Vaisiaus vandenys: kada ir kodėl nubėga? (202)

Vaisiaus vandenys

Kas yra vaisiaus vandenys?

Vaisiaus vandenys yra skystis, esantis vaisiaus dangaluose (vandenmaišyje). Vandenmaišis ir vaisiaus vandenys yra savotiška vaisiaus saugumo pagalvė nėštumo metu.

Vandenmaišį sudaro kolageno ląstelių audinys. Šio audinio patvarumas gali sumažėti dėl hormonų veiklos, jis gali neatlaikyti padidėjusio gimdos spaudimo ar plyšti – tuomet nuteka vaisiaus vandenys.

Vaisiaus vandenų nutekėjimo požymiai

Kai kurios moterys vaisiaus dangalų plyšimo metu gali pajausti pokštelėjimą. Kitos gali nepajusti nieko. 

Filmuose turbūt ne kartą teko matyti, kad vaisiaus vandenys nubėga labai dramatiškomis aplinkybėmis – vidury gatvės ar tokioje aplinkoje, kur daug žmonių, o gimdymas prasideda vos ne iškart po to.

Tačiau taip įspūdingai ir netikėtai vandenmaišis plyšta mažiau nei 10-15 moterų iš šimto,  o balutė retai kada būna tokia didelė – paprastai sušlampa tik kelnaitės. 

Vandenų tekėjimo intensyvumas gali būti įvairus, tad ir pojūčiai gali bti skirtingi:

 • nuolatinis drėgmės pojūtis tarpkojyje, drėgnos kelnaitės;
 • palaipsnis nuolatinis varvėjimas, srovenimas;
 • stipresni ar gausesni pliupsniai.

Vaisiaus vandenys ar nevalingas šlapinimasis? 

Dažnai vaisiaus vandenų nutekėjimą būna sunku atskirti nuo šlapimo nelaikymo (dažnos nėštukių bėdos, kylančios dėl spaudimo šlapimo pūslei) ar makšties išskyrų.

Jei sutraukus makšties raumenis (kaip per Kėgelio pratimus) tekėjimo sustabdyti nepavyksta, tai – vaisiaus vandenys. 

Kitas požymis –  specifinis šlapimo kvapas (vaisiaus vandenys yra bekvapiai).

Jei kyla abejonių, geriausia iš karto kreiptis į gydytoją. Vaisiaus vandenų pratekėjimą taip pat gali padėti nustatyti specialios vaisiaus vandenų testo juostelės ar įklotai (jų yra pirkti vaistinėse). 

Kada nubėga vaisiaus vandenys?

Vandenys nubėga, kai vaisiaus dangalų plėvė nebeatlaiko spaudimo, tačiau tai gali nutikti tiek iki gimdymo likus savaitei-kitai, tiek gimdymui gerokai pažengus. 

Nieko keisto, jei rimti sąrėmiai prasideda anksčiau, nei nubėga vandenys.

Jei po vaisiaus vandenų nubėgimo gimdymas neprasideda savaime per ilgesnį laiką, gydytojas gali rekomenduoti gimdymo skatinimą tam, kad būtų išvengta infekcijų ir kitų komplikacijų.

Ką daryti nubėgus vaisiaus vandenims? 

Jei vandenys nubėgo arba įtariate, kad jie šiek tiek prateka, paskambinkite savo gydytojui: jis atliks reikiamus tyrimus ir pateiks rekomendacijas. 

Jei vandenys nubėga po 36 nėštumo savaitės, yra bekvapiai ir bespalviai ar vos gelsvo atspalvio (gali būti su gleivių priemaišomis), pagrindo nerimati nėra - tai ženklas, kad neužilgo (bet vargu ar tuojau pat) turėtų prasidėti gimdymas.

Jei vaisiaus vandenys ima tekėti iki 36 savaitės, yra nemalonaus kvapo, žalsvų ar rusvų atspalvių, į gydytoją būtina kreiptis kuo skubiau: tai gali būti priešlaikinio gimdymo, infekcijų ar kitų komplikacijų požymis.

Ką daryti, jei vaisiaus vandenys nenubėga savaime?

Nėra nieko keisto, jei net ir pilnai prasidėjus gimdymui vandenmaišis nebus plyšęs. Ar teko gidėti išsireikimą "gimė su marškinėliais"? Čia marškinėliais būten ir vadinami vaisiaus dangalai.

