Hormoninė spiralė (hormoninė gimdos sistema) (64)

Hormoninė spiralė (hormoninė gimdos sistema)

Kaip veikia hormoninė spiralė?

Gimdos sistema (kitaip vadinama hormonine spirale) yra iš plastiko pagamintas T formos prietaisas, įdedamas į gimdą ir išskiriantis hormoną levonorgestrelį. Didžioji šio hormono dalis lieka gimdoje, tik nedidelės dozės patenka į kraujotakos sistemą.

Nors anksčiau buvo manoma, kad hormoninė spiralė nuo nėštumo apsaugo trukdydama apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdoje, stebėjimai ir spiralės vartojimo duomenys rodo, kad visų pirma ji stabdo kiaušinėlio apvaisinimą: tirština gimdos kaklelio gleives, slopina spermatozoidų gyvybingumą, plonina gimdos gleivinę. Kai kurioms moterims gali slopinti ovuliaciją.

Hormoninės spiralės patikimumas

Hormoninės spiralės patikimumas yra 99%, jei ji naudojama laikantis naudojimo instrukcijų. Efektyvumą gali sumažinti kitų vaistų vartojimas, tačiau todėl, kad šios spiralės hormonų poveikis yra vietinis, priemonės patikimumo sumažėjimo tikimybė nėra didelė.

Skirtingai nuo tablečių, efektyvumas viduriuojant ar vemiant nesumažėja.

Kaip naudojamos hormoninės spiralės

Hormoninę spiralę  į gimdą įdeda ir išima gydytojas gydymo įstaigoje. Hormoninė spiralė gimdoje gali išbūti iki 5 metų. Jokiu būdų negalima spiralės bandyti dėtis savarankiškai: net ir dedama patyrusio specialisto, spiralė gali pradurti gimdos sienelę.

Kartais spiralė gali iškristi (pavyzdžiui dėl menstruacinių gimdos spazmų). Patikrinti, ar spiralė yra vietoje, galima apčiuopiat gimdos kaklelio sritį pirštais (spiralė yra vietoje, jei kyšo siūliukai).

Naudojant hormoninę spiralę, mėnesinių ciklo rimas gali pasikeisti: jos gali padažnėti ar paretėti, kartais ir visai išnykti. Pirmą pusmetį gali kraujuoti ar tepti ir ne mėnesinių metu.

Jei mėnesinės vėluoja, rekomenduojama stebėti savo pojūčius ir, kilus įtarimams, pasidaryti nėštumo testą. Nėštumui pasitvirtinus, spiralę būtina išimti kuo greičiau, nes kitaip yra nėštumo komplikacijų tikimybė.

Kontraceptinių priemonių vartojimą galima žymėtis TD "Raudonajame kalendoriuje".

Hormoninės spiralės naudojimo ribojimai

Hormoninės spiralės netinka sergant dubens organų, gimdos, lytinių organų infekcijomis. Šią kontraceptinę priemonę gali naudoti žindančios, tačiau kaip ir naudojant kitas hormonines kontraceptines priemones, komplikacijų gali kilti vyresnėms nei 35-erių metų moterims, rūkančioms, turinčioms padidėjusį kraujospūdį, turinčioms polinkį į trombozę, sergančioms diabetu, kasos uždegimu ir kepenų ligomis.

PASTABA: visos kontraceptinės priemonės turi didesnių ar mažesnių šalutinių poveikių, yra situacijų, kai jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų sveikatai. Todėl, prieš pradėdamos vartoti bet kurią kontraceptinę priemonę, būtinai pasitarkite su gydytoju ir įdėmiai perskaitykite informacinį pakuotės lapelį.

Privalumai Trūkumai
 • Nereikia kontroliuoti vartojimo, veikia 5 metus
 • Vienas pigiausių kontracepcijos metodų
 • Mėnesinės dažnai tampa silpnesnės, mažiau skausmingos
 • Tinka žindančioms
 • Galimas šalutinis poveikis (pykinimas, vėmimas, silpnumas, galvos skausmai ir/ ar svaigimas, pilvo skausmai ir pūtimas, svorio augimas, krūtinės padidėjimas ir jautrumas, spuoguotumas, kraujavimas ciklo viduryje), tačiau dauguma simptomų būna silpnesni, nei vartojant kombinuotas kontraceptines tabletes ar pleistrą
 • Didesnė kiaušidžių cistų tikimybė
 • Gali būti juntama lytinių santykių metu
 • Nerekomenduojama naudoti tamponus
 • Gali sumažinti lytinį potraukį
 • Pastojus galimos nėštumo komplikacijos

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  GabijaK prieš 1 mėn.

  Sveikos ką tik įsidėjau hormoninę spiralę. Prasidėjo skausmas pilvo apačioje, kuris atrodo net į kojas nueina. Ar tai normalu? Suprantu, kad tai svetimkūnis ir organizmui reikia prisiprast, bet vistiek neramina, gal man ji netinka ar pan? Atsarga gėdos nedaro, tai pasiklausiu 😊

 2. Raimikė
  Raimikė prieš 1 mėn.

  Garbanu parašė:
  O gal kas nors zino kaip yra su maudynemis ? Nes man sake vonioj nesimaudyti bet ar nieko nenutiks maudantis vandens telkiniuose ?

  Vakar įdėjo spiralę, tai daktarė akcentavo, kad 7-10 dienų negulėti vonioje (ypač karštoje), tik po dušu. Poto jau pagal poreikį.

 3. Raimikė
  Raimikė prieš 1 mėn.

  GabijaK parašė:
  Sveikos ką tik įsidėjau hormoninę spiralę. Prasidėjo skausmas pilvo apačioje, kuris atrodo net į kojas nueina. Ar tai normalu? Suprantu, kad tai svetimkūnis ir orga…

  Aš taip pat "šviežiai" įsidėjus spiralę, skausmų nėra, bet kažkoks keistas jasmas į kojas "pareina", toks lyg visada bučiau įtraukus sėdmenų raumenis

 4. ausrinelee
  ausrinelee prieš 4 sav.

  Mamytes pasidalinkit savo patirtimi. Ar issiemus mirena sunku pastoti ?

 5. RaiMie
  RaiMie prieš 1 sav.

  Sveikos, nežinau ar į šią temą pataikiau, bet tikiuosi galėsite man padėti... Turėjau įsidėjusi spiralę Fleree 1,5 metų, birželį ją išėmė. Pasak gydytojos reikėjo palaukti vienų mėnesinių ir galima pradėti planuoti. Iki dabar mmm labai nereguliarios, ciklas trumpas, o kas labiausiai mane neramina, tai per trumpa antroji fazė po OV, kuri svyruoja 11-9 dienų. Ar išėmus šią spiralę tai normalu ir per dar kelis mėnesius tai suitvarkys? Ir kada reikėtų kreptis pas ginekologę (norėčiau bėgti jau dabar)? Nes su tokiu ciklu abejoju ar išeis pastoti..