Kūdikiui 1 savaitė

Jau praėjo visa savaitė! Ar ji jums neprailgo? Dabar laikas teka visai kitokia vaga, nes diena ar naktis, dabar yra du svarbiausi rūpesčiai – miegas ir naujagimio maitinimas.

Naujagimio dienos ritmas

Praėjus pirmajai savaitei kūdikio dienos ritmas menkai tepasikeitė. Pagrindinėmis mažylio užduotimis išlieka valgymas ir miegas. Pastarasis sudaro didžiąją naujagimio paros dalį, skaičiuojama, kad pirmąją savaitę naujagimis būdrauja tik apie 10% laiko.

Nebandykite dėlioti naujagimio miego, maitinimo ir būdravimo grafiko bei nesijaudinkite, jeigu vieną dieną vaikelis miega ilgiau, nei kitą. Naujagimio dienos ritmas dar tik formuojasi ir nėra pastovus.

Stenkitės greitai reaguoti ir patenkinti naujagimio poreikius – pamaitinkite, apiprauskite, pakeiskite vystyklą ar sauskelnes, pamyluokite, pašnekinkite ir nuraminkite. Tai padeda formuoti saugaus prieraišumo jausmą nuo pat pirmųjų mažylio gyvenimo dienų.

Naujagimio tuštinimasis

Pirmąsias dienas ir savaites naujagimį auginančius tėvus labai dažnai suglumina vaiko tuštinimasis. Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimio išmatos bei tuštinimosi dažnis stipriai kinta.

Pirmąją parą naujagimis tuštinasi mekonijumi – juoda ar žalsvai juoda, lipnia, tiršta, beveik bekvape substancija. Vėliau išmatos šviesėja, tampa žalsvos ar gelsvos spalvos. Paprastai pirmąją gyvenimo dieną mažylis tuštinasi vieną kartą, antrą – du, trečią – tris.

Po 4 gyvenimo dienos, kai mekonijaus beveik nelieka, tuštinimosi ritmas turėtų nusistovėti iki 3-5 kartų per parą.

Daugiau apie kūdikio tuštinimąsi skaitykite čia:

Naujagimio galvytė

Po slydimo siaurais gimdymo takais susmailėjusi ar kreivoka naujagimio galvytė išsilygina maždaug per pirmąją savaitę po gimdymo. Mažylio kaukolės kaulai išlieka minkšti, paslankūs, tad ilgiau gulint vien ant nugaros galvytė gali suplokštėti, išsivysto plagiocefalija. 

Nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių svarbu imtis plagiocefalijos prevencijos priemonių. Naujagimį kasdien 2-3 kartus per dieną paguldykite ant pilvuko ir leiskite jam pabūti šioje pozoje 2-3 minutes.

Vėliau buvimo ant pilvuko laiką reikėtų palaipsniui ilginti. Taip pat keiskite migdymo arba lovelės padėtį, dažniau nešiokite kūdikį ant rankų, gultukus, vežimėlius, autokėdutės naudokite kuo mažiau ir pageidautina tik kūdikiui sulaukus 1 mėnesio.

Daugiau apie plagiocefaliją skaitykite čia:

Naujagimio rega

Mažylis mato ne taip aiškiai, kaip suaugusieji, tačiau jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jis įžiūri stambesnius daiktus.

Geriausiai kūdikiai mato objektus, esančius 20–35 cm atstumu, – kaip tik tokiu atstumu nuo jo yra suaugusiojo veidas, kai vaikas laikomas ant rankų.

Žindydama padėkite kūdikiui stiprinti akių raumenis ir koncentruoti dėmesį – pastebėjusi, kad mažylis žvelgia jums į veidą labai lėtai, taip, kad jis spėtų sekti akimis, pasukiokite galvą į šonus. 

Tyrimai rodo, kad naujagimiams labiausiai patinka žiūrėti į žmonių veidus. Taip pat jų žvilgsnį patraukia šviesios ir tamsios spalvų kontrastas (o ne, tarkim, švelnios pastelinės spalvos) – štai kodėl daugelis naujagimiams skirtų žaislų yra ryškių, kontrastingų spalvų.

Nenustebkite, jei rasite juodai ir baltai išmargintų kūdikiams skirtų žaislų. Nors tai atrodo visai „nevaikiškai“, būtent tokius žaislus geriausiai įžiūri naujagimiai. 

Apie kūdikio regą skaitykite čia:

Faktas

Naujagimis paprastai miega nuo 10,5 iki 18 valandų per dieną, o vienas numigimas be prabudimų trunka nuo 30 minučių iki 3 valandų.

2018 m. Liepos stebuklai

 1. Menas
  Menas prieš 4 val.

  aurelcik89 parašė:
  Na ar gikė jau nors vienas leliukas kurio terminas buvo liepos 15? Aš vis nekreipiau dėmėsio kai mamos rašė kad bijo jog reiks skatinti, o dabar va prašau, pati jau…

  Mano 15-os dienos, irgi dar du viename.

 2. Bahirri
  Bahirri prieš 4 val.

  Dia15 parašė:
  Bet myliuko metu turit buti ant vyro

  Aha, daktaryte pamoke siandien vyra mano. Sako "tu jau nebebijok, nebesaugok, pasisodink ant saves ir padirbekit is peties" tai skaniai pasijuokem abu is jos pamokeliu, bet nu meginsim nu.. 🤷‍♀️

 3. User has not uploaded an avatar
  sartu13 prieš 4 val.

  Na ka prisiduodam.pagaliau sulaukem ir mes savo stebukliuko. 20.47 gime musu mazyle su didelem akytem ziuri y pasauly ir savo riksmais kelia visa ligonine.ant.koju 😊 labai nusikamavom siandien bet kaip jau gime viska pamirsau.

 4. User has not uploaded an avatar
  MamaMii prieš 2 val.

  Merginos gal kuri pakomentuos kazka apie mano situacija antradieni buvau apziuroje, daktare tikrino ant kedes, manau bande suzadinti viska. Bet kaip supratau is jos, jai nieko nesigavo. Vakar vakare po duso pradejau jausti skausma/maudima pilve, nugaroje ir mazasis dabar kai spardosi tai pusle atrodo sudegs, labai deginantis skausmas. Bet praejo kazkur apie 02:00 val nakties. Siandien vel tas pats, katik po karsto duso, nes dievinu karsta dusa, vel tie patys skausmai, siandien dar ir pykina kazkiek, bet maudzia visur, ir vel pilvo apacia kaista dega.. ar gali buti kad jau greitai viskas prasides? Ar cia kazkas netaip? Beto maidzia visa pilva kai bandau apsiversti i kita sona. O su vartimusi problemu niekada neturejau

 5. User has not uploaded an avatar
  MamaMii prieš 2 val.

  sartu13 parašė:
  Na ka prisiduodam.pagaliau sulaukem ir mes savo stebukliuko. 20.47 gime musu mazyle su didelem akytem ziuri y pasauly ir savo riksmais kelia visa ligonine.ant.koju …

  Sveikinam labai