Vaida dėmesio prašydavo savaip: dažnai bėgdavo iš namų

Vaida laidoje prisipažino, kad nuo vaikystės mėgo dėmesį Vaida laidoje prisipažino, kad nuo vaikystės mėgo dėmesį

Ar galite patikėti? Jau 24-asis tinklalaidės „Tėvai paprastai“ epizodas! Taigi ir vedėjas, tėtis Simonas, tiek kartų jau sveikinosi mūsų, „Tėvų darželio“, ir naujienų portalo tv3.lt kartu rengiamoje tinklalaidėje.

Šįkart kalbamės tema, su kuria anksčiau ar vėliau susiduria visi tėvai. Vieni šio vaiko gyvenimo tarpsnio laukia su dideliu nekantrumu, kiti – su didele baime. Taigi... apie tėvystę ir mūsų vaikus, tampančius paaugliais.

Mintimis, patirtimi dalijasi TV3 projektų prodiuserė ir mama Vaida Poderytė-Bernatavičė bei mokslų daktarė, Vaikų linijos psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė.

Plačiau apie paauglystę:

Susipykusi su tėvais – maištaudavo

Vaida laidoje prisipažino, kad nuo vaikystės mėgo dėmesį, o ankstyvojoje paauglystėje jo išsikovodavo savaip, mat ji buvo vidurinioji dukra, kuriai dažnai to dėmesio trūko. Mergaitė apsirengdavo, susikraudavo daiktus ir informuodavo: „Aš bėgu iš namų.“ Žinoma, tas „bėgimas“ buvo labai „apgalvotas“: Vaida stovėdavo lauke ir laukdavo, kol ją tėvai ims vytis.

Šiandien moteris sako puikiai suprantanti visus psichologų pasakymus, kad žmogaus asmenybinis kelias prasideda dar vaikystėje. „Užaugau su tuo, kad man visada reikia daug dėmesio iš santykių, draugų, ir jeigu jo nėra pakankamai, imu galvoti, kad aš nerūpiu.“

Vaida Poderytė-Bernatavičė „Tėvai paprastai“ sakė, kad vaikystėje dažnai bėgo iš namų:

Ar visi vaikai vaikystėje turi bent kartą pabėgti iš namų?

Vaikų linijos psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė sako, kad bėgimas gali būti dvejopas: fizinis arba psichologinis (emocinis). Kai vaikai ankstyvojoje paauglystėje rodo, kad „bėga“, demonstruoja dėmesio stoką, šiuo laikotarpiu tėvai dar itin reikalingi.

Vaikas vis dar nori būti apsaugotas tėvų, tačiau jis, uždarinėdamas vaikystę, išgyvena ir netekties jausmą. Jis nori, kad dar viskas būtų taip paprasta, kaip vaikystėje, kad tėvai dar būtų visas pasaulis, kuris garantuoja saugumą, tačiau apie 11–12 metus įvyksta virsmas: vaikas tampa pažeidžiamas, pasidaro labai svarbios bendraamžių normos, jam svarbu susisieti su bendraamžiais.

Apie išbandymus tėvams ir gana sudėtingą vaikui bei tėvams etapą – paauglystę – kalbame tinklalaidėje „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:36 – pašnekovių ir temos pristatymas

01:52 – kada prasideda paauglystė

04:32 – Vaidos Poderytės-Bernatavičės paauglystė

11:27 – keičiasi ne tik vaiko kūnas, bet ir galva

13:32 – kaip reaguoti tėvams į vaiko paauglystę

17:12 – kaip Vaida kuria ryšį su vaiku

23:13 – vaiko pareiškimai: aš nesu vaikas

28:55 – paauglio maištas

40:36 – kas skambina į Vaikų liniją?

43:39 – vaiko emociniai sunkumai

47:17 – žaidimas „Pažink mane“

Susiję straipsniai

Artūras ir Augusta Zuokai: „Kai atsiranda vaikutis, gyvenimas keičiasi“

Visgi Artūras pripažįsta: „Kai atsiranda vaikutis, gyvenimas keičiasi, ir be galimybės grįžti atgal.“ Nors vyrui šis pokytis patinka.

Fausta Marija Leščiauskaitė: „Tada supratau, kad aš to vaiko labai laukiu“

Koks momentas Faustai leido susitaikyti su netikėta žinia apie nėštumą ir priimti ją? Kaip ji sužinojo, kad laukiasi, ir kokie jausmai aplankė?

Ilka ir Andrius: „Keisi džinsus ar gyvenimo būdą?“

„Kai pradėjome būti drauge, iškart buvo aišku, kad mes norime būti kartu ilgą laiką, mes norim tuoktis.“ Deja, Lietuvoje barjerų įveikti nepavyko.