Vaisiaus vandenys: kada ir kodėl nubėga? (178)

Vaisiaus vandenys

Kas yra vaisiaus vandenys?

Vaisiaus vandenys yra skystis, esantis vaisiaus dangaluose (vandenmaišyje). Vandenmaišis ir vaisiaus vandenys yra savotiška vaisiaus saugumo pagalvė nėštumo metu.

Vandenmaišį sudaro kolageno ląstelių audinys. Šio audinio patvarumas gali sumažėti dėl hormonų veiklos, jis gali neatlaikyti padidėjusio gimdos spaudimo ar plyšti – tuomet nuteka vaisiaus vandenys.

Vaisiaus vandenų nutekėjimo požymiai

Kai kurios moterys vaisiaus dangalų plyšimo metu gali pajausti pokštelėjimą. Kitos gali nepajusti nieko. 

Filmuose turbūt ne kartą teko matyti, kad vaisiaus vandenys nubėga labai dramatiškomis aplinkybėmis – vidury gatvės ar tokioje aplinkoje, kur daug žmonių, o gimdymas prasideda vos ne iškart po to.

Tačiau taip įspūdingai ir netikėtai vandenmaišis plyšta mažiau nei 10-15 moterų iš šimto,  o balutė retai kada būna tokia didelė – paprastai sušlampa tik kelnaitės. 

Vandenų tekėjimo intensyvumas gali būti įvairus, tad ir pojūčiai gali bti skirtingi:

 • nuolatinis drėgmės pojūtis tarpkojyje, drėgnos kelnaitės;
 • palaipsnis nuolatinis varvėjimas, srovenimas;
 • stipresni ar gausesni pliupsniai.

Vaisiaus vandenys ar nevalingas šlapinimasis? 

Dažnai vaisiaus vandenų nutekėjimą būna sunku atskirti nuo šlapimo nelaikymo (dažnos nėštukių bėdos, kylančios dėl spaudimo šlapimo pūslei) ar makšties išskyrų.

Jei sutraukus makšties raumenis (kaip per Kėgelio pratimus) tekėjimo sustabdyti nepavyksta, tai – vaisiaus vandenys. 

Kitas požymis –  specifinis šlapimo kvapas (vaisiaus vandenys yra bekvapiai).

Jei kyla abejonių, geriausia iš karto kreiptis į gydytoją. Vaisiaus vandenų pratekėjimą taip pat gali padėti nustatyti specialios vaisiaus vandenų testo juostelės ar įklotai (jų yra pirkti vaistinėse). 

Kada nubėga vaisiaus vandenys?

Vandenys nubėga, kai vaisiaus dangalų plėvė nebeatlaiko spaudimo, tačiau tai gali nutikti tiek iki gimdymo likus savaitei-kitai, tiek gimdymui gerokai pažengus. 

Nieko keisto, jei rimti sąrėmiai prasideda anksčiau, nei nubėga vandenys.

Jei po vaisiaus vandenų nubėgimo gimdymas neprasideda savaime per ilgesnį laiką, gydytojas gali rekomenduoti gimdymo skatinimą tam, kad būtų išvengta infekcijų ir kitų komplikacijų.

Ką daryti nubėgus vaisiaus vandenims? 

Jei vandenys nubėgo arba įtariate, kad jie šiek tiek prateka, paskambinkite savo gydytojui: jis atliks reikiamus tyrimus ir pateiks rekomendacijas. 

Jei vandenys nubėga po 36 nėštumo savaitės, yra bekvapiai ir bespalviai ar vos gelsvo atspalvio (gali būti su gleivių priemaišomis), pagrindo nerimati nėra - tai ženklas, kad neužilgo (bet vargu ar tuojau pat) turėtų prasidėti gimdymas.

Jei vaisiaus vandenys ima tekėti iki 36 savaitės, yra nemalonaus kvapo, žalsvų ar rusvų atspalvių, į gydytoją būtina kreiptis kuo skubiau: tai gali būti priešlaikinio gimdymo, infekcijų ar kitų komplikacijų požymis.

