Vaikų ir paauglių literatūra pagal amžių: kaip tinkamai pasirinkti?

Mergaitė skaito knygą ESB Professional | Shutterstock.com

Kaip ir žaislai, knygos – kasdienybės palydovės nuo pat kūdikystės. Tėvams rekomenduojama pradėti skaityti jau kūdikiams: jie, tikėtina, knygų turinio dar nesupras, tačiau stebės tėvų intonacijas, nurims, po truputį pamils knygas ir kt. Skaitymas paaugusiems vaikams teikia įvairialypę naudą: padeda lavinti vaiko kalbos raidą, pažintinius gebėjimus, ugdo gebėjimą mąstyti, lavina vaiko fantaziją bei kūrybiškumą, emocijų raišką, padeda tapti vaikui empatiškesniam, formuoti pamatines vertybes, koreguoti įpročius, nugalėti įvairias baimes, puoselėti psichologinę sveikatą ir kt.

Daugiau apie skaitymo naudą skaitykite:

Tačiau kokią literatūrą rinktis pagal vaiko amžių ir ką apie tai svarbu žinoti tėvams bei pedagogams?

Literatūra, tinkamiausia 1–3 metų vaikams

Lengvas siužetas. 1–3 metų mažyliams dar sudėtinga susikaupti ir nuosekliai klausytis ilgų istorijų, todėl rinkitės paprasto siužeto, paprasta kalba parašytas ir tokio amžiaus vaikams suprantamas istorijas. Tinka ir teminės vaikiškų eilėraščių knygelės.

Iliustracijų ir nuotraukų gausa. Vaikai iki 3 metų geriausiai geba suvokti pasaulį per vaizdus, todėl rinkitės gausiai iliustruotą literatūrą su mažai teksto. Tinka knygos ir su pieštais paveikslėliais, ir su nuotraukomis.

Knygos su papildomais elementais: lipdukais, garsais, lytėjimo pojūčius lavinančiais paveikslėliais, mygtukais, kortelėmis, specialiais rašikliais ir pan. Mažus vaikus ypač domina veiklą skatinančios interaktyvios knygelės: pavyzdžiui, knygą apie gyvūnus praturtina įrašyti tų gyvūnų skleidžiami garsai. Nė vienas mažylis neatsispirs pagundai reikiamose vietose suklijuoti lipdukus ar specialiu nuvalomu rašikliu apvedžioti geometrines figūras.

Knygos, kurias vaikai galėtų vartyti savarankiškai. Rinkitės didesnio formato knygas storais puslapiais, kad vaikai jas galėtų vartyti ir patys „skaityti“.

Literatūra, tinkamiausia 4–7 metų vaikams

4–7 metų vaikų žingeidumas po truputį auga, jie pradeda domėtis juos supančia aplinka, pasauliu, jo reiškiniais, tėvams nuolat užduoda įvarius klausimus. Kelios rekomendacijos, kokią literatūrą rinktis:

Ilgesnės, sudėtingesnės istorijos. Šio amžiaus vaikams skirtoje literatūroje apylygėmis dalimis turėtų dominuoti ir iliustracijos, ir tekstas. Vaikai geba vis geriau susikaupti, įsitraukti, sekti siužeto liniją.

Pasakos. Puikus žanras – pasaka, tik rinkitės adaptuotas, pritaikytas šio amžiaus vaikams, venkite pasakų, kuriose dominuoja smurtas ir baisybės.

Eilėraščiai, eiliuotos istorijos. Ikimokyklinio, priešmokyklinio amžiaus vaikams patinka eilėraščiai, eiliuotos pasakos. Jos padeda lavinti atmintį: nė nepastebėsite, kaip labiausiai patikusias eilėraščių eilutes vaikas praės deklamuoti mintinai.

Vaizduotės lavinimas. Rinkitės vaizduotę lavinančią literatūrą, kuri moko ieškoti išeičių iš sudėtingos padėties, supažindina su kūrybiškais problemų sprendimo būdais.

Ugdomoji literatūra, padedanti pasiruošti mokyklai. Taip pat vaikus nuo 4 m. patariama supažindinti ne tik su pramogine literatūra, bet po truputį ruošti mokyklai: mokyti skaičių, raidžių, geometrinių figūrų pavadinimų ir pan., įsigyti paprastų vaikiškų enciklopedijų.

