Vaikas valgo tik žiūrėdamas filmukus: ką daryti?

Mergaitė valgo žiūrėdama į telefoną Antonio Gravante | Shutterstock.com

Šiais laikais nemažai vaikų yra priklausomi nuo ekranų: vis daugiau tėvų skundžiasi, kad vaikai daug laiko praleidžia prie televizorių ekranų ar kad juos labai sudėtinga atplėšti nuo telefonų ar planšečių.

Plačiau skaitykite:

Tačiau dar viena aktuali potenciali problema – jog išrankų mažą vaiką maistu sudominti galima tik įjungus jo mėgstamą filmuką ar daineles: taip vaikas pavalgo greičiau, demonstruoja mažiau „ožių“ ir dažniau įveikia visą lėkštės turinį.

Plačiau:

Galime susiformuoti klaidingą nuomonę, kad tikslas (kad vaikas pavalgytų) pateisina priemones (valgant jam rodomus filmukus), tačiau vis tik tai gali atnešti daugiau žalos negu naudos.

Kodėl valgyti žiūrint filmukus – prasta mintis? Kelios potencialios problemos

Persivalgymas ir nutukimas

Žiūrėdami televizorių žmonės yra linkę suvalgyti daugiau, nes iš tikrųjų nekreipia dėmesio į tai, kas patiekiama lėkštėje ir kokia porcija yra optimalaus dydžio. Šis įprotis galiausiai gali lemti nutukimą.

Žiūrėdami filmukus vaikai taip pat yra linkę persivalgyti. Labai dažnai žiūrintiems televizorių vaikams tėvai patiekia nesveikų užkandžių, kurie taip pat gali būti antsvorio ateityje kaltininkai.

Išsiblaškymas

Valgant ir vienu metu spoksant į ekraną smegenys blaškomos, joms siunčiami netinkami signalai, todėl vaikas prasčiau jaučia skonį ir negauna pasitenkinimo, kokį gautų vien tik valgydamas.

Formuojasi nesveikos mitybos įpročiai

Žiūrint filmukus per televizorių ar internete, po truputį ugdomi nesveikos mitybos įpročiai. Tiek valgymas, tiek užkandžiavimas žiūrint televizorių greitai gali tapti blogu įpročiu. Tai patvirtina 2018 m. „BMC Public Health“ publikuotas tyrimas: jame nustatytas ryšys tarp laiko, praleisto prie ekranų, ir mažų vaikų nesveikos mitybos įpročių formavimosi.

Suprastėjusi medžiagų apykaita

Televizoriaus žiūrėjimas valgant gali pabloginti medžiagų apykaitą, todėl sulėtėja virškinimas, lėčiau deginami ir riebalai. Jei jūsų vaikas valgo priešais televizorių ir nėra fiziškai aktyvus, tikėtina, kad jo medžiagų apykaita yra sulėtėjusi.

Virškinimo sutrikimai

Valgymas žiūrint televizorių taip pat gali sutrikdyti virškinimą. Kai vaikas valgo dėmesį sukoncentravęs kitur, negali tinkamai apskaičiuoti, kiek ir ko suvalgo, ar gerai sukramto maistą, tad lengva persivalgyti, o dėl to neretai kyla virškinimo problemų.

Prastėja šeimos ryšys

Jei ne tik vaikas, bet ir visa šeima valgydama bus įnikusi į televizorių ar telefonų ekranus, šeimos nariai nebedraus, jų santykiai gali suprastėti. O juk vakarienė daugeliui šeimų – bene vienintelis paros metas, kai visa šeima drauge susėda ir aptaria dienos įspūdžius.

Remiantis tyrimu, šeimų, dažnai pietaujančių drauge, vaikai demonstravo geresnius psichosocialinius rezultatus. Taip pat nustatytas teigiamas ryšys tarp valgymo kartu ir išaugusios vaikų savigarbos, geresnių akademinių rezultatų.

Ar jūsų vaikas valgo tik žiūrėdamas televizorių?

