Ženklai, kad vaikas per daug laiko skiria išmaniesiems įrenginiams (7)

Berniukas geltonais marškiniais ant sofos su ausinėmis įnikęs į telefoną BlueOrange Studio | Shutterstock.com

Išmanieji įrenginiai (mobilūs telefonai, planšetės), kompiuteris ar televizorius yra šių dienų kasdienybė. Daugiau ar mažiau jais bent retkarčiais pažaisti gauna kone kiekvienas vaikas.

Vaiko raidos specialistai, psichologai pabrėžia, kad tėvai turi riboti vaiko prie ekranų praleidžiamą laiką, ypač ankstyvame amžiuje (kūdikystėje), kai mobilieji įrenginiai vaiko raidai daro daugiau žalos, nei duoda naudos.

Vėlesniame amžiuje griežtų normatyvų nėra: tėvai turi vadovautis sveiko proto kriterijais, atsižvelgdami į vaiko amžių, jo elgesį, savijautą, dienotvarkę, pomėgius ir hobius.

Jei vaikas noriai bendrauja, džiaugiasi Jūsų dėmesiu, jo kalbos ir socialiniai įgūdžiai nuolat tobulėja, vaikas atrodo sveikas ir gyvybingas, pagrindo nerimauti greičiausiai nėra, net jei vaikas prie ekrano praleidžia daugiau laiko, nei rekomenduoja specialistai.

Ženklai, kad vaikas prie ekranų praleidžia per daug laiko

Pagrindo keisti vaiko dienotvarkę yra, jei pastebite tokius pasikeitimus:

  • Vaikas mieliau renkasi spoksojimą į ekraną, o ne žaidimus su draugais ar šeima;
  • Nuolat prašo mobiliojo telefono (planšetės) ir nusiramina tik jį gavęs;
  • Vaikas tapo uždaresnis, greičiau susierzina ir nevaldo pykčio;
  • Jam sunku žodžiais reikšti savo mintis;
  • Pyksta, jei prašote ką nors padaryti, nes tai atitraukia jį nuo ekrano;
  • Vaikui sunku susirasti draugų ir su jais gražiai bendrauti;
  • Vaikas pavargęs, bet niekaip negali užmigti, miega neramiai;
  • Vaikas nemotyvuotas, jam sunku susikaupti ir pabaigti užduotis.

Kaip sukontroliuoti ekrano laiką?

Jeigu pastebite neigiamus vaiko elgesio pokyčius arba juntate, kad televizorius, kompiuteris ar išmanieji įrenginiai vaiko gyvenime užima perdėm svarbią vietą, pradėkite kontroliuoti (riboti) ekrano laiką.

Ekrano laiką sukontroliuosite, pasinaudoję šiais patarimais:

  • Turėkite taisykles. Nuspręskite, kada ir kiek laiko leidžiate vaikui žiūrėti televizorių, žaisti kompiuteriu, naudotis išmaniaisiais prietaisais. Nuspręskite iš anksto, kokias televizijos programas žiūrėsite, kokius žaidimus žaisite, pasibaigus laidai ar žaidimui, prietaisą iškart išjunkite. Nelaikykite įjungto televizoriaus kaip fono – jei reikia foninio triukšmo, įjunkite radijo imtuvą ar muziką.
  • Ribokite matomumą. Stenkitės, kad įrenginiai nepakliūtų į vaiko akiratį: kai akys nemato, tai ir pagundų mažiau.
  • Ribokite prieinamumą. Nestatykite vaiko kambaryje televizoriaus ar kompiuterio, nepirkite asmeninės planšetės, mobiliojo telefono mažam vaikui, neleiskite vaikui į savo kambarį neštis išmaniųjų įrenginių.
  • Užimkite vaiką. Vaiko domėjimasis televizoriumi ar išmaniaisiais prietaisais natūraliai sumenks, jei jis turės kitų užsiėmimų, ypač jei į juos įsitrauksite ir Jūs: eisite pasivažinėti dviračiu, žaisite stalo žaidimus, piešite, žaisite slėpynių.
  • Būkite pavyzdžiu. Būdami su vaiku sau kelkite tokius pačius reikalavimus: nesėdėkite įnikę į ekraną, ypač šeimos pietų ar vakarienės metu, leisdami laiką su vaikais. Žiūrėkite televizorių, naudokitės kitais prietaisais su ekranu vaikams sugulus miegoti. Jeigu prie kompiuterio dirbate, paaiškinkite vaikui, kad tai ne pramoga ir ne laisvalaikio leidimo būdas.
  • Išbandykite radikalų metodą. Jei spoksojimas į ekraną tapo įpročiu, kurio atsisakyti sunku, išbandykite radikalų metodą: savaitę nejunkite televizoriaus, kompiuterio, išmaniųjų prietaisų. Per tą laiką, tikėtina, susiformuos kiti laisvalaikio leidimo būdai. Taip pat šeimos rate galite susitarti dėl kassavaitinės „Dienos be ekrano“ ir, pavyzdžiui, visą šeštadienį nesinaudoti jokiais prietaisais su ekranu.
  • Švieskite vaiką. Vyresnis vaikas jau gali suprasti technologijų žalą. Paaiškinkite jam, kad ilgas buvimas prie įvairių ekranų neigiamai veikia kai kurių smegenų dalių darbą, vargina, trikdo miego kokybę, trukdo susirasti tikrų draugų.

