Vasara – tik malonumų metas? Kalbamės apie visus galimus pavojus!

Pramogos vandenyje su šeima „Tėvų darželio“ laidos stop kadras

Jau visai čia pat, vos už kelių žingsnių, mūsų laukia vasara, o kartu su išsvajotais atostogų malonumais – ir sveikatos bėdos, jei užsimiršime ir elgsimės neatsakingai. Kuo daugiau laiko gamtoje – tuo stipresnis pasiruošimas. Taisyklė paprasta. Vabzdžiai, skendimai, nudegimai – nemaloni vasaros dalis, tačiau tam pasiruošę galime būti ramūs. Kaip tai padaryti? Kaip apsaugoti vaikus? 

Kokie dažniausi sveikatos pavojai tyko vasarą?

Vasarą dažniausiai daugiausia būname lauke: vaikams kiemuose ir parkuose aktualiausi – paspirtukai, dviračiai, taigi kyla pavojus „pasigauti“ erkę ir visi trauminiai atvejai. Žinoma, vasara neatsiejama ir nuo maudynių ežeruose, jūroje, taigi kyla skendimo pavojus. Lietuvos statistika liūdna: apie 10 nuskendusių vaikų kasmet. Tai liūdnos ir beprasmės mirtys, kurių tikrai galima išvengti. Ne tik vabzdžiai, traumos, skendimai, bet ir saulės žala – perkaitimai, nudegimai. Atrodo, ir pateptas, ir papurkštas vaikas, vis tiek, žiūrėk, erkė įsisiurbia ar saulė nudegina.

Kaip apsaugoti vaikus vasarą?

Stovyklos, žaidimų aikštelės, jūra, miškai ir pievos. Kuo ilgiau vaikai būna gamtoje, tuo didesni pavojai tyko. Į ką atkreipti dėmesį? 

Auksinė taisyklė tėvams – rodyti savo pavyzdį:

  • savipatikra: kasdien vakare maudant apžiūrėti vaikus, apčiupinėti, patikrinti;
  • uždėti kepurę ar kitą galvos apdangalą, rengti lengvais, geriausia – natūralios sudėties vasariniais drabužiais;
  • girdyti daug vandens, siekiant išvengti dehidratacijos, ir priminti apie vandenį vyresniems vaikams (gerti ne saldintus ar gazuotus gėrimus, bet vandenį!);
  • pasakoti ir priminti vaikams, kad saulėje negalima būti ilgai: „būsite ilgai – perkaisite“;

Kaip saugoti vaikus nuo perkaitimo ir nudegimų?

  • maudynių metu patartina vaikus rengti drabužėliais su apsauga nuo saulės (ne dailiais atvirais maudymukais, bet ilgais, funkcionaliais drabužiais);
  • priminti vaikams, kad nevaikščiotų po krūmynus, jei pamatytų vabaliuką – pasakytų tėvams;
  • neleisti prie vandens vaiko vieno, tik prižiūrint suaugusiesiems;
  • priminti vaikui, jeigu įkrito į vandenį – garsiai šauktis pagalbos.

Svarbu

Nudegimų saulėje ir saulės smūgių galima išvengti, jeigu prisižiūri. Nepamirškime visada pamokyti vaikų, jiems priminti, patarti ir paklausti, kaip jaučiasi.

Ką svarbu žinoti apie apsaugos nuo saulės priemones?

Daugybė praktiškų patarimų, kaip elgtis ir saugotis vasarą ir kiti prevenciniai metodai, kad mokėtumėte ir dirbtinį kvėpavimą daryti, ir kraujavimą sustabdyti ar padėti alpstančiam žmogui. Kita vasaros malonumų pusė – jau šioje „Tėvų darželio“ laidoje:

Susiję straipsniai

Kaip pradėti medituoti? (video)

Net ir neilga kasdienė meditacija padeda pailsėti ir nurimti, todėl ją tikrai verta išbandyti mažus vaikus auginantiems tėvams.

Kaip teisingai naudoti apsaugines kaukes? (video)

Šias taisykles paruošėme, remdamiesi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.

Linkime saldžių sapnų! Ką daryti, kad vaikai ramiai miegotų? (video)

Septintojoje „Tėvų darželio“ TV laidoje linkėjome saldžių sapnų ir apie ramų miegą kalbėjomės su miego konsultante Dovile Šafranauske.