Hormoninė spiralė (hormoninė gimdos sistema) (334)

Hormoninė spiralė (hormoninė gimdos sistema)

Kaip veikia hormoninė spiralė?

Gimdos sistema (kitaip vadinama hormonine spirale) yra iš plastiko pagamintas T formos prietaisas, įdedamas į gimdą ir išskiriantis hormoną levonorgestrelį. Didžioji šio hormono dalis lieka gimdoje, tik nedidelės dozės patenka į kraujotakos sistemą.

Nors anksčiau buvo manoma, kad hormoninė spiralė nuo nėštumo apsaugo trukdydama apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdoje, stebėjimai ir spiralės vartojimo duomenys rodo, kad visų pirma ji stabdo kiaušinėlio apvaisinimą: tirština gimdos kaklelio gleives, slopina spermatozoidų gyvybingumą, plonina gimdos gleivinę. Kai kurioms moterims gali slopinti ovuliaciją.

Hormoninės spiralės patikimumas

Hormoninės spiralės patikimumas yra 99%, jei ji naudojama laikantis naudojimo instrukcijų. Efektyvumą gali sumažinti kitų vaistų vartojimas, tačiau todėl, kad šios spiralės hormonų poveikis yra vietinis, priemonės patikimumo sumažėjimo tikimybė nėra didelė.

Skirtingai nuo tablečių, efektyvumas viduriuojant ar vemiant nesumažėja.

Kaip naudojamos hormoninės spiralės

Hormoninę spiralę  į gimdą įdeda ir išima gydytojas gydymo įstaigoje. Hormoninė spiralė gimdoje gali išbūti iki 5 metų. Jokiu būdų negalima spiralės bandyti dėtis savarankiškai: net ir dedama patyrusio specialisto, spiralė gali pradurti gimdos sienelę.

Kartais spiralė gali iškristi (pavyzdžiui dėl menstruacinių gimdos spazmų). Patikrinti, ar spiralė yra vietoje, galima apčiuopiat gimdos kaklelio sritį pirštais (spiralė yra vietoje, jei kyšo siūliukai).

Naudojant hormoninę spiralę, mėnesinių ciklo rimas gali pasikeisti: jos gali padažnėti ar paretėti, kartais ir visai išnykti. Pirmą pusmetį gali kraujuoti ar tepti ir ne mėnesinių metu.

Jei mėnesinės vėluoja, rekomenduojama stebėti savo pojūčius ir, kilus įtarimams, pasidaryti nėštumo testą. Nėštumui pasitvirtinus, spiralę būtina išimti kuo greičiau, nes kitaip yra nėštumo komplikacijų tikimybė.

Kontraceptinių priemonių vartojimą galima žymėtis TD "Raudonajame kalendoriuje".

Hormoninės spiralės naudojimo ribojimai

Hormoninės spiralės netinka sergant dubens organų, gimdos, lytinių organų infekcijomis. Šią kontraceptinę priemonę gali naudoti žindančios, tačiau kaip ir naudojant kitas hormonines kontraceptines priemones, komplikacijų gali kilti vyresnėms nei 35-erių metų moterims, rūkančioms, turinčioms padidėjusį kraujospūdį, turinčioms polinkį į trombozę, sergančioms diabetu, kasos uždegimu ir kepenų ligomis.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
  • Nereikia kontroliuoti vartojimo, veikia 5 metus
  • Vienas pigiausių kontracepcijos metodų
  • Mėnesinės dažnai tampa silpnesnės, mažiau skausmingos
  • Tinka žindančioms
  • Galimas šalutinis poveikis (pykinimas, vėmimas, silpnumas, galvos skausmai ir/ ar svaigimas, pilvo skausmai ir pūtimas, svorio augimas, krūtinės padidėjimas ir jautrumas, spuoguotumas, kraujavimas ciklo viduryje), tačiau dauguma simptomų būna silpnesni, nei vartojant kombinuotas kontraceptines tabletes ar pleistrą
  • Didesnė kiaušidžių cistų tikimybė
  • Gali būti juntama lytinių santykių metu
  • Nerekomenduojama naudoti tamponus
  • Gali sumažinti lytinį potraukį
  • Pastojus galimos nėštumo komplikacijos

Naujausi komentarai

  1. Eglute34
    Eglute34 prieš 3 sav.

    Sveikos isidejau mirena spirale pirmadieni , vakar labai skaudejo nugaros apacia ir sukilo temp iki 39 . Skambinau i priimamaji liepe gert paracet ir ibumetina , siandien vel labai spazmavo pilvo apacia ir vel kyla temp . Skambinau i klinika kurioje idejo , uzrase rytoi vakare vizitui . Gal kam taip yra buve ?