Susiję straipsniai

Kavinės ir restoranai su vaikų kampeliu Vilniuje

Dalijamės kavinių ir restoranų su vaikų kampeliu Vilniuje sąrašu.

Žaidimas vaikams: „Seno žmogaus istorija“

Šis žaidimas suteiks galimybę vienu metu ir smagiai bei naudingai leisti laiką su vaiku, ir pagulėti ant sofos ištiesus kojas. Skamba neblogai, ar ne?

Žaidimai užrištomis akimis vaikams

Žaidimai, žaidžiami užrištomis akimis, sustiprina kitus jutimus, lavina vaikų koordinaciją, sužadina vaizduotę ir padeda labiau pasitikėti savimi.

Naujausi komentarai

  1. Kristė27
    Kristė27 prieš 4 m.

    kibiriukas parašė:
    Pas mus buvo tokia situacija, kad kai buvo 2.5 metų turėjom didelę ilgą kelionę, ir ten vis duodavom telefoną, youtube pažiūrėt, jei reikdavo kur laukt, įprato prie…

    Tai va pradžiai galvoju neduot bent 5 dienas ar savaitę išvis ir jei pagerės situacija, leisiu žiurėt tik 1-2 val per dieną 😊 o iki šiol leisdavau visą diena😯😯😑😑

  2. kristute1
    kristute1 prieš 4 m.

    TIK 1-2 val?? Čia ir taip yra labai daug, ypač jei kasdien. Jei jau gerai bus be to telefono (ar kito išmanaus įrenginio), tai naudokitės proga ir nebeduokit išvis. Išvystysit tokiam mažam vaikui priklausomybę, akis, stuburą sugadinsit

  3. Kristė27
    Kristė27 prieš 4 m.

    kristute1 parašė:
    TIK 1-2 val?? Čia ir taip yra labai daug, ypač jei kasdien. Jei jau gerai bus be to telefono (ar kito išmanaus įrenginio), tai naudokitės proga ir nebeduokit išvis.…

    "TIK" palyginus su kiek dabar duodavau. Ir taip 1-2 val per diena nebus blogai, o jei vėl būtų piktas, neduočiau vėl. Ir kaip minėjau pirmam komentare negaliu jam skirti viso 100% savo laiko kaip ankčiau. Kei specialistai sako jog galima 1-2 val per diena atsižvelgiant į vaiko būklę tai manau geriau žino nei jūs.

  4. kristute1
    kristute1 prieš 4 m.

    Tikrai suprantu, kad sunku šiuo metu su dėmesio padalijimu, bet manau, kad tiesiog reikėtų ieškot vaikui šiek tiek intelektualesnės veiklos, žaidimų ir pan., įtraukt į sesučių priežiūrą, nes tikrai lengviausia tiesiog įkišt telefoną

  5. Kristė27
    Kristė27 prieš 4 m.

    kristute1 parašė:
    Tikrai suprantu, kad sunku šiuo metu su dėmesio padalijimu, bet manau, kad tiesiog reikėtų ieškot vaikui šiek tiek intelektualesnės veiklos, žaidimų ir pan., įtrauk…

    Kaip ir minėjau, nustojau duot jam kolkas išvis žiūrėt, vėliau tiesiog leisiu1-2val žiūrėsim pagal jį. O visą likusį laiką tikrai nesėdės vietoj, tai žinoma kad užsiimsim kažkuo naudingu, dabar skaitom, žaidžia. O 4 metukų vaikas tikrai nenorės sėdėti visą laiką prie sesių prižiūrėt. Taip peieina pakalbina pažaidžia bet tiek kiek jam norisi 10-15 min. Neversiu vaiko sėdėt prie kūdikių