Vardų tendencijos: 2021 metų pusmetį – ir ypač išradingi vaikams duoti vardai

Nauji vaikų vardai Anneka | Shutterstock.com

Tėvai, kurie itin atsakingai renka vardą, domisi jo kilme, reikšme, istorija, apgalvoja galimas variacijas, net – trumpinimus ar galimas pravardes ateityje. Ne visiems svarbiausia tik skambesys, stilistiniai sumetimai (kuo gražesnis, „kitoks“) ar mėginimai rasti tokį unikalų, kad vaikas visą gyvenimą išsiskirtų kaip neįtikėtinai reto vardo savininkas.

Dalis tėvų tiki, kad vardas turi įtakos vaiko tolesniam gyvenimui. Vardas, dalies tėvų vertinimu, nulemia likimą, formuoja asmenybę, galbūt – net pritraukia sėkmę.

„Sėkmingo“ vardo paieškos – praeitis?

Laikai, kai buvo ieškoma vaikui „kuo sėkmingesnio“ vardo, kuris atneštų laimę, pritrauktų sėkmę, rodos, praėjo. Nuo seno žinoma, kad sėkmę ir gerą lemtį vaikui pritraukia šventųjų vardai. „Sėkmingi“ ir tokie vardai kaip Laima – Laimonas, Fausta – Feliksas, Laura – Laurynas, Beatričė – Beatas, Roberta – Robertas, Kaja – Kajus, Benedikta – Benediktas ir kt.

Įprastiniai vardai „nugalėtojai“ varijuoja

Registrų centro duomenimis, populiariųjų mergaičių vardų trejetas – Amelija, Lėja, Emilija – nesikeičia jau antrus metus. Tiesa, 2021 m. berniukų populiariųjų vardų trejetas keitėsi: Markas iš antros vietos šoktelėjo į pirmąją, dominavusius Beną (pirmoje pozicijoje) ir Luką (trečiojoje) pakeitė Jokūbas (antrojoje pozicijoje) ir Dominykas (trečiojoje).

Du mergaičių vardai, buvę dažniausiai suteikiamų vardų dešimtuke, – Kamilė ir Iglė – šių metų pusmetį – jau nebeaktualūs. Šiuos vardus pakeitė Austėjos ir Emos asmenvardžiai. Įdomu tai, kad šiais metais dešimtuke tvirtai stovi abu – ir Emilijos, ir Emos – vardai, o juk pastarasis – pirmojo trumpinys. Iš berniukų vardų sąrašo dingo 2020 m. dešimtuke buvę Kajus ir Adomas. Šių metų pusmetį Adomą pakeitė trumpesnis variantas Adas, laikomas pirmojo vardo trumpiniu. Na, ir grįžo Jonas. Visais laikais buvęs vienas populiariausių vardų, dažniausiai suteikiamas, norint pagerbti tėvus, senelius ar prosenelius. Šiandien mūsų šalyje Jonai dažniausiai – vyresnio amžiaus žmonės.

Daugiau apie populiariausius 2020 m. vardus skaitykite:

Šiandien svarbiausia – suteikti originalų vardą

2021 m. pirmasis pusmetis, kaip ir kiek ankstėlesnės tendencijos, rodo, kad tėvai linkę vaikams duoti itin retus, keistus vardus, kurie nėra aptarti jokiame norminiame šaltinyje, greičiau tai – filmų, knygų ar užsienio žvaigždžių vardų adaptacija. Kartais vardas – tiesiog gražus: tėvai, pasitelkę fantaziją, sudėlioja gražų, skambų derinį.

Šiais metais, iki birželio mėn. pabaigos, įregistruota gausybė gana naujų, dar niekada negirdėtų vardų.

Mergaičių vardai

Nelietuviškos kilmės naujadarai ir sugalvoti deriniai: Aglaja, Aliana, Alika, Alisa, Amela, Anetė, Arabelė, Atilė, Dakota, Dangvilė, Deira, Dijora, Diora, Dolija, Dolomėja, Dorija, Eiprilė (plg. April angl. balandis), Eja, Ela, Elė, Elitija, Era, Erieta, Esmilė, Esteila, Etnaja, Evija, Frėja, Iza, Julinga, Kantrė, Katalėja, Keira, Leila, Lila, Liucilė, Magda, Maya, Medilė, Naima, Nate, Nija, Noela, Noelė, Osėja, Sigrid, Širlė, Unė, Vaivora, Vestina, Vivita.

Lietuviškos kilmės vediniai: Ateitis, Gaudilė, Gilė, Gotautė, Gundė, Jazmina, Laisvė, Vėja.

Netradiciniai: Mėnulė.

Berniukų vardai

Nelietuviškos kilmės naujadarai ir sugalvoti deriniai: Ajas, Anupras, Aringas, Astijus, Atijus, Charlie, Darenas, Deinas, Džailanas, Erestas, Eronas, Frankas, Gatas, Grainius, Younis, Jan, Joakimas, Leonel, Majus, Matajus, Meidis, Meinardas, Mertas, Murad, Noelis, Tajus, Theo, Tumas, Vilas.

Lietuviškos kilmės vediniai: Dovas, Sraunius, Vanagas, Vytaras.

Dvigubi vardai, sudaryti iš lietuviškos ir nelietuviškos kilmės vardo (žodžių samplaikos): Antanas Netimeras, Žilvinas Aukštaras.

Netradiciniai: Everestas, Jupiteris, Kovas.

Daugiau apie vaikų vardų reikšmes:

Akivaizdu, kad senieji įprastiniai vardai neatranda vietos ir vis rečiau gimsta mergaitė Eglė, Ieva ar Gintarė, berniukas – Gustas, Jurgis ar Martynas. Traukia tai, kas unikalu, negirdėta, kas išsiskiria bendrajame vardų kontekste. Neretai tėvų noras išrinkti negirdėtą vardą siejamas su ateities numatymu: tėvai nenori, kad darželyje ar mokykloje sūnui ar dukrai vardu tektų dalytis su kitais vaikais. Tad augalai, gamtos realijos, kalnai, dangaus kūnai, skambesnės žodžių samplaikos – pateisinama viskas, kas unikalu, negirdėta ir nauja.

Susiję straipsniai

Kada kūdikis jau žino savo vardą?

Gebėjimas suvokti savo vardą yra svarbi kūdikio raidos dalis. Dauguma kūdikių ima suprasti savo vardą maždaug 5-6 mėnesių amžiaus.

Populiariausi berniukų vardai iš A raidės

Kviečiame susipažinti su populiariausių berniukų vardų iš A raidės TOP10 ir jų reikšmėmis!

Populiariausi mergaičių vardai iš D raidės

Kviečiame susipažinti su populiariausių mergaičių vardų iš D raidės TOP10 ir jų reikšmėmis!