Kūdikiui 1 savaitė

Jau praėjo visa savaitė! Ar ji jums neprailgo? Dabar laikas teka visai kitokia vaga, nes diena ar naktis, dabar yra du svarbiausi rūpesčiai – miegas ir naujagimio maitinimas.

Naujagimio dienos ritmas

Praėjus pirmajai savaitei kūdikio dienos ritmas menkai tepasikeitė. Pagrindinėmis mažylio užduotimis išlieka valgymas ir miegas. Pastarasis sudaro didžiąją naujagimio paros dalį, skaičiuojama, kad pirmąją savaitę naujagimis būdrauja tik apie 10% laiko.

Nebandykite dėlioti naujagimio miego, maitinimo ir būdravimo grafiko bei nesijaudinkite, jeigu vieną dieną vaikelis miega ilgiau, nei kitą. Naujagimio dienos ritmas dar tik formuojasi ir nėra pastovus.

Stenkitės greitai reaguoti ir patenkinti naujagimio poreikius – pamaitinkite, apiprauskite, pakeiskite vystyklą ar sauskelnes, pamyluokite, pašnekinkite ir nuraminkite. Tai padeda formuoti saugaus prieraišumo jausmą nuo pat pirmųjų mažylio gyvenimo dienų.

Naujagimio tuštinimasis

Pirmąsias dienas ir savaites naujagimį auginančius tėvus labai dažnai suglumina vaiko tuštinimasis. Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimio išmatos bei tuštinimosi dažnis stipriai kinta.

Pirmąją parą naujagimis tuštinasi mekonijumi – juoda ar žalsvai juoda, lipnia, tiršta, beveik bekvape substancija. Vėliau išmatos šviesėja, tampa žalsvos ar gelsvos spalvos. Paprastai pirmąją gyvenimo dieną mažylis tuštinasi vieną kartą, antrą – du, trečią – tris.

Po 4 gyvenimo dienos, kai mekonijaus beveik nelieka, tuštinimosi ritmas turėtų nusistovėti iki 3-5 kartų per parą.

Daugiau apie kūdikio tuštinimąsi skaitykite čia:

Naujagimio galvytė

Po slydimo siaurais gimdymo takais susmailėjusi ar kreivoka naujagimio galvytė išsilygina maždaug per pirmąją savaitę po gimdymo. Mažylio kaukolės kaulai išlieka minkšti, paslankūs, tad ilgiau gulint vien ant nugaros galvytė gali suplokštėti, išsivysto plagiocefalija. 

Nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių svarbu imtis plagiocefalijos prevencijos priemonių. Naujagimį kasdien 2-3 kartus per dieną paguldykite ant pilvuko ir leiskite jam pabūti šioje pozoje 2-3 minutes.

Vėliau buvimo ant pilvuko laiką reikėtų palaipsniui ilginti. Taip pat keiskite migdymo arba lovelės padėtį, dažniau nešiokite kūdikį ant rankų, gultukus, vežimėlius, autokėdutės naudokite kuo mažiau ir pageidautina tik kūdikiui sulaukus 1 mėnesio.

Daugiau apie plagiocefaliją skaitykite čia:

Naujagimio rega

Mažylis mato ne taip aiškiai, kaip suaugusieji, tačiau jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jis įžiūri stambesnius daiktus.

Geriausiai kūdikiai mato objektus, esančius 20–35 cm atstumu, – kaip tik tokiu atstumu nuo jo yra suaugusiojo veidas, kai vaikas laikomas ant rankų.

Žindydama padėkite kūdikiui stiprinti akių raumenis ir koncentruoti dėmesį – pastebėjusi, kad mažylis žvelgia jums į veidą labai lėtai, taip, kad jis spėtų sekti akimis, pasukiokite galvą į šonus. 

Tyrimai rodo, kad naujagimiams labiausiai patinka žiūrėti į žmonių veidus. Taip pat jų žvilgsnį patraukia šviesios ir tamsios spalvų kontrastas (o ne, tarkim, švelnios pastelinės spalvos) – štai kodėl daugelis naujagimiams skirtų žaislų yra ryškių, kontrastingų spalvų.

Nenustebkite, jei rasite juodai ir baltai išmargintų kūdikiams skirtų žaislų. Nors tai atrodo visai „nevaikiškai“, būtent tokius žaislus geriausiai įžiūri naujagimiai. 

Apie kūdikio regą skaitykite čia:

Faktas

Naujagimis paprastai miega nuo 10,5 iki 18 valandų per dieną, o vienas numigimas be prabudimų trunka nuo 30 minučių iki 3 valandų.

2020 m. Spalinukai ❤

 1. Kisulita
  Kisulita prieš 1 val.

  waily parašė:
  Mes gulejom 332🙂
  As palikdavau duris atidarytas ie ten salia postas yra,paprasydavau,kad zvilgteltu…

  Oo, ačiū, geras patarimas, matyt ir aš taip darysiu, kad neimti šeimyninės dėl vienos nakties, taip nesinori daiktų persinešti 🙂

 2. User has not uploaded an avatar
  [email protected] prieš 1 val.

  Kisulita parašė:
  Oo, ačiū, geras patarimas, matyt ir aš taip darysiu, kad neimti šeimyninės dėl vienos nakties, taip nesinori daiktų persinešti 🙂

  As palieku mazaja miegancia ir begu greit i wc. Ir irgi apsiprausiu,bet griztu ji kaip miegojo taip ir miega. Na vienas didziausias minusus,kad toli iki wc,bet seip viskas cia labai gerai. Mus jau namo paleidzia siandien. 15.30 paims kraujuka genetiniam tyrimam ir keliausim i namus. Oj kaip laukiu greiciau jau namo😊

 3. Kisulita
  Kisulita prieš 1 val.

  [email protected] parašė:
  As palieku mazaja miegancia ir begu greit i wc. Ir irgi apsiprausiu,bet griztu ji kaip miegojo taip ir miega. Na vienas didziausias minusus,kad toli iki wc,bet seip…

  Kaip jums pavydžiu, aš irgi jau baisiausiai namo noriu, pasiilgau vyresnėlio, bet mus tik ryt paleis jeigu gliukozė bus gera mažylio, tai labai tikiuosi, kad bus gera, nors valgo tai jis tingiai 🙁 Mes irgi norim to tyrimo 🙂 Jūs tiesiog paprašėt išplėstinio ir susimokėjot? 🙂

 4. User has not uploaded an avatar
  [email protected] prieš 1 val.

  Kisulita parašė:
  Kaip jums pavydžiu, aš irgi jau baisiausiai namo noriu, pasiilgau vyresnėlio, bet mus tik ryt paleis jeigu gliukozė bus gera mažylio, tai labai tikiuosi, kad bus ge…

  Mes nedarem isplestinio mums ta paprasta darys. As kazkaip nematau reikalo ta isplestini daryt. Nera jokiu indikaciju tai neverta.

 5. User has not uploaded an avatar
  [email protected] prieš 1 val.

  Del kaukes gimdant tai kai atvykau buvo pasakyta,kad reiks gimdyt su kauke. Bet gimdykloj ir as ir vyras is pradziu buvom su kaukem paskuj kazkaip nusiemem jas ir niekas net zodzio nepasake,kad uzsidet ar dar ka. Mano per pati gimdyma isvis pasimete kazkur kauke ir i palata keliavau be jos😊