Vaikas patyrė seksualinę prievartą: ne visada apie tai sužinos tėvai

Dažniausiai seksualiai vaikus išnaudoja suaugusieji, kurie yra pažįstami šeimai Dažniausiai seksualiai vaikus išnaudoja suaugusieji, kurie yra pažįstami šeimai

Parengėme jums jau 25-ąjį tinklalaidės „Tėvai paprastai“ epizodą. Šįkart Simonas Urbonas, tėtis, laidos vedėjas, „Tėvų darželio“ ir tv3.lt kartu rengiamoje tinklalaidėje susitinka su pašnekovais kalbėti itin skaudžia ir pastaraisiais mėnesiais Lietuvoje ypač eskaluojama tema.

Tema ir jautri, ir skaudi, sudėtinga, beje, pats Simonas sau kažkada pažadėjęs ja niekada nekalbėti. Visgi jūsų, mūsų ištikimiausių tinklalaidės žiūrovų, laiškai ir prašymai privertė pakeisti numatytas laidas ir reaguoti į pastarųjų mėnesių įvykius. Kalbamės apie seksualinę vaikų prievartą.

Sunku ir skaudu patikėti, bet ne visada apie tai sužino tėvai.

Į laidą pakvietėme kalbėti profesionalus – „SOS vaikų kaimo“ direktorių ir nuolatinės globos vadovą Andrių Zinkų bei Kompetencijų centro vadovę Rūtą Kaminskaitę.

Plačiau skaitykite:

Vaiką dažniausiai tvirkina šeimai pažįstamas žmogus

Kompetencijų centro vadovė Rūta Kaminskaitė akcentuoja, kad dažniausiai seksualiai vaikus išnaudoja suaugusieji iš šeimos rato – žmonės, kurie yra pažįstami šeimai. Ir tai gali būti bet kas: treneris, mokytojas, auklė, šeimos draugas, iš esmės – bet kas, ką pažįsta vaikas.

Net 30–40 proc. vaikų išnaudojimo atvejų susiję su prievarta iš artimos aplinkos, t. y. šeimos rato, ir net 50 proc. tokių atvejų – kai žmogus pažįstamas šeimai. Sunku patikėti, tačiau tik vos 10 proc. vaikų seksualinės prievartos atvejų susiję su nepažįstamais žmonėmis.

Vaiko seksualine prievarta Tevai paprastaiSimonas Urbonas, Rūta Kaminskaitė, Andrius Zinkus

Kokie vaikai – potencialios aukos?

Anot R. Kaminskaitės, dažniausiai prievartautojas nusitaiko į pažeidžiamą vaiką. Akivaizdi – tam tikra taktika: vaikas paprastai yra pratinamas, t. y. su juo užmezgamas ryšys, jam skiriamas specialus dėmesys, daug švelnumo, meilės. Paprastai tai yra vaikai, kurie turi mažiau santykių šeimoje, mažiau prižiūrimi, nes tėvai stokoja laiko. „Kartais vaikas, ieškodamas meilės, padarys bet ką“, – sako specialistė.

Kaip pastebėti, kad vaikas galimai tvirkinamas?

„SOS vaikų kaimo“ direktorius ir nuolatinės globos vadovas Andrius Zinkus sako, kad ženklus pastebėti tikrai įmanoma. „Jeigu mes pažįstam savo vaiką ir jeigu mes jį matom nuolat, tai natūraliai pastebėsim pokytį jo elgesyje, pirmiausia pasikeis jo bendravimas, tikėtina, kad vaikas taps uždaresnis, atsiras baimė suaugusiems žmonėms, iš esmės vaiko elgesys pradės keistis.“ Tačiau, anot A. Zinkaus, norint visa tai pastebėti pirmiausia reikia turėti santykį su vaiku.

R. Kaminskaitė akcentuoja, kad ryškiausias vaiko pokytis tokiu atveju – seksualizuotas elgesys, kuris neatitinka amžiaus, pavyzdžiui, 5-erių metų vaikas piešia šeimos piešinį, bet jame netikėtai atsiranda lytiniai organai. Tokiu atveju verta stebėti vaiką.

Plačiau skaitykite:

Norėdami padėti, tėvai turi žinoti keletą dalykų

Kalbėti apie vaiko prievartą reikia pradėti nuo bazės, sako Kompetencijų centro vadovė R. Kaminskaitė. Vaikas turi jausti teisę į savo privatumą, ir tai prasideda, anot specialistės, nuo labai subtilių dalykų: ar aš namie pasibeldžiu, prieš įeidamas į vaiko kambarį? Ar aš leidžiu jam pasakyti ne, pavyzdžiui, kai seneliai bučiuoja (nes ne visi vaikai tą mėgsta)? Ar tėvai leidžia pasakyti vaikui „ne, aš nenoriu, kad tu mano kūną liestum“?

Apie seksualiai išnaudojamus vaikus, atpažinimo ženklus ir pagalbą jiems kalbame „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

 

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

00:21 – pašnekovų ir temos pristatymas

01:29 – tvirkinimo sąvokos ir statistika

04:05 – kurie vaikai – potencialios aukos?

07:14 – kaip pastebėti ženklus?

13:02 – specialistai, kurie gali padėti

15:43 – ar globojami vaikai buvo prievartaujami

18:39 – smurtavimas tarp vaikų

20:09 – kaip edukuoti vaikus apie galimą grėsmę

25:37 – trauma visam gyvenimui

27:32 – vaikai išsigalvoja?

32:24 – tendencijos: skaičiai auga?

33:30 – gijimo procesas

37:07 – kodėl vaikas gali traukti suaugusįjį

40:24 – kodėl bėga vaikai?

43:55 – žiniasklaidos dėmesys

46:06 – patarimai tėvams

Susiję straipsniai

Fausta Marija Leščiauskaitė: „Tada supratau, kad aš to vaiko labai laukiu“

Koks momentas Faustai leido susitaikyti su netikėta žinia apie nėštumą ir priimti ją? Kaip ji sužinojo, kad laukiasi, ir kokie jausmai aplankė?

Ilka ir Andrius: „Keisi džinsus ar gyvenimo būdą?“

„Kai pradėjome būti drauge, iškart buvo aišku, kad mes norime būti kartu ilgą laiką, mes norim tuoktis.“ Deja, Lietuvoje barjerų įveikti nepavyko.

Gintarė apie motinystę ir pasiruošimą kūdikio atėjimui: „Viskas labai sunku“

Gintarė atvira: „Nenoriu meluoti ir sakyti, kad viskas lengva, nes nelengva, – sako. – Nuo miego trūkumo, streso nežinant, kaip nuraminti vaiką.“