„Zero Waste“ Kalėdos: kaip ruošiantis šventėms išvengti išlaidavimo ir švaistymo? (Su nuorodomis!)

Zero waste Kalėdos; nereikalingi pirkiniai ir pinigų švaistymas tilialucida | Shutterstock.com

Pagauti šventinės karštinės ne vienas nuskubame į parduotuvę ir prisiperkame galybę papuošimų, dekoracijų, tiesiog šluote šluojame dovanas ir maistą.

Tačiau atminkite, kad kiekvienas mūsų neapgalvotai išleistas euras gali neigiamai paveikti mūsų planetą.

Taigi, šiame straipsnyje dalijamės patarimais, kaip pasiruošimą šventėms padaryti draugiškesnį ir mūsų piniginei, ir aplinkai.

Dovanos

KOKYBĖ, o ne kiekybė. 1 iš 2 žmonių teigia, kad per Kalėdas gauna dovanų, kurių nenori. Tą patį galima pasakyti ir apie vaikų dovanas. Tad skirkite laiko išrinkti kokybišką daiktą, tarnausiantį ilgiau. Atminkite universalų posakį: „Mažiau yra daugiau“.

Įvertinkite medžiagas, iš kurių pagamintos kalėdinės dovanos. Venkite plastikinių daiktų, žaislų, kurių negalima perdirbti, pirmenybę teikite ekologiškai bei sertifikuotai produkcijai, mediniams žaislams. Beje, galima dovanoti net ir naudotus labai geros būklės daiktus, pavyzdžiui, baldus, interjero detales: taip sutaupoma išteklių, kurie reikalingi gaminti naujiems daiktams. Vaikui tikrai galima dovanoti dviratuką ar lėlių namą iš antrų rankų.

Dovanu idejosBogdan Sonjachnyj | Shutterstock.com

Plačiau skaitykite:

Dovanokite praktiškas arba valgomas dovanas. Kai kainos taip stipriai šoktelėjo, gurmaniškas maistas daugeliui šeimų, ypač gausių, tapo tikrų tikriausia prabangos preke. Taip pat populiarumo niekada nepraras rankų darbo dovanėlės.

Daugiau idėjų pasisemsite straipsnyje:

Valgomos kaledines dovanosNetrun78 | Shutterstock.com

Dovanokite patirtį. Taip mažinsite besaikį daiktų vartojimą. Dovanokite savo laiką arba pramogas ir patirtis. Tai gali būti bilietai į įvairius renginius, koncertus, teatrą, restorano dovanų kortelė ir kt. Dovanos gavėjas džiaugsis dukart: ir dovaną išpakavęs, ir vykdamas pramogauti.

Dovanų pakuotės

Venkite dovanų, kurios supakuotos į galybę popieriaus ar plastiko (pavyzdžiui, maža lėlytė gali būti supakuota į didžiulę dėžę arba mažą pakuotę). Rinkitės dovanų maišelius ar popierių, pagamintą iš perdirbtų arba perdirbamų medžiagų.

Jei įmanoma, venkite plastikinių juostelių, folinio popieriaus, o vykdami apsipirkti nepamirškite pasiimti daugkartinių maišelių.

Dovanu pakuotesRobert Przybysz | Shutterstock.com

Maistas

Sumažinkite maisto švaistymą: juk tai pagrindinė atogrąžų miškų nykimo priežastis. Stenkitės sumažinti po švenčių išmetamo maisto kiekį planuodami: apgalvokite, kiek maisto šventėms reikės, panaudokite likučius. Beje, vietoje maistinės plėvelės maistui pridengti, laikyti naudokite daugkartinius indelius ar vaškines drobeles.

Sventiniai patiekalaiTimolina | Shutterstock.com

Valgykite daugiau augalinių produktų. Faktai: paukštiena yra dažniausiai išmetamų maisto produktų 10-uke, o visa gyvulininkystės pramonė sudaro 14,5 proc. pasaulinių šiltnamio dujų emisijų. Vystyti gyvulininkystę reikia daug vietos, vandens ir pašarų, tad vartotojai raginami išbandyti mėsos alternatyvas. Augalinio maisto populiarumas sparčiai auga. Trumpiau tariant, valgyti daugiau augalinės kilmės maisto naudinga jums ir planetai.

