Vaikas skundžia kitus. Kaip reaguoti tėvams?
Būna mažylių, kurie, atrodo, niekada nepraleidžia progos papasakoti viską, ką padarė aplinkiniai. O gal tiksliau reikėtų sakyti - nepraleidžia progos apskųsti kitus. Pabandykime pasiaiškinti, kokios tokio elgesio priežastys ir kas jas iššaukia.
Jeigu tavo vaikui dar nėra 3-jų metų, tai jaudintis nėra dėl ko. Tokio amžiaus vaikas visą savo elgesį vertina pagal suaugusiųjų reakciją. Jam dar labai sunku suprasti, kas yra bloga, o kas gera, nes kol kas jis tik mokosi visa tai skirstyti. Patikėk, savanaudiškų tikslų skundime nėra, taigi pravardė “skundikas” skirta ne jam.
Sulaukęs 3-5 metų, vaikas pradeda aktyviai dalintis per dieną jam ar ar jo akyse nutikusiais įvykiais. Šiame amžiaus tarpsnyje jis labai pastabus, o visi veiksmai, vykstantys jo aplinkoje, tampa sektinu pavyzdžiu. Nenuostabu, kad mažylis pradeda kopijuoti suaugusiųjų elgesį. Vyrui grįžus į namus, tu pradedi pasakoti jam apie visas vaiko dienos išdaigas, savo bendradarbę, draugės problemas ir pan. Tu juk neskundi, o tiesiog daliniesi tuo, kas nutiko. Vaikas, kopijuodamas tave, taip pat pradeda dalintis savais išgyvenimais ir patirtais įspūdžiais. Visada aptarinėk su vaiku visus veiksmus, apie kuriuos jis praneša. Kas esamoje situacijoje buvo teisus, o kas kaltas, kaip reikėjo pasielgti ir t.t..
Jeigu vaikas priėjo prie tavęs ir pranešė, kad Vytas jį pastūmė, tai nėra skundimasis. Vaikas prašo tavo pagalbos ir palaikymo, jis nori pamatyti, kaip tu įvertinsi šią situaciją. Sąmoningai skųstis vaikai pradeda sulaukę 5 metų. Tačiau tau reikia atskirti tikrą skundimąsi nuo netikro.
Pavyzdžiai:
1. Vaikas pranešė tau, kad jo draugas Ignas ketina eiti į gatvę žiūrėti pravažiuojančių mašinų. Tai - žinia apie pavojų.
2. Vaikas pasakoja apie tai, kaip Rasa visą dieną atiminėjo iš jo žaislus, o Vaidas tampė Sigai už plaukų. Tai - pagalbos prašymas.
3. Vaikas prieina ir pasako, kad vyresnysis brolis suplėšė kelnes. Tai - sąmoningas skundimas.
Tikras vaikų skundimasis būna tuomet, kai vaikas džiaugiasi tuo, kad jo pasakojimas įtakojo kito vaiko nubaudimą.
Kodėl vaikai skundžia:
1. Nori būti lyderiu. Gali būti, kad skųsdamas vaikas nori susireikšminti ir užsitarnauti aplinkinių pagarbą sau. Šioje vietoje reikėtų paaiškinti, kad toks būdas iš esmės netinkamas. Nusipelnyti pagarbą galima tik gerais darbais, sugebėjimu ir talentu. Pasvarstykite kartu su vaiku, kuri veikla jam sekasi geriausiai. Piešimas? Tegu parodo visiems draugams kaip gerai jis tai moka daryti. Jis gali sugalvoti įdomių žaidimų? Tuomet tegu parodo iniciatyvą ir draugai sužinos, kad su juo visada įdomu žaisti.
2. Daug draudimų ir mažai pagirų. Daugybė draudimų ir mažai pagirų provokuoja vaiką skųsti. Tokiu elgesiu jis siekia pelnyti suaugusiųjų palankumą. Jeigu šeimoje vyrauja blogi santykiai ir vaikas jaučiasi nepelnytai užmirštas, tai paskatinimo jis ieško “iš po šalies”. Pavyzdžiui, pas darželio auklėtoją, apskųsdamas jai kitus vaikus. Tokioje situacijoje peržiūrėk savo santykius su vaiku, dažniau jį pagirk, atlaidžiau pažiūrėkite į kai kurias išdaigas.
3. Bausmių baimė. Neteisybė – taip pat viena iš priežasčių. Jeigu šeimoje yra daugiau vaikų ir tėvai nemato reikalo aiškintis, kuris iš mažylių prasikalto, tai skundimas neišvengiamas. Išeitų, kad nubausti gali būti visi vaikai, išskyrus tikrąjį kaltininką. Siekdamas atstatyti teisingumą, nekaltas vaikas pradeda skųsti.
4. Kerštas, apmaudas, pavydas. Vaikas, susipykęs su draugu ar broliu/seserimi, gali pradėti pasakoti realią istoriją (arba išgalvotą) apie savo skriaudėją. Tokiu savo elgesiu vaikas atskleidžia tėvams auklėjimo spragas.
Paanalizuokite situaciją. Galbūt vienam vaikui jūs rodote daugiau dėmesio negu kitam. Siekdami išlaikyti pusiausvyrą, visada išklausykite abiejų vaikų nuomones, kartu planuokite renginius, kartu žaiskite. Tuomet mažasis skundikas supras, kad jis tau taip pat svarbus ir liausis skundęs.
5. Aš blogesnis už kitus. Dėl žemos savivertės mažylis taip pat gali pradėti skųsti, todėl labai svarbu parodyti jam, kad ir jis labai vertingas ir svarbus. Pavesk jam atlikti kokį nors atsakingą, bet jam įmanomą reikalą. Atlikus jį, kiekvieną kartą pagirk. Tai gali būti žaislų sutvarkymas, grindų šlavimas, gėlių laistymas ir pan. Tik neversk jo tai daryti, o pateik kaip būtiną pagalbą tau.
Mes išvardinome tik pagrindines skundimo priežastis. Tačiau skundimąsi gali skatinti ir patys tėvai, tiesiog reaguodami į kiekvieną skundą. Jeigu vaikas pastoviai skundžiasi, tai pabandyk į situaciją sureaguoti neutraliai. Tiesiog tarstelėk “Mtaaip”, hmm” arba “Aaaa”. Taip leisi vaikui suprasti, kad esi pasirengusi išklausyti tik naudingus pranešimus.