Vėl laukiuosi ir bijau aplinkinių reakcijos: visuomenės požiūris į daugiavaikes šeimas (22)

Nėščia mama bendrauja su savo trimis vaikais Anna Om | Shutterstock.com

Statistinėje lietuvių šeimoje auga 2 vaikai. Nemažai šeimų nusprendžia turėti vienturtį, dar kitos svajoja apie daugiavaikę šeimą ir ryžtasi susilaukti 3 ir daugiau vaikų.

Diskusijos, kiek vaikų turėti ar jų apskritai neturėti, visuomet susilaukia daug dėmesio ir komentarų.

Visuomenės požiūris į daugiavaikes šeimas: koks jis?

Pasitaiko nemažai atvejų, kad kai kurios šeimos, besilaukdamos ketvirtos, penktos ir paskesnių atžalų, netgi bijo ar gėdijasi savo aplinkai pranešti šią žinią.

Tėvams, auginantiems 5–6 ar daugiau vaikų, dažnai tenka įrodinėti, kad jų šeimos yra vertos pagarbos, geresnės darbo vietos ir t. t. Taip pat dažnai daugiavaikės šeimos vadinamos neatsakingomis, negalvojančiomis apie ateitį ir gyvenančiomis šia diena. Labai dažnai tėvai sulaukia klausimų, ar visi jų vaikai yra planuoti ir ar šeima turi pakankamai žinių apie kontracepciją. Tokie ir panašūs klausimai tėvus labai žeidžia.

Nors požiūris į daugiavaikes šeimas Lietuvoje pastaraisiais metais kito ir tie pokyčiai teigiami, nemaža visuomenės dalis vis dar skuba šeimas, kuriuose auga daug vaikų, smerkti ir lyginti su asocialiomis. Išties po institucijų padidinamuoju stiklu atsidūrusių ir gaunančių valstybės paramą šeimų yra ne tiek ir mažai. Tačiau kur kas daugiau porų sąmoningai, jausdamos pašaukimą, pasirinko gimdyti daugiau vaikų.

Politikų ir darbdavių požiūris

Politikų požiūris. Daugelis politinių sprendimų, įstatymų orientuoti į nedideles šeimas, tarsi pamirštant gausias šeimynas. Jos gali tikėtis dalies lengvatų, tačiau jų vis dar nepakanka.

Darbdavių požiūris. Daugiau vaikų turintiems tėvams, ypač mamoms, sudėtinga įsidarbinti, dažnai darbdaviai nenori taikyti Darbo kodekse numatytų išimčių (pavyzdžiui, dalis darbo – iš namų, laisvadieniai ir kt.).

Kaip keisti visuomenės požiūrį į daugiavaikę šeimą?

Labai svarbus visuomenės švietimas. Reikėtų ugdyti pagarbą šeimai, toleranciją, išsivaduoti iš stereotipų.

Kaip daugiavaikėms šeimoms reaguoti į aplinkinių replikas?

Visų pirma daugiavaikėms šeimoms, nuolat girdinčioms neigiamas aplinkinių replikas, reikėtų į jas mažiau reaguoti ir mandagiai atsakyti.

Taip pat labai svarbu keisti požiūrį, atsikratyti visuomenės primestų kompleksų. Daugiavaikės šeimos – niekuo ne blogesnės už standartines šeimas, kuriose auga 1 ar 2 vaikai. Veikiau atvirkščiai – tai kur kas sudėtingesnis ir iššūkių kupinas kelias.

Kiekvienas gausios šeimos narys turėtų ugdyti savivertę ir pagarbą savo šeimai. Juk jei tėvai dirba ir prižiūri namus, vaikai – švarūs ir sotūs, niekas negalės primesti asocialios šeimos etiketės.

Nerimaujantiems, kaip aplinkiniai priims žinią apie naują nėštumą, reikėtų paisyti tik savo ir savo šeimos gerovės, mažiau galvojant, ką paakys žmonės. Su žmonėmis, kurie linkę smerkti, dalytis neigiamomis emocijomis, geriau apskritai apriboti bendravimą.

