Norovirusas - žiemos vėmimų liga (48)
Norovirusas arba norovirusinė infekcija angliškai yra taikliai vadinama „žiemos vėmimų liga“ arba „24 valandų skrandžio gripu“. Šiuo virusu iš tiesų dažniausiai sergama žiemą arba ankstyvą pavasarį ir įprastai jo simptomai ilgai netrunka, tęsiasi tik apie parą.
Kokie yra noroviruso simptomai?
Norovirusinė infekcija yra užkrečiama virusinė liga, pasireiškianti gastroenteritu (skrandžio ir žarnyno uždegimu).
Dažniausi noroviruso simptomai:
- Vėmimas (vėmimas ypač būdingas vaikams);
- Viduriavimas (vaikai viduriuoja rečiau nei norovirusu apsikrėtę suaugę);
- Pykinimas;
- Skrandžio skausmas;
- Karščiavimas (įprastai nedidelis - iki 37-37,5°C)
- Galvos ir raumenų skausmai;
- Bendras silpnumas.
Simptomai paprastai pasireiškia per 24-48 val. nuo kontakto su užkrato šaltiniu ir trunka apie 1-2 paras.
Kas dažniausiai serga noroviruso infekcija?
Skirtingai nuo rotavirusinės infekcijos, persirgus norovirusine infekcija, imunitetas susiformuoja labai trumpam periodui nes norovirusas greitai mutuoja, todėl šia liga serga įvairaus amžiaus žmonės.
Ligos protrūkiai dažnai vyksta uždarose bendruomenėse: darželio grupėse, mokyklose, ligoninėse.
Vaikai, vyresnio amžiaus žmonės, žmonės su silpna imunine sistema turi didesnį polinkį sirgti ir serga sunkesne forma.
Kaip užsikrečiama norovirusu?
Norovirusine infekcija užsikrečiama fekaliniu-oraliniu būdu, kontaktuojant su viruso nešiotoju, per neplautas rankas, maistą (ypač termiškai neapdorotas jūros gėrybes, pavyzdžiui austres).
Ligos simptomams (vėmimui, viduriavimui) pasibaigus, žmogus dar platina virusą apie dvi dienas (nors pasitaiko atveju, kai užkratą žmogus nešioja ir porą savaičių).
Kaip gydomas norovirusas?
Norovirusui nėra jokio specifinio gydymo, todėl taikomas tik simptominis gydymas.
Svarbiausia yra „atsatyti“ vėmimo ir viduriavimo metu prarastų skysčių ir druskų kiekį. Tam labiausiai tinka elektrolitų tirpalai. Vaistinėse galite įsigyti įvairios formos elektrolitų tirpalų ir miltelių jiems ruošti, yra ir vaikams įprastai labiau patinkančių, saldžių elektrolitų tirpalų.
Plačiau skaitykite:
Jeigu vaikas atsisako gerti elektrolitų tirpalą, galite jį praskiesti vandeniu arba girdyti didesnės mineralizacijos mineralinį vandenį.
Plačiau skaitykite:
Svarbu
Tiek elektrolitų tirpalus, tiek ir kitus skysčius reikėtų gerti po truputį, mažais gurkšneliais ir visą dieną. Vienu kartu suvartotas didelis skysčių kiekis gali išprovokuoti vėmimą.
Kitiems viruso sukeltiems simptomams malšinti, pavyzdžiui, karščiavimui, galvos ir skrandžio skausmui, galima vartoti paracetamolį ar ibuprofeną.
Vėmimą ar viduriavimą vaistais reikėtų stabdyti tik gydytojui nurodžius. Įprastai gydytojai nerekomenduoja stabdyti vėmimo ir viduriavimo, nes tai natūralios organizmo reakcijos, padedančios pašalinti ligos sukėlėją.
Susirgus norovirusu antibiotikų vartoti nereikia, nes jie nėra veiksmingi prieš virusus.
Ar kūdikiams reikia duoti elektrolitų tirpalo?
Įprastai tiek žindomi, tiek mišinėliu maitinami kūdikiai apsieina be elektrolitų tirpalų, nes tiek motinos piene, tiek ir mišinyje yra pakankamai rehidratacijai būtinų medžiagų. Svarbiausia kuo dažniau siūlyti krūtį ar buteliuką ir leisti vaikui žįsti ar iš buteliuko gerti po nedaug.
Būtina žinoti, kad jeigu žindomam ar mišinėliu maitinamam kūdikiui yra poreikis duoti papildomų skysčių, reikėtų rinktis elektrolitų tirpalą, o ne vandenį ar kitus skysčius. Mažų kūdikių inkstai nėra pajėgūs „susidoroti“ su dideliu vandens kiekiu, tad kyla intoksikacijos vandeniu grėsmė.
Plačiau skaitykite:
Ką valgyti sergant norovirusu?
