Važiuoju gimdyti ir neturiu kur palikti vyresniojo vaiko: ką daryti?

Berniukas bučiuoja ką tik gimusią sesę KieferPix | Shutterstock.com

Kur palikti vyresnėlį, kai važiuosiu gimdyti? Kaip be manęs kelias dienas išbus prie kitų žmonių nepratęs mažylis? Kas pasirūpins namais ir augintiniais?

Tokius ir panašius klausimus mamos užduoda vis labiau artėjant gimdymo terminui. Tenka pripažinti, tai ir vienas didžiausių rūpesčių.

Daugelis turi artimųjų, šeimos draugų, kurie sutiktų gimdant pagloboti vyresnėlį. Paprastai vyresnius vaikus, kol gimdyvė ir jos partneris būna ligoninėje, prižiūri kiti žmonės. Geriausia, jei vyresnis vaikas juos gerai pažinotų ir jau būtų vienas su jais pasilikęs.

Tačiau, deja, yra ir šeimų, kurios augina vaikus visiškai vienos, be niekieno pagalbos. Dar blogiau, kai nėra artimųjų, o vyras dirba užsienyje ir gimdymo metu negalės būti šalia. Tad kaip viską sustyguoti?

Iš anksto susitarkite su žmogumi, prižiūrėsiančiu jūsų vaiką (-us)

Jei jums pasisekė ir netoliese gyvena šeimos nariai (t. y. gimdyvės tėvai, broliai, seserys, tetos ir kt.) ar artimi draugai, idealu vyresnio vaiko / vaikų (o gal ir viso namų ūkio) priežiūrą patikėti jiems. Tačiau visada reikėtų turėti ir atsarginį planą, jei pirmasis variantas atkristų (pavyzdžiui, vaiką turėjęs prižiūrėti asmuo susirgtų).

Pasitarkite, ar pasirinktas žmogus prižiūrės jūsų vaikus savo, ar jūsų namuose.

Numatykite, kad gimdymas gali prasidėti ir naktį, darbo dienos viduryje ir pan.: ar pasirinktas žmogus galės greitai reaguoti į situaciją? Geriau rinktis artimąjį, kuris dirba laisvu grafiku, yra pensininkas, išėjęs vaiko priežiūros atostogų ir pan., arba tuo metu, kai numatytas jūsų gimdymo terminas, galėtų pasiimti atostogų.

Kam palikti vaiką gimdymo metu, jei neturite artimųjų?

  1. Dar gerokai iki gimdymo datos galite paieškoti patikimos auklės.
  2. Jeigu neturite lėšų auklei, gal jums galėtų padėti kiti žmonės: kaimynai, vaiko draugų iš darželio ar mokyklos tėvai, galiausiai, seniūnija ir jos socialiniai darbuotojai, nevyriausybinės organizacijos, savanoriai, o gal net kitos mamos iš forumo ar pan.? Apgalvokite įvairias alternatyvas. Beje, nustebsite, kiek geranoriškų žmonių nedvejodami suteiks padėti.
  3. Kraštutiniu atveju gimdyti galite vykti viena, o tuo metu vyras – pasilikti su vyresniu vaiku. Tačiau gimdyvei taip pat labai svarbus mylimo žmogaus palaikymas, būtent dėl to partneriai dažniau pasilieka su gimdyvėmis, o ne su vaikais. Jei vaiko vis tik nenorite palikti niekam kitam, tik tėčiui, galbūt nebloga išeitis – susitarti, kad gimdymo metu su jumis būtų profesionali gimdyvės padėjėja (dula)?

Svarbu

Atkreipkite dėmesį, kad visada svarbu turėti planą B (ar net C), jei su asmeniu, kuris apsiėmė prižiūrėti jūsų vaikus, gimdymui prasidėjus greitai nepavyktų susisiekti ar jis nebegalėtų pagelbėti.

