Kūdikiui 1 savaitė

Jau praėjo visa savaitė! Ar ji jums neprailgo? Dabar laikas teka visai kitokia vaga, nes diena ar naktis, dabar yra du svarbiausi rūpesčiai – miegas ir naujagimio maitinimas.

Naujagimio dienos ritmas

Praėjus pirmajai savaitei kūdikio dienos ritmas menkai tepasikeitė. Pagrindinėmis mažylio užduotimis išlieka valgymas ir miegas. Pastarasis sudaro didžiąją naujagimio paros dalį, skaičiuojama, kad pirmąją savaitę naujagimis būdrauja tik apie 10% laiko.

Nebandykite dėlioti naujagimio miego, maitinimo ir būdravimo grafiko bei nesijaudinkite, jeigu vieną dieną vaikelis miega ilgiau, nei kitą. Naujagimio dienos ritmas dar tik formuojasi ir nėra pastovus.

Stenkitės greitai reaguoti ir patenkinti naujagimio poreikius – pamaitinkite, apiprauskite, pakeiskite vystyklą ar sauskelnes, pamyluokite, pašnekinkite ir nuraminkite. Tai padeda formuoti saugaus prieraišumo jausmą nuo pat pirmųjų mažylio gyvenimo dienų.

Naujagimio tuštinimasis

Pirmąsias dienas ir savaites naujagimį auginančius tėvus labai dažnai suglumina vaiko tuštinimasis. Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimio išmatos bei tuštinimosi dažnis stipriai kinta.

Pirmąją parą naujagimis tuštinasi mekonijumi – juoda ar žalsvai juoda, lipnia, tiršta, beveik bekvape substancija. Vėliau išmatos šviesėja, tampa žalsvos ar gelsvos spalvos. Paprastai pirmąją gyvenimo dieną mažylis tuštinasi vieną kartą, antrą – du, trečią – tris.

Po 4 gyvenimo dienos, kai mekonijaus beveik nelieka, tuštinimosi ritmas turėtų nusistovėti iki 3-5 kartų per parą.

Daugiau apie kūdikio tuštinimąsi skaitykite čia:

Naujagimio galvytė

Po slydimo siaurais gimdymo takais susmailėjusi ar kreivoka naujagimio galvytė išsilygina maždaug per pirmąją savaitę po gimdymo. Mažylio kaukolės kaulai išlieka minkšti, paslankūs, tad ilgiau gulint vien ant nugaros galvytė gali suplokštėti, išsivysto plagiocefalija. 

Nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių svarbu imtis plagiocefalijos prevencijos priemonių. Naujagimį kasdien 2-3 kartus per dieną paguldykite ant pilvuko ir leiskite jam pabūti šioje pozoje 2-3 minutes.

Vėliau buvimo ant pilvuko laiką reikėtų palaipsniui ilginti. Taip pat keiskite migdymo arba lovelės padėtį, dažniau nešiokite kūdikį ant rankų, gultukus, vežimėlius, autokėdutės naudokite kuo mažiau ir pageidautina tik kūdikiui sulaukus 1 mėnesio.

Daugiau apie plagiocefaliją skaitykite čia:

Naujagimio rega

Mažylis mato ne taip aiškiai, kaip suaugusieji, tačiau jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jis įžiūri stambesnius daiktus.

Geriausiai kūdikiai mato objektus, esančius 20–35 cm atstumu, – kaip tik tokiu atstumu nuo jo yra suaugusiojo veidas, kai vaikas laikomas ant rankų.

Žindydama padėkite kūdikiui stiprinti akių raumenis ir koncentruoti dėmesį – pastebėjusi, kad mažylis žvelgia jums į veidą labai lėtai, taip, kad jis spėtų sekti akimis, pasukiokite galvą į šonus. 

Tyrimai rodo, kad naujagimiams labiausiai patinka žiūrėti į žmonių veidus. Taip pat jų žvilgsnį patraukia šviesios ir tamsios spalvų kontrastas (o ne, tarkim, švelnios pastelinės spalvos) – štai kodėl daugelis naujagimiams skirtų žaislų yra ryškių, kontrastingų spalvų.

Nenustebkite, jei rasite juodai ir baltai išmargintų kūdikiams skirtų žaislų. Nors tai atrodo visai „nevaikiškai“, būtent tokius žaislus geriausiai įžiūri naujagimiai. 

Apie kūdikio regą skaitykite čia:

Faktas

Naujagimis paprastai miega nuo 10,5 iki 18 valandų per dieną, o vienas numigimas be prabudimų trunka nuo 30 minučių iki 3 valandų.

2019 m. gegužinukai

 1. Lady1
  Lady1 prieš 1 val.

  velciuke parašė:
  Laba. Kalbant apie sąlygas - priklauso nuo personalo, jų atsidavimo. Gimdymą priėmė labai kieta daktarė, tiesa, buvo ir rezidentės (nors žymėjau, kad nesutinku, jog…

  O kaip pati, ten užsirašiusi buvote ir lankėtės? Ar tiesiog važiavote gimdyti?

 2. velciuke
  velciuke prieš 1 val.

  Lady1 parašė:
  O kaip pati, ten užsirašiusi buvote ir lankėtės? Ar tiesiog važiavote gimdyti?

  Prieš tai nesilankiau, pasiūlė ginė mano važiuoti ten, nes jau buvau po termino, tai atvažiavus į apžiūrą buvau paguldyta į patologinį, bet tą naktį viskas ir prasidėjo 😅
  Pradžioj galvojau apie Santaras, bet ginė pasakė, kad ten nenoriai žiūri, kol tau vandenys nenubėga ar sąrėmiai nestiprūs, tad ir nutariau važiuot į VGN ir nesukt galvos 😉

 3. Vita.sav.
  Vita.sav. prieš 1 val.

  Teodora88 parašė:
  Mamos, užsidegė krūtine,. 38laipsniai, guzeliu nėra, bet tokia papilnejus, savijauta tragiška galvą spaudžia kaip gripas būtų, bet temperatūros nera galva -36.6. k…

  Galit paracetamoli, ibupromą. Man oadejo kopustu lapai krutinei. Nusiimdavau lapa, idejau i saldikli, ir po maitinimo atsargiai glausdavau prie krutines, kai atsileidzia palieku lapa iki pat kkto maitinimo ta krutimi. Tada vel su nauju lapu. Atleido daug maz per para laiko, po dvieju paru jau nenaudojau kopusto. Del padidejusios ktutines tikslingiausia temperatūra matuoti kirkšnyje.

 4. Ieva Jac
  Ieva Jac prieš 49 min.

  Teodora88 parašė:
  Mamos, užsidegė krūtine,. 38laipsniai, guzeliu nėra, bet tokia papilnejus, savijauta tragiška galvą spaudžia kaip gripas būtų, bet temperatūros nera galva -36.6. k…

  Kopusto lapu pasidauzykit kad butu siek tiek sulciu, dekit i lemenele is saldytuvo. Palaikykit ilgiau. Istrauks visa skausma ir karsti.

 5. laukų vėjas
  laukų vėjas prieš 21 min.

  Klausykit, aš pagalvojau... Kaip mūsų gegužinukai į darželį eis? Jau vasarą reikės į darbą grįžti, o daržas tai nuo rugsėjo...