10 žaidimų smulkiosios motorikos lavinimui (su nuotraukomis) (1)

vaiko smulkiosios motorikos lavinimas rūšiuojant pupeles Serenko Natalia | Shutterstock.com

Smulkiosios motorikos judesių prireikia kasdieniame gyvenime – pavyzdžiui, šie judesiai turi būti pakankamai išlavinti, kad vaikas galėtų savarankiškai apsirengti (užsegti užtrauktuką, sagas).

Be to, įrodyta, kad lavinant smulkiosios motorikos įgūdžius, stimuliuojami kalbos centrai, o tai teigiamai veikia vaiko kalbos raidą.

Smulkiąją vaikų motoriką galima sėkmingai lavinti kiekvienuose namuose randamomis priemonėmis.

Štai dešimt smulkiąją motoriką (ir ne tik) lavinančių nesudėtingų žaidimų, kuriems galite panaudoti po ranka esančias priemones.

Skalbinių spaustukai pincetinio griebimo lavinimui

smulkiosios motorikos lavinimas su skalbinių spaustukais Ivolodina | Shutterstock

Ši buitinė smulkmena puikiai tinka „pincetinio“ griebimo lavinimui: spausdamas smiliumi ir nykščiu spaustuko puseles vaikas treniruoja pirštukų raumenis, o bandydamas juos kur nors prisegti – pavyzdžiui, aplink dubenėlio kraštą – lavina akių-pirštų koordinaciją.

Spaustukus galima naudoti ir kaip pincetą – pavyzdžiui, spaustuku sugriebti audinio skiautę ir perdėti ją iš vienos vietos į kitą.

Vandens perpylimas

smulkiosios motorikos lavinimas perpilant vandenį į indelius Sasenki | Shutterstock

Šis per minutėlę paruošiamas, tačiau smagus žaidimas yra naudojamas Montesori ugdymo įstaigose.

Pastatykite tris skirtingus indelius, į kairėje stovintį įpilkite vandens (jį galima nudažyti maistiniais dažais, kad būtų linksmiau), duokite vaikui didesnį šaukštelį (pavyzdžiui, puikiai tiktų matavimo šaukštas kavai).

Vaiko užduotis šaukšteliu semti vandenį ir pilti jį į vidurinį indelį. Jei vandenį nudažėte maistiniais dažais, vaiką įtrauks ir „burtų“ efektas – bus smagu stebėti, kaip keičiasi vandens spalva. Vėliau reikės vandenį semti iš vidurinio indelio ir pilti į paskutinį, dešinėje esantį indelį.

Pupų dėliojimas ir perbėrimas

smulkiosios motorikos lavinimas rūšiuojant pupas Serenko Natalia | Shutterstock

Pupos ir kiti ankštiniai puikiai tinka smulkiosios motorikos lavinimui – jos nedidelės ir slidžios, tad, norint jas paimti ir išlaikyti, prireiks pastangų.

Pupas suberkite į didesnį indą, šalia pastatykite mažesnį indelį, vaikui duokite samtelį ar didesnį šaukštą. Vaiko užduotis yra paimti pupas, jas sudėti į samtelį ir perberti į mažesnį indelį.

Norėdami pasunkinti užduotį į didelį indą suberkite skirtingo dydžio ir spalvų pupas (ar pupas ir žirnius) bei paprašykite vaiko jas išrūšiuoti į skirtingus indelius.

Ypač tuo atveju, kai vaikas jaunesnis nei 4 metų amžiaus, stebėkite, kad vaikas jų neimtų į pupelių į burną – kaip ir kiti smulkūs daiktai (sagutės, monetos, smulkūs žaislai) ir sprangūs maisto produktai (nepjaustytos vynuogės, razinos, riešutai, mėsos ar sūrio gabaliukai) kelią riziką paspringti.

