Kūdikiui 1 savaitė

Jau praėjo visa savaitė! Ar ji jums neprailgo? Dabar laikas teka visai kitokia vaga, nes diena ar naktis, dabar yra du svarbiausi rūpesčiai – miegas ir naujagimio maitinimas.

 

Naujagimio dienos ritmas

Praėjus pirmajai savaitei kūdikio dienos ritmas menkai tepasikeitė. Pagrindinėmis mažylio užduotimis išlieka valgymas ir miegas. Pastarasis sudaro didžiąją naujagimio paros dalį, skaičiuojama, kad pirmąją savaitę naujagimis būdrauja tik apie 10% laiko.

Nebandykite dėlioti naujagimio miego, maitinimo ir būdravimo grafiko bei nesijaudinkite, jeigu vieną dieną vaikelis miega ilgiau, nei kitą. Naujagimio dienos ritmas dar tik formuojasi ir nėra pastovus.

Stenkitės greitai reaguoti ir patenkinti naujagimio poreikius – pamaitinkite, apiprauskite, pakeiskite vystyklą ar sauskelnes, pamyluokite, pašnekinkite ir nuraminkite. Tai padeda formuoti saugaus prieraišumo jausmą nuo pat pirmųjų mažylio gyvenimo dienų.

 

 

 

Naujagimio tuštinimasis

Pirmąsias dienas ir savaites naujagimį auginančius tėvus labai dažnai suglumina vaiko tuštinimasis. Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimio išmatos bei tuštinimosi dažnis stipriai kinta.

Pirmąją parą naujagimis tuštinasi mekonijumi – juoda ar žalsvai juoda, lipnia, tiršta, beveik bekvape substancija. Vėliau išmatos šviesėja, tampa žalsvos ar gelsvos spalvos. Paprastai pirmąją gyvenimo dieną mažylis tuštinasi vieną kartą, antrą – du, trečią – tris.

Po 4 gyvenimo dienos, kai mekonijaus beveik nelieka, tuštinimosi ritmas turėtų nusistovėti iki 3-5 kartų per parą.

Daugiau apie kūdikio tuštinimąsi skaitykite čia:

 

Naujagimio galvytė

Po slydimo siaurais gimdymo takais susmailėjusi ar kreivoka naujagimio galvytė išsilygina maždaug per pirmąją savaitę po gimdymo. Mažylio kaukolės kaulai išlieka minkšti, paslankūs, tad ilgiau gulint vien ant nugaros galvytė gali suplokštėti, išsivysto plagiocefalija. 

Nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių svarbu imtis plagiocefalijos prevencijos priemonių. Naujagimį kasdien 2-3 kartus per dieną paguldykite ant pilvuko ir leiskite jam pabūti šioje pozoje 2-3 minutes.

Vėliau buvimo ant pilvuko laiką reikėtų palaipsniui ilginti. Taip pat keiskite migdymo arba lovelės padėtį, dažniau nešiokite kūdikį ant rankų, gultukus, vežimėlius, autokėdutės naudokite kuo mažiau ir pageidautina tik kūdikiui sulaukus 1 mėnesio.

Daugiau apie plagiocefaliją skaitykite čia:

 

 

 

Naujagimio rega

Mažylis mato ne taip aiškiai, kaip suaugusieji, tačiau jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jis įžiūri stambesnius daiktus.

Geriausiai kūdikiai mato objektus, esančius 20–35 cm atstumu, – kaip tik tokiu atstumu nuo jo yra suaugusiojo veidas, kai vaikas laikomas ant rankų.

Žindydama padėkite kūdikiui stiprinti akių raumenis ir koncentruoti dėmesį – pastebėjusi, kad mažylis žvelgia jums į veidą labai lėtai, taip, kad jis spėtų sekti akimis, pasukiokite galvą į šonus. 

Tyrimai rodo, kad naujagimiams labiausiai patinka žiūrėti į žmonių veidus. Taip pat jų žvilgsnį patraukia šviesios ir tamsios spalvų kontrastas (o ne, tarkim, švelnios pastelinės spalvos) – štai kodėl daugelis naujagimiams skirtų žaislų yra ryškių, kontrastingų spalvų.

Nenustebkite, jei rasite juodai ir baltai išmargintų kūdikiams skirtų žaislų. Nors tai atrodo visai „nevaikiškai“, būtent tokius žaislus geriausiai įžiūri naujagimiai. 

Apie kūdikio regą skaitykite čia:

Faktas

Naujagimis paprastai miega nuo 10,5 iki 18 valandų per dieną, o vienas numigimas be prabudimų trunka nuo 30 minučių iki 3 valandų.

2021 Vasarinukai 👶❤️

 1. mamazitta prieš 1 val.

  Renata9 parašė:
  Prisiduodam ir mes dar spejom i vasarinukus 28.02.2021 06:09 4,2kg gime sunelis Maxas🥰

  Sveikinimai!
  Ar pranasavo iki gimdymo vaiko svori daktare? Pasitvirtino ar ne?

 2. Agn33
  Agn33 prieš 1 val.

  JonVytė parašė:
  Pas ką gimdėte?

  Kadangi į gimdyklą atpėdinau su 7cm, ištvėriau kelis saremius iki 8cm ir pasirodė akušerė, tai sunkiai pamenu vardą, bet jei neklystu tikrai viena kažkuri buvo Laima S. 🤔🤔 šiaip komanda esu visiškai patenkinta, labai pagelbėjo jau stumiant, aiškino kaip ką daryti ir ko būtinai nedaryti🙏🏼 Ir tuo pačiu kirpo truputį, bet neklausė nieko manęs apie tai. Tiesiog pranešė, jog nuskausmins dabar ir prakirps

 3. mamazitta prieš 28 min.

  Ar kuriai nors lauze sonkaulius nestumo pabaigoje? Nebegaliu kaip skauda

 4. JonVytė
  JonVytė prieš 28 min.

  Agn33 parašė:
  Kadangi į gimdyklą atpėdinau su 7cm, ištvėriau kelis saremius iki 8cm ir pasirodė akušerė, tai sunkiai pamenu vardą, bet jei neklystu tikrai viena kažkuri buvo Laim…

  Super, labai šaunu kai aiškina ką ir kada daryti. To labai tikiuosi antro savo gimdymo metu, nes pirmo viso šito gėrio nebuvo.

 5. mamazitta prieš 25 min.

  Agn33 parašė:
  Na ką - 10:32 gimė sūnus: 54cm, 3820gr ☺️ Papuolėm į pirmąją pavasario dieną. Stebėjoms visi, jog kaip pirmą kartą gimdanti tai labai viskas greitai... 4:40 pajutau…

  Tai kai vaziavot i gimdykla, kas kiek min. jau buvo saremiai? Noreciau ir as su 7cm. atkeliaut