Vaistų vartojimas nėštumo metu: 10 klausimų ir atsakymų

Kas saugu, o kas gali neigiamai atsiliepti mamos ir būsimo kūdikio sveikatai? Kas rekomenduojama, o ko geriau vengti geriant vaistus kai laukiatės? Šie ir panašūs klausimai neramina daugelį besilaukiančių moterų. Nenuostabu, juk tuo metu svarbiausias tikslas – išnešioti sveiką kūdikį. Jūsų dėmesiui – 10 dažniausiai užduodamų klausimų apie medikamentų vartojimą nėštumo metu.

1 klausimas: Ar galima nėštumo metu vartoti aspiriną?

Atsakymas: Jei jums ką nors skauda, viso pasaulio medikai pataria aspiriną keisti tailenoliu, kuris šiuo gyvenimo etapu gali išgelbėti kilus ekstrinei situacijai. Aspirinas, kaip ir daugelis kitų nesteroidinių priešuždegiminių preparatų, nėštumo metu nerekomenduojamas. Tiesa, esama keleto atvejų, kai aspiriną vartoti prisireikia, tačiau ir tada nėščiajai išrašomos labai mažos dozės, ją atidžiai stebi kardiologas ir ginekologas. Visos šios atsargumo priemonės – tam, kad būtų išvengta kraujavimo iš gimdos, kurį gali išprovokuoti aspirinas.

2 klausimas: Ar galima nėštumo metu gerti antibiotikus?

Atsakymas: Kartais – taip, tačiau prieš tai būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Pirmąjį nėštumo trimestrą antibiotikų geriau vengti, nes jie padidina persileidimo tikimybę. Visi vaistai skirstomi į 4 kategorijas, kur A ir B kategorijos vaistai laikomi palyginti saugiais, C – kiek rizikingais nėščiosioms, o D – tie, kurių vartoti apskritai nerekomenduojama viso nėštumo metu. Jei pastojus jūs susirgsite lytinių organų ar šlapimo takų infekcija, kuri laikoma pavojinga ir mamai, ir kūdikiui, gydytojas skirs B arba C grupės antibiotikų.

3 klausimas: Ar galima vartoti antidepresantus?

Atsakymas: Tai priklauso nuo konkretaus preparato. Atsiminkite, kad nėštumo metu bet koks preparatas gali daugiau ar mažiau pakenkti ne tiek mamai, kiek kūdikiui, ir į tai būtina atsižvelgti renkantis vaistus. Etiniais sumetimais nėščiosios nedalyvauja vaistinių preparatų bandymuose, kur nustatoma, ar vaistas tikrai saugus, taigi apie jo šalutinį poveikį nėščiosios ar vaisiausi sveikatai vis dėlto žinoma ne tiek ir daug. Šiuo periodu, be abejo, būtina vengti stipriai veikiančių medikamentų, kurie padeda stabilizuoti emocinę pusiausvyrą. Jei jūsų sutrikimai nėra labai rimti, geriau rinktis alternatyvų gydymą, pavyzdžiui, psichoterapiją, o ne kasdien ryti raminamųjų tabletes.

4 klausimas: Ar galima nėščiajai vartoti antialerginius preparatus?

Atsakymas: Taip, galima. Daugeliui moterų nėštumo metu paaštrėja alerginės reakcijos. Žinoma, geriau būtų vengti ir antialerginių preparatų, jei tik yra tokia galimybė. Tačiau, kita vertus, pati alerginė reakcija gali būti tokia pavojinga, kad dar labiau pakenks būsimam kūdikiu, taigi tiesiog ignoruoti alergijos irgi nevalia. Jei jums – alerginė sloga, galite rinktis švelnesnius vaistus, pavyzdžiui, ne tabletes, o nosies lašus. Ir dar kartą priminsime: visus medikamentus saugiau vartoti po pirmojo nėštumo trimestro. Tarp dažniausiai nėščiosioms skiriamų antialerginių vaistų – benadrilis, chlirtrimetonas, klaritinas, sudafedas.

5 klausimas: Ar galima vartoti laisvinamuosius vaistus?

Atsakymas: Galima, bet atsargiai. Vidurių užkietėjimas – daugumą nėščiųjų varginanti problema. Dažnai ji susijusi su vitaminų, turinčių padidintą geležies kiekį, vartojimu. Gydant vidurių užkietėjimą visų pirma reikėtų į pagalbą pasitelkti natūralias priemones: gerkite daugiau vandens, valgykite daug ląstelienos turinčių produktų. Pasikonsultuokite su gydytoju, ar negalėtumėte vartoti kitų vitaminų, su mažesniu geležies kiekiu. Jei visos šios priemonės nepadeda, galima pamėginti vartoti dokuzatą, kris padeda švelniai įveikti šią subtilią problemą. Stipresni stimuliatoriai gali sutrikdyti natūralią žarnyno mikroflorą ir sukurti dar didesnių sveikatos problemų. Prieš vartodama vaistus būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.

