Vaikas serga: kada būtina kviesti greitąją pagalbą?

Susirgus vaikui, žinoma, reikia kreiptis į medikus, tačiau, kada negalima delsti nė akimirkos ir būtina iškart kviesti greitąją pagalbą?

Vaikui pakilo temperatūra. Truputį pakilusi kūdikio ar naujagimio temepratūra nebūtinai yra ligos požymis - mažylių termoreguliacinės funkcijos dar nėra visiškai susiformavusios, todėl temperatūra iki 37,5°C gali pakilti vaikui paprasčiausiai sukaitus. Daugiau apie pakilusią vaikų temperatūrą skaitykite čia: Vaikui pakilo temperatūra: kodėl ir ką daryti?
Nedelsiant skubėti pas gydytoją arba kviesti greitąją pagalbą reikia, jeigu:

 • Kūdikio iki 1-erių metų temperatūra yra aukštesnė nei nei 38°C;
 • 1-erių metų ir vyresnio vaiko temperatūra yra aukštesnė nei 39°C;
 • Karščiuojama ilgiau nei 2 paras;
 • Temperatūra pakilo po skiepų.

Vaikui prasidėjo traukuliai. Kūdikiams ir vaikams iki 5-6-erių metų dėl staigaus temperatūros pakilimo gali prasidėti traukuliai, jie vadinami febriliniais traukuliais. Vaikas sustingsta, išblykšta, galūnės ima trūkčioti. Simptomai pasireiškia nuo 10 sekundžių iki 3 minučių.
Traukulius taip pat gali lemti galvos trauma, nervinės sistemos ligos ir sutrikimai. Traukulių metu reikia užtikrinti vaiko saugumą, atlaisvinti kvėpavimo takus (prasegti drabužėlius ar nurengti, truputį atlošti galvytę ir ją lengvai pasukti į šoną) ir kviesti greitąją pagalbą.

Pastebėjote įtartinus bėrimus. Įvairius bėrimus gali sukelti labai daug ligų ar kitų organizmo būklių: nuo nepavojingos, dėl prakaito liaukų užsikimšimo atsiradusios prakaitinės iki mirtimi galinčios pasibaigti meningokokinės infekcijos.
Vertėtų žinoti pagrindines „vaikiškų“ bėrimų priežastis ir mokėti juos atpažinti, tad siūlome perskaityti straipsnį: Vaikų bėrimas: ar reikia nerimauti?
Paprastai į bėrimą reikia nedelsiant reaguoti ir kviesti greitąją pagalbą, jeigu jį lydi kiti neraminantys simptomai: karščiavimas, skausmas, prasta savijauta, vangumas, irzlumas, vėmimas, viduriavimas ir kt.

Vaikas vemia, viduriuoja. Vaikų vėmimą ir viduriavimą dažniausiai sukelia įvairios virusinės žarnyno infekcijos (rotavirusai, noravirusai ir kt.), stipri organizmo intoksikacija susirgus kitomis ligomis (pavyzdžiui, gripu), apsinuodijimas. Vaikui susirgus reikėtų apsilankyti pas gydytoją, kuris nustatys tikslią negalavimų priežastį ir paskirs gydymą, skubios medicinos pagalbos prireikia retai. Greitąją pagalbą reikia kviesti, jeigu:

 • Vaikas vemia ir viduriuoja labai gausiai;
 • Vaikas vemia arba viduriuoja su krauju, gleivėmis;
 • Vaikas visiškai atsisako gerti;
 • Vaikas greitai silpsta, yra vangus, mieguistas;
 • Vėmimą ir viduriavimą lydi aukšta temperatūra ir kiti neraminantys simptomai (skausmas, vangumas, irzlumas).

Vaikas netenka daug skysčių. Vemiant ar viduriuojant, perkaitus saulėje, o taip pat nepakankamai geriant ir valgant (pavyzdžiui, angina susirgę vaikai vengia gerti, valgyti, nes jiems skauda ryti) gali prasidėti dehidratacija, kuri ypač pavojinga kūdikiams ir mažiems vaikams.
Dehidratacijos simptomai:

 • Padidėjęs troškulys;
 • Išdžiūvusi burna, lūpos, pabrinkęs, sausas liežuvis;
 • Pakitusi, patamsėjusi šlapimo spalva (šlapimas tamsiai geltonas ar net rudas), sumažėjęs šlapinimasis;
 • Sumažėjęs prakaitavimas;
 • Netolygus širdies plakimas, „permušimai“;
 • Irzlumas, o vėliau ir silpnumas, vangumas;
 • Sutrikusi orientacija, koordinacija, nesugebėjimas sukoncentruoti dėmesio;
 • Apalpimas.

Reikėtų stengtis išvengti dehidratacijos dažnai siūlant vaikui atsigerti, neleidžiant perkaisti, jeigu to nepavyksta padaryti arba jeigu pasireiškė dehidratacijos simptomai, būtina nedelsiant kreiptis į medikus.