Daugiau skaitykite:

Kaip paruošti vyresnėlį trumpam išsiskyrimui, kol mama gimdys?

Visų pirma pasistenkite dar labiau sutvirtinti ryšį su pirmagimiu: jums išvykus gimdyti tas ryšys vaikui bus tarsi paguoda ir parama. Taip pat galite vaikui duoti kokį nors jums brangų daiktą: jis primins jus.

Papasakokite vaikui, kas ir kaip vyks

Pasakykite vaikui, kad vyksite į ligoninę ir ten gims jo broliukas arba sesutė, o jis laikinai paviešės pas močiutę ar kaimynę, tačiau vos tik išleis iš ligoninės, jūs jį pasiimsite ir visi vyksite namo (arba visi namie lauks su naujagimiu grįžtančios mamos). Akcentuokite, kad mamytė greitai grįš.

Svarbu

Pasakokite vaikui, kaip viskas bus, kai jo broliukas ar sesutė nuspręs ateiti į šį pasaulį, patikinkite, kad jį gerai prižiūrės.

Pasistenkite, kad vaikas užmegztų ryšį su jį prižiūrėsiančiu žmogumi

Kad ir kurį variantą pasirinktumėte, dar gerokai iki gimdymo artimiau vaiką supažindinkite su jį prižiūrėsiančiu žmogumi.

Jei vaiką paliksite to žmogaus namuose, taip pat juose keliskart paviešėkite. Paaiškinkite, kad šis žmogus jį prižiūrės gimdymo metu (ar ir kelias dienas, kol grįšite iš ligoninės). Jei atitinkamai vaiką nuteiksite, tai jam gali būti kaip jaudinantis nuotykis, įdomi ir laukiama patirtis.

Jei vis tik pasirinkote visiškai nepažįstamą žmogų (pvz., auklę), ji galėtų vaikui paskaityti knygą ar pažaisti su juo: taip lengviau užmegzti ryšį.

Svarbu

Jūsų tikslas – ne pratinti vaiką prie išsiskyrimo, bet padėti jam užmegzti ryšį su jį prižiūrėsiančiu žmogumi. Jis laikinai pakeis mamą ir tėtį, tad turėtų išmokti vaiką nuraminti.

Leiskite apsiprasti

Jei jums paskirta planinė cezario pjūvio operacija, prieš išvykdamos į ligoninę vaiką prižiūrėsiantį žmogų pasikvieskite iš anksto, kad vaikas spėtų apsiprasti su savo globėju.

Suruoškite viską, ko tik gali prireikti vaikui

Artėjant gimdymui ruošiame ne tik kūdikio kraitelį, bet ir gimdyvės krepšelį. Tad ir vyresnėlį paruoškite ne tik emociškai, bet ir praktiškai. Pavyzdžiui, palikite vaiką prižiūrinčiam žmogui automobilinę kėdutę, nupirkite vaiko mėgstamo maisto, jei vaikas bus prižiūrimas ne jūsų namuose, suruoškite drabužius, įdėkite žaislų, vaiko mėgstamą pleduką ir t. t.

Savo ruožtu tam žmogui papasakokite ir parodykite, kaip vyresnėlį maitinate, prausiate, kada ir kaip migdote, kuo rengiate, kas kur padėta, kaip naudotis prietaisais (jei vaikas su jį prižiūrinčiu žmogumi liks jūsų namuose) ir t. t.

Svarbu

Jei patys stresuosite ir nervinsitės, neigiamas emocijas perduosite ir vaikui. Bereikalingų nervų išvengti padės planavimas ir ruošimasis iš anksto.

Susiję straipsniai

Nėščiosios pilvuko nusileidimas prieš gimdymą

Nėščiosios pilvas artėjant gimdymo terminui staiga pasikeičia – šiek tiek pasmunka žemyn. Taip nutinka dėl to, kad vaisius apsiverčia žemyn galva.

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.