Vaikų rachitas: priežastys, požymiai ir gydymas (110)

Daktarė tikrina vaiko kojas, vaikų rachitas Zhuravlev Andrey | Shutterstock.com

Rachitas yra vaikų kaulų minkštėjimas ir susilpnėjimas, dažniausiai pasireiškiantis dėl ilgalaikio vitamino D trūkumo. Rachitas kai kuriais atvejais gali būti paveldimas. Šia liga dažniausiai serga kūdikiai nuo 1,5 mėnesio ir vaikai iki 2 metų, dažniausiai – žiemą ir pavasarį.

Vitaminas D svarbus tuo, kad jis padeda vaiko organizmui iš maisto pasisavinti kalcį ir fosforą. Trūkstant vitamino D, sutrinka kalcio ir fosforo apykaita kauluose: tuomet ir prasideda rachitas.

Rachito simptomai

  • Pirminis vitamino D trūkumo, tad taip pat ir rachito simptomas yra gausus prakaitavimas (ypač miego metu), stipriai prakaituojanti vaiko galvytė, delniukai;
  • Vadinamoji rachitinė plikė - dėl gausaus galvytės prakaitavimo, jos sukiojimo, neramaus miego kūdikis tarsi „nutrina“ pakaušyje augančius plaukučius;
  • Neramumas, irzlumas, dirglumas, prastas  miegas;
  • Kūdikio galvytės formos pokyčiai, suplokštėjimas (plagiocefalija);
  • Žemas raumenų tonusas, t.y. kūdikio rankos ir kojos lankstosi itin lengvai, be jokio pasipriešinimo;
  • Sutrikęs augimas (vaikas yra žemesnis, smulkesnis nei kiti to paties amžiaus vaikai);
  • Vėlyvas dantukų dygimas;
  • Vėluojanti motorinė raida;
  • Stuburo, dubens ir kojų skausmas;
  • Raumenų silpnumas;
  • Sulenktos kojos ar keliai;
  • Sustorėję riešai, kulkšnys;
  • Krūtinkaulio deformacija ir kt.

Rachito diagnozavimas

Pastebėjus pirminius rachito simptomus reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Rachitas nustatomas, visų pirma, įvertinus anamnezę, t.y. atsižvelgus į juntamus simptomus, įvertinus rizikos faktorius ir atlikus pirminę apžiūrą.

Gydytojas taip pat gali skirti papildomus tyrimus:

  • Kraujo tyrimas. Siekiama įvertinti vitamino D, kalcio ir fosforo kiekį.
  • Rentgenograma. Ji leidžia aptikti rachitui būdingas kaulų deformacijas.

Retais atvejais gydytojas gali paskirti kaulų biopsiją - jos metu tyrimams paimamas nedidelis kaulinio audinio gabaliukas.

Jeigu įtariama, kad rachitą galėjo lemti vitamino D absorbciją trikdančios ligos (pavyzdžiui, celiakija), gali būti skiriami tyrimai joms patvirtinti.

Vaikų rachito priežastys

Kūdikiams ir vaikams būtinas vitaminas D, padedantis pasisavinti kalcį ir fosforą. Rachitas gali išsivystyti, jei vaikas negauna pakankamai vitamino D arba jis prasčiau įsisavinamas. Kartais rachitą gali sukelti ir kalcio trūkumas.

Rachitas ir vitamino D trūkumas

Vaikams, kurie negauna pakankamai vitamino D iš šių dviejų natūralių šaltinių, gali vystytis jo trūkumas. Šie šaltiniai – tai:

  • Saulės šviesa. Oda sintetina vitaminą D ją veikiant saulės šviesai. Pastebima tendencija, kad išsivysčiusių šalių vaikai mažiau laiko praleidžia gryname ore, taip pat dažniau naudoja nuo saulės apsaugančias priemones, kurios kartu blokuoja ir spindulius, skatinančius vitamino D gamybą.
  • Maisto produktai. Vitamino D yra riebioje žuvyje (lašišoje, skumbrėje, tunuose), žuvų taukuose, kiaušinių tryniuose ir kt. Dažnai šiuo vitaminu praturtinami kai kurie maisto produktai ir gėrimai, pavyzdžiui, pienas, dribsniai, vaisių sultys.

Prasta vitamino D absorbcija

Kai kurie kūdikiai ar vaikai jau gimsta arba laikui bėgant jiems išsivysto sveikatos būklės, darančios įtaką prastam vitamino D pasisavinimui. Keli pavyzdžiai:

  • Celiakija;
  • Uždegiminė žarnų liga;
  • Cistinė fibrozė;
  • Inkstų ligos.

