Hormoninė spiralė (hormoninė gimdos sistema) (191)

Hormoninė spiralė (hormoninė gimdos sistema)

Kaip veikia hormoninė spiralė?

Gimdos sistema (kitaip vadinama hormonine spirale) yra iš plastiko pagamintas T formos prietaisas, įdedamas į gimdą ir išskiriantis hormoną levonorgestrelį. Didžioji šio hormono dalis lieka gimdoje, tik nedidelės dozės patenka į kraujotakos sistemą.

Nors anksčiau buvo manoma, kad hormoninė spiralė nuo nėštumo apsaugo trukdydama apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdoje, stebėjimai ir spiralės vartojimo duomenys rodo, kad visų pirma ji stabdo kiaušinėlio apvaisinimą: tirština gimdos kaklelio gleives, slopina spermatozoidų gyvybingumą, plonina gimdos gleivinę. Kai kurioms moterims gali slopinti ovuliaciją.

Hormoninės spiralės patikimumas

Hormoninės spiralės patikimumas yra 99%, jei ji naudojama laikantis naudojimo instrukcijų. Efektyvumą gali sumažinti kitų vaistų vartojimas, tačiau todėl, kad šios spiralės hormonų poveikis yra vietinis, priemonės patikimumo sumažėjimo tikimybė nėra didelė.

Skirtingai nuo tablečių, efektyvumas viduriuojant ar vemiant nesumažėja.

Kaip naudojamos hormoninės spiralės

Hormoninę spiralę  į gimdą įdeda ir išima gydytojas gydymo įstaigoje. Hormoninė spiralė gimdoje gali išbūti iki 5 metų. Jokiu būdų negalima spiralės bandyti dėtis savarankiškai: net ir dedama patyrusio specialisto, spiralė gali pradurti gimdos sienelę.

Kartais spiralė gali iškristi (pavyzdžiui dėl menstruacinių gimdos spazmų). Patikrinti, ar spiralė yra vietoje, galima apčiuopiat gimdos kaklelio sritį pirštais (spiralė yra vietoje, jei kyšo siūliukai).

Naudojant hormoninę spiralę, mėnesinių ciklo rimas gali pasikeisti: jos gali padažnėti ar paretėti, kartais ir visai išnykti. Pirmą pusmetį gali kraujuoti ar tepti ir ne mėnesinių metu.

Jei mėnesinės vėluoja, rekomenduojama stebėti savo pojūčius ir, kilus įtarimams, pasidaryti nėštumo testą. Nėštumui pasitvirtinus, spiralę būtina išimti kuo greičiau, nes kitaip yra nėštumo komplikacijų tikimybė.

Kontraceptinių priemonių vartojimą galima žymėtis TD "Raudonajame kalendoriuje".

Hormoninės spiralės naudojimo ribojimai

Hormoninės spiralės netinka sergant dubens organų, gimdos, lytinių organų infekcijomis. Šią kontraceptinę priemonę gali naudoti žindančios, tačiau kaip ir naudojant kitas hormonines kontraceptines priemones, komplikacijų gali kilti vyresnėms nei 35-erių metų moterims, rūkančioms, turinčioms padidėjusį kraujospūdį, turinčioms polinkį į trombozę, sergančioms diabetu, kasos uždegimu ir kepenų ligomis.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
 • Nereikia kontroliuoti vartojimo, veikia 5 metus
 • Vienas pigiausių kontracepcijos metodų
 • Mėnesinės dažnai tampa silpnesnės, mažiau skausmingos
 • Tinka žindančioms
 • Galimas šalutinis poveikis (pykinimas, vėmimas, silpnumas, galvos skausmai ir/ ar svaigimas, pilvo skausmai ir pūtimas, svorio augimas, krūtinės padidėjimas ir jautrumas, spuoguotumas, kraujavimas ciklo viduryje), tačiau dauguma simptomų būna silpnesni, nei vartojant kombinuotas kontraceptines tabletes ar pleistrą
 • Didesnė kiaušidžių cistų tikimybė
 • Gali būti juntama lytinių santykių metu
 • Nerekomenduojama naudoti tamponus
 • Gali sumažinti lytinį potraukį
 • Pastojus galimos nėštumo komplikacijos

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 mėn.

  Sveikos visos😊
  Tema apie apsaugas nuo nėštumo, o konkrečiau - spiralės.
  Norisi ilgalaikės kontraceptinės priemonės, bet neišsirenku, kuri geriau.
  Tai galbūt kas turi patirties tarp paprastos varinės spiralės ir hormoninės?
  Domintų kaip organizmas reagavo ties mm, akne?
  Po gimdymo pas mane viskas apsivertė aukštyn kojom, mėnesinės tapo nepakenčiamos pirmas dvi dienas.
  Lauksiu jūsų patirčių! 😊

 2. User has not uploaded an avatar
  Mangirde prieš 2 mėn.

  parašė:
  Sveikos visos😊
  Tema apie apsaugas nuo nėštumo, o konkrečiau - spiralės.

  Pacia pirmaja buvau isidejusi Nova-T buvo viskas gerai,menesines normalios.Antra taip pat tokia pati bet po metu itrauke i vidu teko salinti.Trecia isidejau hormonine fleere spirale,svorio nepriaugau,menesines labai minimalios su iklotuku tik.Galioja 3m ji

 3. User has not uploaded an avatar
  Bananas prieš 2 mėn.

  Sveiki, norejau suzinoti kuri spiralė yra gera? Kaip poveikis? Ar nesustorejote? Pasimetusi kuria pasirinkti?

 4. Širdis ant rankų
  Širdis ant rankų prieš 1 mėn.

  Kiek laiko po gimdymo galima detis spirale? Tiksliau po cp operacijos.? Ir ar skausminga procedūra?

 5. Niuni
  Niuni prieš 1 mėn.

  Širdis ant rankų parašė:
  Kiek laiko po gimdymo galima detis spirale? Tiksliau po cp operacijos.? Ir ar skausminga procedūra?

  Bent aš tai dėjausi 2mėn po cp nes cp buvo lapkričio pabaigoj o spiralė įdėta sausio pabaigoj. Bet man greit viskas išsivalė ir po pusantro mėnesio nuo cp jau susirgau mm. Gal kitoms liepia ilgiau palaukti, nežinau.
  Pati procedūra neskausminga gal tik truputį nemaloni.