Vaikų auklėjimas: kokias klaidas dažniausiai darome?

Tobulų žmonių nėra, tad didesnės ar mažesnės klaidos yra nuolatinės kiekvieno iš mūsų palydovės. Svarbu nebijoti klysti, mokėti kritiškai pažvelgti į save bei pasimokyti iš neteisingų sprendimų. Siūlome paskaityti apie dažniausiai pasitaikančias mažylių auklėjimo klaidas bei įsigilinti į tesingesnius iškilusių problemų sprendimo būdus.


Klaida: melavimas

Vaikučiui pradėjus pykti, įsigeidus gauti, jūsų manymu, bevertį daiktą, nenorint keliauti į darželį ir įvairių kitų negandų metu tėvai neretai pasitelkia smulkų melą - sako, kad reikia jų klausyti, nes ateis pikta ragana arba pameluoja, kad mažylis susirgs, teks eiti pas gydytoją, kuris turi skaudžių adatų, jeigu tučtuojau nesiliaus verkęs.

Smulkus apgaudinėjimas tikrai gali suveikti, tačiau poveikis bus trumpalaikis ir vienkartinis, o už tai teks sumokėti nemažą kainą - vaikučiai tikrai gudrūs ir protingi, tad mažylis netrukus išsiaiškins, kad nei ragana ateis, nei jį adatomis badys, o mama yra... melagė! O jeigu mama melavo šįkart, tai gal ji meluos ir vėl? Gal ji visą laiką meluoja?

Teisingas būdas: empatija

Tėveliams labai svarbu rodyti tinkamą pavyzdį, tačiau būtina ne tik išlaikyti savo autoritetą, bet ir nuoširdžiai bendrauti su vaikučiu, pabandyti įsijausti į jo jausmus bei suteikti jam galimybę geriau suprasti jus.

Nenorinčiam eiti į darželį vaikučiui nuoširdžiai paaiškinkite, kad ir jūs kartais nenorite eiti darbą, susitarkite, kad pasiaukoti teks abiems pusėms, kadangi vykdyti savo pareigas yra svarbu visiems - mažylis keliaus į darželį, o tėveliai šiandien dirbs. Galite suplanuoti, kad vakare, visiems susirinkus namuose, visa šauni, atsakinga ir darbšti šeima gaus prizą už sunkią dieną - visi kartu pasižiūrėsite animacinį filmuką, išgersite skanios kakavos.

Savaime suprantama, kad skubant į darbą, vaikui suirzus parduotuvėje, bijant medicininės procedūros poliklinikoje paprasčiausiai nėra laiko ilgiems pokalbiams ir įtikėjimui, tačiau galite susitarti, kad mažylis dabar turi paklausyti jūsų, o truputį vėliau jūs viską paaiškinsite. Ilgainiui, vaikui įpratus gauti racionalų paaiškinimą, jis pats, užuot puolęs į isteriją, pasidavęs baimėms ir ėmęs kelti sąlygas, tiesiog užduos jam rūpimus klausimus ir tokiu būdu gaus nusiraminimą.

 

Klaida: nuolaidumas

Tėveliai neretai susiduria su situacijomis, kuomet jie, pavargę ginčytis, norėdami savotiškai kompensuoti dėmesio stoką, papirkti maldaujančio angeliškų akučių žvilgsnių, leidžia vaikams laužyti taisykles.

Taisyklės, dienos režimas, tvarka yra būtina kiekvienam žmogui, o patiems mažiausiems, dar nelabai pažįstantiems save ir savo aplinką tai yra gyvybiškai svarbu. Reikėtų suprasti, kad leidę vaikui eiti miegoti vėliau, nei įprasta visai jo nedžiuginate, anaiptol, darote meškos paslaugą - nuvargęs mažylis greitai susierzina, blogai jaučiasi, ima verkti, o tuomet jį užmigdyti tampa dar sunkiau. Šį pavyzdį galima pritaikyti aibei situacijų, kuriose vaiko įgeidžiams nusileidę tėvai ne tik daro klaidą, bet ir kenkia savo atžalai - mažiai neretai išsireikalauja pernelyg daug saldėsių, perdėtai brangių žaislų ir pan.

Teisingas būdas: žodžio laikymasis

Tėvams labai svarbu išmokti griežtumo, sugebėti laikytis savo principų ir nepaversti savo vaiko aplinkinius šokdinančiu velniūkščiu. Jokiu būdu nereikėtų su vaikučiu elgtis grubiai, skriausti, kelti balso. Svarbu tiesiog labai aiškiai pateikti taisykles, kurių privalu paistyti.

