Vaikiška gertuvė: kada metas įsigyti ir kaip išsirinkti? (10)

Kūdikis laiko gertuvę Foxy burrow | Shutterstock.com

Gertuvė – vienas reikalingiausių reikmenų visavertei vaiko mitybai. Jos prireiks auginant bet kokio amžiaus vaiką. Gertuvių pasirinkimas rinkoje – ypač gausus. Taigi ką reikėtų žinoti apie vaikiškas gertuves ir kaip išsirinkti tinkamiausią?

Kada pradėti naudoti gertuvę kūdikiui?

Pirmosios gertuvės dažniausiai ieškoma jau gausiai papildomu maistu primaitinamiems 9–12 mėn. kūdikiams, tačiau prie gertuvės pradėti pratinti galima jau ir 6 mėn. kūdikius. Svarbu atsižvelgti į kelis esminius dalykus.

 • Ar kūdikis moka tvirtai savarankiškai sėdėti?
 • Ar jis tvirtai laiko daiktus rankutėse?
 • Ar kūdikis jau moka gerai nuryti kietesnį maistą?

Metukų vaikui reikėtų nebeduoti buteliuko. Gertuvė – kiek higieniškesnis pasirinkimas. Ji gali padėti išvengti vadinamojo buteliuko karieso – pieninių dantų pažeidimų, kurie vystosi vaiką iš buteliuko maitinant ilgą laiką.

Gertuvė pagal vaiko amžių

Kūdikiams ir mažiems vaikams skirtos gertuvės paprastai būna 200–360 ml talpos, didesniems vaikams – iki 500 ml, paaugliams – iki 750 ml ar net 1 l.

Gertuvės kūdikiams

Rinkoje galima rasti jau vos 6 mėn. kūdikiams skirtų gertuvių, tad visiškai užtenka, kad jos būtų apie 200 ml.

Renkantis gertuvę kūdikiui svarbu atkreipti dėmesį, kad gėrimai iš jos neišsipiltų, antraip mažylis tikrai neatsispirs norui gėrimą išlaistyti aplink.

Svarbu, kad gertuvę būtų galima visiškai išardyti ir lengva išplauti.

Populiariausių gertuvių kūdikiams rūšys

 • Gertuvė su snapeliu. Pirmoji gertuvė gali būti su minkštu silikoniniu snapeliu: jis primins buteliuką ar žinduką. Tačiau tam, kad kūdikis greičiau išmoktų savarankiškai gurkšnoti, o ne žįsti, dažnai siūlomos gertuvės su kietu snapeliu.
 • Gertuvė su šiaudeliu. Gertuvės su šiaudeliu yra gana patogios, tačiau odontologai įsitikinę, kad ilgą laiką geriant per šiaudelį sutrikdomas burnos ir veido raumenų vystymasis, todėl gali formuotis netaisyklingas sąkandis.
 • Neišsiliejanti gertuvė-puodelis. Gertuvės-puodeliai tinka vaikams nuo 12 mėn. Ūgtelėję vaikai mėgsta kopijuoti suaugusiuosius, todėl nori gerti iš kuo panašesnės į puodelį gertuvės.

Kaip pradėti kūdikį pratinti prie gertuvės?

Pirmiausia gertuvę kūdikiui pasiūlykite pietų metu, po to vis dažniau iš gertuvės atsigerti duokite ir po pusryčių bei vakarienės bei visos dienos metu. Jei mažylis nenoriai geria, į gertuvę galite įpilti jo mėgstamo gėrimo arba gėrimo, prie kurio jis įpratęs, pavyzdžiui, pieno.

Gertuvės vaikams

Renkant gertuvę vaikams svarbu atsižvelgti į jų amžių, pomėgius ir kt.

Pavyzdžiui, darželinukams užteks mažesnės talpos gertuvės. Renkant gertuvę mokykloje besimokančiam vaikui reikia ieškoti kompaktiškos, į specialią kišenėlę kurpinėje telpančios gertuvės, geriausia – 0,3–0,4 l talpos. Reikia pagalvoti, ar gertuvė bus pakankamai funkcionali, pavyzdžiui, ar vaikas galės ją prisitvirtinti prie dviračio.

Svarbu, kad gertuvė būtų sandari, pavyzdžiui, turėtų papildomą apsaugą ar dangtelį nuo išsiliejimo.

Žinoma, vyresniems vaikams labai svarbi ir gertuvės išvaizda, todėl prieš pirkdami būtinai atsiklauskite vaiko nuomonės.

Iš kokių medžiagų pagamintą gertuvę rinktis?

 • Plastikinės gertuvės – populiariausios. Jos itin lengvos, patvarios, nesunkiai išplaunamos. Plačiausiai gertuvių gamyboje naudojamas polikarbonatinis plastikas. Tačiau rinkoje vis dar gali pasitaikyti gaminių, kuriuose naudojamos pavojingos medžiagos ftalatai ir bisfenolis A (BPA). Gertuvės saugumą užtikrins užrašas BPA-free. Pravartu apžiūrėti ir gertuvės ženklinimą: ant jos dugno ar etiketėje turėtų būti trikampis. Saugiausios – tos gertuvės, kuriose rasite skaičius 2, 4 arba 5. Tai reiškia, kad gaminant plastiką panaudota ypač mažai priedų. Rinkdamiesi žinomų, patikimų gamintojų gertuves būsite tikri, kad jos saugios jūsų vaikui. Tiesa, tėvai gali jaustis saugūs jau vien dėl to, kad vaikams iki 3 m. skirtų gertuvių gamyba yra itin atidžiai reglamentuojama.
 • Metalinės gertuvės gaminamos iš aliuminio ir nerūdijančiojo plieno. Nerūdijančiojo plieno gertuvės – kiek sunkesnės, tačiau jos puikiai gali pasitarnauti kaip termosiniai puodeliai, kuriuose gėrimai ilgiau išlieka šilti (ypač jei vaikas mėgsta šiltus gėrimus) arba vėsūs (tai aktualu šiltuoju metų laiku).
 • Stiklinės gertuvės tinka didesniems vaikams ir paaugliams, tačiau jos mažiau patvarios už plastikines ir metalines – plaunant stiklas tampa slidus, gertuvės dažnai išsprūsta, įskyla ar sudūžta.
 • Kitų medžiagų gertuvės. Rinkoje galima rasti ir iš neįprastų medžiagų, pavyzdžiui, bambukų medienos (dažniausiai ši medžiaga naudojama tik paviršiui) ir kitų medžiagų pagamintų gertuvių. Dažnai jos kokybe pranoksta tipines gertuves, bet neretai būna gerokai brangesnės.

