Kūdikiui 1 savaitė

Jau praėjo visa savaitė! Ar ji jums neprailgo? Dabar laikas teka visai kitokia vaga, nes diena ar naktis, dabar yra du svarbiausi rūpesčiai – miegas ir naujagimio maitinimas.

 

Naujagimio dienos ritmas

Praėjus pirmajai savaitei kūdikio dienos ritmas menkai tepasikeitė. Pagrindinėmis mažylio užduotimis išlieka valgymas ir miegas. Pastarasis sudaro didžiąją naujagimio paros dalį, skaičiuojama, kad pirmąją savaitę naujagimis būdrauja tik apie 10% laiko.

Nebandykite dėlioti naujagimio miego, maitinimo ir būdravimo grafiko bei nesijaudinkite, jeigu vieną dieną vaikelis miega ilgiau, nei kitą. Naujagimio dienos ritmas dar tik formuojasi ir nėra pastovus.

Stenkitės greitai reaguoti ir patenkinti naujagimio poreikius – pamaitinkite, apiprauskite, pakeiskite vystyklą ar sauskelnes, pamyluokite, pašnekinkite ir nuraminkite. Tai padeda formuoti saugaus prieraišumo jausmą nuo pat pirmųjų mažylio gyvenimo dienų.

 

 

 

Naujagimio tuštinimasis

Pirmąsias dienas ir savaites naujagimį auginančius tėvus labai dažnai suglumina vaiko tuštinimasis. Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimio išmatos bei tuštinimosi dažnis stipriai kinta.

Pirmąją parą naujagimis tuštinasi mekonijumi – juoda ar žalsvai juoda, lipnia, tiršta, beveik bekvape substancija. Vėliau išmatos šviesėja, tampa žalsvos ar gelsvos spalvos. Paprastai pirmąją gyvenimo dieną mažylis tuštinasi vieną kartą, antrą – du, trečią – tris.

Po 4 gyvenimo dienos, kai mekonijaus beveik nelieka, tuštinimosi ritmas turėtų nusistovėti iki 3-5 kartų per parą.

Daugiau apie kūdikio tuštinimąsi skaitykite čia:

 

Naujagimio galvytė

Po slydimo siaurais gimdymo takais susmailėjusi ar kreivoka naujagimio galvytė išsilygina maždaug per pirmąją savaitę po gimdymo. Mažylio kaukolės kaulai išlieka minkšti, paslankūs, tad ilgiau gulint vien ant nugaros galvytė gali suplokštėti, išsivysto plagiocefalija. 

Nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių svarbu imtis plagiocefalijos prevencijos priemonių. Naujagimį kasdien 2-3 kartus per dieną paguldykite ant pilvuko ir leiskite jam pabūti šioje pozoje 2-3 minutes.

Vėliau buvimo ant pilvuko laiką reikėtų palaipsniui ilginti. Taip pat keiskite migdymo arba lovelės padėtį, dažniau nešiokite kūdikį ant rankų, gultukus, vežimėlius, autokėdutės naudokite kuo mažiau ir pageidautina tik kūdikiui sulaukus 1 mėnesio.

Daugiau apie plagiocefaliją skaitykite čia:

 

 

 

Naujagimio rega

Mažylis mato ne taip aiškiai, kaip suaugusieji, tačiau jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jis įžiūri stambesnius daiktus.

Geriausiai kūdikiai mato objektus, esančius 20–35 cm atstumu, – kaip tik tokiu atstumu nuo jo yra suaugusiojo veidas, kai vaikas laikomas ant rankų.

Žindydama padėkite kūdikiui stiprinti akių raumenis ir koncentruoti dėmesį – pastebėjusi, kad mažylis žvelgia jums į veidą labai lėtai, taip, kad jis spėtų sekti akimis, pasukiokite galvą į šonus. 

Tyrimai rodo, kad naujagimiams labiausiai patinka žiūrėti į žmonių veidus. Taip pat jų žvilgsnį patraukia šviesios ir tamsios spalvų kontrastas (o ne, tarkim, švelnios pastelinės spalvos) – štai kodėl daugelis naujagimiams skirtų žaislų yra ryškių, kontrastingų spalvų.

