Vaikų norovirusinė infekcija (35)

Vaikų norovirusinė infekcija

Kas yra norovirusinė infekcija?

Norovirusinė infekcija yra užkrečiama virusinė liga, pasireiškianti gastroenteritu (skrandžio ir žarnyno uždegimu). Ligos protrūkiai labiausiai tikėtini šaltuoju metų laiku, nors šia liga galima susirgti bet kuriuo metų laiku.

Kokie yra norovirusinės infekcijos simptomai?

Pagrindiniai ligos požymiai yra vėmimas ir viduriavimas (vaikai dažniau linkę vemti nei viduriuoti). Vėmimas ir viduriavimas gali baigtis organizmo dehidratacija. Ligonį taip pat gali pykinti, jam gali pakilti temperatūra, gali skaudėti pilvą, varginti galvos ir raumenų skausmai. Simptomai paprastai pasireiškia per 24-48 val. nuo kontakto su užkrato šaltiniu ir trunka apie 1-2 paras.

Kas dažniausiai serga noroviruso infekcija?

Skirtingai nuo rotavirusinės infekcijos, persirgus norovirusine infekcija, imunitetas susiformuoja labai trumpam periodui nes norovirusas greitai mutuoja, todėl šia liga serga įvairaus amžiaus žmonės. Ligos protrūkiai dažnai vyksta uždarose bendruomenėse: darželio grupėse, mokyklose, ligoninėse. Vaikai, vyresnio amžiaus žmonės, žmonės su silpna imunine sistema turi didesnį polinkį sirgti ir serga sunkesne forma.

Kaip užsikrečiama norovirusu?

Norovirusine infekcija užsikrečiama fekaliniu-oraliniu būdu, kontaktuojant su viruso nešiotoju, per neplautas rankas, maistą (ypač termiškai neapdorotas jūros gėrybes, pavyzdžiui austres). Ligos simptomams (vėmimui, viduriavimui) pasibaigus, žmogus dar platina virusą apie dvi dienas (nors pasitaiko atveju, kai užkratą žmogus nešioja ir porą savaičių).

Noroviruso diagnozavimas ir gydymas

Noroviruso infekciją įmanoma nustatyti tik ištyrus išmatų mėginį, nes panašius simptomus gali sukelti ir kitos žarnyno infekcijos, tačiau tai daroma tik didelių protrūkių atvejų. Kitais atvejais, liga nustatoma įvertinus ligos simptomus ir eigą.

Liga nėra gydoma ir dažniausiai praeina savaime be jokių komplikacijų. Svarbiausia gerti pakankamai skysčių ir elektrolitų balansą atstatančių gėrimų (geriausia vandenį, nesaldintas arbatas kartu su rehidratuojančiais junginiais, vyresni vaikai ir suaugę gali gerti sportinius gėrimus).

Noroviruso profilaktika

Vienintelis būdas sustabdyti ligos plitimas yra gera asmens higiena: kuo dažniau plautis rankas su muilu, vengti kontakto su sergančiuoju, vėdinti patalpas, dezinfekuoti ir kruopščiai nuvalyti paviršius ir daiktus, kuriuos galėjo liesti sergantysis. Ligonio patalinę, drabužius rekomenduojama iš kart pakeisti ir išskalbti.

SVARBU:

 • Sergant norovirusine infekcija nerekomenduojama gerti sulčių ir gazuotų gėrimų, nes juose esantis cukrus skatina viduriavimą.
 • Antibiotikai neturi būti vartojami: jie yra neveiksmingi prieš virusus.
 • Skysčius patariama gerti dažnai ir po truputį – geriant dideliais kiekiais didesnė tikimybė iššaukti vėmimą. Jei vaikas negali gerti pats, galima nedidelius skysčio kiekius išvirkšti švirkštu jam į burną.

Naujausi komentarai

 1. lolita13134
  lolita13134 prieš 9 m.

  Na mes irgi visi paeiliui sirgome ir dabar dar brolis serga na ir sveciu turime tai juokemes kad ir jie prasirgs:)na nemaloni liga tikrai bet visi vienodai sirgome vienodi simtomai ir para laiko vienas po kito nieko ipatingo nedarem gerem gerasias bakterijas ir stabdancius viduriavima ir po paros visi vel sveiki

 2. Hantushe
  Hantushe prieš 7 m.

  as kaip ir daugelis buvau nusistacius pries colos gydymo buda,bet daktaras pasake ir vyras padare,as buvau apakus to poveikio.Man aisku buvo suprantama,kad turi issivemt ir isviduriuot tuos virusiukus,bet vaikai staigiai atsigavo.mes sio gerimo is vis negeriam,bet namie dabar visada turiu uzslepus cols extra vemimui ir viduriavimui.o kokteiliukas daromas taip:vanduo is krano,tiek pat colos ir truputi iberti druskos.Visa tai geriama mazelyciais gurksneliais,vienas gurkstelejimas poto 10 minuciu palaukti.Pati neprigalvojau,daktaras ligoninej mums taip daryti patare.siaubinga sita liga vaikuciams,tad linkiu greiciau pasveikti sergantiems.

 3. Emakarolina
  Emakarolina prieš 8 mėn.

  Sveikos o ka naudoti, kai serga vaikai, kad ne užsikrėsti ir pats?

 4. avietuke
  avietuke prieš 8 mėn.

  Emakarolina parašė:
  Sveikos o ka naudoti, kai serga vaikai, kad ne užsikrėsti ir pats?

  Laikytis higienos, plauti rankas,dezinfekuoti paviršius. Nes plinta oraliniu-fekaliniu būdu. Vaistų virusams nėra.

 5. Sharlote
  Sharlote prieš 8 mėn.

  Emakarolina parašė:
  Sveikos o ka naudoti, kai serga vaikai, kad ne užsikrėsti ir pats?

  Vaikui vemiant ar valant wc po viduriavo dekites kauke, ji apsaugo ir siuo metu visi ju turim. Noro virusa zudo tik chlorkes, dezinfekcija nepades. Pasidarykit tirpala ir valykit visus pavirsius, duru rankenas. Ranksluosciai visai seimai atskiri, kiekvienas rankas valosi tik i savo