Užauginkite sėkmingą žmogų: 15 būdų parodyti vaikams teigiamą pavyzdį

Dažnai visi pamokymai vaikams tiesiog išgaruoja iš galvos. Geriausias būdas edukuoti savo atžalas – rodyti pavyzdį ir patiems daryti gerus darbus. Pastebėję teigiamą elgesį ir patys vaikai ims elgtis analogiškai.
Taigi kokiais paprastais būdais tėvai gali parodyti vaikams tinkamo elgesio standartus ir padėti bei padėkoti kitiems žmonėms? Nemažai patarimų orientuoti ir į finansinio raštingumo ugdymą.
1. Įmeskite grąžą į arbatpinigiams skirtą indelį
Draugiškumui pademonstruoti ne visada reikia milžiniškų gestų: kartais pakanka ir visiškai elementarių poelgių. Tikriausiai pastebėjote, kad daugelyje nedidelių kavinukių, kur prekiaujama kava išsinešti, parduotuvėlių ir kitų panašių prekybos ir paslaugų vietų yra indeliai arbatpinigiams. Tad kai gausite grąžą, smulkius pinigus į juos įmeskite kaip padėką už sklandų aptarnavimą.
2. Palaikykite duris
XXI amžius verčia visus skubėti. Tačiau trumpam sustodami ir palaikydami duris tiems, kurie nuo jūsų atsilieka kelis žingsnius, galite išmokyti vaikus, kaip svarbu atsižvelgti ir į kitus žmones. Be to, visur ir visada pirmenybė turėtų būti teikiama neįgaliesiems, senyvo amžiaus žmonėms, nėščiosioms ir mamoms su mažais vaikais.
3. Kai kažkur užeinate, visuomet pasisveikinkite
Jei su kitais žmonėmis visuomet elgiatės kaip su draugais ar bent jau gerais pažįstamais, jūsų vaikai pradeda suvokti, kad visi žmonės yra lygūs. Be to, sveikinimasis – tai elementarus mandagumas, o jo mokyti reikia nuo pat mažų dienų.
4. Dovanokite senas knygas, žaislus ir žaidimus tiems, kuriems jų iš tikrųjų reikia
Paaiškinkite, kad jūsų nebenaudojami daiktai vyksta į naujus namus tam, kad praskaidrintų kitų vaikų kasdienybę ir nudžiugintų, kaip džiugino jus, kai buvo aktyviai naudojami. Dalijimasis visuomet įkvepia ir skatina.
5. Gerus darbus darykite ir be atlygio
Visur kalbama, kaip svarbu dirbti ir užsidirbti. O jūs pasiūlykite pagyvenusiam kaimynui nupjauti veją, nukasti nuo kiemo takelių sniegą arba parnešti / parvežti iš parduotuvės sunkius nešulius be jokio atlygio. Ir jei jūsų vaikas – dar per mažas stumdyti vejapjovę ar sniegą, jis neabejotinai pastebės ir įsidėmės geranoriško elgesio pavyzdį.
6. Savanoriaukite
Įtraukite savo vaikus į savanorystę paaiškindami, kodėl tam skiriate savo laiko, kokie jūsų veiksmai teiks naudą kitiems žmonėms ir kodėl tai svarbu. Pasirinkite veiklą, kuri jus įkvėptų: nuo bendruomenės renginių organizavimo iki vienišų vaikų lankymo ligoninėse.
7. Tapkite geriau organizuoti (jei dar tokie nesate)
Nuolat užsirašykite svarbią informaciją, naudokitės darbo kalendoriumi ir visuomet planuokite. Jūsų vaikai matys teigiamą pavyzdį ir patys po truputį ugdysis organizacinius įgūdžius. Tenka pastebėti, kad laiką planuojantys ir organizuoti žmonės įprastai patiria daug mažiau streso.
8. Būkite dosnūs: dalykitės savo laiku ir pinigais
Parodykite savo vaikams, kad ištekliai skirti ne tik savoms reikmėms, bet ir duoti bei dalytis, o ne dėti centą prie cento ir viską „kišti į kojinę“. Įskiepykite vaikams taisyklę: kuo daugiau duodame kitiems, tuo daugiau grįžta mums patiems.
9. Kasdien raskite už ką padėkoti
Jei mėgstate dažnai skųstis, nuo šiandien pat pradėkite ugdyti dėkingumo jausmą. Laikui bėgant jūsų vaikai taip pat taps dėkingesni.
10. Būkite patikimi
Tik nedidelė dalis žmonių 100 proc. laikosi pažadų. Tad tapkite vienu iš nedaugelio, nelaužančių savo žodžio, ir paaiškinkite vaikams, kodėl taip svarbu būti patikimu žmogumi. Beje, visada ištesėkite ir vaikams duotus pažadus.
11. Švęsite, kai kitiems pasiseka
Pripažinkite ir švęskite kitų sėkmę, net jei patiems dėl jų teko pralaimėti. Taip jūsų vaikai mokysis susitaikyti su esama situacija ir įžvelgti joje privalumų.
12. Jei reikia, paprašykite pagalbos
Visiems mums išaušta momentas, kai be aplinkinių žmonių pagalbos neišsiverčiame. Tad jei jums reikia padėti ar norite paprasčiausio patarimo, nedvejodami kreipkitės į kitus žmones. Sena afrikiečių patarlė moko: „Jei nori eiti greitai, eik vienas, jei nori eiti toli, keliaukite kartu.“
13. Gyvenkite pagal savo galimybes
Nors šios taisyklės negalima pritaikyti visu 100 proc., tačiau visuomet stenkitės nepirkti to, ko iš tiesų negalite sau leisti. Jei gyvenate ne pagal savo galimybes, nuolat jausite įtampą ir viskas ilgainiui gali žlugti.
14. Pirkite tai, ko jums reikia, o ne ko norite
Stenkitės nuolat užduoti klausimą Ar man to reikia? vietoje Ar galiu sau tai leisti? Galbūt ir galite leisti sau įsigyti kokį nors brangų ir nepraktišką daiktą, tačiau jei dvejojate, ar to daikto jums reikia, geriau susilaikyti ir bent kol kas jo nepirkti.
15. Laisvalaikiu skaitykite knygas
Jei laisvalaikiu neskaitote, vargu, ar skaitys ir jūsų vaikai. Tad retkarčiais pasidalykite su vaikais įdomiais faktais, kuriuose aptikote skaitomose knygose. Taip pat tai būdas paskatinti vaikų žingeidumą, o kartu – ir geriau mokytis.