpažinti toksiškus santykius:

 • santykiuose nėra paramos, palaikymo;
 • partneriai jaučiasi nelygiaverčiai;
 • gali pasitaikyti tiek psichologinio, tiek fizinio smurto apraiškų;
 • partneris nepriimamas toks, koks yra;
 • nesugebama partnerio paskatinti, paremti;
 • būdingas narcisizmas;
 • savanaudiškas elgesys;
 • sistemingas nepagarbos rodymas;
 • nuolat konfliktuojama, pykstamasi.

Labai dažnai toksiškus santykius padeda atpažinti ir visiška partnerio kontrolė, nepagrįstas ir net liguistas pavydas, elgesys prieš žmogaus norą / valią ir kt.: antrajai pusei neleidžiama kažkur eiti (pavyzdžiui, susitikti su draugais, pramogauti vienai / vienam), su kažkuo bendrauti (susirašinėti su priešingos lyties atstovais), kažką daryti (dėvėti tam tikrų drabužių, aksesuarų, naudoti dekoratyvinės kosmetikos ir pan.).

Žinoma, visos poros išgyvena konfliktines situacijas, kartais antrajai pusei stinga partnerio empatijos, supratingumo, palaikymo, kartais pasielgiama savanaudiškai ir t. t. Ir tai visiškai normalu. Tačiau atpažinti, ar santykiai – toksiški, ar ne, padeda vienas paprastas dalykas: smurtas, nepagarba, įtampa, savanaudiškas elgesys, žeminimas yra nuolatiniai toksiškų santykių komponentai.

Jei jau kyla klausimų, ar partneris elgiasi tinkamai, galima įtarti toksišką elgesį ar bent jau jo apraiškas.

Toksiškų santykių priežastys

 • Vaikystės patirtys. Labai dažnai tam tikrus elgesio modelius vaikai perima iš tėvų, todėl būtent netinkamas šeimos pavyzdys gali lemti toksiškus santykius ateityje. Tikėtina, kad ateityje tam tikros nuoskaudos lems nederamą elgesį. Siekiant to išvengti reikia spręsti problemas čia ir dabar.
 • Nesusiklostę ankstesni santykiai. Dažnai žmonės, iki sukurdami šeimą, iš ankstesnių santykių atsineša nuoskaudų, nusivylimų, traumų.
 • Nesikreipiama pagalbos arba jos ieškoma per vėlai. Labai dažnai žmonės pagalbos kreipiasi tuomet, kai jų santykiai yra gilioje duobėje, tačiau svarbu, kad su savimi dar iki prasiveržiant problemoms dirbtų tiek „auka“, tiek „agresorius“.

Ką daryti, kad poros santykiai nevirstų toksiškais ir kaip netapti toksiškų santykių auka?

Jei partneris sistemingai rodo nepagarbą, tyčiojasi, naudoja psichologinį smurtą ir propaguoja kitokį netinkamą elgesį, būtina į tai reaguoti ir užkirsti tokiam elgesiui kelią. Tai galima daryti įvairiais priimtinais būdais.

Pokalbiai:

 • Pirmiausia reikėtų kalbėtis apie nederamą elgesį su partneriu, ieškoti kompromisų. Jei partneriui netinkamai elgiantis viską „nurašysite“ nuovargiui dėl buvimo su vaikais, pervargimo, rutinos ir pan., tikėtina, kad partneris tokį savo elgesį gali suvokti kaip normalų ir netinkamai elgtis nuolatos, kol galiausiai jo elgesys peraugs į visiškai toksiškus santykius.
 • Apie situaciją pasikalbėti su kitais žmonėmis iš savo aplinkos. Gal pasitikite savo mama, draugais, o galbūt žinote žmogų, kuris buvo atsidūręs panašioje situacijoje? Nebijokite kalbėtis ir prašyti patarimų.
 • Galima ieškoti specialistų pagalbos. Šiuo atveju reikėtų kreiptis į psichologus, šeimų konsultantus ir kitus šioje srityje dirbančius specialistus.

Laikinas pabuvimas atskirai. Jei partneris labai stipriai pažemino, naudojo psichologinį ar net fizinį smurtą, geras būdas parodyti, kad jo elgesys netinkamas – bent kelioms dienoms išvykti iš namų.

Naujų elgesio taktikų pritaikymas. Supykus ant partnerio dėl netinkamo elgesio labai dažnai renkamasi tylėti, tačiau reikėtų pasitelkti produktyvesnes „santykių aiškinimosi“ taktikas.

Veikla ir minčių nukreipimas kitur. Tiek prasiblaškyti, tiek parodyti partneriui, kad jis nėra pasaulio ašis, padės sportas, buvimas gamtoje, pramogos, kelionės ir t. t.

Skyrybų inicijavimas. Skyrybos – kraštutinė išeitis, kai asmuo kategoriškai nesutinka ieškoti pagalbos arba nesikeičia po ilgalaikių terapijų, kelių specialistų konsultacijų.

Kokią įtaką toksiški tėvų santykiai daro vaikams?

Toksiško elgesio didesnė ar mažesnė žala psichinei vaikų sveikatai – neišvengiama.

Toksiško tėvų elgesio pasekmės – skaudžios ir darančios įtaką vaiko ateičiai. Tai:

 • žema savivertė;
 • liguistas nepasitikėjimas savimi ir kitais žmonėmis;
 • negebėjimas užmegzti ir puoselėti santykių;
 • kaltės jausmas;
 • manipuliavimas;
 • negebėjimas prisitaikyti ir kt.

Šeimose, kuriose tėvų santykiai yra toksiški ir tėvai nuolatos pykstasi, augantys vaikai paprastai būna pikti, agresyvūs, greitai susierzinantys dėl menkniekių ir linkę problemas spręsti smurtu, emociškai nestabilūs, nusiminę, jautrūs, lengvai pažeidžiami ir kt.

Taigi toksiško elgesio priežastis būtina pašalinti ne tik dėl savęs, bet ir dėl vaikų. Dėl minėtųjų galimų pasekmių netinkamo elgesio negalima toleruoti. Laikui bėgant problemos tampa tik dar opesnės ir daro didelę žalą tiek gyvenančiajam su toksišku partneriu, tiek ir šeimoje augantiems vaikams.

Susiję straipsniai

Kaip atgaivinti pašlijusius poros santykius?

Kartais porų santykiai, ypač auginant vaikus, tampa pernelyg sudėtingi, dramatiški, todėl romantiški jausmai nugrimzta į praeitį.

Kokia patogiausia jūsų poros miego poza? Ji šį tą reiškia!

Kaip tik nemiega poros. Vienos mėgsta miegoti apsikabinusios, kitos − nusisukusios vienas nuo kito, bet glaustis pėdomis.

Kokias 5 klaidas dažniausiai daro kūdikio susilaukę tėvai?

Gimus kūdikiui poros santykiai pasikeičia jei ne 360, tai 180 laipsnių kampu – tikrai. Atsiradus naujajam šeimos nariui nerandame laiko antraj