Tačiau atvejais, kai gimdymo veikla nevyksta, vaisiaus vandenų nuleidimas (amnijotomija) gali būti naudojamas kaip gimdymo skatinimo metodas. Jos metu plonu plastikiniu kabliuku padaromas nedidelis įplėšimas.

Kaip ir kitos chirurginės intervencijos, amniotomija turi savų privalumų ir savų trūkumų ir yra pateisinama ne visais atvejais, tad geriausia būtų kiekvienu atveju rekomendacijas išgirsti iš gimdymą priimančio gydytojo. 

Susiję straipsniai

Prasidėjo gimdymas: kada reikėtų vykti į ligoninę?

Kada prasideda tikrasis gimdymas ir kuriuo metu jau tikrai reikia būti ligoninėje? Verta žinoti 5-1-1 taisyklę!

Cezario pjūvio operacija pagal pageidavimą

Nuo 2024 m. sausio įsigaliojo nauja tvarka, suteikianti galimybę gimdyvėms rinktis cezario pjūvio operaciją pagal pageidavimą.

Cezario pjūvio operacijos nuo 2023 m. atliekamos ir gimdyvei pageidaujant

Sveikatos apsaugos ministerija nuo 2023 m. didina cezario pjūvio operacijų prieinamumą. Numatyti atvejai, kai gimdyvė galės prašyti šios operacijos.

Naujausi komentarai

 1. minimac
  minimac prieš 7 mėn.

  Egydaja parašė:
  Sveikos, svarstau, ar būna kokių pokyčių pačiam pilve po to, kai nubėga vandenys? Jei nubėgo, tai einant į wc. Dabar toks jausmas, tarsi pilvas kiek mažesnis, bet s…

  Nezinau kiek jums savaiciu, bet man kai 35 savaite nakti nubego, tai atsigulus miegoti iskart supratau, kad kazkas ne taip - pilvas nusileido ir nespaude krutines, t.y. tapo labai lengva kvepuoti ir pasijuto toks lengvumas kune, nors pilvas liko tokio pat dydzio.

 2. Amadra
  Amadra prieš 7 mėn.

  Egydaja parašė:
  Sveikos, svarstau, ar būna kokių pokyčių pačiam pilve po to, kai nubėga vandenys? Jei nubėgo, tai einant į wc. Dabar toks jausmas, tarsi pilvas kiek mažesnis, bet s…

  O jus tikra, kad nubego vandenys? Man juos nuleido ligonineje, bet praktiskai iki gimdymo kiek pasijudindavau, tiek vis plusteldavo ju, tikrai ne per karta viskas isejo. Nzn, kiek jums savaiciu, bet jei jau nubego, tai vaziuociau iskart i ligonine, bent jau man taip elgtis prisake ginekologe. O jei jie tik prabega, tuomet pasitikrinkite su vaisiaus vandenu testu arba paprasta ph juostele. Jeigu prabega, tuomet irgi reikia pasitikrinti, nes tokia bukle pavojinga vaisiui, ypac, jei gimdymui dar anksti.

 3. User has not uploaded an avatar
  Egydaja prieš 7 mėn.

  Ačiū už komentarus Buvom nuvykę pasirodyti. Vandenų kiekis pakankamas, nors su mažėjęs. Sakė, kad tikriausiai buvo išskyros. Gal stipriau mažiukė spustelėjo. Mes jau po termino, o kai pirmas kartas, tai kiekvienas tas papildomas jausmas tarsi "ar jau"?

 4. Amadra
  Amadra prieš 7 mėn.

  Egydaja parašė:
  Ačiū už komentarus Buvom nuvykę pasirodyti. Vandenų kiekis pakankamas, nors su mažėjęs. Sakė, kad tikriausiai buvo išskyros. Gal stipriau mažiukė spustelėjo.

  Na, man gine sake, "patikek, tikrai suprasi, kad jau JAU"😅 bet tai gal jums gleiviu kamstis pasisalino, o ne isskyros, tuomet tikrai mazylis jau beldziasi. Bet kuriuo atveju, sklandaus ir ramaus susitikimo su mazuoju😊

 5. AkVilke
  AkVilke prieš 3 mėn.

  Aš tai nesutikčiau su straipsniu, kad vandenys bekvaviai. Toks įdomus, specifinis kvapas buvo