Lavinimo lenta smulkiosios motorikos lavinimui

smulkiosios motorikos lavinimo lenta pasidaryk pats Pavel L Photo and Video| Shutterstock

Lavinimo lenta yra pats tikriausias multifunkcinis treniruoklis vaiko pirštukams, o tėčiui bus puiki proga panaudoti savo įrankius – atsuktuvą, plaktuką, klijus, ir, žinoma, fantaziją!

Prie lentos tvirtai priklijuokite ar prigręžkite daug įvairių, vaiko pirštukus dominančių smulkmenų: šviesos jungiklius, durų kabliukus, skląstis, baldų ratukus, užtrauktukus, virveles su karoliukais, šiugždančios medžiagos skiautes, susuktą seno telefono laidą ir kt.

Plastilino gabaliukų klijavimas

smulkiosios motorikos lavinimas lipdant plastiliną Studio.G photography | Shutterstock

Figūrėlių lipdymas iš plastilino lavina vaiko kūrybiškumą ir vaizduotę, o taip pat ir smulkiąją motoriką. Plastiliną galima panaudoti ir kitoms užduotims.

Ant storesnio popieriaus ar kartono lapo užrašykite skaičius ir nupieškite tokį pat skaičių apskritimų. Vaiko užduotis yra atgnybti truputį plastilino ir jį užklijuoti ant apskritimų bei tuo pačiu juos skaičiuoti.

Paįvairinkite užduotį ir apskritimus nupieškite skirtingomis spalvomis, pavyzdžiui, 6 geltoni apskritimai. Vaikas turės ne tik suskaičiuoti iki 6, bet ir apskritimus apklijuoti būtent geltonu plastilinu.

Smeigtukų įsmeigimas

smulkiosios motorikos lavinimas smeigiant smeigtukus PhotoUG | Shutterstock

Smeigtukų smeigimas į kamštinę lentą ar putplasčio gabaliuką labai patinka vaikams.

Ant putplasčio gabaliukų užrašykite skaičius ir paruoškite smeigtukus su spalvotais burbuliukais (jų galite įsigyti didesniame prekybos centre ar kanceliarijos prekių parduotuvėse, rinkitės stambesnius, bukesne adatėle).

Vaiko užduotis – į putplastį įsmeigti tiek adatėlių, kiek nurodo skaičius. Norėdami pasunkinti užduotį, paprašykite smeigti tik tam tikros spalvos adatėles.

Šis žaidimas nėra visiškai saugus, vaikas gali įsidurti, pamesti smeigtuką ir vėliau ant jo užminti, tad būtina dėmesinga suaugusiųjų priežiūra.

Žaidimas su „Lego“ kubeliais

smulkiosios motorikos lavinimas su lego kaladėlėmis Studio.G photography | Shutterstock

„Lego“ kubeliai – smagus ir visapusiškai lavinantis išradimas, kurį galima panaudoti daugelyje užduočių, vienu metu lavinant tiek smulkią motoriką, tiek kitus, pavyzdžiui, skaičiavimo įgūdžius.

Ant popieriaus lapelių nupieškite bokštelius iš skirtingų spalvų „Lego“ kubelių, užrašykite skaičių, kiek kubelių reikės panaudoti. Vaiko užduotis – garsiai skaičiuoti, įvardinti spalvas ir sudėti bokštelį pagal piešinį. Šis žaidimas lavina smulkiąją motoriką, pastabumą, padeda išmokti skaičiuoti, pažinti spalvas.

Plastilino aplikacijos arba piešimas plastilinu

smulkiosios motorikos lavinimas piešiant plastilinu PhotoUG | Shutterstock

Piešimas ir spalvinimas padeda vaikui suvokti spalvas, lavina kūrybiškumą, o taip pat miklina pirštukus. „Piešimas“ plastilinu yra dar efektyvesnė smulkiosios motorikos mankšta, nes čia reikia daugiau ir įvairesnių pirštukų judesių!

Pasiūlykite vaikui pieštukus ar flomasterius iškeisti į spalvotą plastiliną ir jį prispausti, įtrinti į storesnio popieriaus lapą (jį priklijuokite prie stalo, bus patogiau), sukuriant piešinuką.

