Kūdikiui 1 savaitė

Jau praėjo visa savaitė! Ar ji jums neprailgo? Dabar laikas teka visai kitokia vaga, nes diena ar naktis, dabar yra du svarbiausi rūpesčiai – miegas ir naujagimio maitinimas.

Naujagimio dienos ritmas

Praėjus pirmajai savaitei kūdikio dienos ritmas menkai tepasikeitė. Pagrindinėmis mažylio užduotimis išlieka valgymas ir miegas. Pastarasis sudaro didžiąją naujagimio paros dalį, skaičiuojama, kad pirmąją savaitę naujagimis būdrauja tik apie 10% laiko.

Nebandykite dėlioti naujagimio miego, maitinimo ir būdravimo grafiko bei nesijaudinkite, jeigu vieną dieną vaikelis miega ilgiau, nei kitą. Naujagimio dienos ritmas dar tik formuojasi ir nėra pastovus.

Stenkitės greitai reaguoti ir patenkinti naujagimio poreikius – pamaitinkite, apiprauskite, pakeiskite vystyklą ar sauskelnes, pamyluokite, pašnekinkite ir nuraminkite. Tai padeda formuoti saugaus prieraišumo jausmą nuo pat pirmųjų mažylio gyvenimo dienų.

Naujagimio tuštinimasis

Pirmąsias dienas ir savaites naujagimį auginančius tėvus labai dažnai suglumina vaiko tuštinimasis. Mažylio išmatų spalva, kvapas ir tekstūra yra kitokia, nei suaugusio žmogaus. Be to pirmosiomis gyvenimo dienomis naujagimio išmatos bei tuštinimosi dažnis stipriai kinta.

Pirmąją parą naujagimis tuštinasi mekonijumi – juoda ar žalsvai juoda, lipnia, tiršta, beveik bekvape substancija. Vėliau išmatos šviesėja, tampa žalsvos ar gelsvos spalvos. Paprastai pirmąją gyvenimo dieną mažylis tuštinasi vieną kartą, antrą – du, trečią – tris.

Po 4 gyvenimo dienos, kai mekonijaus beveik nelieka, tuštinimosi ritmas turėtų nusistovėti iki 3-5 kartų per parą.

Daugiau apie kūdikio tuštinimąsi skaitykite čia:

Naujagimio galvytė

Po slydimo siaurais gimdymo takais susmailėjusi ar kreivoka naujagimio galvytė išsilygina maždaug per pirmąją savaitę po gimdymo. Mažylio kaukolės kaulai išlieka minkšti, paslankūs, tad ilgiau gulint vien ant nugaros galvytė gali suplokštėti, išsivysto plagiocefalija. 

Nuo pat pirmųjų gyvenimo savaičių svarbu imtis plagiocefalijos prevencijos priemonių. Naujagimį kasdien 2-3 kartus per dieną paguldykite ant pilvuko ir leiskite jam pabūti šioje pozoje 2-3 minutes.

Vėliau buvimo ant pilvuko laiką reikėtų palaipsniui ilginti. Taip pat keiskite migdymo arba lovelės padėtį, dažniau nešiokite kūdikį ant rankų, gultukus, vežimėlius, autokėdutės naudokite kuo mažiau ir pageidautina tik kūdikiui sulaukus 1 mėnesio.

Daugiau apie plagiocefaliją skaitykite čia:

Naujagimio rega

Mažylis mato ne taip aiškiai, kaip suaugusieji, tačiau jau pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jis įžiūri stambesnius daiktus.

Geriausiai kūdikiai mato objektus, esančius 20–35 cm atstumu, – kaip tik tokiu atstumu nuo jo yra suaugusiojo veidas, kai vaikas laikomas ant rankų.

Žindydama padėkite kūdikiui stiprinti akių raumenis ir koncentruoti dėmesį – pastebėjusi, kad mažylis žvelgia jums į veidą labai lėtai, taip, kad jis spėtų sekti akimis, pasukiokite galvą į šonus. 

