Žindymas kaip kontracepcijos metodas (laktacinės amenorėjos metodas) (80)

Žindymas kaip kontracepcijos būdas

SVARBU: moteris gali tapti vaisinga likus apytiksliai trims savaitėms iki pirmųjų mėnesinių pradžios, tad net jei mėnesinės nepasirodė, galimybė pastoti išlieka.

Kas yra Laktacinės amenorėjos kontracepcijos metodas (LAM)?

Laktacinė amenorėja – tai ovuliacijos ir mėnesinių nebuvimas žindymo periodu. Tai yra laikinas kontracepcijos metodas, kuriuo gali naudotis žindančios moterys pirmus 6 mėnesius po gimdymo. Šis kontracepcijos metodas yra natūralus, ekonomiškas ir patogus, puikiai derantis su gera žindymo praktika, jis neturi šalutinio poveikio nei motinai, nei kūdikiui.  

Kaip veikia laktacinės amenorėjos metodas (LAM)?

Žįsdamas kūdikis slopina ovuliaciją skatinančių hormonų gamybą, todėl nevyksta ovuliacija, sustoja mėnesinių ciklas, ir mėnesinės nepasirodo.

Mokslui dar nepavyko išaiškinti, kaip tiksliai žindymas paveikia hormonų lygius, tačiau aišku, kad tai glaudžiai susiję su tuo, kaip dažnai ir intensyviai kūdikis žinda.

LAM metodo patikimumas

Šis būdas gali būti išties veiksmingas, jo patikimumas yra apie 98%.  Kaip patikimas kontracepcijos metodas jis veiks, jei jūsų situacija atitinka šias tris pagrindines sąlygas:

 • Kūdikiui yra mažiau nei 6 mėnesiai. Pagal PSO rekomendacijas, nuo šešių mėnesių kūdikis pradedamas primaitinti, todėl žindimo poreikis natūraliai sumažėja.
 • Po gimdymo dar nebuvo mėnesinių. Pirmas 8 savaites po gimdymo gali kraujuoti, tačiau tai nebus laikoma mėnesinėmis. Pasibaigus šiam 8 savaičių periodui, mėnesinėmis derėtų laikyti bent dvi dienas trunkanti kraujavimą ar tepimą.
 • Jei žindimas yra vienintelis kūdikio maitinimo būdas. Tai yra, kūdikiui nėra duodama jokių papildomų skysčių (įskaitant vandenį ir arbatas), jis nėra primaitinimas mišinuku ar „kietu“ maistu. Nedideli kito maisto ar gėrimų kiekiai gali būti duodami, tačiau tai turi būti labai reti pavieniai atvejai.
 • Jei kūdikis žįsdamas pakankamai stimuliuoja krūtis. Žindymas turi Kad LAM būtų patikimas, kūdikis turi būti žindomas mažiausiai 8 kartus per parą, ne rečiau kaip kas 4 valandas dieną ir kas 6 valandas nakties metu (LAM patikimumui naktiniai maitinimai yra labai svarbūs). Kūdikio norą žįsti (taigi ir metodo patikimumą) gali sumažinti čiulptuko naudojimas, primaitinimas, arbatėlių girdymas, pieno nutraukimas, stresas ar liga.

Papildoma kontracepcija žindymo metu

Jei šios trys pagrindinės sąlygos pasikeičia – tarkime, duodate kūdikiui čiulptuką, nebežindote naktimis arba pradedate primaitinti – tikimybė pastoti didėja, net jei mėnesinės vis dar nėra prasidėjusios, o MP išlieka pagrindiniu kūdikio maistu.

Tokiu atveju reikėtų naudoti papildomą kontracepciją. Jei planuoji naudoti hormoninę kontracepciją, būtinai dėl jos pasitark su gydytoju.

Žindyvėms rekomenduojama rinktis nehormoninę kontracepciją (prezervatyvus, gimdos (intrauterines) spirales, NŠP (natūralų šeimos planavimo) metodą, spermicidus, diafragmas (gimdos kaklelio gaubtuvėlius) arba vyro/ moters sterilizaciją (jei šeima daugiau vaikų neplanuoja).

Jei nehormoninės kontracepcijos variantai netinka, antras pasirinkimas būtų progesterono hormoninė kontracepcija (minipiliulės, injekcija ar implantuojama kontracepcija).

