Vaikų norovirusinė infekcija (32)

Vaikų norovirusinė infekcija

Kas yra norovirusinė infekcija?

Norovirusinė infekcija yra užkrečiama virusinė liga, pasireiškianti gastroenteritu (skrandžio ir žarnyno uždegimu). Ligos protrūkiai labiausiai tikėtini šaltuoju metų laiku, nors šia liga galima susirgti bet kuriuo metų laiku.

Kokie yra norovirusinės infekcijos simptomai?

Pagrindiniai ligos požymiai yra vėmimas ir viduriavimas (vaikai dažniau linkę vemti nei viduriuoti). Vėmimas ir viduriavimas gali baigtis organizmo dehidratacija. Ligonį taip pat gali pykinti, jam gali pakilti temperatūra, gali skaudėti pilvą, varginti galvos ir raumenų skausmai. Simptomai paprastai pasireiškia per 24-48 val. nuo kontakto su užkrato šaltiniu ir trunka apie 1-2 paras.

Kas dažniausiai serga noroviruso infekcija?

Skirtingai nuo rotavirusinės infekcijos, persirgus norovirusine infekcija, imunitetas susiformuoja labai trumpam periodui nes norovirusas greitai mutuoja, todėl šia liga serga įvairaus amžiaus žmonės. Ligos protrūkiai dažnai vyksta uždarose bendruomenėse: darželio grupėse, mokyklose, ligoninėse. Vaikai, vyresnio amžiaus žmonės, žmonės su silpna imunine sistema turi didesnį polinkį sirgti ir serga sunkesne forma.

Kaip užsikrečiama norovirusu?

Norovirusine infekcija užsikrečiama fekaliniu-oraliniu būdu, kontaktuojant su viruso nešiotoju, per neplautas rankas, maistą (ypač termiškai neapdorotas jūros gėrybes, pavyzdžiui austres). Ligos simptomams (vėmimui, viduriavimui) pasibaigus, žmogus dar platina virusą apie dvi dienas (nors pasitaiko atveju, kai užkratą žmogus nešioja ir porą savaičių).

Noroviruso diagnozavimas ir gydymas

Noroviruso infekciją įmanoma nustatyti tik ištyrus išmatų mėginį, nes panašius simptomus gali sukelti ir kitos žarnyno infekcijos, tačiau tai daroma tik didelių protrūkių atvejų. Kitais atvejais, liga nustatoma įvertinus ligos simptomus ir eigą.

Liga nėra gydoma ir dažniausiai praeina savaime be jokių komplikacijų. Svarbiausia gerti pakankamai skysčių ir elektrolitų balansą atstatančių gėrimų (geriausia vandenį, nesaldintas arbatas kartu su rehidratuojančiais junginiais, vyresni vaikai ir suaugę gali gerti sportinius gėrimus).

Noroviruso profilaktika

Vienintelis būdas sustabdyti ligos plitimas yra gera asmens higiena: kuo dažniau plautis rankas su muilu, vengti kontakto su sergančiuoju, vėdinti patalpas, dezinfekuoti ir kruopščiai nuvalyti paviršius ir daiktus, kuriuos galėjo liesti sergantysis. Ligonio patalinę, drabužius rekomenduojama iš kart pakeisti ir išskalbti.

SVARBU:

 • Sergant norovirusine infekcija nerekomenduojama gerti sulčių ir gazuotų gėrimų, nes juose esantis cukrus skatina viduriavimą.
 • Antibiotikai neturi būti vartojami: jie yra neveiksmingi prieš virusus.
 • Skysčius patariama gerti dažnai ir po truputį – geriant dideliais kiekiais didesnė tikimybė iššaukti vėmimą. Jei vaikas negali gerti pats, galima nedidelius skysčio kiekius išvirkšti švirkštu jam į burną.

Naujausi komentarai

 1. sarunee19
  sarunee19 prieš 9 m.

  Bebezinau ka daryti berniukas metukų jau 4 dienas vemia ir ligoninej buvom du kartus bet sako kad nieko tokio. Bet bijau kad jis neteks daug skysčių nes nei valgo nei geria. Ką per prievarta ikisu atsigerti ir viskas. Patarkit kas nors ką daryti ;(

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 9 m.

  sarunee19 parašė:
  Bebezinau ka daryti berniukas metukų jau 4 dienas vemia ir ligoninej buvom du kartus bet sako kad nieko tokio. Bet bijau kad jis neteks daug skysčių nes nei valgo nei geria. Ką per prievarta ikisu atsigerti ir viskas. Patarkit kas nors ką daryti ;(

  smecta

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 8 m.

  sveiki, musu berniukas metuku ir pusantro menesio vakar nuo pat 3 nakties iki pat 7 ryto veme, siaubas, nieko gert nenorejo, nei valgyt, ryte iskart pas savo gyditoja nuvaziavom tai suleido ampolyte vaistu kurie stabdo skrandzio susitraukinejima t.y. stabdo pykinima, nu ir siek tiek geriau, dar geriam smecta, probiotikus su gerosiomis bakterijomis ir drusku tirpala , kadangi valgyt nelabai mano vaikutis nori, o sivakar eme kilt karstis ir kolkas laukiu dar nedidelis yra tai jokiu vaistu neduodu, tikekimes nepakils iki to kad reikes ju... ir nors gyditoja nepasake aiskios priezasties nuo ko viskas, bet as jau manau kad tikrai pagavom sita bjauru virusa nuo kaimynes mergaites...

 4. lolita13134
  lolita13134 prieš 8 m.

  Na mes irgi visi paeiliui sirgome ir dabar dar brolis serga na ir sveciu turime tai juokemes kad ir jie prasirgs:)na nemaloni liga tikrai bet visi vienodai sirgome vienodi simtomai ir para laiko vienas po kito nieko ipatingo nedarem gerem gerasias bakterijas ir stabdancius viduriavima ir po paros visi vel sveiki

 5. Hantushe
  Hantushe prieš 6 m.

  as kaip ir daugelis buvau nusistacius pries colos gydymo buda,bet daktaras pasake ir vyras padare,as buvau apakus to poveikio.Man aisku buvo suprantama,kad turi issivemt ir isviduriuot tuos virusiukus,bet vaikai staigiai atsigavo.mes sio gerimo is vis negeriam,bet namie dabar visada turiu uzslepus cols extra vemimui ir viduriavimui.o kokteiliukas daromas taip:vanduo is krano,tiek pat colos ir truputi iberti druskos.Visa tai geriama mazelyciais gurksneliais,vienas gurkstelejimas poto 10 minuciu palaukti.Pati neprigalvojau,daktaras ligoninej mums taip daryti patare.siaubinga sita liga vaikuciams,tad linkiu greiciau pasveikti sergantiems.