Tyrimai rodo, kad naujagimiams labiausiai patinka žiūrėti į žmonių veidus. Taip pat jų žvilgsnį patraukia šviesios ir tamsios spalvų kontrastas (o ne, tarkim, švelnios pastelinės spalvos) – štai kodėl daugelis naujagimiams skirtų žaislų yra ryškių, kontrastingų spalvų.

Nenustebkite, jei rasite juodai ir baltai išmargintų kūdikiams skirtų žaislų. Nors tai atrodo visai „nevaikiškai“, būtent tokius žaislus geriausiai įžiūri naujagimiai. 

Apie kūdikio regą skaitykite čia:

Faktas

Naujagimis paprastai miega nuo 10,5 iki 18 valandų per dieną, o vienas numigimas be prabudimų trunka nuo 30 minučių iki 3 valandų.

2018 m. gegužės mėn. stebuklai

 1. roselt777
  roselt777 prieš 48 min.

  Iinutia parašė:
  O kur Jus gimdet? 🤔 Nes as kalbejau su kliniku anestiazologe ir ji man pasake, kad epiduras daromas net ir 8cm 🤔, kas man buvo naujiena, nes kai gimdziau antraji( …

  Klaipedoje

 2. Koala_kl
  Koala_kl prieš 35 min.

  burla parašė:
  Mamytės, šiandiena mums nukrito bambagyslė. Norėjau pasiklausti ar ne per anksti? Ar viskas bus gerai?🤔

  Tikrai nieko tokio, mes su pirmaja dukra is gimdymo namu po triju dienu jau grizom be spaustuko, ir vaiku gydytoja tikrai del to nieko nesake. Jums gerai, lengvesnis valymas dabar ;)

 3. Koala_kl
  Koala_kl prieš 30 min.

  ViJan parašė:
  Aš tai neskubėčiau su mišinuku. Visiems mažiukams, natūraliai maitinamiems, pakrenta svoris pirmom dienom. Mūsiškė nuo gimimo (per parą) “pametė” apie 200 g., bet m…

  Jetus, koks pazistamas jausmas apie prakaito ispylima :)) viena speneli taip susitraumavom, kad bet pagalvojus bega prakaitas, bet aciu D po truputi geriau, dar siandien tam papuliui pakeiciau maitinimo poza, tikiuosi greit isgyti. Kitas spenelis buvo skausmingas ir jau irgi su krauju, bet ne tiek, tai miksuoju multimam kompresus su bepantenu, gereja. Labai patiko jusu paskatinimas “susikaupiu ir varau”, as irgi taip darysiu/darau

 4. User has not uploaded an avatar
  titulka prieš 28 min.

  Dzastute parašė:
  labai sunku, esam dar ligonineje, nes tiria maniske nuo streptokoko. Nes cia nedaro to tyrimo kaip lt per nestuma. Tai laukiam atsakymo. Istate kateteri mazutei, le…

  tik nenusiminkit Mano antras vaikas savaite buvo ant misinuko nes man teko i ligonine gult paciai ir nieko po to grizom prie papuko kaip niekur nieko

 5. User has not uploaded an avatar
  gintare.stan prieš 14 min.

  juditoks parašė:
  Ar yra kokia mamyte po cp ir kuriai tintu kojos? Jei taip..kaip gelbejates? Man be galo sutinusios, baisiai atrodo o ir skauda, tempia....

  Man po cp irgi buvo sutinusios kojos. Taip yra del lasinamu skysciu operacijos metu ir po jos. Netgi savaite laikesi tas patinimas. Geriau daug vandens ir guledama kojas laikiau pakeltas auksciau sirdies lygio (ant lovos kojugalio pvz). Vaistu nuo skausmo irgi teko gaut nemazai, bet geriau jau gauti tu vaistu negu kenteti.