Hormoninė gimdos spiralė (408)

Hormoninė gimdos spiralė padeda išvengti neplanuoto nėštumo. T formos smulkus prietaisas į organizmą reguliariai išskiria nedidelius progestino tipo hormono levonorgestrelio kiekius. Šis hormonas tirština gimdos kaklelio gleives ir neleidžia spermatozoidams prasiskverbti.
Jos tarnavimo laikas, priklausomai nuo gamintojo – nuo 3 iki 8 metų. Jei pora planuoja nėštumą, moteris jaučia stiprius šalutinius poveikius ar dėl bet kokių kitų priežasčių, spiralę galima bet kada pašalinti.
Turėkite omenyje, kad hormoninė spiralė neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų (LPL), todėl ji labiau tinka nuolatinius lytinius partnerius turinčioms moterims.
Kaip veikia hormoninė gimdos spiralė?
Hormoninė spiralė yra nedidelė, iki kelių centimetrų ilgio, T formos, pagaminta iš plastiko. Ji išsiskleidžia gimdoje, spiralės gale yra trumpa virvelė, kuri gydytojui padeda lengviau ją pašalinti iš gimdos. Spiralė nuolat išskiria nedidelius hormono kiekius ir nuo nėštumo saugo dviem būdais:
- Stabdo ovuliaciją. Ovuliacijos metu subrendusi kiaušialąstė palieka kiaušidę, patenka į kiaušintakį ir laukia galimo apvaisinimo. Siekiant, kad nėštumas užsimegztų, kiaušialąstė turi susilieti su spermatozoidu. Ovuliaciją prislopinus, negali įvykti ir apvaisinimas.
- Sutirština gimdos kaklelio gleives. Spermatozoidams palankios skaidrios, tąsios gimdos kaklelio gleivės: jiems lengviau jomis plaukti ir pasiekti kiaušialąstę. Kai gleivės yra tirštos, spermatozoidai tiesiog negali prasiskverbti.
Kaip įdedama hormoninė spiralė?
Spiralę įdėti gali tik specialiai apmokytas gydytojas akušeris ginekologas. Prieš procedūrą gali būti taikomas nuskausminimas.
Prieš dėdamas hormoninę gimdos spiralę, gydytojas paprašys atlikti nėštumo testą.
Pats spiralės įdėjimas trunka iki 15 min., tačiau visas vizitas gali trukti 30 min. ir ilgiau.
Išimti senąją spiralę ir ją pakeisti nauja galima to paties vizito metu: jokios pertraukos daryti nereikia.
Kada įdedama ir kaip greitai pradeda veikti hormoninė gimdos spiralė?
Spiralę galima įdėti bet kuriuo ciklo metu. Tačiau rekomenduojama šią kontracepcijos priemonę įdėti per 7 dienas nuo mėnesinių pradžios: tuomet nereikės naudoti papildomos apsaugos. Jei spiralė įdedama ciklo viduryje ar pabaigoje, tuomet dar savaitę rekomenduojama naudoti papildomą apsaugos priemonę (pavyzdžiui, prezervatyvus).
Spiralės dėjimas po gimdymo. Hormoninė spiralė gali būti įdedama netrukus po gimdymo, t. y. turi būti praėjusios ne daugiau nei 48 val. Jei to nebuvo atlikta, tuomet reikės palaukti mažiausiai 4–6 savaites.
Žindymui įtakos hormoninė spiralė nedaro.
Spiralės dėjimas po aborto. Jeigu neprasidėjo infekcija, spiralę galima dėti iškart po aborto.
Hormoninės gimdos spiralės patikimumas
Hormoninės gimdos spiralės veiksmingumas – didesnis nei 99 proc., t. y. per vienerius metus pastoja iki 1 proc. moterų.
Manoma, kad hormoninių gimdos spiralių patikimumas – daug didesnis nei daugelio kitų kontracepcijos metodų. Pagrindinė priežastis – jog dėl spiralės naudojimo specifikos beveik išvengiama klaidų, galinčių sumažinti šio kontracepcijos metodo patikimumą. Pavyzdžiui, kontraceptines tabletes moterys kartais pamiršta išgerti, jų patikimumas mažėja vemiant, viduriuojant ir pan.