Nenustebkite, jei rasite juodai ir baltai išmargintų kūdikiams skirtų žaislų. Nors tai atrodo visai „nevaikiškai“, būtent tokius žaislus geriausiai įžiūri naujagimiai. 

Apie kūdikio regą skaitykite čia:

Faktas

Naujagimis paprastai miega nuo 10,5 iki 18 valandų per dieną, o vienas numigimas be prabudimų trunka nuo 30 minučių iki 3 valandų.

2021 gegužinukai ❤

 1. Armand
  Armand prieš 18 min.

  BlingBling parašė:
  Ojeiii kiek čia daug tokių mamyčių kaip aš 🙈😁

  Pirmakartė ir aš esu tai viskas irgi nauja 😋
  Man vizitas 19d, 5d iki termino nustatyto,žiūrės irgi kaip panikė gyvena mano.
  Pernešioti kategoriškai sakė neleis nes ji pas mus ir taip didesnė,kadangi mes patys su vyru ne iš mažiausiu. Man tik prasidėjus veiklai reiks dumti į ligoninę kadangi turiu BGS 😊
  Strijos pas mane nuo 28sav, nekas nepadėjo nei tepalai niekas ir ne tik pilvukas bet ir kojos,čia jau manau nuo genų daug kas priklauso nes mano mama irgi visa sutrukinėjusi ir sesuo tai čia buvo neišvengiama 🤨 na ir prieaugis nemažas +28 kg tai kartais juokauju kad aš jau kaip tankas einu 😀 ir šiaip jau labai pilvukas pas mane žemai nusileidęs tai tikiuosi kad neužsibus ji ilgiau

 2. User has not uploaded an avatar
  ieva.st prieš 9 min.

  Goosey parašė:
  O gal žinot kaip vgn situacija su privačiom palatom? Ar lengva ją gaut šiuo metu?

  Žiūrint, ko iš tos privačios norit
  Jei tiesiog likti su lydinčiu žmogumi, tada taip, man šiąnakt pagimdžiusiai pasiūlė. Bet su asmeniniu dušu & wc laisvų nėra.

 3. User has not uploaded an avatar
  Goosey prieš 7 min.

  ieva.st parašė:
  Žiūrint, ko iš tos privačios norit
  Jei tiesiog likti su lydinčiu žmogumi, tada taip, man šiąnakt pagimdžiusiai pasiūl…

  Man svarbu kad vyras likti galėtų, aišku privalumas būtų jei ir iki wc nereiktų vaikščiot toli 🙂

 4. User has not uploaded an avatar
  rutitux prieš 3 min.

  Sveikos ir sveikinimai supančiomis savo mažylius(es) Negaliu patikėti man liko iki termino 3dienos. Bijau pagimdyti anksčiau, nes jei naktį prasidės teks greitąją kviestis, nes nebus kam palikti vyresnėlės, tai vyras pasiliks, nes seneliai sės važiuoti iš pajūrio į Vilnių, tai per tiek laiko ir pagimdyti galima o taip norėtųsi, kad vyras būtų šalia. Su pirmąja buvo, tai buvo taip ramu ir iškart uždėjus ant krūtinės galėjome kartu pasidžiaugti mažyle. Man didžiausias klausimas ką vienišos mamos daro karantino metu, kam palieka savo vyresnėlius? Mes buvome sutarę su draugais, bet va papuolė į saviizoliaciją, nors ir neserga, bet kolegė užrašė, nes prasilenkė darbo virtuvėlėje.

 5. Vabaliukas.
  Vabaliukas. prieš 2 min.

  Skaitau kas laukiat ir pavydžiu sau, kad jau pagimdžiau 😄 nors šiandien tik terminas turėjo būt, bet dėl GD su insulinu skatino anksčiau man šis kartas baisiau buvo nei pirmas, pirma karta bijai nes nežinai kaip skaudės ir ko tikėtis, o va antra karta žinai kaaaip skaudės 🤣🤣 nors va šį kart per stumima net jutau kaip vaikas eina visais ten tais takais takeliais, jutau placenta kaip išėjo. Viską viską jutau tai priėjau sprendimą, kad man užteks 2 vaikuciu 🤣🤣🤣