Vienu metu maitinu pametinukus, arba tandeminis žindymas

Mama žindo pametinukus Vitalinka | Shutterstock.com

Nemažai porų susilaukia antrojo kūdikio, kai pirmagimiui yra suėję vos vieneri arba dveji. Taigi, pirmagimis dažnai dar būna nenujunkytas. Daugelis mamų, sužinojusios apie naują nėštumą, suskumba nujunkyti vyresnėlį.

Dažnai nutinka taip, kad mamoms besvarstant, ar ir toliau maitinti pirmagimį, nėštumas praskrieja, o vaikas ir toliau neatsisako krūties nepaisant pieno skonio pasikeitimo, sumažėjusios pieno gamybos bei pūpsančio pilvuko, kuris teoriškai vyresnėliui žindant turėtų trukdyti.

Tačiau yra ir kita išeitis – žindyti iškart abu vaikus: vyresnėlį ir naujagimį. Šis procesas vadinamas tandeminiu žindymu. Tai gali būti nepaprastai teigiama ir naudinga patirtis visai šeimai.

Tandeminis žindymas: kas tai?

Tandeminis žindymas, arba žindymas tandemu – tai daugiau nei vieno vaiko žindymas tuo pačiu metu. Žindyti galima iškart abu vaikus arba iš pradžių tam tikrą laikotarpį (pavyzdžiui, po 15 min.) vieną, o po to – ir kitą. Tačiau didžioji dalis mamų žindo pagal aplinkybes (naujagimis žinda labai dažnai, kas ~3 val., o vyresnėlis – tik prieš miegą). Kiekviena mama pasirenka jai tinkamiausią variantą.

Anksčiau buvo tvirtinama, kad nėščiosioms, vis dar žindančioms anksčiau gimusį vaiką, reikėtų nustoti maitinti krūtimi dėl savo ir (arba) netrukus gimsiančio kūdikio sveikatos. Tačiau jei nėštumas sklandus, mama neturi sveikatos problemų, žindyti galima ir nėštumo metu – tai asmeninis kiekvienos šeimos sprendimas. Tiesa, moteriai, nusprendusiai žindyti naujo nėštumo metu, reikėtų sulaukti gydytojų pritarimo bei patarimų.

Tandeminio žindymo privalumai

Spartesnė pieno gamyba

Įprastai kuo didesnis pieno poreikis, kuo dažniau stimuliuojamos krūtys, tuo daugiau pieno pagaminama. Tad žindančių tandemu mamų organizmas skatinamas pagaminti dvigubai daugiau pieno: tik taip įmanoma iškart pamaitinti abu mažylius.

Gimus naujagimiui, pieno gamyba jau yra susireguliavusi, nusistovėjusi, tad naujagimis greičiau priauga svorio bei ilgiau išmiega.

Išvengiama mastito ir kitų žindymo pradžios nesklandumų

Žindančioms naujagimius mamoms dažnai nepavyksta išvengti mastito – pieno sąstovio sukeltos ligos. Šiuo atveju žindyti abu vaikus – kur kas palankiau, nes vyresnėliui galima paduoti krūtį, kurioje prisigamino daug pieno. Be to, naujagimiams gali pristingti kantrybės ištraukti pieną, arba atvirkščiai – dėl gausaus pieno tekėjimo naujagimiai dažnai springsta, todėl vyresnio vaiko vaidmuo čia – nenuginčijamas.

Stiprinamas vyresnėlio ir naujagimio ryšys

Žindymas nėštumo metu ir pagimdžius gali padėti užtikrinti sklandžią vyresnėlio psichologinę adaptaciją. Labai dažnai vyresnėlis pavydi naujagimiui dėmesio, tad būtent tandeminis žindymas gali padėti puoselėti brolių ir seserų ryšį.

Vyresnėliui netenka kovoti dėl mamos dėmesio ir artumo: prisiglaudus prie jos krūtinės visiškai patenkinami vaiko psichologiniai poreikiai. Žindomas vyresnėlis taip pat gali geriau įsitraukti į naujagimio priežiūrą.

Neretai staiga nujunkyti vyresnėliai gali vėl norėti žįsti, ypač pamatę naujagimį maitinančią mamą.

Taigi, jei tik mamai pavyksta suderinti abiejų vaikų žindymą, tai gali būti nuostabi patirtis visiems trims.

Tandeminis žindymas: patarimai

Gerkite daug skysčių, daugiau valgykite

Žindymas nėštumo metu ir po gimdymo yra sudėtingas ir fiziškai. Žindant vyresnėlį nėštumo metu, o pagimdžius – abu vaikus iškart, organizmui reikės daug kilokalorijų ir skysčių. Žindančioms mamoms per parą vidutiniškai reikia 500 papildomų kcal, o augančiam vaisiui – dar apie 300 kcal.

Tandeminį žindymą propaguojančioms mamoms patartina valgyti daug viso grūdo dalių produktų, vaisių, daržovių, baltyminių maisto bei sveikųjų riebalų, nepakenks ir maisto papildai. Taip pat kasdien reikėtų išgerti bent 2,5–3 l skysčių.

Pirmiausia leiskite žįsti naujagimiui

Jau nuo nėštumo vidurio mamos pieno skonis pakis, jo sumažės, o pirmąsias kelias dienas po gimdymo krūtyse bus gaminamas priešpienis – naudingas naujagimiui skystis, kuriame yra antikūnų. Taigi pirmiausia žįsti turėtų naujagimis. Priešpienis (vėliau – ir pienas) – pagrindinis naujagimio maisto šaltinis, tad būtina užtikrinti, kad augantis mažylis gautų pakankamai maisto.

Būkite pasiruošusios kurį laiką intensyviau žindyti ir vyresnėlį

Net jei vyresnėlis viso nėštumo metu per dieną žindo vieną ar du kartus, galite pastebėti, kad gimus kūdikiui jis taip pat norės žįsti kaskart, kai tik prie krūties priglausite mažylį. Ši patirtis – ne iš lengvųjų, ypač pirmosiomis savaitėmis po gimdymo, kai vargina hormonų kaita ir reikia atsigauti. Tačiau padidėjęs vyresnėlio apetitas motinos pienui – laikinas reiškinys, tad tiesiog reikia daug kantrybės ir empatijos vyresnėlio atžvilgiu.

Pasirūpinkite savimi

Tandeminis žindymas – ne tik daugybės fizinių, bet ir emocinių jėgų reikalaujantis procesas. Jei norite žindyti tandemu, drąsiai žindykite, tačiau atsižvelkite ir į savo poreikius. Būtina rasti laiko miegui ir visavertei mitybai. Neabejotinai bus dienų, kai jausitės nuo visko pavargusi ir pikta, tačiau ši būsena negali tęstis nuolatos.

Atminkite

Mamos gerovė vaikams svarbesnė už jos pieną, o tandeminiam žindymui ryžtasi tikrai ne visos mamos. Ir jos turi tokią teisę.

Susiję straipsniai

Motinos pieno sudėtis: kaip ji kinta kūdikiui augant?

Ne visos mamos žino, kad laikui bėgant motinos pieno sudėtis kinta. Šios žinios gali padėti geriau atliepti kūdikio poreikius.

Skausmas žindymo metu: priežastys ir sprendimo būdai

Ūmus, stiprus skausmas, skausmas viso žindymo metu ar po jo nėra normalu, tad reikėtų ieškoti priežasčių ir problemų sprendimo būdų.

Mišrus kūdikio maitinimas

Dėl pačių įvairiausių aplinkybių žindomus kūdikius kartais tenka primaitinti, jiems duodant ištraukto motinos pieno arba pieno mišinio.