Užauginkite sėkmingą žmogų: 15 būdų parodyti vaikams teigiamą pavyzdį

Tėtis rodo pavyzdį vaikui fizkes | Shutterstock.com

Dažnai visi pamokymai vaikams tiesiog išgaruoja iš galvos. Geriausias būdas edukuoti savo atžalas – rodyti pavyzdį ir patiems daryti gerus darbus. Pastebėję teigiamą elgesį ir patys vaikai ims elgtis analogiškai.

Taigi kokiais paprastais būdais tėvai gali parodyti vaikams tinkamo elgesio standartus ir padėti bei padėkoti kitiems žmonėms? Nemažai patarimų orientuoti ir į finansinio raštingumo ugdymą.

1. Įmeskite grąžą į arbatpinigiams skirtą indelį

Draugiškumui pademonstruoti ne visada reikia milžiniškų gestų: kartais pakanka ir visiškai elementarių poelgių. Tikriausiai pastebėjote, kad daugelyje nedidelių kavinukių, kur prekiaujama kava išsinešti, parduotuvėlių ir kitų panašių prekybos ir paslaugų vietų yra indeliai arbatpinigiams. Tad kai gausite grąžą, smulkius pinigus į juos įmeskite kaip padėką už sklandų aptarnavimą.

2. Palaikykite duris

XXI amžius verčia visus skubėti. Tačiau trumpam sustodami ir palaikydami duris tiems, kurie nuo jūsų atsilieka kelis žingsnius, galite išmokyti vaikus, kaip svarbu atsižvelgti ir į kitus žmones. Be to, visur ir visada pirmenybė turėtų būti teikiama neįgaliesiems, senyvo amžiaus žmonėms, nėščiosioms ir mamoms su mažais vaikais.

3. Kai kažkur užeinate, visuomet pasisveikinkite

Jei su kitais žmonėmis visuomet elgiatės kaip su draugais ar bent jau gerais pažįstamais, jūsų vaikai pradeda suvokti, kad visi žmonės yra lygūs. Be to, sveikinimasis – tai elementarus mandagumas, o jo mokyti reikia nuo pat mažų dienų.

4. Dovanokite senas knygas, žaislus ir žaidimus tiems, kuriems jų iš tikrųjų reikia

Paaiškinkite, kad jūsų nebenaudojami daiktai vyksta į naujus namus tam, kad praskaidrintų kitų vaikų kasdienybę ir nudžiugintų, kaip džiugino jus, kai buvo aktyviai naudojami. Dalijimasis visuomet įkvepia ir skatina.

5. Gerus darbus darykite ir be atlygio

Visur kalbama, kaip svarbu dirbti ir užsidirbti. O jūs pasiūlykite pagyvenusiam kaimynui nupjauti veją, nukasti nuo kiemo takelių sniegą arba parnešti / parvežti iš parduotuvės sunkius nešulius be jokio atlygio. Ir jei jūsų vaikas – dar per mažas stumdyti vejapjovę ar sniegą, jis neabejotinai pastebės ir įsidėmės geranoriško elgesio pavyzdį.

6. Savanoriaukite

Įtraukite savo vaikus į savanorystę paaiškindami, kodėl tam skiriate savo laiko, kokie jūsų veiksmai teiks naudą kitiems žmonėms ir kodėl tai svarbu. Pasirinkite veiklą, kuri jus įkvėptų: nuo bendruomenės renginių organizavimo iki vienišų vaikų lankymo ligoninėse.

7. Tapkite geriau organizuoti (jei dar tokie nesate)

Nuolat užsirašykite svarbią informaciją, naudokitės darbo kalendoriumi ir visuomet planuokite. Jūsų vaikai matys teigiamą pavyzdį ir patys po truputį ugdysis organizacinius įgūdžius. Tenka pastebėti, kad laiką planuojantys ir organizuoti žmonės įprastai patiria daug mažiau streso.

8. Būkite dosnūs: dalykitės savo laiku ir pinigais

Parodykite savo vaikams, kad ištekliai skirti ne tik savoms reikmėms, bet ir duoti bei dalytis, o ne dėti centą prie cento ir viską „kišti į kojinę“. Įskiepykite vaikams taisyklę: kuo daugiau duodame kitiems, tuo daugiau grįžta mums patiems.

9. Kasdien raskite už ką padėkoti

Jei mėgstate dažnai skųstis, nuo šiandien pat pradėkite ugdyti dėkingumo jausmą. Laikui bėgant jūsų vaikai taip pat taps dėkingesni.

10. Būkite patikimi

Tik nedidelė dalis žmonių 100 proc. laikosi pažadų. Tad tapkite vienu iš nedaugelio, nelaužančių savo žodžio, ir paaiškinkite vaikams, kodėl taip svarbu būti patikimu žmogumi. Beje, visada ištesėkite ir vaikams duotus pažadus.

11. Švęsite, kai kitiems pasiseka

Pripažinkite ir švęskite kitų sėkmę, net jei patiems dėl jų teko pralaimėti. Taip jūsų vaikai mokysis susitaikyti su esama situacija ir įžvelgti joje privalumų.

12. Jei reikia, paprašykite pagalbos

Visiems mums išaušta momentas, kai be aplinkinių žmonių pagalbos neišsiverčiame. Tad jei jums reikia padėti ar norite paprasčiausio patarimo, nedvejodami kreipkitės į kitus žmones. Sena afrikiečių patarlė moko: „Jei nori eiti greitai, eik vienas, jei nori eiti toli, keliaukite kartu.“

13. Gyvenkite pagal savo galimybes

Nors šios taisyklės negalima pritaikyti visu 100 proc., tačiau visuomet stenkitės nepirkti to, ko iš tiesų negalite sau leisti. Jei gyvenate ne pagal savo galimybes, nuolat jausite įtampą ir viskas ilgainiui gali žlugti.

14. Pirkite tai, ko jums reikia, o ne ko norite

Stenkitės nuolat užduoti klausimą Ar man to reikia? vietoje Ar galiu sau tai leisti? Galbūt ir galite leisti sau įsigyti kokį nors brangų ir nepraktišką daiktą, tačiau jei dvejojate, ar to daikto jums reikia, geriau susilaikyti ir bent kol kas jo nepirkti.

15. Laisvalaikiu skaitykite knygas

Jei laisvalaikiu neskaitote, vargu, ar skaitys ir jūsų vaikai. Tad retkarčiais pasidalykite su vaikais įdomiais faktais, kuriuose aptikote skaitomose knygose. Taip pat tai būdas paskatinti vaikų žingeidumą, o kartu – ir geriau mokytis.

Susiję straipsniai

Šeimą išlaiko vyras ir jaučiatės finansiškai nesaugi? Sužinokite, ką daryti

Vaiko priežiūros atostogų dažniausiai išeina mamos, o joms pasibaigus priima sprendimą dar kuriam ar net visam laikui pasilikti namuose su vaikais.

Kaip šeimai išgyventi ir taupyti infliacijos kontekste? Šeimų išbandyti patarimai

Pastaruoju metu infliacija šoktelėjo į rekordines aukštumas. Gera žinia – ta, kad kainos daugiau kilti neturėtų.

Ar tikrai vaikai nevertina pinigų? Pagrindinės priežastys, kodėl taip yra

Šiuolaikiniai vaikai gyvena visokeriopos gausos amžiuje, kai viskas, ko tik jie užsimano, tarsi paduodama ant sidabrinės lėkštutės.