Kodėl verta turėti didelę šeimą?

 • Empatijos, atsakingumo ugdymas. Paprastai vyresni vaikai padeda rūpintis mažesniais, tad ugdomos teigiamos savybės, pavyzdžiui, atsakingumas, empatija.
 • Geresnė socializacija. Vaikai iš daugiavaikių šeimų – komunikabilesni, tad lengviau pritampa kolektyve, imdami pavyzdį iš vyresniųjų greičiau visko išmoksta.
 • Puikus auklėjimo pavyzdys. Daugiavaikių šeimų tėvai geba puikiai išauklėti savo vaikus: jie, augindami daugiau vaikų, išmoksta nebekartoti esminių auklėjimo klaidų. Taip pat vaikai iš daugiavaikių šeimų patys tampa puikiais tėvais.
 • Patekinami prigimtiniai moters poreikiai. Mūsų genuose užkoduota, kad moters pareiga – gimdyti ir auginti vaikus. Motinystė daugelio moterų gyvenimui suteikia prasmę, pilnatvę.
 • Šeima – it tvirtas kumštis. Daugiavaikių šeimų nariai linkę labiau padėti vieni kitiems, išlaiko artimesnį ryšį, dažniau bendrauja ir suaugę, visi kartu švenčia šventes ir t. t.

Kokius didžiausius iššūkius patiria daugiavaikės šeimos?

 • Stinga laiko vaikams. Kuo didesnė šeima, tuo daugiau buities darbų, įvairių su vaikų auginimu susijusių rūpesčių ir kt. Tad nors teoriškai tėvai, auginantys pulkelį vaikų, gali viską suderinti, tačiau kokybiško laiko vaikams jų dienotvarkėje dažniausiai pristinga.
 • Finansų trūkumas. Turint didelę šeimą ir gyvenant iš vidutinių pajamų sudėtinga susitaupyti kelionėms, vaikų studijoms, neretai mažesni vaikai turi puoštis vyresniųjų išaugtais drabužiais, avalyne ir t. t.
 • Vyresniems vaikams užkraunama daugiau atsakomybės. Vaikai nori žaisti, bendrauti su kiemo draugais, tačiau dažnai jiems tenka perimti auklės vaidmenį ir prižiūrėti mažesniuosius broliukus ir sesutes.
 • Dažni nėštumai – didelis krūvis moters organizmui. Beje, kuo vyresnė moteris, tuo didesnė įvairių komplikacijų rizika ir tuo daugiau laiko reikia organizmui atsigauti.
 • Nukenčia moters karjera. Kiekvienas naujas vaikas – vidutiniškai dveji metai vaiko priežiūros atostogų (nebent jas imtų vyras, tačiau VPA ima apie 90 proc. mamų ir apie 10 proc. tėčių). Taigi, kai kurios moterys augindamos vaikus iš darbo rinkos gali iškristi ir 10–15 metų.

Susiję straipsniai

Nesuvaidinta motinystė: pasigrožėkite įspūdingais mamos piešiniais

Dažnai tėvai sako, kad pirmieji kūdikio gyvenimo metai prabėgo žaibiškai, nors tuo metu atrodė, kad verksmas, nešvarių sauskelnių kalnai nesibaigs.

Seneliai: pagalba ar priekaištas? Kaip megzti darnius santykius pataria psichologė

Laukdami šeimoje kūdikio, būsimi tėveliai neretai šiam pokyčiui ruošiasi iš anksto, lėtai jaukindamiesi naujas – mamos ir tėčio – roles.

MAMOS ISTORIJA. Pastojau ir likau viena: kodėl vyras mane paliko nėščią?

Daugelis moterų svajoja apie dieną, kai nėštumo testas parodys teigiamą rezultatą. Idėja pasidalinti šiuo gyvenimo įvykiu gali būti svaiginanti.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  4deimantai prieš 1 m.

