Vedybų sutartis – normali praktika ar iš anksto užprogramuotos skyrybos? (2)

Jaunos poros santuoka, tuoktuvės Alex Vog | Shutterstock.com

Vedybų sutartį mūsų šalyje poros gali sudaryti tiek iki vestuvių, tiek ir bet kada po santuokos įregistravimo. Į Lietuvą tradicija sudaryti šias sutartis atėjo iš užsienio, tačiau jas sudaro tik nedidelė dalis būsimų ar esamų sutuoktinių.

Pagrindinė vis dar santykinai mažo jų populiarumo priežastis – manymas, kad sudarius vedybų sutartį tarsi jau iš anksto nulemiamos skyrybos, o tuokiamasi tik iš išskaičiavimo. Kai kuriuos žmones raginimas sudaryti vedybų sutartį stipriai įžeistų, nes ji neva rodo nepasitikėjimą, kiti tai traktuoja kaip visiškai normalią ir netgi sveiką praktiką.

Jei sutuoktiniai vedybų sutarties nesudaro, laikoma, kad po santuokos įregistravimo turtas tampa bendrąja nuosavybe.

Kokiu tikslu sudaroma vedybų sutartis?

Vedybų sutartyje numatomos sutuoktinių turtinės teisės ir pareigos gyvenant drauge, atskirai ar nutraukus santuoką.

Vadybų sutartimi siekiama nustatyti teisinį režimą tiek esamam, tiek ir santuokos metu įgytam turtui. Įstatymai numato, kad visas santuokoje įgytas turtas dalijamas perpus, tad būtent vedybų sutartimi įrodoma, kad tam tikras turtas priklauso tik vienam iš sutuoktinių ir yra jo nuosavybė. Pavyzdžiui, jei vienas iš sutuoktinių iki santuokos turėjo butą, jis skyrybų atveju nebus dalijamas.

Galimi 4 skirtingi turto teisiniai režimai:

 1. Iki santuokos ir gyvenant susituokus įgytas turtas yra sutuoktinio nuosavybė. Sutuoktinis vienas galės disponuoti savo turtu, iki santuokos įgytas turtas taip pat išlieka sutuoktinio nuosavybė. Tačiau, pavyzdžiui, sutuoktinis, jei jam priklausančiame bute gyvena nepilnamečių vaikų, jį parduoti galės tik gavęs teismo leidimą.
 2. Iki santuokos įgytas turtas, iki sukuriant šeimą laikytas sutuoktinių nuosavybe, susituokus tampa bendras, kaip ir visas sudarius santuoką įgytas turtas.
 3. Susituokus įgytas turtas yra bendroji dalinė sutuoktinių nuosavybė. Tai reiškia, kad jau susituokus įgytas turtas sutuoktiniams priklausys iš anksto nustatytomis dalimis. Sutartis numato kiekvieno iš sutuoktinių indėlį įsigyjant turto.
 4. Mišrus režimas, kai derinami kitų trijų anksčiau išvardytų režimų privalumai. Pavyzdžiui, galima numatyti, kad kiekvienam sutuoktiniui priklauso tik dalis turto arba konkretus turtas (namas, butas, sodyba, žemės sklypas, automobilis ir t. t.).

Kokia vedybų sutarties nauda?

 • Apsaugomi verslo ar ekonominiai interesai. Pavyzdžiui, jei dar iki santuokos vienas iš sutuoktinių įsteigė perspektyvų verslą, kitas sutuoktinis skyrybų atveju neturėtų į tą verslą jokių teisių.
 • Apsisaugoma nuo sutuoktinio skolų. Jei po santuokos sutuoktiniui kiltų problemų dėl negrąžintų skolų ir antstoliai pradėtų jų išieškojimą, jie neturėtų teisės apeliuoti į kito sutuoktinio pajamas ar kitą turtą, kuris nesudarius vedybų sutarties galėtų būti laikomas bendru.
 • Apsisaugoma nuo ilgo bylinėjimosi teisme, nes iš anksto numatoma, kuriam iš sutuoktinių konkrečiai koks turtas priklauso. Jei sutuoktiniai nutartų santuoką nutraukti, vedybų sutartyje numatoma, kaip ir kokia tvarka bus dalijamas turtas, todėl išvengiama ginčų.

Kada galima sudaryti vedybų sutartį?

Kaip minėta, vedybų sutartį galima sudaryti bet kuriuo metu: prieš susituokiant (tuomet ši sutartis vadinama ikivedybine) arba jau po santuokos įregistravimo ar ilgą laiką gyvenant santuokoje (povedybinė sutartis, įsigaliojanti jos sudarymo dieną, jei pačioje sutartyje nenumatyta kitaip). Lietuvoje kur kas populiaresnės povedybinės sutartys.

Vedybų sutartis būtinai turi būti pateikiama raštu bei patvirtinta notaro (antraip ji negalios). Taip pat ją būtina įregistruoti Vedybų sutarčių registre. Vedybų sutarties patvirtinimo kaina pas notarą – 36–100 Eur. Registrų centrui dar reikės sumokėti atskirą nedidelį mokestį.

Ar į vedybų sutartį galima įtraukti ir vaikus?

