Vaikų baimės ir nerimas: kaip kalbėti ir padėti?

„Patyrus netektį jausmai rutuliojasi“ „Patyrus netektį jausmai rutuliojasi“

„Tėvai paprastai“ studijoje, kurioje pašnekovus tėtis Simonas kalbina jau 60-ąjį kartą, vieši ir mintimis apie tėvystę dalijasi Kauno apskrities mobiliosios komandos specialistė Gitana Salickienė ir trijų vaikų tėtis, nesuskaičiuojamų knygų vaikams autorius Tomas Dirgėla.

Susitinkame pakalbėti apie vaikus, o jie pasaulį mato kitaip nei mes, suaugusieji, taigi jis jiems gali atrodyti grėsmingas. Apie tas grėsmes kalba mokykla, tėvai, tiktokas, visi socialiniai tinklai, televizija. Vaikai šiandien jaučia nerimą. Aplink – didelis chaosas ir baimė. Kaip su jais kalbėtis?

„Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti mūsų „Youtube“ kanale.

Plačiau skaitykite:

Vaikui žinia apie nelaimę nėra įprasta informacija

Vaikų teisių gynėja G. Salickienė sako, kad suaugusiam žmogui žinia apie nelaimę, mirtį, sudėtingą situaciją – įprasta, tačiau vaikui – nei įprasta, nei priimtina, ir visi šie reiškiniai vadinami netektimis. Netektis – tai ne tik netekti artimo žmogaus, bet ir sveikatos, savivertės ar saugumo. „Su vaikais būtina kalbėtis, kaip jie jaučiasi šiuo metu“, – sako specialistė, ir su kuo mažesniais tai daryti kuo paprasčiau, aiškinti paprastesniais sakiniais, galima ir naudinga pasitelkti ir filmų ar knygų terapiją.

Tevai paprastai Tomas DirgelaTomas Dirgėla, Gitana Salickienė, Simonas Urbonas

Netekties fazės, patyrus netektį

G. Salickienė pabrėžia, kad patyrus netektį reikia žinoti, kaip jausmai rutuliojasi pagal fazes. Pirmoji fazė – neigimas, taigi mes – ir vaikai – bandome neigti, sakyti, kad to nebuvo, negalėjo atsitikti, ir mes to nepriimame. Antroji fazė – pyktis. Mes pykstame, kodėl taip atsitiko, kodėl taip turi būti, ir nesusitaikome su ta mintimi. Trečioji fazė – derėjimasis. Bandome suprasti, kodėl taip atsitiko, ir ką mes galėjome padaryti geriau, pavyzdžiui, „gal per daug vandens gyvūnėliui daviau?“. Ketvirtoji fazė – pyktis arba sielvartas. Šioje fazėje savo jausmus bandome „išventiliuoti“ ir išgedėti.

Plačiau skaitykite:

Su vaikais turime būti atviri

„Kuo mes būsime atviresni patys su vaikais, tuo mes kursime stipresnį ryšį su jais ir pasitikėjimą“, – akcentuoja vaiko teisių specialistė. Taigi kuo daugiau vaikai klausia, tuo labiau reikia stengtis atsakyti. Jei mes sakysime „vėliau“ ir „paskui“, tai tas „vėliau“ ir „paskui“ neateis, tas pasitikėjimas tėvais kažkur dings. Su vaiku, anot G. Salickienės, būtina kalbėti nuo pat mažų dienų, kad jis išgirstų ir suprastų, pavyzdžiui, kad toks žodis kaip „mirtis“ yra, o kai ji ateina – kalbėti dar atviriau ir jautriau.

Apie vaikų baimes, nerimą, pokalbius apie mirtį ir netekties fazes kalbamės su rašytoju Tomu Dirgėla ir vaikų teisių specialiste Gitana Salickiene „Tėvai paprastai“ tinklalaidėje „Youtube“ kanale:

Lupilu sauskelnes

„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale

„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. 

Tinklalaidėje kalbame apie:

00:00 – pradžia

01:57 – Tomas – rašytojas

05:56 – mobilioji komanda

08:41 – vaikai – nesaugūs

14:47 – vaikai reaguoja į knygas

19:49 – vaikas eina pas psichologą

21:38 – vaiko gedėjimo stadijos

26:02 – kalbos apie mirtį su vaiku

35:14 – kaip kalbėti su paaugliu

37:37 – vaikų klausimai apie mirtį

40:03 – požiūris į šeimą

44:48 – mokyti vaikus kreiptis pagalbos

49:21 – kas – svarbu?

Tinklalaidžių studija „Šiaurės Studios“ – Jūsų projektams!

Ieškote tinklalaidžių (podcastų) studijos Vilniuje? Net 600 kv. foto–video studija „Šiaurės studios“ siūlo daug skirtingų erdvių foto, video ir tinklalaidžių projektams bei suteikia galimybę išsinuomoti įrangą.

Susiję straipsniai

„Telia Lietuva“ vadovė apie sprendimą įvaikinti: „Dėkingumo nebus“

Paklausta, kokia buvo globojimo ir įvaikinimo pradžia, Giedrė atvira: „Pradžia buvo labai sunki.“ Moteris prisipažįsta, kad pradžioje meilės nepajuto.

Živilė Vaškytė-Lubienė grįžusi į darbą išgirdo: „Ar nėra dingę įgūdžiai?“

Sutuoktinių pažinties istorija – ypatinga. Moteris prisipažįsta, kad niekada net nepagalvojo, kad su menininku galėtų kurti šeimą.

4 vaikų mama Reda apie šeimos finansus: „Reikia pinigų, ir jie atsiranda“

Redos istorija atskleis, kaip kartais nemokėjimas valdyti laiko ar nesikalbėjimas gali griauti šeimos santykius. Visos šeimos panašios.