Kūdikiui 1 savaitė

Jau praėjo visa savaitė! Ar ji jums neprailgo? Dabar laikas teka visai kitokia vaga, nes diena ar naktis, dabar yra du svarbiausi rūpesčiai – miegas ir naujagimio maitinimas.

Naujagimio dienos ritmas

Praėjus pirmajai savaitei kūdikio dienos ritmas menkai tepasikeitė. Pagrindinėmis mažylio užduotimis išlieka valgymas ir miegas. Pastarasis sudaro didžiąją naujagimio paros dalį, skaičiuojama, kad pirmąją savaitę naujagimis būdrauja tik apie 10% laiko.

Nebandykite dėlioti naujagimio miego, maitinimo ir būdravimo grafiko bei nesijaudinkite, jeigu vieną dieną vaikelis miega ilgiau, nei kitą. Naujagimio dienos ritmas dar tik formuojasi ir nėra pastovus.

Stenkitės greitai reaguoti ir patenkinti naujagimio poreikius – pamaitinkite, apiprauskite, pakeiskite vystyklą ar sauskelnes, pamyluokite, pašnekinkite ir nuraminkite. Tai padeda formuoti saugaus prieraišumo jausmą nuo pat pirmųjų mažylio gyvenimo dienų.

Naujagimio tuštinimasis

Pirmąsias dienas ir savaites naujagimį auginančius tėvus labai dažnai suglumina vaiko tuštinimasis. Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimio išmatos bei tuštinimosi dažnis stipriai kinta.

Pirmąją parą naujagimis tuštinasi mekonijumi – juoda ar žalsvai juoda, lipnia, tiršta, beveik bekvape substancija. Vėliau išmatos šviesėja, tampa žalsvos ar gelsvos spalvos. Paprastai pirmąją gyvenimo dieną mažylis tuštinasi vieną kartą, antrą – du, trečią – tris.

Po 4 gyvenimo dienos, kai mekonijaus beveik nelieka, tuštinimosi ritmas turėtų nusistovėti iki 3-5 kartų per parą.

Daugiau apie kūdikio tuštinimąsi skaitykite čia:

Naujagimio galvytė

Po slydimo siaurais gimdymo takais susmailėjusi ar kreivoka naujagimio galvytė išsilygina maždaug per pirmąją savaitę po gimdymo. Mažylio kaukolės kaulai išlieka minkšti, paslankūs, tad ilgiau gulint vien ant nugaros galvytė gali suplokštėti, išsivysto plagiocefalija. 

Nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių svarbu imtis plagiocefalijos prevencijos priemonių. Naujagimį kasdien 2-3 kartus per dieną paguldykite ant pilvuko ir leiskite jam pabūti šioje pozoje 2-3 minutes.

Vėliau buvimo ant pilvuko laiką reikėtų palaipsniui ilginti. Taip pat keiskite migdymo arba lovelės padėtį, dažniau nešiokite kūdikį ant rankų, gultukus, vežimėlius, autokėdutės naudokite kuo mažiau ir pageidautina tik kūdikiui sulaukus 1 mėnesio.

Daugiau apie plagiocefaliją skaitykite čia:

Naujagimio rega

Mažylis mato ne taip aiškiai, kaip suaugusieji, tačiau jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jis įžiūri stambesnius daiktus.

Geriausiai kūdikiai mato objektus, esančius 20–35 cm atstumu, – kaip tik tokiu atstumu nuo jo yra suaugusiojo veidas, kai vaikas laikomas ant rankų.

Žindydama padėkite kūdikiui stiprinti akių raumenis ir koncentruoti dėmesį – pastebėjusi, kad mažylis žvelgia jums į veidą labai lėtai, taip, kad jis spėtų sekti akimis, pasukiokite galvą į šonus. 

Tyrimai rodo, kad naujagimiams labiausiai patinka žiūrėti į žmonių veidus. Taip pat jų žvilgsnį patraukia šviesios ir tamsios spalvų kontrastas (o ne, tarkim, švelnios pastelinės spalvos) – štai kodėl daugelis naujagimiams skirtų žaislų yra ryškių, kontrastingų spalvų.

Nenustebkite, jei rasite juodai ir baltai išmargintų kūdikiams skirtų žaislų. Nors tai atrodo visai „nevaikiškai“, būtent tokius žaislus geriausiai įžiūri naujagimiai. 

Apie kūdikio regą skaitykite čia:

Faktas

Naujagimis paprastai miega nuo 10,5 iki 18 valandų per dieną, o vienas numigimas be prabudimų trunka nuo 30 minučių iki 3 valandų.

2019 m. Vasario mėn. mažyliai

 1. As44619
  As44619 prieš 53 min.

  Mymy84 parašė:
  Sekmadienio nakti gime ir musu princese Paulina 3.720 kg 51 cm. Esame abi sveikos ir jau namie. Stiprybes ir grazaus laukimo dar nepagimdziusioms👍

  Sveikinimai 💐 vis daugiau mūsų baigia issilulstenti ir dabar jau galime džiaugtis mažyliais 🤗🥰

 2. Juodulee
  Juodulee prieš 41 min.

  hailiee parašė:
  pasidalinkit kas gulejot bendrose palatose, ar daug pas jus ar jusu palatos kaimyne ejo lankytoju? as zadu imti mokama, bet jei negausiu teks but dvivieteje kaip su…

  Mes norėjome gauti šeimyninę palatą bet buvo visos užimtos tai negavom ir buvom paguldyti su kita jauna šeima , na man pasisekė jų vaikas buvo labai ramus, vyras (kaip ir mano) būdavo nuo ryto iki vakaro 7:30 kažkur man tai netrukdė nes buvo labai fainus palatos kaimynai pas juos buvo tik 1 asmuo aplankyti ir viskas šeip buvau patenkinta ir bendra palata.

 3. Skierke
  Skierke prieš 34 min.

  Mymy84 parašė:
  Sekmadienio nakti gime ir musu princese Paulina 3.720 kg 51 cm. Esame abi sveikos ir jau namie. Stiprybes ir grazaus laukimo dar nepagimdziusioms👍

  Sveikinimai 😊🌻

 4. User has not uploaded an avatar
  Nežin prieš 13 min.

  hailiee parašė:
  o idomu kokius tuos pernesiojimo pozymius pagal echo mato? nezinot? nu nedaug jau liko mum moteros. tikiuosi per savaitgali pasigimdysim

  Pagal placentos subrendimą ir vandenų kiekį kaip supratau

 5. Ugneleee
  Ugneleee prieš 11 min.

  Stresuolė parašė:
  Jau pagimdžiusios mamytės, kur turėjot bedelių su pienuku, ar buvo kurioms fabrikėlis užsikūrė vėliau? 10-11d..ir tt.

  Man. Kol buvom ligoninej man visai nieko nesigamino. Jokio pokycio nebuvo krutyse. Vaikui krito lb svoris, todel specialistai skyre maitinti misiniu. Nes ir gelta jau buvo tai reikejo, kad vaikas pavalgytu. Grizus namo kokia penka diena kazkas pradejo vykti. Bet nezinojom ar uztenka mano pieno. Kombinavom puse normos pm ir davem is kruties. Bet nepasisotindavo. Paciulpdavo kelias min kruti ir pykt pradedavo. Tai dbr duodam misini pilna norma, o krutis labiau nusiraminimui. Bet duodu is kruties pries misini visada. Istraukia kiek yra is kruties kol pradeda pykti. Tada duodu pm.