Į vedybų sutartį vaikų įtraukti negalima: ji išskirtinai skirta tik būsimiems ar esamiems sutuoktiniams. Tačiau jei kartais šeima iširtų, bet kuris teismas kaip prioritetą iškels vaikų gerovę, atstovaus jų interesus ir pasistengs priteisti maksimalų vaiko išlaikymą.

Ar vedybų sutartį galima koreguoti?

Vedybų sutartį galima bet kada nutraukti, kaip ir pakeisti jos sąlygas, tačiau su tuo sutikti turi abu sutuoktiniai, pakeitimus būtina įforminti raštu ir vėlgi būtinas notaro patvirtinimas. Sutartį nutraukti ar pakeisti jos sąlygas pageidaujant vienam sutuoktiniui galima tik teismo sprendimu, jei tam yra svari priežastis, taip pat jei vienas iš sutuoktinių nevykdo sutarties sąlygų, praleidžia sutarties įvykdymo terminą ar kitais sutartyje numatytais atvejais.

Kokius papildomus punktus dar galima įtraukti į vedybų sutartį?

Vedybų sutartyje galima numatyti ir daugiau turto valdymo įsipareigojimų, pavyzdžiui:

 • Kuris iš sutuoktinių tenkins tam tikras šeimos finansines reikmes, padengs išlaidas ir t. t. Pavyzdžiui, kokias išlaidas apmokės kiekvienas iš sutuoktinių arba kokią dalį išlaidų kuris padengs.
 • Jog sutuoktinis vienas negali sudaryti svarbesnių piniginių sandorių (pavyzdžiui, imti paskolų, pirkti lizingu ar pan.).
 • Jog tam tikrais atvejais vienas sutuoktinis kitą privalės kurį laiką išlaikyti ir po skyrybų (pavyzdžiui, jei mama ilgą laiką nedirbo, nes augino vaikus, vyras turėtų ją išlaikyti, kol ji susiras darbą).

Susiję straipsniai

Kaip atgaivinti pašlijusius poros santykius?

Kartais porų santykiai, ypač auginant vaikus, tampa pernelyg sudėtingi, dramatiški, todėl romantiški jausmai nugrimzta į praeitį.

Kokia patogiausia jūsų poros miego poza? Ji šį tą reiškia!

Kaip tik nemiega poros. Vienos mėgsta miegoti apsikabinusios, kitos − nusisukusios vienas nuo kito, bet glaustis pėdomis.

Kokias 5 klaidas dažniausiai daro kūdikio susilaukę tėvai?

Gimus kūdikiui poros santykiai pasikeičia jei ne 360, tai 180 laipsnių kampu – tikrai. Atsiradus naujajam šeimos nariui nerandame laiko antraj

Naujausi komentarai

 1. Ringailiux
  Ringailiux prieš 1 m.

  Mes po vestuvių pasirašėm vedybų sutartį mano iniciatyva. Joje numatyta, kad visas turtas, nesvarbu įgytas prieš ar po santuokos, 100% priklauso tam, kurio vardu įgytas. Nebent įgyjamas turtas atskiru susitarimu yra užrašomas abiems. Ši sutartis yra nuostabi, nes galim laisvai disponuoti visomis savo investicijomis, NT be sutuoktinio parašo. Ypač turint mažų vaikų ir normalius darbus tikrai ne kartą prvertė, kad pas notarą ar kitur važiuoja tik vienas iš mūsų, nes antrojo nereikia. Antram nereikia išsiprašinėti iš darbo ar temptis vaikų ant kupros vien dėl parašiuko. Visos baimės, kad neva tai vyras "paliks ant ledo" yra asmeninės žmonių problemos ir nieko bendro su santuokos sutartim neturi. Apie kokį palikimą "ant ledo" galima kalbėti, jei visas turtas tavo vardu yra tavo nuosavybė? Aš moku, reiškias mano. Vyras moka reiškias jo. Jei sutariam, kad jis man perveda pinigus, kad pirkčiau savo vardu tai yra susitarimas, kad tai bus mano nuosavybė ir atvirkščiai. Imant būsto paskolą sutarėm, kad namą dalinsimės 50/50, tai jis vienintelis užrašytas abiejų vardu. Nematau vedybų sutarties minusų. Po teisybei ji man taip patinka dėl savo aiškumo, kad manau reikia pagaliau susėdus parašyti ir testamentus, kam turtas atiteks po mūsų mirties. Nes ta košė netikėtai išėjus artimajam kai prasideda dalybos dalimis ir kai reikia vaikams pasirašinėti kad atsisako pavedėjimo likusio iš tėvų naudai arba kai žmogus paveldi 1/6 namo yra niekam nenaudinga. Džiaugiuosi kad mano tėvai sėkmingai susitvarkė šiuos reikalus ir po netikėtos ir ryškiai per anksti atėjusios mamos mirties nebuvo jokių reikalų išskyrus kaip tinkamai atsisveikinti ir išlydėti.

 2. tevudarzelis
  tevudarzelis prieš 1 m.

  Nuoširdžiai dėkojame, kad pasidalijote išsamiu, nuoširdžiu komentaru, kuris naudingas visoms šeimoms.
  Kviečiame visus dalytis savo asmeninėmis patirtimis ir pasirinkimais šiuo klausimu. Juk asmeninė patirtis daug vertingesnė už teorinius pasvarstymus, tiesa? Dėkojame!

  „Tėvų darželio“ redakcija