Plastilinu taip pat galima „spalvinti“ – naudokite spalvinimo knygelę, nespalvotą piešinį raskite internete ir atsispausdinkite ar tiesiog nupieškite nesudėtingo piešinio kontūrus.

Makaronų žaidimai mažiesiems pirštukams

smulkiosios motorikos lavinimas dėliojant makaronus Elena Hramova | Shutterstock

Ko jau ko, bent makaronų tikrai yra visų auginančių vaikus namuose! Ir jie ne tik mėgstamas vaikų maistas – makaronai puiki priemonė vaikų smulkiajai motorikai lavinti: smulkesnius makaronus sunku suimti ir suaugusiam, o nerangiems vaiko pirštukams tai yra „rimta“ mankšta.

Mažesniems vaikams tinka skirtingų formų/ spalvų makaronai, vyresniems galite panaudoti raidelių ar skaičių formų makaronus: tuo pačiu vaikas mokysis ir pažinti spalvas, formas, skaičius ar raides.

Ką galima nuveikti su makaronais?

  • Surūšiuoti. Į atskirus indelius sudėti skirtingas makaronų rūšis (pagal formą, skaičių, raidę ar spalvą).
  • Išdėlioti formą. Dėlioti tiesiog į lygią eilę ar kitą formą – ant popieriaus ar audinio nupieškite tiesią liniją, apskritimą ar keturkampį ir paprašykite vaiko jį apdėlioti makaroniukais. Pavyzdžiui, iš spiralinių makaronų gali gautis puikūs liūto karčiai!
  • Išdėlioti seką. Jeigu vaikas jau vyresnis, tai jis gali dėlioti skaičių seką nuo 0 iki 9 ar nesudėtingus žodžius (pavyzdžiui, savo vardą). Norėdami lavinti vaiko pastabumą ir dėmesingumą sugalvokite atsitiktinių skaičių seką (pavyzdžiui, 4780332), ją užrašykite ir paprašykite vaiko ją sudėlioti.
  • Suverti. Vamzdelio formos makaronai yra puikus smulkiosios motorikos lavinimo įrankis! Truputį stambesnius, tuščiavidurius makaronus vaikas gali mauti ant šiaudelių ar pagaliukų, verti ant virvelių ar kaspinėlių.

Piešimas pirštukais ir antspaudukais

smulkiosios motorikos lavinimas piešiant antspaudukais ant popieriaus Studio.G photography | Shutterstock

Piešimas pirštais džiugina vaikučius, nes jie ne tik kuria piešinį, mato skirtingas spalvas, bet ir jaučia dažų konsistenciją – jų temperatūrą, drėgnumą, klampumą. Ši užduotis ypač tinka mažiesiems, kuriems dar sunku nulaikyti pieštukus, teptukus.

Vaikui bus dar įdomiau, jeigu parodysite, kad dažuose galima mirkyti ne tik pirštukus, bet ir sagutes, kaladėles, seną dantų šepetėlį, vyno butelio kamštį ir pan. Suimant skirtingus daiktus, dirbs įvairūs rankyčių raumenukai, be to vaiką džiugins vis kitokie jų antspaudai.

Susiję straipsniai

Naujas „Kakės Makės“ serialas per TV3 Play

Naująjį serialą apie išdykėlę mergaitę Kakę Makę ir jos draugus nemokamai žiūrėkite per TV3 Play!

Popieriniai moliūgai (nuotraukos žingsnis po žingsnio)

Kviečiame pasigaminti smagius moliūgus Helovinui ir ne tik! Jums reikės vos kelių labai paprastų priemonių.

Rudeniniai darbeliai: lapai, kaštonai, gilės ir dar daugiau (su nuotraukomis)

Rudenį smagu su vaikučiais rinkti įvairias gamtos dovanas: lapus, giles, kaštonus, kankorėžius, uogas ir sėklas, o vėliau iš jų gaminti darbelius.

Naujausi komentarai

  1. AuKseTu prieš 4 m.

    Super Super Super 🥰