Žindymas kaip kontracepcijos metodas (laktacinės amenorėjos metodas) (96)

Žindymas kaip kontracepcijos būdas

SVARBU: moteris gali tapti vaisinga likus apytiksliai trims savaitėms iki pirmųjų mėnesinių pradžios, tad net jei mėnesinės nepasirodė, galimybė pastoti išlieka.

Kas yra Laktacinės amenorėjos kontracepcijos metodas (LAM)?

Laktacinė amenorėja – tai ovuliacijos ir mėnesinių nebuvimas žindymo periodu. Tai yra laikinas kontracepcijos metodas, kuriuo gali naudotis žindančios moterys pirmus 6 mėnesius po gimdymo. Šis kontracepcijos metodas yra natūralus, ekonomiškas ir patogus, puikiai derantis su gera žindymo praktika, jis neturi šalutinio poveikio nei motinai, nei kūdikiui.  

Kaip veikia laktacinės amenorėjos metodas (LAM)?

Žįsdamas kūdikis slopina ovuliaciją skatinančių hormonų gamybą, todėl nevyksta ovuliacija, sustoja mėnesinių ciklas, ir mėnesinės nepasirodo.

Mokslui dar nepavyko išaiškinti, kaip tiksliai žindymas paveikia hormonų lygius, tačiau aišku, kad tai glaudžiai susiję su tuo, kaip dažnai ir intensyviai kūdikis žinda.

LAM metodo patikimumas

Šis būdas gali būti išties veiksmingas, jo patikimumas yra apie 98%.  Kaip patikimas kontracepcijos metodas jis veiks, jei jūsų situacija atitinka šias tris pagrindines sąlygas:

 • Kūdikiui yra mažiau nei 6 mėnesiai. Pagal PSO rekomendacijas, nuo šešių mėnesių kūdikis pradedamas primaitinti, todėl žindimo poreikis natūraliai sumažėja.
 • Po gimdymo dar nebuvo mėnesinių. Pirmas 8 savaites po gimdymo gali kraujuoti, tačiau tai nebus laikoma mėnesinėmis. Pasibaigus šiam 8 savaičių periodui, mėnesinėmis derėtų laikyti bent dvi dienas trunkanti kraujavimą ar tepimą.
 • Jei žindimas yra vienintelis kūdikio maitinimo būdas. Tai yra, kūdikiui nėra duodama jokių papildomų skysčių (įskaitant vandenį ir arbatas), jis nėra primaitinimas mišinuku ar „kietu“ maistu. Nedideli kito maisto ar gėrimų kiekiai gali būti duodami, tačiau tai turi būti labai reti pavieniai atvejai.
 • Jei kūdikis žįsdamas pakankamai stimuliuoja krūtis. Žindymas turi Kad LAM būtų patikimas, kūdikis turi būti žindomas mažiausiai 8 kartus per parą, ne rečiau kaip kas 4 valandas dieną ir kas 6 valandas nakties metu (LAM patikimumui naktiniai maitinimai yra labai svarbūs). Kūdikio norą žįsti (taigi ir metodo patikimumą) gali sumažinti čiulptuko naudojimas, primaitinimas, arbatėlių girdymas, pieno nutraukimas, stresas ar liga.

Papildoma kontracepcija žindymo metu

Jei šios trys pagrindinės sąlygos pasikeičia – tarkime, duodate kūdikiui čiulptuką, nebežindote naktimis arba pradedate primaitinti – tikimybė pastoti didėja, net jei mėnesinės vis dar nėra prasidėjusios, o MP išlieka pagrindiniu kūdikio maistu.

Tokiu atveju reikėtų naudoti papildomą kontracepciją. Jei planuoji naudoti hormoninę kontracepciją, būtinai dėl jos pasitark su gydytoju.

Žindyvėms rekomenduojama rinktis nehormoninę kontracepciją (prezervatyvus, gimdos (intrauterines) spirales, NŠP (natūralų šeimos planavimo) metodą, spermicidus, diafragmas (gimdos kaklelio gaubtuvėlius) arba vyro/ moters sterilizaciją (jei šeima daugiau vaikų neplanuoja).

Jei nehormoninės kontracepcijos variantai netinka, antras pasirinkimas būtų progesterono hormoninė kontracepcija (minipiliulės, injekcija ar implantuojama kontracepcija).

Trečioje vietoje sektų sudėtinė hormoninė kontracepcija, nes jose esantis estrogenas gali slopinti pieno gamybą. Kalbant apie hormoninės kontracepcijos poveikį kūdikiui, teigiama, kad į pieną patenka nedideli hormonų kiekiai ir nėra įrodymų, kad jie kaip nors veiktų kūdikį, tačiau tėvams net ir nedideli hormonų kiekiai gali pasirodyti nepriimtini.

LAM ir pieno nutraukinėjimas

Jei aplinkybės susiklosto taip, kad motina pati negali žindyti kūdikio, pieną ji turėtų nusitraukti įprastu žindymui metu (neigiama nusitraukinėjimo pusė – kūdikis gali atsisakyti imti krūtį ir rinktis buteliuką, iš kurio pienas teka lengviau, be didelių pastangų).

Tačiau svarbu paminėti, kad jei kūdikis nutrauktu pienu maitinamas dažniau nei vieną iš dešimties maitinimų, LAM patikimumas mažėja.

Susiję straipsniai

Chirurginis nėštumo nutraukimas (abortas)

Statistikos duomenimis, pastaraisiais metais Lietuvoje kasmet nutraukiama apie 3 tūkst. nėštumų.

Kiaušintakių perrišimo operacija: ar ji Lietuvoje atliekama oficialiai?

Moterys, susilaukusios norimo skaičiaus vaikų ir tvirtai apsisprendusios jų negimdyti, dažnai pagalvoja apie kiaušintakių perrišimo operaciją.

Kontraceptinės tabletės: daugiau naudos ar žalos?

Išsivysčiusiose pasaulio šalyse sudėtinės hormoninės kontraceptinės tabletės – bene populiariausias apsisaugojimo nuo neplanuoto nėštumo metodas.

Naujausi komentarai

 1. RenataAtm
  RenataAtm prieš 3 m.

  Veronika99 parašė:
  Aš ir maitinau ir mėnesinės buvo, ir pastojau !!!taip, kad labai smagu, kiekvienas vaikas yra skirtingas ir moteris kiekvieną skirtinga, lygiai taip kaip yra moterų…

  Sveiki ,o kiek laiko buvo mazajai ,kai pastojote vėl?

 2. lalaila_lt
  lalaila_lt prieš 2 m.

  Maitinau ,dažnai ir ilgai ir po 3men pastojau.
  Todėl jei neplanuojat tai tikrai nereik pasikliauti

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  lalaila_lt parašė:
  Maitinau ,dažnai ir ilgai ir po 3men pastojau.
  Todėl jei neplanuojat tai tikrai nereik pasikliauti

  O mėnesinės buvo grįžusios?

 4. lalaila_lt
  lalaila_lt prieš 2 m.

  VeronicaVictoria parašė:
  O mėnesinės buvo grįžusios?

  Buvo.
  Bet okupacija būna prieš mėnesines todėl niekas nežino kada jos grįs

 5. User has not uploaded an avatar
  hope2 prieš 1 mėn.

  Man oficialiai ciklas grįžo praejus dviem mėnesiams nustojus maitinti naktimis, leliui db 4men+1sav. Maitinu tik mp. Bandem pastoti bet is pirmo karto nepavyko😒

Skelbimai

12,00 €
122 | 6 - 7 m.
20,00 €
44 | 16 | L
10,00 €