Vaikus auginu tik aš viena, o vyras neskiria laiko šeimai: ką daryti?

Mama sėdi susimąsčiusi prie kūdikio viena BAZA Production | Shutterstock.com

Kai kurioms mamoms vienoms tenka vaikus maitinti, maudyti, vesti į lauką, migdyti ar paguldyti miegoti ir t. t., ir pan. Tuo metu vyras tarsi gyvena paralelinėje visatoje, visiškai atsiribojęs nuo šeimos ir jos reikalų.

Jis mieliau susitinka su draugais, vyksta žvejoti ar sėdi garaže. Galbūt net nepastebėjote ir nesusimąstėte, kada ir kodėl dviejų žmonių komanda iširo ir viskas nugulė ant jūsų pečių?

Deja, jūs nesate viena: tokių moterų – šimtai tūkstančių ar net milijonai. Ši problema – sena kaip visata.

Taigi, kaip išsivaduoti iš šio tėvystės modelio? Dėl kokių pagrindinių priežasčių vyras nutolsta nuo šeimos gyvenimo aktualijų ir kokių gudrybių galite imtis šiandien pat?

Pirmas žingsnis – pasigilinti į galimas priežastis, kodėl jūsų vyras neskiria laiko vaikams.

1. Dauguma auklėjimo vaidmenų tenka mamai, kuri būna namuose ir augina vaikus

Labai dažnai poros pasirenka tam tikrus vaidmenis santykiuose. Ne išimtis – ir vaikų auginimas. Dažnai šiuos vaidmenis pora pasiskirsto sąmoningai, kartais jie vystosi laikui bėgant. Nejučia daugelis dalykų, susijusių su vaikų auginimu, nugula ant moters pečių.

Jei vyras visą darbo dieną dirba, o jūs esate išėjusi vaiko priežiūros atostogų arba šeimininkaujate namuose, tikėtina, kad jūsų dienotvarkė – palankesnė nuvežti vaikus pas gydytoją, į žaidimų kambarį ar nuvykti į tėvų susirinkimą. Dėl to tėčiai gali jaustis lyg atleisti nuo bet kokios su vaikų auginimu susijusios atsakomybės.

Ką daryti?

 • Informuokite vyrą apie numatomus vizitus pas gydytoją, tėvų susirinkimus, planuojamas šeimos pramogas ir kt. Tegul tėtis per daug neatitrūksta nuo šeimos realijų.
 • Iš naujo apibrėžkite vaidmenis. Jei manote, kad mamos ir tėčio vaidmenys – pernelyg iškreipti, pasikalbėkite su vyru, inicijuokite pokyčius ir sukurkite naujus vaidmenis.
 • Konkrečiai įvardykite, kur akivaizdžiai vyras dalyvauja per mažai. Kokias atsakomybes iš jūsų turėtų perimti vyras? Gal jis nuo šiol turėtų guldyti vaikus? Padėti ruošti vaikui namų darbus? Nuvežti į treniruotę ar būrelį?
 • Deleguokite užduotis, skirtas vien tik tėčiui: jis jausis svarbesnis, labiau įsitrauks į vaikų auginimą, labiau džiaugsis ir vaikai (juk tėčio jiems reikia taip pat, kaip ir mamos).

2. Vyras neskiria laiko vaikams, nes jaučiasi pernelyg kritikuojamas

Natūralu, kad jei vyras kažko nedaro nuolat, pavyzdžiui, nekeičia sauskelnių ar nekepa vaikams blynų, jis šiuos darbus gali atlikti ne taip gerai, kaip mama. Todėl moterims dažnai labai sunku susilaikyti nuo replikų ir kritikos. Kritika gali vyrą atbaidyti nuo šių pareigų, ypač jeigu jis – jautresnis ir sunkiau susidoroja su nesėkmėmis.

Ką daryti?

 • Tegul vyras viską daro taip, kaip moka. Nėra vieno tinkamo recepto, kaip ir būdo auklėti vaikus. Būkite lankstesnė ir leiskite tėčiui įgyti patirties. Paaiškinkite vaikams, kad jie privalo valgyti ir tėčio iškeptus blynus nepaisant to, kad jie – ne tokie skanūs, kaip paruošti mamos. Tegul nuo pat mažų dienų vaikai mokosi būti lankstesni: tai pravers ateityje.

3. Jis pavargęs po darbo

Daugelis mūsų iš darbo grįžtame pavargę. Dirbant po 8–10 ir daugiau valandų, ypač jei darbas – fizinis, vakare tikrai gali nelikti jėgų jokioms kitoms veikloms. Tačiau jei ir mama dirba visą darbo dieną ir jai vienai tenka apšokinėti vaikus, tai gali atrodyti neteisinga.

