Vidurinės ausies uždegimas: kas sukelia, kaip nustatyti ir gydyti?

Reklaminis partnerio turinys
Otorinolaringologas otoskopu apžiūri mažos mergaitės ausį H_Ko | Shutterstock.com

Dažniausiai šaltuoju metu laiku padažnėja vaikų viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Tai – paprasti slogavimai, kosulys. Tačiau šie nekalti negalavimai, jei tinkamai negydomi, gali sukelti rimtų bėdų.

Dažnesnė komplikacija – vidurinės ausies uždegimas

Viena iš dažnesnių komplikacijų yra vidurinės ausies uždegimas. Tai dažniausiai bakterijų ar virusų sukelta infekcija, kurios metu vidurinė ausis prisipildo pūlingo skysčio ir sutrikdo klausą. Jeigu esant viršutinių kvėpavimo takų infekcijai užburksta ausies trimitas, jungiantis vidurinės ausies ertmę su nosies ertme, sekretas negali nutekėti, pradeda kauptis ausies ertmėje ir supūliuoja.

Dažniausi simptomai sergant vidurinės ausies uždegimu

Dažniausiai vaikai skundžiasi ausies skausmu. Jeigu vaikutis dar mažas, savo nemalonius pojūčius gali išreikšti verkdamas, muistydamasis, atsisakydamas valgyti ar gerti, dažnai sutrinka jo miegas.

Dažnai šią infekciją lydi ir karščiavimas. Jeigu ausies vidinis slėgis itin pakyla, pūliai gali prakiurdyti ausies būgnelį ir sukelti skysčio tekėjimą iš ausies, galvos svaigimą, pykinimą, keistus garsus ausyje.

Vidurinės ausies uždegimą sukelia daug faktorių:

  • Anatomija (vaikų ausies trimito forma, gleivinės purumas, dėl ko ji linkusi užburkti greičiau nei pas suaugusius),
  • Dulkėta aplinka, tėvų rūkalai,
  • Alergijos,
  • Dažni peršalimai ir kt.

Kaip nustatyti, kad vaikas serga vidurinės ausies uždegimu

Dažniausiai diagnozė nustatoma specialistui atlikus ausies landos ištyrimą – otoskopiją – ir įvertinus ausies būgnelio vaizdą. Taip pat skiriami kraujo tyrimai įvertinti uždegimą.

Vidurinės ausies uždegimo gydymas

Dažniausiai gydymas būna nesudėtingas, rekomenduojama stebėti vaiką. Jei skausmai didėja, negerėja per kelias paras, būtina pasirodyti pas gydytoją. Rekomenduojama vartoti daugiau skysčių, nes jų vaikas netenka karščiuodamas. Jei skausmas labai stiprus ir varginantis, vaikas karščiuoja >38 °C, rekomenduojami vaistai nuo skausmo ir uždegimo. Vaikams skiriamas nesteroidinis vaistas nuo uždegimo – ibuprofenas arba paracetamolis.

Svarbu atsiminti, kad vaisto dozė priklauso nuo vaiko amžiaus ir svorio, tad vaikams skirto ibuprofeno pakuotėje būna pridėtas geriamasis švirkštas, kuris skirtas tiksliam dozavimui. Reikia įsidėmėti, kad sergant sloga visada reikėtų atlikti ir tinkamą nosies higieną, kad būtų išvengta nemalonios komplikacijos – ausies uždegimo.

Antibiotikai dėl vidurinės ausies uždegimo skiriami retai

Antibiotikai skiriami labai retai ir negerėjant vaikučio būklei. Jų skirti dažniausiai nereikia, nes pagrindiniai sukėlėjai dažniau būna virusai, kurių antibiotikai neveikia. Be to, antibiotikai nepadeda nei išsivalyti ausies ertmei, nei sumažina skausmą.

Vidurinės ausies uždegimo galimos komplikacijos

Jeigu vidurinės ausies uždegimai labai dažni, jie gali sukelti kalbos vystymosi, klausos sutrikimų, todėl gali tekti konsultuotis su chirurgais dėl operacinio gydymo.

Vidurinės ausies uždegimas – dažniausiai nepavojinga infekcija

Vidurinės ausies uždegimas – tai ausies ertmės, kurioje glūdi klausos kauliukai, uždegimas. Tai dažniausiai nepavojinga infekcija, kuri praeina per kelias dienas ir nesukelia rimtų pasekmių. Visgi kartais ši infekcija gali būti pavojinga, todėl būtina vaiką stebėti ir, atsiradus nerimą keliančių simptomų, būtinai kreiptis į gydytojus.

Quixx – natūrali priemonė, mažinanti nosies ertmių ir sinusų užsikimšimą

Šis preparatas drėkina jautrią nosies gleivinę, o tai itin svarbu norint išsaugoti sveiką kvėpavimo sistemą. Quixx efektyviai mažina peršalimo, gripo ar alergijos sukeltą nosies ir sinusų užsikimšimą, veiksmingai valo nosies ertmes, drėkina nosies gleivinę, todėl jis padeda atkurti nosies funkcijas, sumažina komplikacijų (sinusito, ausies uždegimo) riziką ir palengvina kvėpavimą.

*Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.