Vaisiaus vandenys: kada ir kodėl nubėga? (150)

Vaisiaus vandenys

Kas yra vaisiaus vandenys?

Vaisiaus vandenys yra skystis, esantis vaisiaus dangaluose (vandenmaišyje). Vandenmaišis ir vaisiaus vandenys yra savotiška vaisiaus saugumo pagalvė nėštumo metu.

Vandenmaišį sudaro kolageno ląstelių audinys. Šio audinio patvarumas gali sumažėti dėl hormonų veiklos, jis gali neatlaikyti padidėjusio gimdos spaudimo ar plyšti – tuomet nuteka vaisiaus vandenys.

Vaisiaus vandenų nutekėjimo požymiai

Kai kurios moterys vaisiaus dangalų plyšimo metu gali pajausti pokštelėjimą. Kitos gali nepajusti nieko. 

Filmuose turbūt ne kartą teko matyti, kad vaisiaus vandenys nubėga labai dramatiškomis aplinkybėmis – vidury gatvės ar tokioje aplinkoje, kur daug žmonių, o gimdymas prasideda vos ne iškart po to.

Tačiau taip įspūdingai ir netikėtai vandenmaišis plyšta mažiau nei 10-15 moterų iš šimto,  o balutė retai kada būna tokia didelė – paprastai sušlampa tik kelnaitės. 

Vandenų tekėjimo intensyvumas gali būti įvairus, tad ir pojūčiai gali bti skirtingi:

 • nuolatinis drėgmės pojūtis tarpkojyje, drėgnos kelnaitės;
 • palaipsnis nuolatinis varvėjimas, srovenimas;
 • stipresni ar gausesni pliupsniai.

Vaisiaus vandenys ar nevalingas šlapinimasis? 

Dažnai vaisiaus vandenų nutekėjimą būna sunku atskirti nuo šlapimo nelaikymo (dažnos nėštukių bėdos, kylančios dėl spaudimo šlapimo pūslei) ar makšties išskyrų.

Jei sutraukus makšties raumenis (kaip per Kėgelio pratimus) tekėjimo sustabdyti nepavyksta, tai – vaisiaus vandenys. 

Kitas požymis –  specifinis šlapimo kvapas (vaisiaus vandenys yra bekvapiai).

Jei kyla abejonių, geriausia iš karto kreiptis į gydytoją. Vaisiaus vandenų pratekėjimą taip pat gali padėti nustatyti specialios vaisiaus vandenų testo juostelės ar įklotai (jų yra pirkti vaistinėse). 

Kada nubėga vaisiaus vandenys?

Vandenys nubėga, kai vaisiaus dangalų plėvė nebeatlaiko spaudimo, tačiau tai gali nutikti tiek iki gimdymo likus savaitei-kitai, tiek gimdymui gerokai pažengus. 

Nieko keisto, jei rimti sąrėmiai prasideda anksčiau, nei nubėga vandenys.

Jei po vaisiaus vandenų nubėgimo gimdymas neprasideda savaime per ilgesnį laiką, gydytojas gali rekomenduoti gimdymo skatinimą tam, kad būtų išvengta infekcijų ir kitų komplikacijų.

Ką daryti nubėgus vaisiaus vandenims? 

Jei vandenys nubėgo arba įtariate, kad jie šiek tiek prateka, paskambinkite savo gydytojui: jis atliks reikiamus tyrimus ir pateiks rekomendacijas. 

Jei vandenys nubėga po 36 nėštumo savaitės, yra bekvapiai ir bespalviai ar vos gelsvo atspalvio (gali būti su gleivių priemaišomis), pagrindo nerimati nėra - tai ženklas, kad neužilgo (bet vargu ar tuojau pat) turėtų prasidėti gimdymas.

Jei vaisiaus vandenys ima tekėti iki 36 savaitės, yra nemalonaus kvapo, žalsvų ar rusvų atspalvių, į gydytoją būtina kreiptis kuo skubiau: tai gali būti priešlaikinio gimdymo, infekcijų ar kitų komplikacijų požymis.

Ką daryti, jei vaisiaus vandenys nenubėga savaime?

Nėra nieko keisto, jei net ir pilnai prasidėjus gimdymui vandenmaišis nebus plyšęs. Ar teko gidėti išsireikimą "gimė su marškinėliais"? Čia marškinėliais būten ir vadinami vaisiaus dangalai.

Tačiau atvejais, kai gimdymo veikla nevyksta, vaisiaus vandenų nuleidimas (amnijotomija) gali būti naudojamas kaip gimdymo skatinimo metodas. Jos metu plonu plastikiniu kabliuku padaromas nedidelis įplėšimas.

Kaip ir kitos chirurginės intervencijos, amniotomija turi savų privalumų ir savų trūkumų ir yra pateisinama ne visais atvejais, tad geriausia būtų kiekvienu atveju rekomendacijas išgirsti iš gimdymą priimančio gydytojo. 

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  algitukerr prieš 7 mėn.

  Pasakykit iskiros tai iskiros bet triusykelei pasyovei dregni ipac jai vaiksioju ar prakaitas ar vandenys bega ar skiscei seip kokie?

 2. Stilla
  Stilla prieš 7 mėn.

  algitukerr parašė:
  Pasakykit iskiros tai iskiros bet triusykelei pasyovei dregni ipac jai vaiksioju ar prakaitas ar vandenys bega ar skiscei seip kokie?

  Nu jei laša jums be proto, turiu omeny reikia paketus ar kelnaites keisti, tai tikrai jums vandenys lasa, lekit i ligonine.

 3. karina999
  karina999 prieš 3 mėn.

  Sveikos mamytės... Naktį sapnavau, kad šlapinuos ir staigiai atsikėliau su nemaža balute ant lovos. Nuėjau į wc ir dar pasišlapinau. Kvapas tos balutės panašus į šlapimo, bet nžn.... ar tai gali būt vandenys? Dabar laukiu ryto skambinsiu gydytojai, įdomu, ką pasakys... O gal neverta laukt ir važiuot į priimamąjį? ką darytumėt? kokie tie įklotai, kurie rodo vaisiaus vandenis? Ačiū

 4. Orxideja9891
  Orxideja9891 prieš 3 mėn.

  karina999 parašė:
  Sveikos mamytės... Naktį sapnavau, kad šlapinuos ir staigiai atsikėliau su nemaža balute ant lovos. Nuėjau į wc ir dar pasišlapinau. Kvapas tos balutės panašus į šl…

  Skambinkit gydytojai, jos turi vandenu testus🙂 padaro

 5. E.Va
  E.Va prieš 3 mėn.

  karina999 parašė:
  Sveikos mamytės... Naktį sapnavau, kad šlapinuos ir staigiai atsikėliau su nemaža balute ant lovos. Nuėjau į wc ir dar pasišlapinau. Kvapas tos balutės panašus į šl…

  Paprasciausiai atsistokite placiai virs kokio popieriaus ir stebekite ar lasa. Jeigu lasa tai vandenukai.