Ką daryti?

 • Pasikalbėkite su vyru. Jei abu dirbate, namų ūkio ir tėvystės pareigas teks pasiskirstyti apylygiai. Jeigu vyras po darbo dienos nebeturi energijos, gal tuo metu, kai jūs ruošite vakarienę, jis gali tiesiog su vaikais išeiti į parką ar pažaisti stalo žaidimą? Reikšmingesnius namų ruošos darbus galima atidėti savaitgaliui ar laisvadieniams.
 • Sudarykite jums abiem tinkantį tvarkaraštį. Pavyzdžiui, gal jūs dirbate tik vakarais arba savaitgaliais? Tuo metu vyro pareiga – pasirūpinti visais vaikų poreikiais. Kitu metu buitimi ir vaikų priežiūra pasirūpins mama. Raskite pusiausvyrą: tuomet nė vienam neteks lieti pasipiktinimo, jog antroji pusė neskiria laiko šeimai ir neatlieka pareigų.

4. Vyras savo laisvalaikį skiria pomėgiams ir draugams

Jei nieko nesuplanuojate, žmogaus prigimtis yra užpildyti savo laisvalaikį mėgstamomis veiklomis ir ieškoti būdų atsipalaiduoti. Kiek vakarų esate praleidusios žiūrėdamos televizorių ar naršydamos internete, o ne sportuodamos ir tvarkydamosi namus? Žmonės yra linkę rinktis lengvai prieinamas ir ant lėkštutės padėtas veiklas, todėl jei draugas vyrui pasiūlė vykti į žvejybą, o šeima savaitgaliui nieko nesuplanavusi, tikėtina, vyras pasirinks pirmąjį scenarijų.

Ką daryti?

 • Planuokite veiklą iš anksto. Kažką rezervuokite, nupirkite bilietus ir pan. ir apie laiką su šeima būtinai informuokite ir vyrą. Labai pravers planuoklis / planuotė ant sienos ar šaldytuvo.
 • Susitarkite, kiek laiko jis skiria šeimai ir draugams. Pavyzdžiui, kiek kartų / dienų per mėnesį vyras daugiau laiko gali skirti savo pomėgiams, susitikimams su draugais ar pan. Analogiškai ir jūs dalį laiko skirkite tik sau.
 • Daugiau optimizmo. Jei namuose nuolat verkiantis kūdikis ir pikta, dėl visko burbanti ir vyrą nuolatos „tarkuojanti“ žmona, tokia draugija – ne per mieliausia, tad pasistenkite namie sukurti bent kiek ramesnę atmosferą (žinoma, kiek tai įmanoma esamomis aplinkybėmis).

5. Vaikas glaudesnį ryšį užmezgęs su mama

Natūralu, kad nuo neatmenamų laikų vaikais labiau rūpinasi mamos, todėl jų ryšys – tvirtesnis (žinoma, yra ir išimčių). Vaikai nuolat kažko prašo mamos, ne tėčio. Dėl to tėčiai gali pasijusti mažiau svarbūs ir nuvertinti. Kai kurie vyrai, nepajėgdami susidoroti su šiuo netiesioginiu atstūmimu, tampa uždaresni ir atsiriboja.

Ką daryti?

 • Paskatinkite tėtį vaikams dažniau skirti pasimatymą. T. y. tegul tėtis dažniau pabūna su vaiku dviese už namų ribų. Nereikia nieko sudėtingo ir brangaus: užteks tik valandos ar dviejų trukmės susitikimo. Tai padės sustiprinti vaiko ir tėčio ryšį bei pasitikėjimą.

Nerimaujate, kad vyras neskiria laiko vaikams? Kurie metodai pasiteisino, o kurie – ne? Pasidalykite komentaruose!

Susiję straipsniai

Kaip atgaivinti pašlijusius poros santykius?

Kartais porų santykiai, ypač auginant vaikus, tampa pernelyg sudėtingi, dramatiški, todėl romantiški jausmai nugrimzta į praeitį.

Kokia patogiausia jūsų poros miego poza? Ji šį tą reiškia!

Kaip tik nemiega poros. Vienos mėgsta miegoti apsikabinusios, kitos − nusisukusios vienas nuo kito, bet glaustis pėdomis.

Kokias 5 klaidas dažniausiai daro kūdikio susilaukę tėvai?

Gimus kūdikiui poros santykiai pasikeičia jei ne 360, tai 180 laipsnių kampu – tikrai. Atsiradus naujajam šeimos nariui nerandame laiko antraj