Vaikų dantų ėduonis, arba „buteliuko kariesas“: ką daryti, kad pieniniai dantukai negestų? (10)

Odontologas tikrina pieninius dantukus Dmitry Naumov | Shutterstock.com

Ankstyvas vaikų ėduonis, geriau žinimas kaip buteliuko kariesas – tai ant vaikų priekinių dantų atsiradę karioziniai pažeidimai. Pagrindinė jų atsirado priežastis – jau dantukų turinčio vaiko maitinamas prieš nakties miegą ir naktį.

Lietuvoje ankstyvas dantų ėduonis – gana plačiai paplitusi problema. Tiesa, ėduonis nėra tiesiogiai susijęs su buteliuko naudojimu, nes, pavyzdžiui, vandenį iš buteliuko geriantys vaikai gali turėti ir visiškai sveikus dantis.

Buteliuko karieso priežastys

Buteliuko kariesas išsivysto, kai 1–3 m. ir vyresni vaikai vakare, prieš eidami miegoti, iš buteliuko geria pieną, pieno mišinį, sultis ar saldintą arbatą. Nakties metu seilėtekis labai sumažėja, dantys ir ant jų esančios apnašos nesuvilgomos ir nepašalinamos, tad terpė tampa palanki mikrobams daugintis. Cukrų skaidantys mikrobai gamina vaikų dantų emalį intensyviai ardančias rūgštis.

Be to, viena iš ėduonies priežasčių – vaikų seilių sudėtis: jos yra klampesnės nei suaugusiųjų, todėl prasčiau neutralizuoja rūgštis. Taip sudaromos dar geresnės sąlygos dantų ėduoniui vystytis.

Manoma, kad gali sugesti ir ilgai naktimis žindomų vaikų dantys, tačiau dėl naktinių maitinimų neigiamo poveikio dantims medikai nesutaria.

Pagrindiniai buteliuko karieso simptomai ir gydymas

Simptomai

 • Dantų spalvos pokyčiai.
 • Baltos, gelsvos, rusvos, rudos, juodos dėmės ant dantų.
 • Suminkštėję dantys.

Kaip buteliuko kariesas gydomas?

Buteliuko karieso gydymas priklauso nuo dantų pažeidimo laipsnio.

 • Jei ant dantukų atsirado dėmių, tačiau dantų emalis pažeistas minimaliai, atliekamos fluoro aplikacijos ir stebima, ar dantų būklė neblogėja.
 • Jeigu susiformavo ertmė, gydytojas pažeistus audinius pašalina ir dantį užplombuoja.

Vaikų dantų ėduonį gydyti reikia, nors kai kurie tėvai laikosi nuomonės, kad pieniniai dantys vis tiek greitai iškris. Negydant pieninių dantų galima pakenkti besiformuojančioms nuolatinių dantų užuomazgoms. Jei pieninį dantį reikėtų ištraukti, nuolatinis dantis gali dygti netaisyklingai. Pieniniai dantys iš dalies turi įtakos ir sąkandžio, žandikaulio formavimuisi.

Kaip išvengti buteliuko karieso?

 • Tinkamai rūpintis kūdikių ir vaikų burnos higiena. Kūdikių burnytę reikėtų valyti ant piršto apvyniotu sudrėkintu marlės gabalėliu, taip pat galima naudoti frotinius arba silikoninius antpirščius, kai išdygs pirmieji dantukai – specialius šepetėlius, o vėliau – ir vaiko amžių atitinkančius dantų šepetėlius.
 • Vengti naktinių maitinimų.
 • Jei vaikas įpratęs prieš miegą ir nakties metu gerti, jam reikėtų duoti vandens arba vos pasaldinto gėrimo.
 • Buteliuku vaiką reikėtų maitinti ne ilgiau nei iki 18 mėn. (kai kur pateikiama rekomendacija iš buteliuko nemaitinti jau 12 mėn. sulaukusių vaikų). 6 mėn. kūdikius galima pradėti po truputį pratinti prie gertuvių ar net įprastų puodelių.
 • Kai kurie odontologai dėl buteliuko karieso rekomenduoja vaikus žindyti ne ilgiau nei iki 2 m., vis tik ši pozicija ne visai sutampa su Pasaulio sveiktos organizacijos (PSO) pozicija. PSO rekomenduoja žindyti vaikus ir ilgiau, jei mama ir vaikas to nori.
 • Reguliariai lankytis pas odontologus. Rekomenduojama pas odontologą nuvykti išdygus pirmiesiems dantukams. Pastebėję prasidedantį dantų ėduonį, odontologai gali skirti fluoro aplikacijas ar kitaip sustabdyti buteliuko karieso progresavimą.