Pirmąją dieną, kuomet intensyviai vemiama ir viduriuoja, tikėtina, kad valgyti nesinorės. Tai yra normalu ir pakanka pasirūpinti skysčių balanso palaikymu.
Vėlesniu ligos laikotarpiu (rekomenduojama ir dieną ar dvi po ligos, nes skrandis gali būti jautresnis) reikėtų laikytis tausojančios dietos.
Tinkamiausi maisto produktai:
- Džiūvėsėliai;
- Skrebučiai;
- Ryžių ar kitų kruopų trapučiai;
- Avižinė košė;
- Makaronai;
- Bananai;
- Sultinys;
- Virtos ar troškintos daržovės;
- Virta ar troškinta vištiena.
Maisto produktai, kurių reikėtų vengti:
- Pieno produktai;
- Vaisiai ir vaisių sultys;
- Termiškai neapdorotos daržovės;
- Riebi mėsa ir žuvis;
- Rūkyti mėsos ir žuvies gaminiai;
- Riebus, aštrus, gausiai prieskoniais gardintas maistas;
- Gazuoti vaisvandeniai;
- Kava.
Kada po noroviruso galima grįžti į darželį?
Svarbu žinoti, kad norovirusu persirgęs žmogus jį platina dar ~3 dienas (kartais ir ilgiau) po paskutinių simptomų išnykimo, t.y. vaikui pasveikus dar bent 3 dienas rekomenduojama pabūti namuose, kad į kolektyvą grįžęs vaikas neapkrėstų kitų.
Noroviruso komplikacijos: kada būtina skubėti pas gydytoją?
Norovirusinė infekcija įprastai nėra pavojinga ir jos eiga nėra sunki (pavyzdžiui, rotavirusinė infekcija dažniausiai trunka ilgiau ir jos simptomai ryškesni).
Norovirusas dėl polinkio greičiau dehidratuoti yra pavojingesnis vaikams (ypač kūdikiams), senyvo amžiaus ar silpną imuninę sistemą turintiems žmonėms.
Į gydytoją reikėtų kreiptis, jeigu:
- Susirgo kūdikis iki vienerių metų;
- Vyresniam vaikui ar suaugusiam žmogui visiškai nepavyksta palaikyti skysčių balanso (visi suvartoti skysčiai iškart išvemiami, labai gausiai viduriuojama);
- Vaikas atsisako gerti bet kokius skysčius (atsisako krūties, neima buteliuko);
- Vemiama ir/arba viduriuojama su krauju;
- Kyla aukšta temperatūra, vaikui pasireiškė karščiavimo sukelti traukuliai;
- Kamuoja itin stiprūs skausmai;
- Liga užsitęsė ilgiau nei 2 paras;
-
Atsiranda dehidratacijos simptomų:
- Tamsus, aitraus kvapo šlapimas;
- Šlapimo kiekio sumažėjimas;
- Retas šlapinimasis (rečiau nei kas 6 val.);
- Didelis irzlumas arba atvirkščiai, vangumas;
- Išdžiūvusios lūpos, burna;
- Verkimas be ašarų (jeigu kūdikis vyresnis nei 2 mėn. ir ašarų gamyba jau prasidėjusi. Naujagimiai visuomet verkia be ašarų);
- Įdubusios akys;
- Šalti delnai, pėdos;
- Mieguistumas;
- Įdubę momenėliai.
Gydymo įstaigoje, visų pirma, skubiai atkuriamas skysčių balansas, skiriant intraveninę rehidraciją, t.y. lašinama lašelinė. Gali būti skiriama vaistų vėmimo ir/arba viduriavimo stabdymui bei kitų preparatų, priklausomai nuo konkretaus atvejo.
Noroviruso profilaktika
Vienintelis būdas sustabdyti ligos plitimas yra gera asmens higiena: kuo dažniau plautis rankas su muilu, vengti kontakto su sergančiuoju, vėdinti patalpas, dezinfekuoti ir kruopščiai nuvalyti paviršius ir daiktus, kuriuos galėjo liesti sergantysis. Ligonio patalynę, drabužius rekomenduojama iškart pakeisti ir išskalbti aukštesnėje temperatūroje.
Skiepų ar specifinių vaistų nuo noroviruso nėra. Egzistuoja tik skiepai nuo rotaviruso.
O kaip Jūsų vaikai (kūdikiai) po šio viruso valgo, kaip apetitas?
Mano mergytė beveik 7 mėn, prasirgo šia liga, kelis kartus suviduriavo, ir labai neturi apetito dabar. Mėgsta grikių košytę, daržovių tyrelės suvalgydavo apie 80 gramų, mišinuko išgerdavo 180 ml, dabar vos porą šaukštelių tesuvalgo, pieno būna 50, 70, arba 100 tik išgeria. Naktimis prastokai miegoti pradėjo pasigavus virusą šį.
Bet su nuotaika mergytė, dūksta, aktyvi, juokiasi daug.