Veronika Montvydienė apie vertinimus mokykloje: „Sistema neatsižvelgia į vaikus“
Ne už kalnų vėl mokykla, vėl rezultatų siekimas ir vertinimai. Vis dažniau susiduriame su skirtingomis tėvų nuomonėmis, kad kai kurie vertinimai neatskleidžia vaiko gabumų ir galimybių. Ką jūs manote apie vietoj vertinimų klijuojamus lipdukus? Ar tikrai tokiu atveju vaikai neišskiriami iš klasės, jiems nedaromas spaudimas? O ką apie tai mano specialistai?
Susitinkame su Veronika Montvydiene – projektų vadove, nuomonės formuotoja, dviejų vaikų mama, ir Agne Vaiciukevičiene – psichologe, kognityvinės elgesio psichoterapijos praktike. Laidoje išgirsite, ką apie šiandienį vaikų vertinimą mano Veronika, kaip sekasi jos Adelei ir Kajui, ir kaip sistema vertinti ne pažymiais traktuojama specialistų.
„Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiamoje tinklalaidėje kalbame įvairiausiomis temomis, ir visas šias temas galite rasti: „Tėvų darželio“ portale čia, TV3 platformoje čia ir „TV3 Play“ platformoje čia, o ketvirtadieniais, tuo pačiu metu, 19 val., – kaip iki šiol – „Tėvų darželio“ „Youtube“ kanale čia.
Kajus išgyvena pralaimėjimus
Veronika atskleidžia, kad jos sūnus Kajus sunkiai išgyvena pralaimėjimus, Adelė – taip pat. Tačiau moteris pritaria, kad dabar vaikai auga šiltnamio sąlygomis. Klijuodami vaikams lipdukus mes neskatiname jų siekti rezultato, o tiesiog giriame už tai, kad pabandė.
Tačiau Veronika sako, kad vertinimai skiriasi, pavyzdžiui, sporte niekaip kitaip nepamatuosi sėkmės, kaip tik rezultatu ir pamini sūnaus Kajaus pavyzdį: kažkuri komanda vis tiek laimi. „Duoda medalius visiems, tačiau vaikai – ne kvaili“, – pabrėžia moteris.
Veronika Montvydienė, Simonas Urbonas, Agnė Vaiciukevičienė
Veronikos dukra Adelė: „Kodėl tu mane lygini su kitais?“
Ar moteriai teko lyginti vaikus, dukrą „spausti“ dėl rezultatų, pavyzdžiui, sakyti, kad „tavo klasiokė mokosi geriau“? Taip, Veronika prisipažįsta, kad yra taip dariusi, tačiau jai dukra atsakiusi, kad „nereikia čia manęs lyginti su kitais“.
Moteris sako, kad jos dukrai svarbi mamos nuomonė, tad prastesni nei kitų vaikų testo rezultatai ir pačią mergaitę nuvylė, ji tai priėmė skaudžiai. Po tam tikro mamos komentaro, Adelė paklausė: „Kodėl tu mane lygini su kitais?“
Vaikų lyginimas juos gali sutraumuoti
Psichologė Agnė primena tėvams, kad „jūsų vaikas niekada nebus kaip kitas ir jis neturėtų būti kaip kitas“ ir pabrėžia, kad vaiko lyginimas su kitais vaikais jį traumuoja. Ir pačios psichologės mažoji dukra ateina pas mamą, lygindama save su kitais klasiokais.
Vaikas lyginasi su kitais. Ką tokiu atveju daryti tėvams? Specialistė pateikia savo asmeninį pavyzdį. „O tas klasiokas nejoja žirgais, ką tu sugebi padaryti per tokį trumpą laiką, <...> tau patinka tai, jam patinka kitkas, nei geriau, nei – blogiau, mes – skirtingi“.
Ar tikrai vaikai teisingai ir tinkamai vertinami mokykloje? Kalbame su Veronika Montvydiene ir psichologe Agne Vaiciukevičiene:
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.
Tinklalaidėje kalbame apie:
00:00 – pradžia
01:21 – Veronikos vaikų veiklos
06:39 – ambicijos dėl vaikų
09:54 – vaikų spaudimas
15:44 – rezultato siekimas
21:48 – vaikų lyginimas su kitais
28:29 – patyčios ir konkurencija
33:40 – vaikų vertinimai
42:17 – gyrimas už rezultatą
48:20 – konkurencijos skatinimas
51:56 – vaikų lyginimasis
56:30 – būkite laimingi