Svarbu

Jei ant vaiko dantukų pastebėjote pakitimų, pasikonsultuokite su odontologu: jis skirs tinkamiausią gydymą ir suteiks vertingų burnos higienos patarimų.

Susiję straipsniai

Mergaičių lytinių lūpų suaugimas (sinechijos)

Mažųjų lytinių lūpų suaugimas (dar vadinamas sinechijomis) – patologija, kai lytinės lūpos sujungtos plona plėvele.

Emolientai (medicininiai drėkinamieji kremai) vaikams

Efektyviausias būdas gydyti kūdikių ir vaikų odos ligas – vengti odos būklę pabloginančių veiksnių ir reguliariai bei gausiai naudoti emolientus.

Kūdikio ir vaiko maudymas: kaip paversti jį malonia patirtimi?

Vieni kūdikiai ir vaikai mėgsta vandenį, kiti – ne. Bet net ir pastarųjų maudymosi patirtį galima paversti malonia. Vaiko maudynės gali būti smagios!

Naujausi komentarai

 1. Pipirelis
  Pipirelis prieš 3 mėn.

  valeri parašė:
  Nuo 1 m amžiaus sūnui buvo tas vadinamasis buteliuko kariesas. Maitinau iki 2.5 m. Žalgiryje su taisė tuos 4 isgedusius/nutrupejusius dantukus, kanalus pagyde, uzpl…

  Kiek laiko eilėje laukėte?

 2. User has not uploaded an avatar
  valeri prieš 3 mėn.

  Puse metu, bet pora kartu dar buvo nukelta, nes buvo pandemija, buvo susirgusi gydytoja.

 3. Pipirelis
  Pipirelis prieš 3 mėn.

  valeri parašė:
  Puse metu, bet pora kartu dar buvo nukelta, nes buvo pandemija, buvo susirgusi gydytoja.

  Ačiū, mūsų irgi laukia taisymas su narkoze. Tik siūlo laukti iki 2,5-3 metukų. Tai va ir laukiam

 4. User has not uploaded an avatar
  valeri prieš 3 mėn.

  Mums kariesa nustatė kai buvo daugiau nei metukai, aš ir pati norėjau neskubėti, ir natūraliai gavosi operacija 2.5 m. Tik reikia neapleisti, nes kitam vaikui, kuri tuo pat metu operavo, tai dantukus jau rovė nes nebegalėjo sutaisyti (krūminius)

 5. Pipirelis
  Pipirelis prieš 3 mėn.

  valeri parašė:
  Mums kariesa nustatė kai buvo daugiau nei metukai, aš ir pati norėjau neskubėti, ir natūraliai gavosi operacija 2.5 m. Tik reikia neapleisti, nes kitam vaikui, kuri…

  Mūsų istorija 10 mėnesių prasidėjo. Tai tik gūščiojo pečiais visi, laukit, valykit. Tik prieš kelis mėn patekom pas gyd.kuri pasiūlė sprendimų, bent laikinų. Sako, kad bendrai labai silpnas vaiko dantų emalis, galimai kažkuo persirgau nėštumo metu ir su pieniniais tikrai bus reikalų...na ir yra😬