Kaip padėti kūdikiui, kai jam pučia pilvuką?

Reklaminis partnerio turinys
Kūdikis verkia dėl pilvo pūtimo Leo_nik | Shutterstock.com

Pilvuką daugiau ar mažiau pūsti gali praktiškai visiems kūdikiams, tačiau pasitaiko ir tokių laimingųjų, kurie nejaučia jokio diskomforto.

Vieni vaikai skausmą ir diskomfortą iškenčia lengviau nei kiti, t. y. jiems būdingas aukštesnis skausmo slenkstis, o jautresni kūdikiai gali tapti neramūs ir nenumaldomai verkti ir dėl nedidelio pilvo maudimo.

Be to, kai kurie vaikai gali būti nervingesni ir dažniau patirti psichogeninės kilmės pilvo pūtimo priepuolių.

Kas sukelia pilvuko pūtimą?

Manoma, kad kūdikių pilvo pūtimą sukelia keletas priežasčių: per gausus oro nurijimas, virškinimo sistemos nebrandumas, nepakankamas virškinimo fermentų funkcionavimas, per silpna skrandžio ir žarnyno sienelių peristaltika, jautri nervų sistema ir pan. Žarnyno dujų perteklius susidaro trim pagrindiniais keliais – į virškinimo sistemą patenkant per daug dujų, virškinimo sistemoje pagausėjant dujų gamybai ir sutrinkant normaliam dujų pasišalinimui iš žarnyno. Vienu metu gali veikti keletas priežasčių, tuomet pilvelis išsipūsti gali itin skausmingai.

Kokio amžiaus vaikams dažniausiai pučia pilvą?

Pilvą pučia ne tik kūdikiams, bet ir mažiems vaikams, ypač iki 2–3 metų amžiaus. Kuo vyresnis vaikas, tuo jo pilvo pūtimo priežastys panašesnės į suaugusiųjų meteorizmo priežastis. Didesniems vaikams pilvą pūsti gali ir dėl žarnyno ligų, ir dėl disbakteriozės, ir dėl tam tikro suvalgomo maisto, ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui – itin didelio streso.

Kaip atskirti, kad kūdikiui pučia pilvuką?

Pilvo pūtimo požymiai gali būti nenumaldomas verkimas ir neramumas bei irzlumas, kojyčių traukimas prie pilvelio, įsitempimas, pilvuko kietumas ir išsipūtimas, raugėjimas po valgio, kumštukų spaudimas. Tokį mažylį nuraminti sunku – jis tampa ramesnis tik tuomet, kai iš žarnyno pasišalina žarnyno sieneles skausmingai tempiantis dujų perteklius.

Kaip padėti, kad pilvuką kūdikiui pūstų rečiau?

Yra keletas būdų, kurie padeda išvengti itin skausmingų ir visus ant „kojų sukeliančių“ pilvo pūtimo epizodų.

  • Prieš maitinimą kūdikį naudinga paguldyti ant pilvuko. Tokia poza padeda pasišalinti dujų pertekliui, stiprina raumenis, padeda pažvelgti į pasaulį „kitu kampu“, spartina kūdikio raidą.
  • Labai svarbi ir teisinga maitinimo technika. Kūdikis turėtų žįsti, o ne čiulpti ir teisingai apžioti krūtinės rudąjį laukelį arba žinduko pagrindą. Čiulpiant labai didėja aerofagijos (oro nurijimo) tikimybė – tuo pačiu didėja ir pilvo pūtimo Maitinantis žmogus turėtų stengtis dėmesingai maitinti vaiką ir neužsiimti pašalinėmis veiklomis, pavyzdžiui, nekalbėti telefonu.
  • Žindomi ir iš buteliuko maitinami vaikeliai turi būti maitinami nei per retai, nei per dažnai. Per retai maitinami kūdikiai labai išalksta ir skubėdami pasisotinti nuryja daug papildomo oro. Permaitintų vaikelių žarnyne taip pat susidaro dujų perteklius, tad reikėtų laikytis tinkamo mitybos režimo.
  • Kūdikiui gali netikti pieno mišinys, kuriuo jis maitinamas. Jam gali pasireikšti dažnesnis atpylimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, raugėjimas, pilvo pūtimas ir skausmas. Be to, jis gali tapti neramus, irzlus, dažniau verkti. Kai kuriems tėvams tenka rimtai „paprakaituoti“, kol atrandamas tinkamas pieno mišinys. Dabar jų pasirinkimas itin didelis, todėl, tikėtina, tinkamą mišinį galiausiai pavyks atrasti kiekvienai šeimai.
  • Po maitinimo kūdikį reikia panešioti vertikaliai, kad jis atsirūgtų. Tokiu būdu iš viršutinės virškinimo trakto dalies pasišalina didžioji dalis nuryto oro. Jei šis oras nepasišalina, jis keliauja toliau žarnynu ir gali sukelti skausmingą lygiųjų raumenų įtempimą.
  • Pilvo pūtimo sukeliamą skausmą veiksmingai mažina šilumos terapija. Galima tiesiog priglausti šiltą delną prie kūdikio pilvo ar pasimėgauti oda prie odos kontaktu. Taip pat galima šiek tiek pašildyti vystyklą arba specialią vyšnių kauliukų, linų sėmenų arba grikių pripildytą pagalvėlę. Atsargiai: tokios pagalvėlės negali būti per karštos ir jos gali būti dedamos tik ant rūbelių, jokiais būdais ne ant nuogos odos.
  • Gali būti naudingas švelnus pilvelio sienos masažas. Rankos turi būti šiltos ir švelnios – ant jų negali būti papuošalų ar žiedų. Geriau, kai nagai trumpi. Masažas atliekamas sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę, atkartojant link kojų krypstančius žarnyno judesius. Pilvo sienelė spaudžiama tik labai švelniai. Geriausia, kai masažo atlikimo techniką parodo vaikelio gydytojas arba kvalifikuotas kūdikių kineziterpeutas / masažuotojas. Tokį masažą galima atlikti tik tuomet, jei mažylis leidžia tai daryti ir jam tai patinka.
  • Kai kada naudingos specialios mankštelės. Tai „dviratuko mynimas“, keliukų lenkimas prie pilvelio, „lėktuvėlio“ skraidinimas, kai kūdikis paguldomas pilveliu ant šilto delno ir labai švelniai supamas. Tokias mankšteles taip pat galima atlikti tik tuomet, jei mažylis leidžia tai daryti ir jam tai patinka.
  • Sumažinti pilvo pūtimo sukeliamus nepatogumus gali ir specialiai tam skirti vaistiniai preparatai. Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija) – vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga simetikonas keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos. Espumisan L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija) vartojami simptominiam ligų, kurių metu virškinimo trakte kaupiasi dujos (meteorizmas), būna pilvo pūtimas, pilnumo pojūtis, gydymui.

*Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.