  2. Sintija2020
    Sintija2020 prieš 2 sav.

    Sveikos moterys, su kovo 8d. Būkime mylimos ir mylinčios. ❤️ Turiu klausimą gal galite pasidalinti kokia spiralė geriausia, kokie pliusai ir minusai. Ar verta? Negaliu išsirinkti

  3. User has not uploaded an avatar
    rasaselm prieš 2 sav.

    Sandy20 parašė:
    Sveikos,gal kuriai teko dėtis spiralę turint miomas?Pas mane yra dvi nemažos miomos ir gydytoja nerekomendavo,bet norėčiau išgirsti ir kitas nuomones,gal kuri turi …

    Aš turiu miomą,man idėjo mireną.

  4. User has not uploaded an avatar
    rasaselm prieš 2 sav.

    Monikute2016 parašė:
    Sveiki. Spyrale turiu jau 8mėn. Iškilo toks klausymas 😁 Kaip raso kad galima užčiuopti spyrales siula, ir vis neramina kad neuzciuopiu ji tai gal kur pasislinkus …

    Aš ir čia ilindau užklaust šito klausimo🙂 turiu spirale mirena jau antras menuo,ankščiau užčiuopiau ,o dabar ne🙈 neramina kažkotais🤷‍♀️ dar tas tepliojimas,pilvo ir strenų maudimas,pilvo pūtimas😣 gal jau sužinojot ka nors?🙂

  5. User has not uploaded an avatar
    Milda5 prieš 1 sav.

    Laba diena. Pasidalinsiu savo patirtimi. Gal pradėsiu nuo to, kad nesu gimdžiusi, todėl man buvo rekomenduojama Fleree spiralė, kuri yra tinkama negimdžiusioms. Šiek tiek buvo neramu, nes žodis "spiralė" baisiai skambėjo, prisiskaičiau apie tuos atvėjus, kai vis tiek pastoja. Todėl ėjau dėtis spiralę su baime. Ir aš esu kantri skausmui, tačiau kai dėjo man spiralę, gulėjau suspaudusi kumščius ir net paklausiau ar turi taip skaudėti. Man paaiškino, kad turi skaudėti, nes gimda spazmuoja. Važiuojant namo iš klinikos, man labai skaudėjo. Nors tikrai skausmui kantri esu. Tačiau atrodė, kad yra labai dideli mėnesinių skausmai. Ne šiaip mėnesinių skausmas, bet jau tas didelis mėnesinių skausmas, kai jau be vaistų negali. Tą dieną išgėriau vaistų nuo skausmo. Žinoma, kad kraujavau. Sekančią dieną vėl pajutau skausmą. Negalėjau kentėti, todėl vėl išgėriau vaistus. Vėliau skausmas mažėjo, vaistų daugiau nereikėjo gerti, tik tokiais momentais paskaudėdavo labai lengvai. O kraujavau ne du mėnesius, kaip daug kur galima rasti rašant, bet dvi savaites. Kraujavau tris dienas taip jau normaliai, iklotus dažnai keičiau, o dvi savaites tik tepliojau. Dėl skausmo... jau sunku pasakyti, kiek tas skausmas laikėsi, nes jis nebuvo pastovus. Gal savaite tie momentai skausmo užeidavo. Gal dvi savaites, kol tepliojo. Dėl mėnesinių, man buvo taip, pirmą mėnesį mėnesinių nebuvo. Aš išsigandau, galvojau, kad gal nesuveikė, gal pastojau. Žinoma bėgau pas ginekologą. Mane patikrino ir nuramino, pasakė, kad nesu nėščia, parodė man spiralė, pasakė, kad viskas su ja labai gerai ir paaiškino, kad organizmas gal šiek tiek stresuoja dėl spiralės ir dabar prisitaiko, todėl tų mėnesinių ir nėra. Sekantį mėnesį man atsirado mėnesinės. Labai lengvas kraujavimas. Dvi dienas tepliojo, trečią dieną lyg ir kažkiek daugiau to kraujo. Bet labai lengvos mėnesinės. Ginekologas ir sakė, kad mėnesinės bus lengvos, gali tik teplioti. Dar kuo noriu pasidalinti, kai man įdėjo spiralę, jokio sekso nebuvo galima 3 dienas ir 7 dienas reikėjo dar saugotis, nes spiralė pradėjo veikti po 7 dienų. Ir tikrai nesigailiu. Vaikų nenoriu, esu suaugusi moteris ir tokį sprendimą priėmiau, todėl kai praeis 3 metai, dėsiuosi kitą spiralę, man ji labai pasiteisino, tikrai apsaugo, gerai jaučiuosi su ja. Ir dar kas! Dėl svorio, tokia mums moterims jautri tema. Turėjau kauptis vanduo. Labai bijojau, nenorėjau priaugti svorio. Tris savaites vengiau druskos, prisižiūrėjau, po šešiu nevalgiau, o po to pasidaviau ir valgiau kaip visada. Svorio nepriaugau. Gal net numečiau. Tai tokia mano patirtis. Tikiuosi kažkam pagelbėjau.