Rachito rizikos veiksniai

Veiksniai, didinantys riziką susirgti rachitu:

  • Tamsus odos atspalvis. Tamsioje odoje yra daugiau pigmento melanino, kuris sumažina natūralų odos gebėjimą gaminti vitaminą D iš saulės.
  • Mamai nėštumo metu buvo nustatytas vitamino D trūkumas. Jeigu mamai trūksta šio vitamino, naujagimis jau gali gimti su rachito požymiais arba rachitas kūdikiui gali išsivystyti per kelis pirmuosius gyvenimo mėnesius.
  • Gyvenamoji vieta. Vaikams, gyvenantiems geografinėse vietovėse, kur mažiau saulės, rizika susirgti rachitu yra didesnė.
  • Priešlaikinis gimdymas. Kūdikiai, gimę prieš terminą, paprastai organizme bus sukaupę mažesnį vitamino D kiekį.
  • Vaistų vartojimas. Nustatyta, kad kai kurie vaistai (pavyzdžiui, nuo traukulių) sutrikdo organizmo gebėjimą panaudoti vitaminą D.
  • Žindymas. Motinos piene nėra pakankamai vitamino D, kad būtų išvengta rachito, todėl žindomiems kūdikiams būtina duoti jo papildomai.

Rachito komplikacijos

Negydomas rachitas gali sukelti:

Rachito gydymas

Rachitas pirmiausia gydomas vitamino D ir kalcio papildais. Tačiau dozes reikia parinkti atidžiai, nes perdozuoti vitamino D taip pat negalima. Rekomenduojama vitamino D paros dozė rachitu sergantiems kūdikiams – 1000–2000 TV, o kalcio norma – 1000–1500 mg per dieną.

Jei rachitas išsivysto dėl retų paveldimų sutrikimų, gydytojai kartu su papildais gali skirti ir vaistų.

O jeigu vaikui pasireiškė kokių nors stuburo deformacijų, gydytojas gali rekomenduoti įvairių būdų laikysenai koreguoti. Jeigu deformacijos yra sunkios, gali prireikti operacijos.

Rachito prevencija

Natūrali saulės šviesa yra geriausias vitamino D šaltinis ir profilaktinė priemonė. Dažniausiai šiltuoju metų laiku saulėkaitoje artėjant vidurdieniui pakanka pabūti apie 10–15 min. (tiesa, ne visais atvejais pavyksta gauti pakankamą vitamino D dozę). Tačiau kūdikių ir mažų vaikų specialistai nerekomenduoja palikti saulėkaitoje dėl galimų odos nudegimų, tad geresnė išeitis – tiesiog duoti kūdikiams bei vaikams vitamino D papildomai.

Kūdikiams per dieną rekomenduojama duoti papildomai 400 tarptautinių vienetų (TV) vandenyje tirpaus vitamino D. Jeigu kūdikis maitinamas pieno mišiniu, dalis ar visa reikiama vitamino D norma gali būti mišinuke, tad reikia pasidomėti produkto sudėtimi ir vitamino D kiekiu joje.

Plačiau skaitykite:

Nėščiosios ir žindančios moterys taip pat turėtų profilaktiškai vartoti vitaminą D. Joms RPN – 600–800 TV.

Taip pat rachito profilaktikai svarbu į kūdikio ir vaiko mitybą įtraukti produktų, kuriuose gausu vitamino D, pavyzdžiui, riebios žuvies (lašišos, tuno), žuvų taukų, kiaušinių, grūdų produktų ir duonos, pieno, natūralių apelsinų sulčių ir kt.

Susiję straipsniai

Impetiga – užkrečiama bakterinė odos infekcija

Impetiga - labai lengvai užkrečiama bakterinė odos infekcija. Jai būdingas bėrimas ir geltoni šašai. Dažniausiai serga 2–5 metų vaikai.

Kūdikių bambos granuloma

Granuloma susiformuoja per pirmąsias kelias savaites po gimimo. Ji diagnozuojama vienam iš maždaug kelių šimtų naujagimių.

Kūdikių ir vaikų bambos išvarža

Bambos išvarža – nedidelis iškilimas (gumbas) bambos srityje, kai dalis žarnų išsikiša per pilvo sieną. Dauguma bambos išvaržų užsiveria savaime.