Gertuvės priežiūra ir laikymas

Gertuvę patariama plauti rankomis, po tekančiu vandeniu.

Jei gertuvėje buvo vanduo, pakanka ją tiesiog lengvai išskalauti, o jei sultys, arbata ir pan. – plaunant gertuvę galima naudoti specialų šepetėlį.

Vaiko gertuvei plauti geriau naudoti natūralias priemones, pavyzdžiui, maistinę sodą.

Jei gertuvėje surūgo gėrimas, galima įpilti į ją acto arba acto ir vandens mišinio, palikti per naktį, o ryte kruopščiai išskalauti.

Atkreipkite dėmesį

 • Plastikas gali būti neatsparus aukštai temperatūrai, todėl karštą vasaros dieną tokios gertuvės geriau nepalikti automobilyje: įkaitęs plastikas gali išskirti medžiagas, kurios įsiskverbs į gėrimą.
 • Nerekomenduojama į gertuves pilti gazuotų gėrimų.

Ar gertuvė kūdikiui būtina?

Kai kurie tėvai gertuves kūdikiams ir vaikams duoda tik esant ne namie ir kelionių metu. Namuose jie naudoja lengvus nedūžtančius atvirus puodelius.

Jau 6 mėn. kūdikį galima pradėti pratinti gerti iš atviro puodelio. Manoma, kad tai padeda lavinti smulkiosios motorikos įgūdžius ir koordinaciją.

Daugelis tėvų renkasi puodelius su snapeliu, tačiau gerdamas iš jų kūdikis taip pat čiulpia, kaip ir žįsdamas krūtį ar gerdamas iš buteliuko, todėl šio tipo gertuvės-puodeliai nepadeda kūdikiui lavinti gurkšnojimo įgūdžių, kurių jam prireiks.

Kaip pratinti kūdikį gerti iš atviro puodelio?

 • Skysčių išsiliejimas neišvengiamas, todėl į puodelį visada pilkite tik kelis gurkšnius vandens ar kito gėrimo.
 • Padėkite kūdikiui prilaikyti puodelį. Kai kūdikis norės gerti, prilaikykite, švelniai pridėkite puodelį prie burnos, šiek tiek paverskite jį.

Būkite kantrūs. Jei kūdikis puodelį stumia, nesijaudinkite – taip jis parodo, kad šiuo metu nėra nusiteikęs mokytis gerti iš puodelio. Po kurio laiko vėl pasiūlykite jam atsigerti.

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 m.

  rūčiuks parašė:
  Staripsnyje labai aiškiai parašyta: „Gertuvės su šiaudeliu yra gana patogios, tačiau odontologai įsitikinę, kad ilgą laiką geriant per šiaudelį sutrikdomas burnos i…

  Taip,bet nei vaikas gyvena namuose su tėvais tai galima naudot tokį puoduka gertuve ,bet pvz Norvegijoje vaikai nuo 1m laiko darželį ir visi turi gertuves nes daug laiko leidžia lauke ir turuose ir turi tureti,nes taip patogu galvojau gal yra kitokiu alternatyvų bet reiškia nėra.

 2. lututee
  lututee prieš 3 m.

  leila123 parašė:
  Geriausius zandikauliui gertuves yra puodelio tipo, kur geri taip lyg iš puodelio.

  Tikrai tokio tipo puodeliai yra geriausias pasirinkimas.

 3. lututee
  lututee prieš 3 m.

  Vabaliukas09 parašė:
  Taip,bet nei vaikas gyvena namuose su tėvais tai galima naudot tokį puoduka gertuve ,bet pvz Norvegijoje vaikai nuo 1m laiko darželį ir visi turi gertuves nes daug …

  Pritariu, kelionėje nėra pats geriausias variantas. Bet bent aš įpratau, tiesiog tą puodelį įdėti į maišeli. Ir dar, kai įpilate vandens, virš kriauklės pavartykite puodelį, kartais dalis vandens prateka ir daugiau neteka.

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 m.

  lututee parašė:
  Pritariu, kelionėje nėra pats geriausias variantas. Bet bent aš įpratau, tiesiog tą puodelį įdėti į maišeli. Ir dar, kai įpilate vandens, virš kriauklės pavartykite…

  Tai jei vaikas su tėvais taip ,bet darželį niekas nežais su mano vaikų dėl mano požiūrio į gertuves,tad kad ir kaip norėčiau jų nenaudoti tai nėra įmanoma .

 5. Brucka
  Brucka prieš 1 m.

  lututee parašė:
  Tikrai tokio tipo puodeliai yra geriausias pasirinkimas.

  Manau galima atrasti balansą. Gertuvės - kelionėse, o puodelis - visais kitais atvejais