Kūdikiui 1 savaitė

Jau praėjo visa savaitė! Ar ji jums neprailgo? Dabar laikas teka visai kitokia vaga, nes diena ar naktis, dabar yra du svarbiausi rūpesčiai – miegas ir naujagimio maitinimas.

Naujagimio dienos ritmas

Praėjus pirmajai savaitei kūdikio dienos ritmas menkai tepasikeitė. Pagrindinėmis mažylio užduotimis išlieka valgymas ir miegas. Pastarasis sudaro didžiąją naujagimio paros dalį, skaičiuojama, kad pirmąją savaitę naujagimis būdrauja tik apie 10% laiko.

Nebandykite dėlioti naujagimio miego, maitinimo ir būdravimo grafiko bei nesijaudinkite, jeigu vieną dieną vaikelis miega ilgiau, nei kitą. Naujagimio dienos ritmas dar tik formuojasi ir nėra pastovus.

Stenkitės greitai reaguoti ir patenkinti naujagimio poreikius – pamaitinkite, apiprauskite, pakeiskite vystyklą ar sauskelnes, pamyluokite, pašnekinkite ir nuraminkite. Tai padeda formuoti saugaus prieraišumo jausmą nuo pat pirmųjų mažylio gyvenimo dienų.

Naujagimio tuštinimasis

Pirmąsias dienas ir savaites naujagimį auginančius tėvus labai dažnai suglumina vaiko tuštinimasis. Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimio išmatos bei tuštinimosi dažnis stipriai kinta.

Pirmąją parą naujagimis tuštinasi mekonijumi – juoda ar žalsvai juoda, lipnia, tiršta, beveik bekvape substancija. Vėliau išmatos šviesėja, tampa žalsvos ar gelsvos spalvos. Paprastai pirmąją gyvenimo dieną mažylis tuštinasi vieną kartą, antrą – du, trečią – tris.

Po 4 gyvenimo dienos, kai mekonijaus beveik nelieka, tuštinimosi ritmas turėtų nusistovėti iki 3-5 kartų per parą.

Daugiau apie kūdikio tuštinimąsi skaitykite čia:

Naujagimio galvytė

Po slydimo siaurais gimdymo takais susmailėjusi ar kreivoka naujagimio galvytė išsilygina maždaug per pirmąją savaitę po gimdymo. Mažylio kaukolės kaulai išlieka minkšti, paslankūs, tad ilgiau gulint vien ant nugaros galvytė gali suplokštėti, išsivysto plagiocefalija. 

Nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių svarbu imtis plagiocefalijos prevencijos priemonių. Naujagimį kasdien 2-3 kartus per dieną paguldykite ant pilvuko ir leiskite jam pabūti šioje pozoje 2-3 minutes.

Vėliau buvimo ant pilvuko laiką reikėtų palaipsniui ilginti. Taip pat keiskite migdymo arba lovelės padėtį, dažniau nešiokite kūdikį ant rankų, gultukus, vežimėlius, autokėdutės naudokite kuo mažiau ir pageidautina tik kūdikiui sulaukus 1 mėnesio.

Daugiau apie plagiocefaliją skaitykite čia:

Naujagimio rega

Mažylis mato ne taip aiškiai, kaip suaugusieji, tačiau jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jis įžiūri stambesnius daiktus.

Geriausiai kūdikiai mato objektus, esančius 20–35 cm atstumu, – kaip tik tokiu atstumu nuo jo yra suaugusiojo veidas, kai vaikas laikomas ant rankų.

Žindydama padėkite kūdikiui stiprinti akių raumenis ir koncentruoti dėmesį – pastebėjusi, kad mažylis žvelgia jums į veidą labai lėtai, taip, kad jis spėtų sekti akimis, pasukiokite galvą į šonus. 

Tyrimai rodo, kad naujagimiams labiausiai patinka žiūrėti į žmonių veidus. Taip pat jų žvilgsnį patraukia šviesios ir tamsios spalvų kontrastas (o ne, tarkim, švelnios pastelinės spalvos) – štai kodėl daugelis naujagimiams skirtų žaislų yra ryškių, kontrastingų spalvų.

Nenustebkite, jei rasite juodai ir baltai išmargintų kūdikiams skirtų žaislų. Nors tai atrodo visai „nevaikiškai“, būtent tokius žaislus geriausiai įžiūri naujagimiai. 

Apie kūdikio regą skaitykite čia:

Faktas

Naujagimis paprastai miega nuo 10,5 iki 18 valandų per dieną, o vienas numigimas be prabudimų trunka nuo 30 minučių iki 3 valandų.

2018 m. rugsėjo mažiausieji

 1. Kristina415
  Kristina415 prieš 2 val.

  Na prisiduodu ir as jau pagaliau. Saremiai stiprejo bet nedaznejo. Su vyru nusprendem nuvykti pasitikrinti KKGN neprieme nors ir lankiausi visa nestuma nes buvo kaip tik dvi gimdyve ir tik dvi laisvos vietos taigi teko keliauti i 2 ligonine. Cia buvom 22:20 buvo 8cm o 02:00 gime mano treciasis sunelis 3670g ir 54cm.

  Sveikinu visas siandien pagimdziusias ir susitikus su savo stebukliukais. 🌷😘

  Ir didziausios kantrybes visoms dar laukianciom...😘

  P.S. personalas 2 ligoninej nuostabus daktare ir akusere tiesiog super nei plysau nei kirpo zodziu esu begalo dekinga ...

 2. User has not uploaded an avatar
  Zirniukas2018 prieš 2 val.

  Kristina415 parašė:
  Na prisiduodu ir as jau pagaliau. Saremiai stiprejo bet nedaznejo. Su vyru nusprendem nuvykti pasitikrinti KKGN neprieme nors ir lankiausi visa nestuma nes buvo ka…

  Sveikinimai!

 3. Kristina415
  Kristina415 prieš 1 val.

  Zirniukas2018 parašė:
  Sveikinimai!

  Aciu labai...😊

 4. Oka3
  Oka3 prieš 58 min.

  Sveikinimai visoms pagimdziusioms!!!

  braskesaule736 parašė:
  Na ka terminas rugsejo 21d buvo numatytas.o sendien su vyru nuvarem grybaut prisirinkom grybu vakare 17val prasidejo skausmai pilvo apacioj kentejau iki 19val atva…

  gera istorija vyrui dvigubas stresas teko, ir grybus valyti, ir seimos pagausejimas

 5. OceanBlue
  OceanBlue prieš 26 min.

  Kristina415 parašė:
  Na prisiduodu ir as jau pagaliau. Saremiai stiprejo bet nedaznejo. Su vyru nusprendem nuvykti pasitikrinti KKGN neprieme nors ir lankiausi visa nestuma nes buvo ka…

  Sveikinu, kaip pagal vadovėlį, išskyrus kelionę 🙄