Išrankūs vaikai gali valgyti tik tuomet, kai jiems leidžiama žiūrėti filmukus ar klausytis dainelių. Tokiu būdu vaikų dėmesys nukreipiamas būtent į ekraną, todėl tėvams lengviau vaiką pamaitinti. Deja, tai greitai gali tapti blogu įpročiu ir vaikas neįjungus filmuko gali apskritai atsisakyti valgyti. Tačiau gera žinia – ta, kad mažuosius nuo šio įpročio galima atpratinti. Iš pradžių jie bus suirzę, juos netgi gali ištikti pykčio priepuolis, tačiau galiausiai jie išmoks valgyti nespoksodami į ekraną.

Jei ir jūsų vaikas valgo tik kažką žiūrėdamas, pateikiame kelis patarimus, kaip atsikratyti šio blogo įpročio.

Ką daryti, jei vaikas valgo tik žiūrėdamas filmukus?

  • Visi ekranai – kuo toliau nuo valgomojo zonos. Visų pirma, nelaikykite televizoriaus valgomojo zonoje. Antra, eidami prie stalo nesineškite mobiliųjų. Dėl šios taisyklės turi susitarti visi šeimos nariai.
  • Visų pirma vaikui reikia rodyti pavyzdį: valgio metu pačių tėvų taip pat neturėtų blaškyti televizorius, mobilusis telefonas ar nešiojamasis kompiuteris. Visą dėmesį skirkite vaikui, laikykitės atokiau nuo prietaisų: tik tada vaikas žinos, jog valgymo laikas yra susijęs su maistu, šeima, bendravimu, bet ne ekranais. Tegul vakarienė būna įdomi, kelia malonias asociacijas: pavyzdžiui, diskutuokite apie savaitgalio planus. Stebėdamas jus vaikas sužinos, kad pietų metas yra skirtas šeimai ir kad valgant nedera naudotis telefonais ar žiūrėti televizorių.
  • Jei jūsų vaikas jau turi įprotį žiūrėti televizorių valgydamas, galite jam padėti jo atsikratyti žinodami vieną gudrybę: maitinkite vaiką, kai jis alkanas. Alkaną vaiką rečiau užklups pykčio priepuoliai, didesnė tikimybė, kad vaikas neprašys įjungti jo mėgstamą filmuką. Artėjant pagrindiniam valgymui neleiskite vaikui užkandžiauti. Taigi, išvada – paprasta: jei vaikas iš tiesų alkanas, jam nebus taip svarbu, ar prieš nosį yra ekranas, ar ne.
  • Pokyčiai – po truputį. Pakeisti įpročius per vieną dieną – tikrai sudėtinga, tad gera pradžia – jei vaikas be televizoriaus valgys bent 5 min. Palaipsniui ilginkite laiką, kai vaikas valgo ne prie ekrano. Jei jūsų vaikas pradeda pykti ir nepakankamai valgo tik dėl to, kad prieš jį nėra ekrano, viskas gerai, tik neskubėkite pasiduoti. Galite duoti jam užkąsti ir vėliau, tik žiūrėkite, kad tai būtų daroma ne priešais ekraną. Jūsų tikslas – nutraukti asociacijų grandinę „valgymas – televizorius“.
  • Dažniau su vaiku judėkite, eikite į lauką pažaisti. Aktyvus laisvalaikis, ypač gryname ore, sužadins vaiko apetitą, o išalkęs mažylis geriau valgo be prietaiso panosėje.
  • Atkreipkite dėmesį į vaiko meniu, patobulinkite jį. Kai vaikui siūlomi prastai subalansuoti, sunkiai virškinami ar tiesiog vaiko nemėgstami ir jam neskanūs patiekalai, padidėja poreikis griebtis ekranų, nes vaikas sąmoningai nenori valgyti. Ekranas tą sąmoningumą šiek tiek užmuša.
  • Maitinkite vaiką kasdien tuo pačiu metu: taip jis įpras valgyti reguliariai ir valgio metu bus mažiau nervingas. Atminkite, kad kūdikius ir mažus vaikus reikia maitinti dažniau.
  • Nedarykite vaikui spaudimo, nereikalaukite, kad jis suvalgytų tam tikro dydžio porciją. Jausdamas mažesnį spaudimą valgyti vaikas geriau įsiklausys į kūno siunčiamus signalus ir ugdysis palankius mitybos įpročius.

Apibendrinant, jeigu nė vienas iš šių patarimų neveikia, gali prireikti kreiptis pagalbos į specialistus, tačiau tai – kraštutinis atvejis.