Naujausi komentarai

  1. Liucija_ prieš 4 m.

    Jungiuos i diskusija. Musu situacija tokia, kad mano vaikui, kuriam.3,5 men yra minksta kaukole, nuguletas pakausis. Buvo skirta 10 lasu votd be jokio kraujo tyrimo, vienakart suduota kas issauke didelius pilvo spazmus (ne kiek pats vitd ko gero aliejaus kiekis nes 10 lasu jau visas arbat saukstelis). Pasidarem tyrima is pirstelio - norma. Ziurejo kt gydytoja, sako negerai, labai minksta kaukole, caksi kazkas. Eisim pas neurologa echoskopui, neurochirurgui ir kartosimes vitD tyrima. Sako jis buna netikslus. Gal kas susidure su panasia situacija kad vitd normoj bet kaukole minksta, ka daret?

  2. BeWitched prieš 4 m.

    Astra parašė:
    Buvo jau kitoje temoje diskutuota. Esmė ta, kad mums svarbu kiek vit D yra kauluose, bet iš ten jo nepaimsi, paimsi tik iš kraujotakos. Jei vartojamas vit D, tai kr…

    Logiškai pagalvokit šiek tiek - jei įtariamas rachitas, tai kraujyje normos nebus, bus per mažai, ir jei dar iki tyrimo palauksit 3 sav. , tai bus visai liūdna, nes tokie mažiukai vystosi, naudoja medžiagas labai greit.
    Paprastai įtarian rachitą, perteklių kūdikiui, daromas tyrimas nevartojusio vit D 2-5 dienas. Jei bus trūkumas kraujyje - iškart nelaukiant skiriamos didesnės dozės, jei rodys normą, bet vistiek įtarimas - toliau ne duodamas vit D ir po 1-2 sav kartojamas tyrimas. Jei perteklius- vėlgi kartojama po 2-3 sav neduodanti vit D.
    Na bet jūs matyt su kitam forume diskutuojančiom tetutėm esat medikės ... 🙈 Tai nematau prasmės ir ginčytis, kas geriau žinos už Google gydytoją... 😂🤘

  3. User has not uploaded an avatar
    Kamilee prieš 1 mėn.

    Sveikos mamytės! Mano mažyliui daktarė pasakė jog yra rachitas (bet labai lengvas, nes tik galvytė minkštesnė) buvo padidinus d vit dozę iki 6 laš per parą, čia buvo iki 01.26 dienos po jos iki dabar geriam po 4 laš, bet pastebėjau, kad valgymo metu kaktytė palieka tokia šiek tiek lipni, lyg vos vos paprakaituotų ir pradėjo retkarčiais kauliukai traškėti, gali būti per mažai vit D? Klausiu čia nes šiandien sekmadienis, daktarė nedirba 😊

  4. User has not uploaded an avatar
    Wider prieš 1 mėn.

    Kamilee parašė:
    Sveikos mamytės! Mano mažyliui daktarė pasakė jog yra rachitas (bet labai lengvas, nes tik galvytė minkštesnė) buvo padidinus d vit dozę iki 6 laš per parą, čia buv…

    Vienintelis atsakymas bus pasidarius kraujo tyrimą. Negalima spręsti iš tokių simptomų

  5. Šalna
    Šalna prieš 3 d.

    Galiu trumpai papasakoti musu istorija, su, laimei, nepasitvirtinusiu rachitu.
    Kudikis turejo siuos simptomus:
    Gausus delniuku ir kojyciu prakaitavimas, galvos prakaitavimas miegant (likdavo galvos formos balute), siek tiek trindavo galvyte ir tikrai vizualiai paplokstejusi galva. Su seimos gydytojos palaiminimu gerem viena diena 2, kita po 3 lasiukus vit D. Reikalams negerejant, gavome siuntima pas pediatra R. Kevala Kauno Klinikose. Jis garsiai pamaste: kudikis jau beveik padvigubino gimimo svori (apie 5men), kudikis aukstas, gime rudeni. Vadinasi sparciai auga ir nedekingas laikotarpis. Israse gerti po 10 vit D lasiuku menesi. Po menesio niekas nebuvo pasikeite, tad nutraukeme vartojima 1 savaitei ir padare kraujo tyrima is venos, ir naktinio slapimo megini (as ne medike, galiu netiksliai atpasakoti, bet norejo paziureti ar su slapimu neatiduodama per daug tam tikru elementu). Dar su rezidentais speliojo, ar nebus vitamino D rezistencija (sunkus vitamino pasisavinimas), tada butu dar kitoks gydymas. Kraujo rodikliai buvo geri, rachito nera. Vit D kraujyje buvo perteklius - maksimali norma 250vnt, pas mus buvo 300vnt. Vit D nutraukeme 2 menesiams, ir reiks po 2 men dar syk pasidaryti kraujo tyrimus.
    Tad neaisku kodel kudikis tiek prakaituoja, gal paveldimumas is manes