Literatūra, tinkamiausia pradinių klasių (7–11 m.) mokiniams

Lavinamoji ir informacinė literatūra. Pradėjus eiti į mokyklą vaikų žingeidumas dar labiau išauga, todėl rekomenduojama rinktis literatūrą, kurioje sudėtingi dalykai aiškinami paprastai ir vaikams suprantama kalba. Vėlgi tinka specializuotos vaikiškos enciklopedijos, pažintiniai leidiniai ir t. t.

Literatūra, atitinkanti vaiko pomėgius ir interesus. Jau pirmaisiais mokykloje praleistais metais po truputį atsiskleidžia vaiko interesai: vieni aktyviai domisi gyvąja gamta, kitiems labiau prie širdies naujosios technologijos, mokslas, jo įdomybės, tretieji pamilsta meną, ketvirtieji – sportą, ir t. t. Taigi tėvų užduotis – padėti vaikams išsirinkti jų pomėgius atitinkančius skaitinius.

Pasaulio klasikų literatūra. Pradinių klasių mokinius pats metas supažindinti ir su visame pasaulyje pripažinta vaikiška klasikine literatūra ir garsiausiais autoriais, tarp kurių – A. Lindgren, H. K. Andersenas, J. Verne’as, A. Saint-Exupery, M. Twain’as, L. Carroll’is, P. L. Travers, T. Jansson ir kt.

Literatūra, tinkamiausia paaugliams ir jaunuoliams (12–18 m.)

Šiuolaikiniai paaugliai – ypač užsiėmę, žingeidūs, tačiau kartu ir išrankūs, nekantrūs, todėl jiems patiks toli gražu ne visa tėvų ar mokytojų siūloma literatūra. Keli patarimai, kaip pasirinkti literatūrą paauglystės amžiaus laikotarpiu:

Atsižvelkite į žanrą. Paauglystėje dar labiau atsiskleidžia pomėgiai: merginos gali mėgti romanus, poeziją, vaikinai – mokslinę fantastiką, nuotykių literatūrą.

Ieškokite literatūros, kurioje nagrinėjama paaugliams artima problematika. Verta rinktis tas knygas, kuriose nagrinėjamos paauglystės problemos (pirmoji meilė, nesutarimai su tėvais, pirmųjų atradimų džiaugsmas, brendimo kančios ir t. t.), ugdomas tinkamas požiūris į šiuo amžiaus tarpsniu aktualias problemas ir parodoma, kaip efektyviai jas spręsti.

Pasidairykite po šiuolaikinių autorių kūrinių lentynas. Jei paaugliui pasiūlysite skaityti XIX amžiuje parašytą knygą, jis nedelsdamas gali atšauti: „Nesąmonė!“ Todėl pasidairykite po šiuolaikinių autorių kūrinių lentynas arba bent jau siūlykite literatūrą, kurią skaitėte ir kuria paauglystėje mėgavotės ir patys. Tarp tokių kūrinių jau yra patekę M. Burgesso „Heroinas“, W. Goldingo „Musių valdovas“, J. D. Selindžerio „Rugiuose prie bedugnės“ ir kt. Išrinkti knygas paaugliams gali padėti ir įvairūs geriausios literatūros TOP sąrašai lietuviškuose bei užsienio tinklaraščiuose.

Susiję straipsniai

Kavinės ir restoranai su vaikų kampeliu Vilniuje

Dalijamės kavinių ir restoranų su vaikų kampeliu Vilniuje sąrašu.

Žaidimas vaikams: „Seno žmogaus istorija“

Šis žaidimas suteiks galimybę vienu metu ir smagiai bei naudingai leisti laiką su vaiku, ir pagulėti ant sofos ištiesus kojas. Skamba neblogai, ar ne?

Žaidimai užrištomis akimis vaikams

Žaidimai, žaidžiami užrištomis akimis, sustiprina kitus jutimus, lavina vaikų koordinaciją, sužadina vaizduotę ir padeda labiau pasitikėti savimi.