6 klausimas: Kokius vaistus vartoti persišaldžius?

Atsakymas: Imtis senų, gerų, laiko patikrintų priemonių. Prisiminkite močiučių patarimus, kaip jos gydydavo peršalimo ligas. Pirmas vaistas – lova su šiltais patalais. Į nosį lašinkite švelnaus poveikio lašų nuo slogos. Gerklę skalaukite šiltu sodos ir druskos tirpalu, gerkite arbatą su pienu ir medumi. Saugiausiu vaistu laikomas acetaminofenas (paracetamolis), ypač jei peršalus jus dar kamuoja ir galvos skausmai, aukšta temperatūra. Bet kokius kitokius preparatus vartokite tik pasikonsultavusi su gydytoju. Visada geriau vengti cheminių preparatų, ypač tų, kurie kovoja iš karto su visais gripo ir peršalimo simptomais – juose esantis medikamentų kokteilis gali pakenkti būsimo kūdikio sveikatai.

7 klausimas: Ar saugu nėštumo metu gydytis dantis?

Atsakymas: Daugeliu atvejų – taip. Burnos ertmė visada turėtų būti sveika, nepriklausomai nuo jūsų gyvenimo tarpsnio. Net ir nėštumo metu, o tiksliau – ypač nėštumo metu. Tiesa, visas „stipresnes“ odontologų taikomas priemones, kaip antai danties traukimą, šlifavimą, geriau atidėti iki antrojo nėštumo trimestro, kada vaisius bus jau pakankamai susiformavęs ir šios priemonės bei galbūt jūsų patiriamas stresas jam nepakenks. Be to, šiuo metu jau kur kas drąsiau dantų gydymo metu galima naudoti ir tokius nuskausminamuosius, kaip lidokainas – jis priskiriamas B kategorijos vaistams. Visas kosmetines burnos ertmės procedūras, pavyzdžiui, dantų balinimą, atidėkite vėlesniam laikui, po nėštumo.

8 klausimas: Ar galima nėštumo metu skiepytis nuo gripo, kaip tai paveiks būsimą kūdikį?

Atsakymas: Taip, skiepytis nuo gripo galima. Netgi rekomenduojama. Nėštumas – tai laikas, kai organizmas visas jėgas skiria imuniteto stiprinimui, o tokia vakcina tik palengvins jam darbą. Pagal statistiką, vos 25 iš 10 000 paskiepytų ir vis dėlto gripu susirgusių nėščių moterų prireikia gydymo ligoninėje. Ne mažiau svarbu nėščiajai epidemijos metu laikytis specialios dietos, kurioje būtų organizmui naudingų produktų ir pakankamas kiekis imunitetą stiprinančių vitaminų.

9 klausimas: Ką daryti, jei ant odos atsiranda bėrimų?

Atsakymas: Reikia gydytis. Bėrimas – nemalonus reiškinys, todėl jam atsiradus naudokite saugius tepalus, pavyzdžiui, hidrokortizoną arba benadrilį.

10 klausimas: Ar galima vartoti migdomuosius?

Atsakymas: Nepageidautina. Jei nėštumo metu kyla problemų, susijusių su individualiomis jūsų organizmo savybėmis, visų pirma pasiteiraukite gydytojo, kaip geriausia jas įveikti. Tyrimais nustatyta, kad nėštumo metu pavartojus populiarių migdomųjų vaistų ambieno, jo pėdsakų aptinkama virkštelėje. Vadinasi, vaisto patenka į kūdikio kraujotaką, tai gali būti pavojinga jo sveikatai. Geriau nemigą gydytis senoviniais, natūraliais metodais: prieš miegą pasivaikščioti gryname ore, nežiūrėti televizoriaus antroje dienos pusėje, negerti budrumą skatinančių gėrimų, prieš miegą palįsti po šiltu dušu, gerai išvėdinti kambarį.

O svarbiausia – kad ir kokių vaistų bevartotumėte nėštumo metu, prieš tai būtinai pasikonsultuokite su jūsų sveikatą prižiūrinčiu gydytoju. Tik jis nustatys tinkamiausią jūsų atveju gydymą, galbūt pasiūlys saugesnių alternatyvų.

Susiję straipsniai

Plaukų slinkimas po gimdymo

Plaukai slinkti pradeda po vaikelio gimimo praėjus vidutiniškai apie 3 mėn. ir tai gali tęstis dar maždaug iki 6 mėn. Tai visiškai normalu ir laikina.

Hematoma gimdoje nėštumo metu

Hematoma – tai tarp gemalo dangalų atsiradusi kraujosruva. 20 proc. kraujavimo pirmąjį nėštumo trimestrą atvejų lemia hematomos.

Koks buvo Viktorijos Siegel-Suodaitės nėštumas?

Simonui paklausus, ar buvo lengva šiuo laikotarpiu, Laurynas atsiduso: „Visko buvo.“ Vyras prisipažino, kad matyti kasdienę toksikozę lengva nebuvo.