Hormoninės spiralės privalumai
Hormoninė spiralė yra populiari kontracepcijos priemonė, nes ji turi daug privalumų:
- Jei mėnesinės – labai skausmingos, gausios, hormoninė spiralė šias problemas dažniausiai išsprendžia;
- Padeda kontroliuoti kai kurias ligas, pavyzdžiui, suvaldyti endometriozės ar gimdos miomų simptomus;
- Patikimumas: hormoninių spiralių efektyvumas – net iki 99 proc.;
- Ilgalaikės: spiralės įdėjimas su pasiruošimu trunka vos iki keliolikos minučių, o spiralė tarnauja daug metų, moteriai niekuo nereikia rūpintis;
- Saugumas: spirales gali naudoti ir žindančios moterys;
- Spiralės efektyvumo nemažina jokie vaistai, sveikatos būklės;
- Tinka vaisingo amžiaus moterims iki 55 m.;
- Galimybė greitai vėl atkurti vaisingumą: vos pašalinus spiralę galima pradėti planuoti nėštumą ir pastoti;
- Diskretiškumas: niekas nežino, kad naudojate tokią kontraceptinę priemonę. Pavyzdžiui, ant odos klijuojamas kontraceptinis pleistras gali būti pastebimas;
- Seksas gali būti spontaniškas: pavyzdžiui, prezervatyvus naudojančioms poroms nuolat reikia prisiminti papildyti jų atsargas.
Hormoninės gimdos spiralės trūkumai
Nors daugeliui moterų hormoninės spiralės tinka, tačiau kai kurios moterys pastebi jų trūkumus:
- Galimas šalutinis poveikis (pykinimas, vėmimas, silpnumas, galvos skausmai ir/ ar svaigimas, pilvo skausmai ir pūtimas, svorio augimas, krūtinės padidėjimas ir jautrumas, spuoguotumas, kraujavimas ciklo viduryje);
- Galimos įvairios komplikacijos (gimdos sienelės perdūrimas, infekcija ir kt.);
- Neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų (LPL). Homoninė gimdos spiralė nėra pati tinkamiausia kontracepcijos priemonė, jei moteris neturi pastovaus partnerio. Tokiu atveju, verčiau rinktis prezervatyvus, kurie apsaugo ne tik nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ir nuo infekcijų.
- Didesnė kiaušidžių cistų tikimybė. Dažnai šios cistos susidaro ir išnyksta savaime, moteris jų nė nepastebi. Kartais kiaušidžių cistos siejamos su maudimu, skausmu, kuris juntamas vienoje pilvo/pailvės pusėje, nedideliu kraujavimu. Retais atvejais cistos gali plyšti - tuomet juntamas aštrus skausmas.
- Gali būti juntama lytinių santykių metu. Tokiu atveju, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju - įprastai pakanka patrumpinti išsikišusius spiralės siūlus.
- Reikia atsargiau naudoti tamponus. Gydytojas gali rekomenduoti nenaudoti tamponų pirmąsias kelias savaites po spiralės įdėjimo, tačiau vėliau juos naudoti galima, tačiau tą daryti reikia atsargiai, tamponus įvesti į makštį ir ištraukti švelniai, neskubant.
- Pastojus galimos įvairios komplikacijos. Nors hormoninė gimdos spiralė labai patikimai saugo nuo nėštumo, vis tik išlieka labai nedidelė pastojimo tikimybė. Jeigu pastojote su hormonine gimdos spirale, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją.
- Hormoninė gimdos spiralė tinka ne visoms. Kai kurios moterys turi įvairių kontrindikacijų, kuomet hormoninės gimdos spiralės naudoti negalima (pavyzdžiui, jei moteris serga kepenų ligomis, kai kuriomis vėžio formomis), o kai kurioms moterims ši kontracepcijos priemonė nepasiteisina, joms pasireiškia stiprus šalutinis poveikis.
Hormoninės gimdos spiralės šalutinis poveikis
Dažniausiai šalutinis poveikis pasireiškia iškart po spiralės įdėjimo. Nemalonūs reiškiniai greitai praeina, tad rekomenduojama palaukti, neskubėti spiralės išimti. Per kelias pirmąsias savaites įdėjus spiralę gali pasitaikyti šis šalutinis poveikis:
- Nedidelis diskomfortas pilvo srityje;
- Tepliojimas tarp mėnesinių, nereguliarus kraujavimas;
- Ilgesnės ir skausmingesnės mėnesinės. Tai ypač dažnai pasireiškia pirmaisiais mėnesiais po spiralės įvedimo, o vėliau mėnesinės kaip tik neretai tampa mažiau gausios arba visai išnyksta;
- Nuotaikos svyravimai;
- Jautresnės nei įprastai krūtys;
- Galvos skausmas. Jeigu moteris dar prieš įvedant spiralę skundžiasi dažnais galvos skausmais, ypač jei ji kenčia nuo migrenos, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju - spiralė gali suintenstyvinti galvos skausmus iki sunkiai pakeliamo lygio.
Visi šie šalutiniai poveikiai turėtų išnykti daugiausia po 3–6 mėn. Jei taip nenutiko, pasitarkite su gydytoju: būna ir taip, kad hormoninė spiralė kai kurioms moterims tiesiog netinka.