Ką daryti, jei vaisiaus vandenys nenubėga savaime?

Nėra nieko keisto, jei net ir pilnai prasidėjus gimdymui vandenmaišis nebus plyšęs. Ar teko gidėti išsireikimą "gimė su marškinėliais"? Čia marškinėliais būten ir vadinami vaisiaus dangalai.

Tačiau atvejais, kai gimdymo veikla nevyksta, vaisiaus vandenų nuleidimas (amnijotomija) gali būti naudojamas kaip gimdymo skatinimo metodas. Jos metu plonu plastikiniu kabliuku padaromas nedidelis įplėšimas.

Kaip ir kitos chirurginės intervencijos, amniotomija turi savų privalumų ir savų trūkumų ir yra pateisinama ne visais atvejais, tad geriausia būtų kiekvienu atveju rekomendacijas išgirsti iš gimdymą priimančio gydytojo. 

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Zyziukia prieš 3 mėn.

  Sveikos. Mums 13 savaičių. Prieš kokias 5 dienas atsirado nemažai vandeningų išskyrų. Net ant kelnaičių matosi. Išskyros vandeningos. Kvapo neturi. Vakar buvau echo, bet gydytoja nieko blogo nesakė. Nebesuprantu, ar čia išskyros (būna ir gelsvų gleivių) ir šiek tiek peršti. Buvau pas gydytoją, skyrė žvakučių. Ar čia šlapimo nelaikymas, ar man vandenys bėga? Labai neramu

 2. Saulėė
  Saulėė prieš 3 mėn.

  Zyziukia parašė:
  Sveikos. Mums 13 savaičių. Prieš kokias 5 dienas atsirado nemažai vandeningų išskyrų. Net ant kelnaičių matosi. Išskyros vandeningos. Kvapo neturi. Vakar buvau echo…

  Neprisigalvokit ir nesukit galvos be reikalo, viskas gerai nuo pat nestumo pradzios as be iklotu niekur, nes irgi nuolat slapia. Normalu, isskyru padaugeje. Tuo labiau jei gydyta nieko nesake, vadinasi tikrai viskas gerai. Maziau streso, nesijaudinkit 😊🌷

 3. User has not uploaded an avatar
  Zyziukia prieš 3 mėn.

  Saulėė parašė:
  Neprisigalvokit ir nesukit galvos be reikalo, viskas gerai nuo pat nestumo pradzios as be iklotu niekur, nes irgi nuolat slapia. Normalu, isskyru padaugeje. Tuo …

  Ačiū! Prieš 8 mėn patyriau netektį 5tą mėnesį, tai dabar labai daug baimių

 4. Ringailiux
  Ringailiux prieš 3 mėn.

  Zyziukia parašė:
  Sveikos. Mums 13 savaičių. Prieš kokias 5 dienas atsirado nemažai vandeningų išskyrų. Net ant kelnaičių matosi. Išskyros vandeningos. Kvapo neturi. Vakar buvau echo…

  Jei šiek tiek peršti ir gavot žvakučių iš daktarės, tai jums tikriausiai pienligė. Dėl jos išskyrų padaugėja. Pienligė daugelio nėštukių palydovė

 5. Memm
  Memm prieš 3 mėn.

  Zyziukia parašė:
  Sveikos. Mums 13 savaičių. Prieš kokias 5 dienas atsirado nemažai vandeningų išskyrų. Net ant kelnaičių matosi. Išskyros vandeningos. Kvapo neturi. Vakar buvau echo…

  Visa nėštumą pravaiksciojau su iklotais, vis buvo išskyrų, kartais vandeningu, kartais gelsvų ar baltų, gyd pasakydavau, tai tepineli darydavo ir nieko blogo nerodydavo, tai jau būna kartais pasidalinau, nes prieš nestuma turėjau dvi netektis, tai suprantu kaip kiekvienas pokytis kelią nerimą
Skelbimai

370,00 €
38 | 10 | S
9,00 €
6,00 €
430,00 €