Valgykite mūsų šalyje užaugintą maistą. Taip ne tik paremsite vietinius ūkininkus: importuojant maisto produktus iš svečių šalių nuvažiuojami tūkstančiai bereikalingų kilometrų. Šiuo metu lietuvės merginos sparčiai vysto mobiliąją programėlę „Know Your Food“, padedančią tvariau maitintis ir palikti mažesnį CO2 pėdsaką.

Maitinkitės sezoniškai. Pirkinių krepšelis tvaresnis taps perkant sezoninius vietinės gamybos produktus. Taip mažėja energijos auginant ir gaminant maistą ne sezono metu sąnaudos. Vėlgi sezoninė mityba – puikus būdas palaikyti ūkininkus. Jei norite pasisemti receptų idėjų, sekite tinklaraštį „Sezoninė virtuvė“.

Šventiniai papuošimai ir kt.

Lemputės. Papuošimams naudokite LED lempučių girliandas: jos eikvoja mažiau energijos, tarnauja ilgiau ir atrodo taip pat gerai. Be to, naktį nepamirškite lempučių išjungti: taip ir saugiau, ir ekonomiškiau.

Pasigaminkite dekoracijų patys. Joms tinka pačios įvairiausios medžiagos: nuo spalvoto popieriaus iki kankorėžių ir šermukšnių šakelių, tereikia būti kūrybingiems. Be to, rankdarbiai labai patiks ir vaikams. Galite atnaujinti, pataisyti ir naujam gyvenimui prikelti senas kalėdines dekoracijas. Namams papuošti puikiai tiks vaikų karpiniai, dekoruoti buteliai ar stiklainiai, vietoje įprastų kalėdinių žaisliukų – džiovintos apelsinų riekelės, imbieriniai sausainiai, smulkūs obuoliukai, saldainiai ir t. t.

Sventiniai papuosimaihaveseen | Shutterstock.com

Daugiau idėjų rasite straipsniuose:

Tvaresnė kalėdinė eglė. Dirbtinė eglutė tikrai nėra pats tvariausias pasirinkimas, tačiau jei vis dėlto rinksitės pastarąją, ieškokite kokybiškos, gražios, kad naudotumėte ją bent 10 metų. Antraip geriau pirkti gyvą medį ir po švenčių jį palikti specialiose vietose, arba eglutę vazone: ją galima pasodinti miške arba laikyti kieme ir vėl panaudoti kitąmet. Taip pat kalėdinę eglutę galima išsinuomoti.

Venkite vienkartinių servetėlių: verčiau naudokite medžiagines, kurių gyvavimo ciklas yra gerokai ilgesnis nei popierinių analogų. Jei ant staltiesės po šventinės vakarienės liko dėmių, neleiskite joms įsisenėti: iškart užpilkite ant jų dėmių valiklio. Paskui užteks staltiesę skalbti žemesnės temperatūros vandenyje: taip darysite mažesnį poveikį aplinkai.

Sventines servetelesAlexander Raths | Shutterstock.com

Drabužiai Kalėdoms, Naujiesiems, šventiniams vakarėliams ir karnavalams

Šiais metais rinkitės tvarų variantą ir puoškitės turimais drabužiais. Gerai peržiūrėkite spintą: tikrai rasite kuo pasipuošti, o jei kažką pirksite, pasistenkite, kad drabužis tiktų ir kitoms progoms.

Būkite kūrybingi: kalėdinei vakarienei gali tikti ir paprasta suknelė ar senieji marškiniai, papuošti kalėdiniais simboliais ar paprasčiausia girlianda.

Drabuziai KaledomsAnna Kraynova | Shutterstock.com

Vaikų karnavalui taip pat nebūtina pirkti naujų drabužių: pasiteiraukite, gal reikiamo dydžio kostiumą paskolins artimieji ar draugai. Jei vis tik šis planas nepasiteisins, užsukite į dėvėtų drabužių parduotuvę.

Taigi, prieš kažką pirkdami pagalvokite, ar tas daiktas / produktas jums ar jo gavėjui tikrai reikalingas, kiek ilgai jis tarnaus, ar greitai neatsidurs konteineryje, kur dar bus galima jį panaudoti ir t. t. Ugdykite savo ir vaikų tinkamą požiūrį į vartojimą, tvarumą ir ekologiją.

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.