Žindymo konsultantės: kuo mamoms praverčia jų pagalba?

Motina žindo naujagimį, jai pataria žindymo konsultantė Iryna Inshyna | Shutterstock.com

Dėl įvairių sunkumų nemažai gimdyvių nustoja žindyti dar pirmąjį naujagimio gyvenimo mėnesį, nors Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kūdikius išimtinai maitinti tik motinos pienu rekomenduoja 6 mėn., o po to, derinant žindymą su maitinimu ir kietu maistu – iki 2 metų ir ilgiau.

Tačiau jei krūtyse gaminasi nepakankamai pieno, jei kūdikis nukramtė spenelius ar apskritai atsisako imti krūtį, nereikia nuleisti rankų: jums gali padėti žindymo konsultantės – sveikatos priežiūros specialistės, įgijusios atitinkamus tarptautinius sertifikatus.

Pagrindinės žindymo konsultančių funkcijos ir veiklos

Žindymo specialistės teikia visokeriopą pagalbą žindymo srityje, konsultuoja nėščiąsias ir t. t.

Žindymo konsultante teoriškai galėtų būti kiekviena ilgai ir sėkmingai savo vaikus žindžiusi mama, tačiau visiškai tikros dėl konsultantės kvalifikacijos ir žinių būsite tik pasirinkusios Tarptautinės egzaminuotojų tarybos (IBCLC) pripažintas laktacijos konsultantes.

Žindymo konsultantė gali padėti susidoroti su daugybe kūdikio maitinimo iššūkių, pavyzdžiui, jei:

  • Sumažėjo laktacija;
  • Žindydama mama jaučia diskomfortą ar skausmą;
  • Krūtų speneliai įdubę arba yra kitų anatominių ypatybių, galinčių apsunkinti žindymą;
  • Žindomas kūdikis priauga mažai arba nepriauga svorio;
  • Norima atsisakyti mišinio ir išimtinai maitinti tik motinos pienu;
  • Norima kūdikį maitinti mišriai, t.y. žindymą arba maitinimą nutrauktu pienu derinti su maitinimu pieno mišiniais;
  • Mamai kartojasi mastitas;
  • Kūdikis daug ir dažnai atpila;
  • Sunku rasti tinkamą žindymo pozą, ypač moterims po cezario pjūvio operacijos;
  • Kūdikis užmiega prie krūties;
  • Pasireiškė krūties streikas, t.y. kūdikis neima vienos krūties arba ją iškart išspjauna;
  • Kūdikiui pasireiškė augimo šuolis, jis nuolat „kaba“ ant krūties, o mama jaučiasi išsekusi;
  • Kilo fizinių ir emocinių sunkumų, įskaitant žindymo aversiją, pogimdyvinę depresiją;
  • Mama maitina kūdikį tik nusitrauktu pienu ir dėl to jai kilo sunkumų;
  • Mamai tenka maitinti ankstuką (kai kuriems jų trūksta koordinacijos čiulpti, ryti ir net kvėpuoti), taip pat fizinių ar neurologinių sutrikimų turinčius kūdikius;
  • Mama nori žindyti tandemu (dvynius arba naujagimį ir vyresnį vaiką);
  • Mama nori nutraukti žindymą, t.y. atjunkyti vaiką ir kt.

Ar verta ir kada reikėtų kreiptis į žindymo konsultantę?

Į žindymo konsultantes kreipiamasi įvairiu metu: dar laukiantis, po gimdymo ir visą kūdikio maitinimo laikotarpį arba jau planuojant pabaigti žindymą:

Konsultacijų nėštumo metu nauda. Pastebima, kad mamos labai dažnai į žindymo konsultantes kreipiasi tuomet, kai jau kyla rimtų problemų. Tačiau taip pat geras metas pabendrauti su žindymo konsultante – dar besilaukiant, nes specialistė gali padėti pasiruošti žindymui visais aspektais. Dar prieš gimdymą, ypač jei nelankėte nėščiųjų kursų, žindymo konsultantė supažindins su patogiausiomis žindymo pozomis, gausite daug vertingų patarimų: nuo geriausio pientraukio pasirinkimo iki partnerio įtraukimo į žindymo procesą.

Konsultacijų susilaukus kūdikio nauda. Žindymo konsultantės efektyviai padeda neseniai naujagimio susilaukusioms mamoms žindyti. Dėl šių specialisčių laiku suteiktos pagalbos pastebimai padaugėjo žindančių mamų, pailgėjo ir žindymo trukmė: tokius rezultatus rodo daugelis mokslinių tyrimų.

Konsultacijų atjunkant kūdikį nauda. Žindymo konsultantės padeda ne tik sėkmingai pradėti žindymą, bet ir jį kuo sklandžiau užbaigti. Nusprendus atjunkyti kūdikį verta pasitarti su žindymo konsultante, kuri padės susidaryti planą ir žindymą pabaigti taip, kad problemų nekiltų nei mamai, nei kūdikiui.

