Vaiko sėdėsena ir stovėsena: netaisyklingos laikysenos pasekmės – skaudžios (1)

Vaikas sėdi susilenkęs ant sofos ir pramogauja su kompiuteriu ZikG | Shutterstock.com

Gera stuburo sveikata yra be galo svarbi ir suaugusiajam, ir vaikui. Nuo jo funkcijos priklauso daugybė gyvybei būtinų kūno procesų, visa organizmo būklė.

Netaisyklinga laikysena gali neigiamai paveikti stuburą, o tai, savo ruožtu, sukelti daugelį sveikatos problemų, kurių gydymas kartais užtrunka dešimtmečius. Viena tokių vaikų ligų – skoliozė.

Deja, didžioji dalis vaikų visgi turi vienokių ar kitokių laikysenos sutrikimų. Kodėl randasi ši problema ir kaip išvengti laikysenos sutrikimų?

Vaikų netaisyklingos laikysenos priežastys

Ilgalaikė netaisyklinga kūno padėtis – tikras geros laikysenos priešas. Deja, šis priešas dažnai užklumpa ir mūsų vaikus.

Mokiniai praleidžia nemažai laiko prie rašomojo stalo, kompiuterio, knygų. Retas jų atkreipia dėmesį, kad reikia laikyti nugarą tiesią, nesikūprinti, nepalenkti kaklo į priekį. O tai labai blogai veikia laikyseną ir stuburą.

Vaikas sėdi pagal įpročius

Užsitęsus vaikų nuotoliniam mokymuisi, ši problema ypač stipriai paaštrėjo. Mokykloje netaisyklingai sėdinčius vaikus dažnai pataiso mokytojai. Namuose, deja, vaikas neretai būna vienas savo kambaryje. Tėvai neturi pakankamai laiko nuolat stebėti, kokia yra jo kūno padėtis ruošiant pamokas.

Netaisyklinga laikysena – ligos ateityje

Netaisyklingas sėdėjimas, gulėjimas, nepakankamai aktyvūs vaiko gyvenimo būdas gali nulemti daugybę ligų, kurias vėliau teks ilgokai gydyti. Tai ne tik nugaros ir kaklo skausmai, bet ir stuburo išvaržos, iškrypimas. Blogiausia yra tai, kad stuburo problemos perspektyvoje dažnai tampa ir kitų ligų priežastimi.

Tiesa, būdamas jauno amžiaus, vaikas gali nejausti netaisyklingos laikysenos pasekmių. Jos pradės lįsti jau jam suaugus. O suaugusiems žmonėms, deja, tenka gydytis kur kas ilgiau, kartais – net dešimtmečius.

Atkreipti dėmesį į vaiko sėdėseną

Svarbus taisyklingos laikysenos garantas – stipri savikontrolė. Labai svarbu yra įprasti taisyklingai stovėti, sėdėti, gulėti. Deja, pripratinti vaikus nuolat stebėti save – labai sunku. Todėl būtina dažniau užmesti akį, ar jūsų atžala nesikūprina, ar teisingai laiko pečius, ar jo nugara tiesi, ar nesukryžiuoja kojų. Labai svarbu, kad sėdint jo nugara būtų priglausta prie kėdės atlošo, kad jis abiem pėdomis remtųsi į grindis.

Tinkami baldai

Dar vienas svarbus veiksnys – tinkami baldai. Jei stalas bus per žemas – vaikui teks nuolat kūprintis, lenktis. Sėdint prie kompiuterio, labai svarbu, kad ekranas būtų vaiko akių lygyje. Tai apsaugos jį nuo kūprinimosi, ilgalaikio kaklo palenkimo į priekį. Nesikūprinti labai svarbu ir stovint: laikyti nugarą ir smakrą tiesiai, žiūrėti prieš save.

Sportuoti ir judėti – būtina

Viena svarbiausių netaisyklingos laikysenos prevencijos būdų – reguliari aktyvi fizinė veikla. Užrašę savo atžalą į plaukimo pamokas, tikrai nesigailėsite – tai sutvirtins ne tik jo nugaros raumenis, bet ir kraujotakos bei kvėpavimo sistemas. Vaikai, intensyviai lankantys plaukimą, lėtai kūprinasi, jų laikysena paprastai yra tiesi ir taisyklinga.

Dar vienas puikus būdas laikysenai tobulinti – šokiai. Lankydamas šokius, vaikas pripranta taisyklingai stovėti, tiesiai laikyti nugarą, vaikščioti pakelta galva ir – pakėlus smakrą.

Drąsinkite vaiką laiką leisti aktyviau

Iš tikrųjų, netaisyklingos laikysenos prevencijai tinka bet kokia aktyvi fizinė veikla. Svarbiausia – kad vaikas apskritai judėtų. O judės jis tada, kai treniruotės jam teiks malonumą. Todėl atkreipkite dėmesį, kas patinka jūsų vaikui: gal – futbolas, tenisas, krepšinis? O gal – gimnastika arba baletas? Kiekvienas sportas ar aktyvi fizinė veikla stiprina kūną ir gerina laikyseną. Svarbiausia, kad vaikas tokiai veiklai atrastų laiko po pamokų. Žinoma, tėveliai turėtų paskatinti ir sudaryti sąlygas.

Susiję straipsniai

Virusas ar bakterija: kaip atskirti?

Susirgus reikėtų išsiaiškinti, ar ligos sukėlėjas yra virusas, ar bakterija. Pastaruoju atveju gali prireikti antibiotikų.

Mikrocefalija – mažesnė nei įprasta kūdikio galva

Mikrocefalija yra būklė, kai kūdikio galva yra daug mažesnė nei kitų to paties amžiaus ir lyties kūdikių, dėl to gali sutrikti ir smegenų vystymasis.

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Naujausi komentarai

  1. anabanana
    anabanana prieš 1 m.

    Mes išbandėm šį laikysenos koreguoklį - https://tobulasveikata.lt/collections/musu-produktai/products/laikysenos-korektorius labai padėjo