Nenusileiskite vaikučiui net ir smulkiose situacijose - jeigu pažadėjote, kad atimsite laužomą lėlę ir nusisukusi toliau plepate su drauge, tai vaikas įpras į jūsų pastabas nekreipti dėmesio, pasimes, ims pykti, jeigu staiga pradėsite vykdyti savo „pažadus“. Pasakiusi, kad lėlytės laužyti negalima, priminusi, kad grubūs žaidimai niekada nėra toleruojami ir turi pasekmes, žaislą būtinai paimkite. Iškart sutarkite, kad lėlė bus grąžinta tada, kai mažylis nusiramins, atsiprašys ir pažadės žaisti gražiai, saugos savo turtą.

Prie taisyklių, tvarkos ir principingų tėvelių pripratusiam mažyliui nė nekils mintis pradėti maldauti išlygų, ignoruoti įspėjimus, negerbti tėvelių. Žinoma, kiekvienai mylinčiai mamai ir tėčiui sunku eltis griežtai, susidurti su vaiko ašaromis, tarsi jį „nuskriausti“ nedavus to vargano saldainiuko ar varant miegoti, tačiau reikia prisiminti, kad sistemingumas, visų pirma, yra naudingas pačiam mažyliui!

 

Klaida: nesugebėjimas susitarti tarpusavyje

Suaugusiems žmonėms svarbu palaikyti vienam kitą, gerbti vienas kito sprendimus, sutarti dėl bendrų auklėjimo taisyklių ir jų laikytis.

Gera būti linksma, pramogų prisigalvojančia, truputį šelmiška mama, o sunkų darbą, griežtą toną ir taisykles palikti tėčiui, ar ne? Toks požiūris ne tik neteisingas, bet ir kenkiantis tiek vaikui, tiek šeimos tarpusavio santykiams.

Teisingas būdas: komanda

Vaiką prižiūrintys žmonės yra skirtingos asmenybės, tad stengtis suvienodėti tikrai nereikia, tačiau laikytis bendrų, visiems priimtinų vaikų priežiūros ir auklėjimo taisyklių yra privaloma. Vaikutis turi jausti, kad šeima yra vienas kumštis, tvirta komanda, kurios dalis yra ir jis pats.

Susidūrę su auklėjimo problema nespręskite jos prie vaiko, nepradėkite ginčytis ir skirstytis vaidmenimis, o atraskite laiko išsikalbėti, susitarkite. Apsispręskite dėl bendrų taisyklių, kurių turi laikytis visi, aptarkite situacijas, kuriose laiko auklėjimui turi atrasti mama, o kuriose - tėtis ar seneliai.

Svarbu išvengti situacijos, kuomet vienas iš tėvų yra „gerietis“, o kitas - „blogietis“ (arba abu tėvai „piktukai“, o jau seneliai, tai patys maloniausi!). Sugusieji turėtų atrasti sąlyčio taškų, bendrų pomėgių su vaiku, smagių pramogų, bet nė vienam nereiktų bijoti griežtesnio žodžio ir principingumo.

 

Klaida: kyšininkavimas

Dažnas suaugęs, norėdamas pagreitinti tvarkymosi, valgymo, ėjimo miegoti ar panašius procesus, yra siūlęs įvairių kyšių - saldainių, smulkių žaislų, pramogų parke... Vaikai labai greitai pripranta prie šios „korupcijos“ ir ima ja naudotis.

Natūralu, kad pavargęs, nelaimingas, apsirgęs vaikas gali būti irzlus, neklusnus, piktas, tačiau supratęs, kad papildoma ašarėlė, žaisliukų mėtymas, užsispyrimas niekur neiti gali pelnyti papildomų išlygų ima tuo naudotis. Ir tą daro ne tik būdamas blogos nuotaikos, bet visuomet!

Teisingas būdas: palepinimas

Paaiškinkite vaikui, kad reikia valgyti mamos paduodą maistą, būtina susitvarkyti žaislus, gražiai ir pagarbiai elgtis, o to nedarant laukia tikrai ne prizas, o iš anksto sutarta bausmė. Priminkite vaikui, kad laužomas žaislas yra atimamas, spyriojantis ir nenorint rengtis nelieka laiko pramogoms ir t.t.

Norėdami palepinti vaikutį jam duodamą saldumyną, naują žailiuką, pramogą siūlykite ne kaip kyšį, o kaip mielą gestą mielam žmogučiui. Pagirkite gerai besielgiantį vaiką, tačiau nekontretizuokite, nepaverskite malonumų tiesiogniu uždarbiu - pavyzdžiui, padovanokite naują pasakų knygą ne todėl, kad vaikas dantis išsivalė ar gėlytę palaistė. Padovanokite ją, nes jūsų vaikas pats geriausias, draugiškiausias, mieliausias, nes klauso tėvelių ir moka gražiai žaisti su draugais.

