Kūdikiui 1 savaitė

Jau praėjo visa savaitė! Ar ji jums neprailgo? Dabar laikas teka visai kitokia vaga, nes diena ar naktis, dabar yra du svarbiausi rūpesčiai – miegas ir naujagimio maitinimas.

Naujagimio dienos ritmas

Praėjus pirmajai savaitei kūdikio dienos ritmas menkai tepasikeitė. Pagrindinėmis mažylio užduotimis išlieka valgymas ir miegas. Pastarasis sudaro didžiąją naujagimio paros dalį, skaičiuojama, kad pirmąją savaitę naujagimis būdrauja tik apie 10% laiko.

Nebandykite dėlioti naujagimio miego, maitinimo ir būdravimo grafiko bei nesijaudinkite, jeigu vieną dieną vaikelis miega ilgiau, nei kitą. Naujagimio dienos ritmas dar tik formuojasi ir nėra pastovus.

Stenkitės greitai reaguoti ir patenkinti naujagimio poreikius – pamaitinkite, apiprauskite, pakeiskite vystyklą ar sauskelnes, pamyluokite, pašnekinkite ir nuraminkite. Tai padeda formuoti saugaus prieraišumo jausmą nuo pat pirmųjų mažylio gyvenimo dienų.

Naujagimio tuštinimasis

Pirmąsias dienas ir savaites naujagimį auginančius tėvus labai dažnai suglumina vaiko tuštinimasis. Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimio išmatos bei tuštinimosi dažnis stipriai kinta.

Pirmąją parą naujagimis tuštinasi mekonijumi – juoda ar žalsvai juoda, lipnia, tiršta, beveik bekvape substancija. Vėliau išmatos šviesėja, tampa žalsvos ar gelsvos spalvos. Paprastai pirmąją gyvenimo dieną mažylis tuštinasi vieną kartą, antrą – du, trečią – tris.

Po 4 gyvenimo dienos, kai mekonijaus beveik nelieka, tuštinimosi ritmas turėtų nusistovėti iki 3-5 kartų per parą.

Daugiau apie kūdikio tuštinimąsi skaitykite čia:

Naujagimio galvytė

Po slydimo siaurais gimdymo takais susmailėjusi ar kreivoka naujagimio galvytė išsilygina maždaug per pirmąją savaitę po gimdymo. Mažylio kaukolės kaulai išlieka minkšti, paslankūs, tad ilgiau gulint vien ant nugaros galvytė gali suplokštėti, išsivysto plagiocefalija. 

Nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių svarbu imtis plagiocefalijos prevencijos priemonių. Naujagimį kasdien 2-3 kartus per dieną paguldykite ant pilvuko ir leiskite jam pabūti šioje pozoje 2-3 minutes.

Vėliau buvimo ant pilvuko laiką reikėtų palaipsniui ilginti. Taip pat keiskite migdymo arba lovelės padėtį, dažniau nešiokite kūdikį ant rankų, gultukus, vežimėlius, autokėdutės naudokite kuo mažiau ir pageidautina tik kūdikiui sulaukus 1 mėnesio.

Daugiau apie plagiocefaliją skaitykite čia:

Naujagimio rega

Mažylis mato ne taip aiškiai, kaip suaugusieji, tačiau jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jis įžiūri stambesnius daiktus.

Geriausiai kūdikiai mato objektus, esančius 20–35 cm atstumu, – kaip tik tokiu atstumu nuo jo yra suaugusiojo veidas, kai vaikas laikomas ant rankų.

Žindydama padėkite kūdikiui stiprinti akių raumenis ir koncentruoti dėmesį – pastebėjusi, kad mažylis žvelgia jums į veidą labai lėtai, taip, kad jis spėtų sekti akimis, pasukiokite galvą į šonus. 

Tyrimai rodo, kad naujagimiams labiausiai patinka žiūrėti į žmonių veidus. Taip pat jų žvilgsnį patraukia šviesios ir tamsios spalvų kontrastas (o ne, tarkim, švelnios pastelinės spalvos) – štai kodėl daugelis naujagimiams skirtų žaislų yra ryškių, kontrastingų spalvų.

Nenustebkite, jei rasite juodai ir baltai išmargintų kūdikiams skirtų žaislų. Nors tai atrodo visai „nevaikiškai“, būtent tokius žaislus geriausiai įžiūri naujagimiai. 

Apie kūdikio regą skaitykite čia:

Faktas

Naujagimis paprastai miega nuo 10,5 iki 18 valandų per dieną, o vienas numigimas be prabudimų trunka nuo 30 minučių iki 3 valandų.

2019 m. Rugsėjo mėn. Mažyliai

 1. Eziukas
  Eziukas prieš 37 min.

  Zhuzhu parašė:
  Sklandaus gimdymo! ☺️

  Ačiū! Bet tikriausiai skatins..

 2. mes212
  mes212 prieš 20 min.

  Brighte321 parašė:
  Santariškėse buvau du kartus abu kartus apšaukė mane ko čia atsigrudau, dar dvi studentes arogantiškos vaikščiojo žvilgsnis buvo, nežinau, toks nepatenkintas, kad s…

  Tai reikejo pasiklaust,ar pas ja i namus atvaziavai,ir jos lovoi pagulet nori,kad kvietimo sulaukt turejot ar kaip?maziau kreipkit demesi i tokias,ziurekit saves ir savo vaiko! fui kai nemegsgu tokiu kur dirba savo darba ir dar nepatenkintos ant viso pasaulio

 3. User has not uploaded an avatar
  Spindesiuks prieš 11 min.

  Brighte321 parašė:
  Santariškėse buvau du kartus abu kartus apšaukė mane ko čia atsigrudau, dar dvi studentes arogantiškos vaikščiojo žvilgsnis buvo, nežinau, toks nepatenkintas, kad s…

  o siaube, tai as turbut namie buciau pagimdzius su tokia politika. Po kokiu 3 min vandenims nubegus isstumiau savo klecka per 1 min. Viskas ivyko per tris stumimus zaibiskai

 4. Eveliuuukas
  Eveliuuukas prieš 9 min.

  Spindesiuks parašė:
  o siaube, tai as turbut namie buciau pagimdzius su tokia politika. Po kokiu 3 min vandenims nubegus isstumiau savo klecka per 1 min. Viskas ivyko per tris stumimus …

  As ir buciau namie pagimdzius sunu nes gime su vandens pusle 🤔

 5. Brighte321
  Brighte321 prieš 2 min.

  mes212 parašė:
  Tai reikejo pasiklaust,ar pas ja i namus atvaziavai,ir jos lovoi pagulet nori,kad kvietimo sulaukt turejot ar kaip?maziau kreipkit demesi i tokias,ziurekit saves ir…

  Tai vaa, atvažiavom su vyru, buvo tusčia ten, be darbo sedejo, gi ne šiaip paplepeti atvaźiavay, o pasitikrinti.. Tai jau tokios nepatenkintos, kad vaje.. Aš irgi labai nemegstu tokiu žmoniu.. ☺️