  Kai pernai metais artimiesiems apsidžiaugiau, kad laukiuosi buvo visokių reakcijų. Labiausiai nuliūdino, kad jos nebuvo džiaugsmingos. 13 nėštumo savaitę įvyko persileidimas. Labai dėl to liūdėjom. Visus metus nepavyko pastoti. Teko lankytis pas įvairius medikus. Kaskart pasakius, kad turiu 4 vaikus jie labai nustebdavo, kad taip labai stengiamės dėl dar vieno mažylio. Šiuo metu vėl laukiuosi. Apie nėštumą žino tik mano mama. Nusprendėme su vyru niekam apie tai nepasakoti. Tiesiog siekiant išvengti buvusio scenarijaus. Ateis laikas - tada ir sužinos tie kas nežino.

  O kas dėl pašalpų tai kai laukiausi ketvirto vaiko tai tuo metu gyvenome UK. Kaip tik tais metais vyko pokyčiai dėl vaiko pinigų ir jei turi daugiau nei 3 vaikus tai kitiems vaikams valstybė nusprendė nemokėti papildomų vaiko pinigų. Tai vienos draugės vyras kai sužinojo, kad laukiuosi tiesiai į akis man sako - kam tau tas vaikas, gi pašalpos negausi už jį 🤦🏼‍♀️ darykis valymą, kam tos papildomos išlaidos. Geriau šitiems kažką papildomai nupirk 🤦🏼‍♀️ norėjau pasmaugti tą jos vyrą. Juk vaikus gimdau ne dėl pašalpų. Man tiesiog patinka šalia turėti daug vaikų.

 2. User has not uploaded an avatar
  elen33 prieš 1 m.

  Šiaip labai keista, kad kažkas tai komentuoja, nors aš tik vieną turiu, kažką man pakomentuotų, dėl vaikų skaičiaus, tai taip atkirsčiau, kad daugiau nenorėtų kalbėt su manim ar tiem komentuojantiem reikia tuos vaikus augint, ar prie jų keltis, ar pinigus jiem leist?

 3. KaSAS prieš 1 m.

  Saule987 parašė:
  Iš pirmos santuokos augibau 4 dukrytes, besilaukiant tikrai iš vyro aplinkos sulaukiu daug replikų. Dabar su vyru turim dar vieną gyvenimo džiaugsmą, labai planuotą…

  sveika, butu idomu isgirst jusu istorija kaip viskas ivyko su penktuoju kaip prieme kitas vyras mergaites galetume asmensikai susirasyti

 4. Daphne
  Daphne prieš 1 m.

  4deimantai parašė:
  Kai pernai metais artimiesiems apsidžiaugiau, kad laukiuosi buvo visokių reakcijų. Labiausiai nuliūdino, kad jos nebuvo džiaugsmingos. 13 nėštumo savaitę įvyko pers…

  Aš kai pasakau, kad penktas planuotas, tai įkyri klausimu, tai kada dar vienas? 🤦‍♀️

 5. User has not uploaded an avatar
  Aneta5 prieš 1 m.

  Aš turiu du vaikus,apie 3 vaiką jeigu tik kažką pasakau ypač savo tėvams,tai griuk negyvas.
  Kam čia dar vienas, porelė yra ir užtenka.
  Vyro mama atvirkščiai nori kuo daugiau anūkų nes vyras vienturtis yra.
  Aš sakiau kad Max 4 galėčiau turėti😇🤗😅 mintis lenda į galvą, pagauti gandrą dabar ir paskui pametinuką👏👏😅arba dvynukai iš karto 🥰🥰
  Iš aplinkos esu girdėjusi,kam iš viso tas 3 vaikas?Du yra ir užtenka,3 čia jau daugiavaikė šeima (asociali ale)🤦🤦🤦🤦
  Anksčiau 2vaikai buvo daug ir pabaiga ties gimdymais,o šiais laikais 3 jau yra norma ir visi į tai normaliai žiūri.🤷🤗
  Aš su vyrų prieš planuojant pagalvojau apie mokslą, jų poreikius tai nesuprantu,koks kam skirtas kiek tų vaikų bus.