Trečioje vietoje sektų sudėtinė hormoninė kontracepcija, nes jose esantis estrogenas gali slopinti pieno gamybą. Kalbant apie hormoninės kontracepcijos poveikį kūdikiui, teigiama, kad į pieną patenka nedideli hormonų kiekiai ir nėra įrodymų, kad jie kaip nors veiktų kūdikį, tačiau tėvams net ir nedideli hormonų kiekiai gali pasirodyti nepriimtini.

LAM ir pieno nutraukinėjimas

Jei aplinkybės susiklosto taip, kad motina pati negali žindyti kūdikio, pieną ji turėtų nusitraukti įprastu žindymui metu (neigiama nusitraukinėjimo pusė – kūdikis gali atsisakyti imti krūtį ir rinktis buteliuką, iš kurio pienas teka lengviau, be didelių pastangų).

Tačiau svarbu paminėti, kad jei kūdikis nutrauktu pienu maitinamas dažniau nei vieną iš dešimties maitinimų, LAM patikimumas mažėja.

Naujausi komentarai

 1. piene32
  piene32 prieš 4 m.

  linaja1987linaja1987 parašė:
  Matyt, esate iš tų, kas sunkiai pastoja. O gal jūs jau laukiatės tik dar nežinote. Esu girdėjusi, kad moteris(žindyvė),tik pajutusi judesius suprato, kad laukiasi. …

  Ne bkt neseku,nemanau,kad butu tikslinga ja matuot,nes keliuosi per nakti ne po viena karta,dickis mano dar pieno reikalauja labai daznai

 2. lore1mice2
  lore1mice2 prieš 3 m.

  Man su pirmu nėštumu buvo,taip, kad nesijaučiau kad laukiuosi, arba nesupratau. Žinių neturėjau visiškai jokių. Pasidariau tesą vasario mėn, buvo neigiamas, tada nežinojau, kad reikia daryti antrą testą po kurio laiko. Neturėjau interneto prieš 16 metų. Tai va, kovo vidury pasirodė kraujo, užskaičiau tai kaip pavėlavusias mėnesines, pasižymėjau nėštumo sąsiuvinį. Birželio mėnesį, stovėdam prieš veidrodį, pastebėjau, kad kelnės kiek sunkiau susisega, bet užsegti dar ėjo. Krūtys kažkokios didesnės pasirodė. Spustelėjau už spenelio, pasirodė priešpienio. Paskambinau draugei, kuri jau antro vaiko laukės, papasakojau keistumynus, o ta mane pas gydytoją nuvijo. Nuvažiuoju,rodau savo mėnesinių sąsiuvinį, gydytoja paskaičiuoja, kad apie 12 sav.nėštumas. Pabaigus apžiūrą, aš jos klausiu, o kas tam pilve taip burbuliuoja, kaip kokie burbuliukai sproginėtų. Tą pakelė akis per akinių kraštą, klausiamu žvilgsniu pažiūrėjo.. Hm... Reikia ultragarso patikrinti. Pasirodo visos 16 sav jau buvo Niekad nepamiršiu, kaip taip galėjau nepastebėti, kad laukiuosi...
  Bet kai laukiausi antro, jau po dviejų savaičių po tikėtino apvaisinimo supratau, kad esu nėščia..

 3. Lūšiukė
  Lūšiukė prieš 3 m.

  Tikrai gali nestumas būti jau didelis lb. o gal tiesiog žarnynas sunkiau dirba ir jo judesius jaučiat. gali ir taip būti ir taip Tai tik gydytoja padarius skana jums tiksliai pasakys

 4. User has not uploaded an avatar
  Kačiuk prieš 3 m.

  Sveikos,
  maitinu vaikeli krūtimi kitą savaite bus 4men., vis dar nesergu mėnesinėm. Vakar buvo pasirodė išskiru kaip ir prieš mėnesines "ružavu" galvojau jau susirgsiu, bet šnd vel išskiros normalios tik biški maudena pilva. Kaip manote ar tai galėtu buti ženklas kad vėl laukiuos?Ar kam taip buvo?

  Laukiu Jūsų pararių

 5. Ingka
  Ingka prieš 3 m.

  gabijacekaviciene parašė:
  Sveikos,
  maitinu vaikeli krūtimi kitą savaite bus 4men., vis dar nesergu mėnesinėm. Vakar b…

  Jei saugotes, tada nesilaukiat. Jei ne, tada geriausiai i si klausima atsakytu nestumo testas Maitinant krutimi menesines gali nesirodyti ir metus laiko.