Meilų tėvų elgesį siedamas su savo paties klusnumu, draugiškumu, atsakingumu vaikas stengsis elgtis teisingai, nesiožiuos, nebandys isterijomis išsireikalauti norimų daiktų. Vaikutis žinos, kad viskas, ką jam reikia daryti, tai laikytis taisyklių ir būti pagarbiam, o tuomet ir su laimingais tėveliais smagiau laiką leisti, ir saldainiukas į mažą delniuką įkrenta.

 

Klaida: sudėtingi pokalbiai

Šiuolaikiniai pedagogai ir vaikų psichologai pabrėžia, kad vaikai yra gerokai protingesni, sumanesni ir jautresni, nei buvo manoma ilgą laiką, o pirmaisiais gyvenimo metais sudėti bendravimo ir elgesio pamatai juos lydi visą gyvenimą.

Šis požiūris skatina bendrauti su vaikučiu, paaiškinti jam taisykles, jį gerbti, tačiau reikėtų nepamiršti, kad sudėtingi pokalbiai, apeliavimas į sąžinę, gėdinimas neretai yra nesuvokiami mažam žmogui.

Teisingas būdas: taisyklė - veiksmas - pasekmė

Bendraudami su vaikučiu turite aiškiai nubrėžti taisykles bei pateikti labai konkrečius pavyzdžius - tarkim nėra žaidžiama tol, kol nenusiprausiame, neapsirengiame ir nepavalgome pusryčių. Neteisingas elgesys, ožiukai, pyktis yra tiesus kelias į iš anksto nustatytą bausmę, kuri yra susijusi su blogu veiksmu (pavyzdžiui, jau minėta situacija, kada laužoma lėlė yra atimama; nereikėtų atimti lėlės, kai vaikas neina miegoti, tai menkai siejasi, glumina mažylį).

Kalbėdamiesi taip pat turėtumėte įsitikinti, kad mažylis jus suprato - kartais nė nejusdami panaudojame vaikui nežinomą žodį ar sudėliojame pernelyg painų sakinį. Pateikite atžalai taisyklę, veiksmą bei galimas pasekmes ir, jeigu manote, kad mažylis galėjo jūsų nesuprasti, būtinai perklauskite, paprašykite savais žodžiais atpasakoti reikšmę.

Nepamirškite, kad vaikai mokosi ne tik klausydamiesi, bet ir stebėdami aplinką, remdamiesi senesniais pavyzdžiais. Svarbu, kad nustatytos taisyklės galiotų ne tik vaikučiui, bet kitiems šeimos nariams - jokie pokalbiai ir aiškinimas nepadės įtikinti vaiko prieš miegą gražiai susidėti rūbelius, jeigu mamos ar tėčio daiktai išmėtyti visuose kampuose.

 

Klaida: pyktis

Pykdami ir rėkdami dažniausiai ne tik nepasiekiame norimų rezultatų, bet ir patys pavargstame, susinerviname, imame mažiau gerbti save, tad kiekvienam žmogui būtina mokytis savitvardos, ieškoti vidinės ramybės ir pusiausvyros.

Nuolat akivaizdžiai pykdami ant vaiko, šaukdami, stumdydami, mušdami mažylį anaiptol nepadedame jam tobulėti - emociškai ir fiziškai skriaudžiami vaikai užsisklendžia, ima klausyti tėvų ne iš pagarbos ir pasitikėjimo, o tiesiog iš baimės, tokie mažyliai neretai patys persismelkia blogomis emocijomis, ima laužyti daiktus, elgiasi agresyviai su bendraamžiais ir jaunesniais už save, skriaudžia gyvūnus.

Teisingas būdas: ramybė, meilė ir mokėjimas klysti

Visuomet prisiminkite, kad tobulų nėra ir visi žmonės klysta, tačiau suklydus reikia nebijoti to pripažinti. Nepelnytai apšaukę ar nubaudę vaiką nebijokite jo atsiprašyti, prisipažinkite, kad net ir mamos pavargsta ir kartais daro blogus sprendimus, pažadėkite mažyliui, kad labai stengsitės su juo elgtis sąžiningai.

Nereikėtų iš savęs nuolat reikalauti absoliučios ramybės ir nepalaužiamos savitvardos, tačiau, jeigu juntate, kad jums sunku susivaldyti, tai pabandykite ieškoti priežasčių - galbūt tiesiog pervargote, neatrandate laiko sau ir savo hobiams, negalite suderinti darbo, namų, šeimos pareigų.

Pasikalbėkite su kitais šeimos nariais, pasistenkite pasiskirstyti darbus ir skirtikite valandėlę laiko tik sau - tėveliams labai svarbu, visų pirma, pasirūpinti savimi, juk tik laimingi ir save mylintys tėvai galės mylėti savo vaikus.

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.