Vaikas paspringo. Smalsūs vaikai dažnai paspringsta smulkiais, namuose rastais daikčiukais arba ne iki galo, netinkamai sukramtytu maistu, gėrimais. Užspringimas yra pavojingas, nes svetimkūniai iš dalies arba visiškai užblokuoja kvėpavimo takus. Jeigu užspringęs vaikas kosėja, paskatinkite jį tai daryti, labai dažnai svetimkūnius pavyksta iškosėti. Net jeigu svetimkūnį pavyko iškosėti, vertėtų skubėti pas gydytoją ir įsitikinti, kad vaiko kvėpavimo takai yra švarūs ir nepažeisti.
Jeigu užspringimas yra visiškas ir vaikas negali įkvėpti, verkti, nekosėja, būtinai kvieskite greitąją medicinos pagalbą ir laukdami medikų padėkite vaikui patys.
Jeigu paspringo ir negali įkvėpti kūdikis arba mažas vaikas (maždaug iki 8-erių metų): 5 kartus suduokite į tarpumentę. Jeigu svetimkūnis nepasišalino, 5 kartus, 2 pirštais spustelėkite kūdikio krūtinę ties spenelių viduriu. Šį 5 trinktelėjimų ir 5 paspaudimų ciklą kartokite iki kol svetimkūnis pasišalins arba atvyks medikai.
Jeigu paspringo ir negali įkvėpti vyresnis vaikas (arba suaugęs žmogus): 5 kartus suduokite į tarpumentę. Jeigu svetimkūnis nepasišalino, atlikite Heimlicho manevrą - atsistokite vaikui už nugaros, vienos rankos kumštį įremkite jam į pilvą, po šonkauliais, kumštį suimkite kita rankas ir 5 kartus spustelėkite pilvą. Šį 5 trinktelėjimų ir 5 paspaudimų ciklą kartokite iki kol svetimkūnis pasišalins arba atvyks medikai.

Vaikas sunkiai kvėpuoja. Apsunkintas kvėpavimas gali būti susijęs su daugeliu ligų ir organizmo būklių, pavyzdžiui, karščiavimu, dideliu nusilpimu, paspringimu, astmos arba alergijos priepuoliu ir kt. Vaikui pradėjus sunkiai kvėpuoti reikia nedelsiant atlaisvinti kvėpavimo takus (prasegti drabužėlius ar nurengti, truputį atlošti galvytę ir ją lengvai pasukti į šoną), kviesti greitąją medicinos pagalbą ir nepalikti vaiko vieno, nuolat stebėti jo būklę.

Vaikas neteko sąmonės. Jeigu vaikas neteko sąmonės, būtina nedelsiant nė akirmirkos kviesti greitąją pagalbą ir laukiant medikų tinkamai pasirūpinti vaiku. Sąmonės netekusį vaiką pakalbinkite, pajudinkite, jeigu jis neatsigauna, patikrinkite ar kvėpuoja (priglauskite ausį prie vaiko veiduko ir pasistenkite išgirsti arba žandu pajausti kvėpavimą, įsižiūrėkite ar kilnojasi krūtinė). Kvėpuojantį vaiką paguldykite ant šono ir truputį atloškite galvą taip, kad smakras nesiremtų į krūtinę. Nekvėpuojantį vaiką pradėkite gaivinti - paguldykite ant nugaros, truputį atloškite galvą, užspauskite nosį (jeigu tai kūdikis, nosies nereikia užspausti, bet apžiokite ne tik jo burnytę, bet ir nosytę) ir 2-5 kartus įpūskite oro vaikui į burną. Jeigu vaikas nepradėjo kvėpuoti, 15 kartų paspauskite jo krūtinę ties spenelių viduriu ir vėl 2 kartus įpūskite oro. 15 krūtinės paspaudimų ir 2 oro įpūtimų ciklą kartokite iki kol vaikas pradės kvėpuoti arba atvyks medikai.

Vaikas jaučia skausmą. Skausmas yra labai subjektyvus ir skaudėti gali dėl daugelio priežasčių, pavyzdžiui, skauda tiek nusibalnojus kelius, tiek ir prasidėjus ūmiam apendicito priepuoliui. Jeigu vaikas skundžiasi skausmu, reikėtų įvertinti skausmo intenstyvumą, galimas skausmo priežastis ir kitus simptomus: patinimus, paraudimus, jautrumą prisilietimui, kūno temperatūrą, kosulį, vėmimą ar viduriavimą ir pan. Jeigu skausmas yra ūmus ir stiprus, nežinote jo priežasties arba, atvirkščiai, jį lydi kiti neraminantys simptomai, nedelsiant kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Vaiką ištiko saulės arba šilumos smūgis. Kūdikių ir mažų vaikų organizmo termoreguliacinė sistema dar nėra brandi, todėl jie perkaista labai greitai. Be to, nemokantys kalbėti vaikai negali pasiskųsti vis prastėjančia savijauta, o tėvai nevisada laiku pastebi mažylių kūno siunčiamus ženklus. Ištikus saulės arba šilumos smūgiui padažnėja širdies ritmas, pakyla temperatūra, vaikui skauda galvą (jis tampa irzlus, piktas, verkia), ūžia ausyse (vaikas blogiau girdi, gali būti išsigandęs), kamuoja pykinimas, o galiausiai prasideda traukuliai po kurių vaikas dažnai nualpsta. Pastebėję saulės arba šilumos smūgio simptomus, vaiką nuveskite ar nuneškite į pavėsį, siūlykite atsigerti ir kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Jeigu vaiko simptomai yra kitokie, nei išvardinti aukščiau, tačiau jie jums kelia nerimą - nedelskite ir būtinai kreipkitės į medikus! Jeigu vaiko savijauta suprastėja labai ūmiai arba ji sparčiai blogėja, jums nepavyksta padėti vaikui ir nė neįtariate, kokia yra jo negalavimų priežastis arba vaikelis dar labai mažas, būtinai kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Susiję straipsniai

Virusas ar bakterija: kaip atskirti?

Susirgus reikėtų išsiaiškinti, ar ligos sukėlėjas yra virusas, ar bakterija. Pastaruoju atveju gali prireikti antibiotikų.

Mikrocefalija – mažesnė nei įprasta kūdikio galva

Mikrocefalija yra būklė, kai kūdikio galva yra daug mažesnė nei kitų to paties amžiaus ir lyties kūdikių, dėl to gali sutrikti ir smegenų vystymasis.

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.