Žindymo metu šeimos patiria daug pakilimų ir nuosmukių, tad kol tiek mama, tiek ir kūdikis mokosi, žindymo konsultantė gali suteikti šiuo metu itin svarbią emocinę paramą kūdikio neseniai susilaukusiai šeimai.

Kaip rasti patikimą žindymo konsultantę?

Rekomenduoti aukščiausios kvalifikacijos žindymo konsultantę gali ligoninės personalas ar jūsų nėštumą prižiūrėję gydytojai. Žindymo konsultantės daugelyje gimdymo namų lanko ką tik pagimdžiusias mamas, tad išsakykite joms visas problemas: gal po to darkart kreiptis į žindymo konsultantę nė nereikės.

Keli patarimai, į ką atkreipti dėmesį ieškant žindymo konsultantės:

Pasiteiraukite konsultantės apie sukauptą patirtį. Pasidomėkite, kaip žindymo konsultantė susitvarko su sudėtingomis, netipinėmis situacijomis.

Koks konsultantės požiūris į maitinimą pieno mišiniais? Nors kiekviena žindymo ekspertė tiki motinos pieno nauda, kai kurių požiūris į dirbtinį maitinimą yra lankstesnis. Taigi, jei dėl tam tikrų priežasčių nuspręstumėte nutraukti žindymą arba kūdikį maitinti mišriai, konsultantė dėl šio sprendimo neturėtų jūsų smerkti ar gėdinti.

Kaip operatyviai žindymo konsultantė reaguoja į užklausas, skambučius ir kt.? Tai dar vienas veiksnys, kurį verta apsvarstyti. Dažniausiai žindančioms mamoms prireikia skubios pagalbos, o jei žindymo konsultantė į laiškus atrašo tik po kelių dienų ar jai patogiu metu bendrauja tik tekstinėmis žinutėmis per pokalbių programėles, tikėtina, skubiai jūsų problemos išspręsti ji negalės. Didelis privalumas – jei žindymo konsultantė gali pakonsultuoti tą pačią dieną.

Ar konsultantė – tik teoretikė, ar turi realios praktikos? Mamos jausis jaukiau, užtikrinčiau, jei ir pati žindymo konsultantė yra turėjusi realios maitinimo patirties (nes konsultuoti gali ir vaikų neturinčios moterys ar ir vyrai).

Įvertinkite bendravimo stilių. Atminkite, kad žindymo konsultantė bus šalia intymiomis akimirkomis, kai būsite itin pažeidžiama. Tad pagalvokite, kokio tipo asmenybė jums labiau imponuotų: ar konsultantė, kuri remiasi tik faktais ir klinikiniu požiūriu, ar asmeniškesnį, šiltesnį ryšį su klientėmis besistengianti užmegzti žindymo konsultantė?

IBCLC sertifikatas: kas gali tapti žindymo konsultantėmis ir kaip ši veikla reglamentuojama?

Žindymo konsultantėmis gali tapti tik mokymus išklausiusios, egzaminą išlaikiusios ir didelę praktiką (net 1000 val. laktacijos ir žindymo srityse) sukaupusios moterys. Jos nebūtinai turi būti medikės, tačiau privalo puikiai išmanyti visas žindymo subtilybes. Kaip tapti sertifikuota žindymo konsultante, plačiau aprašoma šiame puslapyje.

CLC (angl. Certified Lactation Councelor) sertifikatą norinčios įgyti konsultantės turi išklausyti 100+ valandų mokymus.

Dar aukštesnės kategorijos IBCLC (angl. International Board Certified Lactation Consultant) sertifikatą siekiančioms gauti konsultantėms reikia išklausyti specialius mokymus ir turėti net 1000 val. praktikos laktacijos ir žindymo srityse. IBCLC kvalifikacinis pažymėjimas galioja 5 metus. Kas 5 metus žindymo konsultantėms reikia atnaujinti profesinę kvalifikaciją perlaikant egzaminą.

Sertifikuota žindymo konsultantė suteiks ne tik reikalingų žinių, bet kartu gausite ir tam tikrą garantiją, kad ji laikysis Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso reikalavimų. Šis kodeksas draudžia žindymo specialistėms būti susijusioms ar gauti bet kokią naudą iš mišinių ir dirbtinio kūdikių maitinimo priemonių gamintojų ir platintojų.

Sertifikuotų žindymo konsultančių kontaktus galima rasti šioje svetinėje.

Susiję straipsniai

Kava ir kofeinas žindymo metu – ar tai suderinama?

Žindančioms moterims gali kilti klausimas, ar galima gerti kavą, arbatą, kitus kofeino turinčius turinčius gėrimus?

Žindymas: dažniausi klausimai ir atsakymai

Žindyvės neretai susiduria su įvairiomis problemomis ir nerimu, tad dalinamės atsakymais į dažniausiai kylančius klausimus apie žindymą.

Ar tikrai žindymą mamos sudievinę? Viskas, ką reikia žinoti apie kūdikio maitinimą

Simonas Urbonas pastebi, kad moterys Lietuvoje yra linkusios „sudievinti“ žindymą. Daugelis dažnai turi savo tvirtą ir nusistovėjusią nuomonę.