Vaisiaus vandenys: kada ir kodėl nubėga? (191)

Vaisiaus vandenys

Kas yra vaisiaus vandenys?

Vaisiaus vandenys yra skystis, esantis vaisiaus dangaluose (vandenmaišyje). Vandenmaišis ir vaisiaus vandenys yra savotiška vaisiaus saugumo pagalvė nėštumo metu.

Vandenmaišį sudaro kolageno ląstelių audinys. Šio audinio patvarumas gali sumažėti dėl hormonų veiklos, jis gali neatlaikyti padidėjusio gimdos spaudimo ar plyšti – tuomet nuteka vaisiaus vandenys.

Vaisiaus vandenų nutekėjimo požymiai

Kai kurios moterys vaisiaus dangalų plyšimo metu gali pajausti pokštelėjimą. Kitos gali nepajusti nieko. 

Filmuose turbūt ne kartą teko matyti, kad vaisiaus vandenys nubėga labai dramatiškomis aplinkybėmis – vidury gatvės ar tokioje aplinkoje, kur daug žmonių, o gimdymas prasideda vos ne iškart po to.

Tačiau taip įspūdingai ir netikėtai vandenmaišis plyšta mažiau nei 10-15 moterų iš šimto,  o balutė retai kada būna tokia didelė – paprastai sušlampa tik kelnaitės. 

Vandenų tekėjimo intensyvumas gali būti įvairus, tad ir pojūčiai gali bti skirtingi:

 • nuolatinis drėgmės pojūtis tarpkojyje, drėgnos kelnaitės;
 • palaipsnis nuolatinis varvėjimas, srovenimas;
 • stipresni ar gausesni pliupsniai.

Vaisiaus vandenys ar nevalingas šlapinimasis? 

Dažnai vaisiaus vandenų nutekėjimą būna sunku atskirti nuo šlapimo nelaikymo (dažnos nėštukių bėdos, kylančios dėl spaudimo šlapimo pūslei) ar makšties išskyrų.

Jei sutraukus makšties raumenis (kaip per Kėgelio pratimus) tekėjimo sustabdyti nepavyksta, tai – vaisiaus vandenys. 

Kitas požymis –  specifinis šlapimo kvapas (vaisiaus vandenys yra bekvapiai).

Jei kyla abejonių, geriausia iš karto kreiptis į gydytoją. Vaisiaus vandenų pratekėjimą taip pat gali padėti nustatyti specialios vaisiaus vandenų testo juostelės ar įklotai (jų yra pirkti vaistinėse). 

Kada nubėga vaisiaus vandenys?

Vandenys nubėga, kai vaisiaus dangalų plėvė nebeatlaiko spaudimo, tačiau tai gali nutikti tiek iki gimdymo likus savaitei-kitai, tiek gimdymui gerokai pažengus. 

Nieko keisto, jei rimti sąrėmiai prasideda anksčiau, nei nubėga vandenys.

Jei po vaisiaus vandenų nubėgimo gimdymas neprasideda savaime per ilgesnį laiką, gydytojas gali rekomenduoti gimdymo skatinimą tam, kad būtų išvengta infekcijų ir kitų komplikacijų.

Ką daryti nubėgus vaisiaus vandenims? 

Jei vandenys nubėgo arba įtariate, kad jie šiek tiek prateka, paskambinkite savo gydytojui: jis atliks reikiamus tyrimus ir pateiks rekomendacijas. 

Jei vandenys nubėga po 36 nėštumo savaitės, yra bekvapiai ir bespalviai ar vos gelsvo atspalvio (gali būti su gleivių priemaišomis), pagrindo nerimati nėra - tai ženklas, kad neužilgo (bet vargu ar tuojau pat) turėtų prasidėti gimdymas.

Jei vaisiaus vandenys ima tekėti iki 36 savaitės, yra nemalonaus kvapo, žalsvų ar rusvų atspalvių, į gydytoją būtina kreiptis kuo skubiau: tai gali būti priešlaikinio gimdymo, infekcijų ar kitų komplikacijų požymis.

Ką daryti, jei vaisiaus vandenys nenubėga savaime?

Nėra nieko keisto, jei net ir pilnai prasidėjus gimdymui vandenmaišis nebus plyšęs. Ar teko gidėti išsireikimą "gimė su marškinėliais"? Čia marškinėliais būten ir vadinami vaisiaus dangalai.

Tačiau atvejais, kai gimdymo veikla nevyksta, vaisiaus vandenų nuleidimas (amnijotomija) gali būti naudojamas kaip gimdymo skatinimo metodas. Jos metu plonu plastikiniu kabliuku padaromas nedidelis įplėšimas.

Kaip ir kitos chirurginės intervencijos, amniotomija turi savų privalumų ir savų trūkumų ir yra pateisinama ne visais atvejais, tad geriausia būtų kiekvienu atveju rekomendacijas išgirsti iš gimdymą priimančio gydytojo. 

Naujausi komentarai

 1. crema_fina
  crema_fina prieš 2 m.

  Wilmaline123 parašė:
  Sveikos merginos norejau paklausti ar yra tajp buwe kam kad vandenis bega po biski? Pastowej slape kelnaitese ir jau 2diena bet mazais kiekeis be spalwos ir kvapo? …

  Geriau butu pasirodyti medikams. Jei isties tai vandenys, tai nera gerai

 2. User has not uploaded an avatar
  Reina09 prieš 4 mėn.

  Sveiki, koks jausmas kai nubėga vaisiaus vandenys? Po sekso man pradėjo bėgti staigiai čiurkšle o dabar vis po biški išbėga vis jaučiu. Ką man daryti?

 3. Pipirelis
  Pipirelis prieš 4 mėn.

  Reina09 parašė:
  Sveiki, koks jausmas kai nubėga vaisiaus vandenys? Po sekso man pradėjo bėgti staigiai čiurkšle o dabar vis po biški išbėga vis jaučiu. Ką man daryti?

  Važiuoti į ligoninę, guldys. Gimdysit jei ne šian, tai ryt

 4. Camile3
  Camile3 prieš 4 mėn.

  Reina09 parašė:
  Sveiki, koks jausmas kai nubėga vaisiaus vandenys? Po sekso man pradėjo bėgti staigiai čiurkšle o dabar vis po biški išbėga vis jaučiu. Ką man daryti?

  Jokio jausmo, bėga ir tiek, greičiau nuo kiekio tampa aišku, kad tikrai vandenys nubėga. Ir nebūtinai visi iš karto turi nubėgti, gali ir po truputį bėgti. Bet aišku, kad būtina važiuoti į ligoninę, nes gimdymas jau prasidėjo.

 5. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 4 mėn.

  Reina09 parašė:
  Sveiki, koks jausmas kai nubėga vaisiaus vandenys? Po sekso man pradėjo bėgti staigiai čiurkšle o dabar vis po biški išbėga vis jaučiu. Ką man daryti?

  Važiuokit į ligoninę. Iki rytojaus pagimdysit jau. Man pirmas pliūpsnis buvo didelis namuose naktį kai ėjau į wc, ligoninėj nuo 2 nakties iki pietų kol pagimdžiau bėgo po truputį.
  Skubėjau tada akis išdegus nors ligoninė už kampo man buvo 😅 bijojau pagimdyt mašinoj nes nežinia kada prasidės stūmimas.
  Linkiu kuo greičiau švęsti gimtadienį. Ir lengvo gimdymo! ♥️