Vaikas (ne)tiki Kalėdų seneliu: kodėl tai svarbu? Psichologės komentarai

Vaikas su Kalėdų seneliu New Africa | Shutterstock.com

vaiku_psichologija_tevams Natalja Kulakovskaja Vaikų ir paauglių psichologė
vaiku.psichologija.tevams

aukletoja_evelina Evelina Krasnickienė Socialinė pedagogė ir ikimokyklinio ugdymo pedagogė
aukletoja_evelina

Kalėdos yra viena laukiamiausių metų švenčių, ypač mažiesiems, kuriems ši diena yra magiška, o Kalėdų senelis atneša dovanų. Tačiau su laiku ima kilti klausimas: ar Kalėdų senelis iš tiesų egzistuoja? Kodėl aš gavau būtent tokią dovaną, o mano draugė gavo geresnę? Į šiuos ir kitus klausimus atsako vaikų ir paauglių psichologė Natalja Kulakovskaja.

Kuo yra svarbus tikėjimas seneliu?

Tikėjimo Kalėdų seneliu tikrai neturėtume laikyti būtinybe, pasirinkimas – tikėti ar ne – pirmiausiai turėtų sutapti su šeimos pasaulėžiūra ir puoselėjamomis vertybėmis.

Vaikui tikėjimas Kalėdų seneliu yra daugiau nei tiesiog pasaka, tai yra laukiamiausia švenčių tradicijų dalis, kuri padeda kurti ypatingą šventinę atmosferą, suteikia vaikams džiaugsmo, stebuklingo laukimo akimirkas.

Kokio amžiaus vaikai dar tiki Kalėdų seneliu?

Kiekvienu atveju tai gali būti labai individualu, bet įprastai 7-8 metų vaikai gali pradėti abejoti neįprastomis, išgalvotomis istorijomis, nes tuo laikotarpiu lavinasi kritinio mąstymo gebėjimas. Vaikai gali pradėti pastebėti tam tikrus neatitikimus, susijusius, pavyzdžiui, su dovanų atsiradimu. Tokio amžiaus vaikai taip pat gali išgirsti iš bendraamžių, kad dovanas po egle padeda ne Kalėdų senelis, o tėveliai. Visa tai ima pastiprinti vaiko abejones dėl Kalėdų senelio egzistavimo.

Ar pasakojimas apie Kalėdų senelį nėra melavimas?

Istorija apie Kalėdų senelį yra daugelio kultūrų šventinių tradicijų dalis ir jos esmė nėra vaiko klaidinimas, o stebuklingos atmosferos kūrimas. Tai tadicija, kuri vienodai džiugina tiek vaikus, tiek ir suaugusius. 

Bet, žinoma, viskas priklauso nuo individualaus žmogaus požiūrio.

Ką daryti, jei vaikas pradeda abejoti Kalėdų senelio egzistavimu?

Natūralu, kad anksčiau ar vėliau vaikui kils klausimas, ar tai yra tikra, ar visgi išgalvota istorija. 

Svarbu labai pagarbiai priimti ir atliepti vaiko smalsumą, nebijoti paties klausimo apie tai. 

Kartais norėdami suprasti, kodėl vaikas smalsauja, tėvai gali paklausti: „O ką tu pats apie tai galvoji?“. Jei tėvai mato, kad vaikui šis klausimas yra labai svarbus ir jis yra pasiruošęs išgirsti tiesą, galima pasakojimą apie Kalėdų senelį perkelti į simbolinį lygmenį. Pavyzdžiui, kad Kalėdų senelis atspindi šventinę dvasią, džiaugsmą, kuriuo visi dalinamės šventiniu laikotarpiu.

Kaip atsakyti į nepatogius vaiko klausimus: kodėl vieniems vaikams senelis atneša naujausią telefoną, o kitiems – pižamą?

Šis klausimas gali byloti apie tai, kad vaikas darosi brandesnis ir gali pastebėti įvairius nelygybės, neteisybės aspektus. Į šį klausimą tėvai galėtų atsakyti paaiškindami, kad dovanos visgi nėra svarbiausia švenčių dalis ir Kalėdos yra labiau apie šeimos tradicijas, buvimą su artimaisiais, dalijimąsi meile ir šiluma vienam su kitu. O dovanos yra tik mažytė tradicijų dalis ir svarbu džiaugtis bei vertinti tai, ką turime.

Kiekvienoje Kalėdų mugėje yra po Kalėdų senelį – kuris iš jų tikras?

Kalėdų senelių būna apstu šventiniu laikotarpiu ir, jei vaikas pradeda abejoti, klausinėti, kuris iš Kalėdų senelių yra tikrasis, tėvai galėtų atsakyti, kad Kalėdų idėja ir pati esmė slypi ne viename konkrečiame žmoguje. Tai yra daug daugiau. 

Visi Kalėdų seneliai, kuriuos matome renginiuose ir prekybos centruose, prisideda prie šventinės atmosferos ir stengiasi, kad šventės vaikams ir tėveliams būtų ypatingos.

Kodėl drausminimas „jei neklausysi – Kalėdų senelis neatneš dovanų“ yra neefektyvus?

Jei tėvai Kalėdų senelį pasitelkia kaip vaiko drausminimo priemonę ir vaiko elgesio pasekmes ima susieti su tuo, ar jis gaus dovaną, ar ne, tuomet Kalėdų šventė praranda savo reikšmę ir svarbą. Kalėdų senelis, tokiu atveju, pradedamas matyti kaip griežtas teisėjas, kuris stebi vaikų elgesį ir priima sprendimus: vaikas šiemet buvo geras ar blogas. Toks požiūris iškreipia šventės reikšmę ir prieštarauja tradicinei Kalėdų senelio koncepcijai. Jei yra veikiama pagal šį metodą, tuomet reikšmingais tampa materialūs dalykai, o Kalėdų dvasia, artumas tampa antraeiliais.

Vaikai gali klysti, neklausyti savo tėvų, bet tai nereiškia, kad jie neturi teisės į džiaugsmą ar šventines dovanas. Tėvai turėtų motyvuoti vaikus keisti elgesį ne per baimę negauti dovanos, o per supratimą, kodėl svarbu laikytis taisyklių ir elgtis tinkamai.

Susiję straipsniai

Kalėdinis karštas šokoladas su cinamonu

Puodelis cinamonu kvepiančio karšto šokolado sukurs ypatingą šventinę nuotaiką bei suteiks jaukumo (ir ne tik per Kalėdas)!

Kalėdinis meduolis (piernik)

Kalėdinis meduolis su prieskoniais, vadinamas piernik, yra lenkiškas Kalėdų gardėsis, kuris populiarus ir mėgiamas visame pasaulyje.

Mišrainė su silke „Kalėdinis vainikas“

Tradicinę „Silkę pataluose“ per Kalėdas galima patiekti ir šventiškiau. Iš įprastos mišrainės suformuokite vainiką ir jį papuoškite.