Valstybinis ar privatus darželis: kuriame mano vaikas jaustųsi geriau?

Vaikai atlieka kūrybines užduotis kartu su auklėtoja darželyje Lordn | Shutterstock.com

Ikimokyklinio amžiaus vaikus auginantys tėvai dažnai svarsto, ką pasirinkti – valstybinį ar privatų darželį, ypač jei jų negąsdina net kelis kartus didesnės privačių darželių kainos. Tėvai domisi, kuriame darželyje vaikas jaustųsi komfortiškiau, būtų geriau lavinamas ir prižiūrimas.

Nedidelėje „Tėvų darželio“ apklausoje rezultatai pasiskirstė taip: valstybinius darželius rinkosi 62 proc. tėvų, privačius – 25 proc., 5 proc. ketino samdyti auklę, o 9 proc. – apskritai nevesti vaiko į darželį.

Taigi, ką reikėtų įvertinti renkantis tarp valstybinio ir privataus darželio?

Ugdymo programos ir metodikos

Visuose valstybiniuose darželiuose ugdymo programos yra panašios (žinoma, pasitaiko išimčių). Privačiuose darželiuose dažniau mokoma pagal visame pasaulyje pripažintas ugdymo pedagogikas (Valdorfo, Montessori ir kt.), taip pat dažniau realizuojamos naujos idėjos, pasirenkami netradiciniai ugdymo būdai. Pavyzdžiui, sparčiai populiarėja privatūs lauko darželiai, kuriuose vaikai didžiąją dienos dalį bet kokiu oru praleidžia gryname ore, taip pat dvikalbiai darželiai, kuriuose su vaikais bendraujama ir užsienio kalba. Tai tik keli pavyzdžiai.

Maisto racionas ir kokybė

Nusistovėjusi praktika – jog ilgą laiką valstybiniuose darželiuose produktų tiekimo konkursus laimėdavo mažiausią kainą pasiūlę tiekėjai. Pastaruosius kelerius metus daugiau dėmesio buvo skiriama nebe kainai, bet sveikatai palankiems produktams, pagal tai tobulinti ir valstybinių darželių meniu. Tačiau tenka pripažinti, kad vaikams vegetarams ar specialiųjų poreikių turintiems (pavyzdžiui, alergiją maistui turintiems) vaikams vis dar palankesni privatūs darželiai. Didmiesčiuose galima rasti darželių, kuriuose tokiems vaikams siūlomas atskiras meniu. Kita vertus, kai kuriuose privačiuose darželiuose maistas neruošiamas vietoje, tad galima suabejoti jo kokybe.

Vaikus prižiūrinčių pedagogų skaičius

Anksčiau kaip vienas iš privačių darželių privalumų buvo minimas didesnis pedagogų kiekis grupėje ir daugiau individualaus dėmesio kiekvienam vaikui. Tačiau ir valstybinių darželių grupėse dirba bent viena auklėtoja ir 1–2 auklėtojos padėjėjos (-ai). Tiesa, dėl to, kad privačiuose darželiuose grupės – kiek mažesnės, tikėtina, vaikai gauna daugiau šiek tiek daugiau individualaus pedagogų dėmesio.

Pedagogų kvalifikacija

Tiek valstybiniuose, tiek privačiuose darželiuose galima sutikti puikių specialistų. Juose dirba daugybė jaunų ir perspektyvių pedagogų, kurie puikiai priima naujoves, yra kūrybingi ir ugdymo procesą kilsteli į neregėtą lygį.

Tiesa, privatiems darželiams, dažnai siūlantiems kiek aukštesnius atlyginimus, lengviau pritraukti aukščiausios kvalifikacijos pedagogus.

Grupių dydis

Valstybinių darželių grupėse gali būti per 20 vaikų. Privačiuose darželiuose vaikų dažniausiai būna iki 15. Mažesnės grupės – didelis privalumas, nes sudaromos palankesnės sąlygos vaikams kurti, žaisti, mokytis ir ilsėtis. Tiesa, tėvai turi turėti omenyje, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai, ypač pirmaisiais metais, dažnai serga, tad grupė retai bus perpildyta.

Saviraiškos laisvė

Tiek valstybinius, tiek privačius darželius lankantiems vaikams pasiūloma daug ir įvairių veiklų, gal tik privačių įstaigų ugdytiniai turi šiek tiek daugiau saviraiškos laisvės, dažnai jose vaikams siūloma išskirtinių neformaliojo ugdymo programų (būrelių).

Privačiuose darželiuose paprastai vaikų nekausto tokia griežta dienotvarkė, vaikai nebandomi įsprausti į griežtus rėmus, todėl tai kiek palankesnė terpė ugdyti kitokius vaikus, kurie sunkiau pritampa valstybiniame darželyje.

Privačiuose darželiuose lanksčiau atsižvelgiama ir į tai, kad vaikas nenori miegoti pietų miego ar dalyvauti tam tikrose veiklose.

Visuotinė tvarka

Valstybiniai darželiai – biudžetinės įstaigos, tad jie viešai skelbia daug informacijos: nuostatus, informaciją apie viešuosius pirkimus, darbo užmokestį ir t. t. Privatūs darželiai – mažiau įpareigoti, nes rečiau atsiduria po institucijų padidinamuoju stiklu. Juose gali dažniau pasitaikyti higienos normų pažeidimų, darželio patalpos gali būti ne visiškai pritaikytos vaikams ir pan. Šiuo atveju rinkdamiesi valstybinį darželį gaunate ramybę ir užtikrintumą, o ne „katę maiše“.

Kaina

Bene pagrindinis skirtumas tarp valstybinio ir privataus darželio – kaina. Valstybiniai darželiai yra finansuojami iš savivaldybių biudžeto lėšų, tad tėvams tenka mokėti tik už maistą (iki ~3 Eur už dieną) ir nedidelį ugdymo mokestį (~0,6 – 1 Eur per dieną).

Privačių darželių mėnesio ugdymo kaina – nuo maždaug 300–350 eurų. Labai dažnai papildomai reikia mokėti už maistą, taip pat taikomas vienkartinis stojimo mokestis, panašus į kasmėnesinę įmoką.

Beje, turėkite omenyje, kad atnešus gydytojo pažymą už valstybinį darželį vaikui sergant mokėti nereikės, privačiame darželyje mėnesio mokestis nepakis, nebent nereikės mokėti tik už maistą.

Verdiktas

Taigi, vienareikšmio atsakymo, ar vaikas geriau jaustųsi valstybiniame, ar privačiame darželyje, nėra. Kiekvieną ugdymo įstaigą reikia vertinti individualiai. Pasak tėvų, svarbiausia, kad darželyje dirbtų savo darbą išmanantys ir vaikus mylintys pedagogai. Labai daug priklauso ir nuo paties vaiko: vienam bus gerai visur, kitas nepritaps net pačiame geriausiame šalyje darželyje.

Susiję straipsniai

Priešmokyklinis ugdymas: ką svarbiausia žinoti?

Tėvams dažnai kyla klausimų dėl priešmokyklinio ugdymo tvarkos, kainos, ugdymo įstaigos pasirinkimo, skirtumo nuo ikimokyklinio ugdymo.

Pietų miego atsisakymas darželyje: ką veikia nemiegantys vaikai?

Nemiegantiems vaikams siūloma leisti užsiimti ramia veikla. „Tėvų darželis“ pakalbino ugdymo įstaigų pedagogus, ar tai pasiteisina realybėje?

Įtraukusis ugdymas: kas tai?

Įtraukiojo ugdymo metu vykdomas personalizuotas ugdymas pagal kiekvieno vaiko gebėjimus.