Galimos komplikacijos dedant ar įdėjus gimdos spiralę
Su gimdos spiralės įdėjimu ir tolimesniu naudojimu susijusios komplikacijos yra retos, tačiau jų pasitaiko:
- Spiralės iškritimas. Kartais gimdos spiralė iškrenta. Dažniausiai tai nutinka iškart po gimdymo arba jei moteris yra gimdžiusi kelis kartus. Jei spiralė iškristų, gydytojas turi įdėti naują.
- Dedant spiralę gali būti praduriama gimdos sienelė. Ši komplikacija – gana reta (1 iš 500 atvejų), tačiau praktikoje tikrai vis dar pasitaikanti ir apie ją reikia žinoti. Apie gimdos sienelės perforaciją įspėja stiprus dubens skausmas ir kraujavimas iš makšties.
- Gali kilti infekcija (1 iš 300 atvejų). Ji sėkmingai gydoma antibiotikais, spiralės išimti nereikia. Infekcijos rizika padidėja, jei nebuvo diagnozuota lytiškai plintanti liga (LPL), , taip pat tokiu atveju didėja ir tikimybė susirgti dubens uždeginime liga (DUL). Be to, turėkite omenyje, kad hormoninė gimdos spiralė nėra barjerinė kontraceptinė priemonė, todėl neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų, ŽIV, žmogaus papilomos viruso ir kt.
Kontraindikacijos: kam netinka hormoninė spiralė?
Daugelis moterų gali naudoti hormoninę spiralę, tačiau ji tinka ne visoms:
- Moterims, kurios sirga/ sirgo krūties, gimdos ar gimdos kaklelio vėžiu;
- Moteris kraujuoja ne mėnesinių metu ir kol kas nenustatyta kraujavimo priežastis;
- Pasireiškė LPL ar dubens uždegiminė liga (DUL);
- Moteris serga sunkia kepenų liga;
- Gimda yra neįprastos formos;
- Moteris yra alergiška levonorgestreliui;
- Moteris neilgai trukus planuoja nėštumą.
Ar hormoninė gimdos spiralė gali pakeisti skubiąją kontracepciją?
Papildomas kai kurių gamintojų hormoninių gimdos spiralių privalumas – jog jos gali pakeisti skubiąją kontracepciją. Jei spiralė į gimdą įdedama per 120 valandų po nesaugių lytinių santykių, ji gali apsaugoti nuo neplanuoto nėštumo. Patikimumas – daugiau nei 99 proc. Taigi, jei planavote rinktis šį kontracepcijos metodą, tačiau nespėjote, vadinamosios „kitos ryto piliulės“ gali neprireikti gerti: ją gali pakeisti hormoninė spiralė.
Kaip žinoti, kad spiralė vis dar yra savo vietoje?
Prie spiralės yra pritvirtinta plona nailoninė virvelė, išsikišusi per gimdos kaklelį. Jos nesimato, beveik nesijaučia, tiesa, ją sekso metu partneris gali jausti, tačiau tai įprastai nesukelia diskomforto. Virvelės galiuką galima užčiuopti čiuopiant gimdos kaklelį.
Kartą per mėnesį galite patikrinti, ar spiralė yra vietoje. Jei atrodo, kad virvelė yra trumpesnė ar ilgesnė nei įprastai arba jos visai nejaučiate, gali būti, kad spiralė pasislinko, tad reikėtų kreiptis į gydytoją, kad spiralės padėtį įvertintų jis. Kol gydytojas patvirtins, ar viskas gerai, laikinai galite naudoti prezervatyvus ar kitą kontracepcijos metodą.
Kiek kainuoja hormoninė gimdos spiralė ir ar ji gali būti kompensuojama?
Lietuvoje nuo 2021 m. 15–20 m. merginoms kompensuojama vadinamoji mini hormoninė spiralė su levonorgestreliu.
Iniciatyvos kompensuoti kontracepciją ėmėsi kai kurios savivaldybės, Pavyzdžiui, Vilniaus miesto savivaldybė kartą per kalendorinius metus gali skirti tikslinę pašalpą iki 165 Eur kontraceptinių priemonių įsigijimui. Parama skiriama socialinę riziką patiriančioms šeimoms, kurių pajamos neviršija nustatytų valstybės remiamų pajamų dydžio. Tad kompensaciją galima panaudoti hormoninei spiralei.
Už spiralę mokant savo lėšomis, jos kaina vaistinėse – nuo 120 Eur. Privačioje klinikoje papildomai kainuoja gydytojo konsultacija ir spiralės įvedimas (50–80 Eur).
Spiralės be gydytojo recepto įsigyti negalima.
Kas nutinka pastojus naudojant hormoninę spiralę?
Jei numanote, kad galėjote pastoti, svarbu kuo skubiau kreiptis į gydytoją ir pašalinti spiralę.
Gydytojas taip pat turės patikrinti, ar nėštumas yra įsitvirtinęs vietoje.
Hormoninė spiralė padidina negimdinio nėštumo, persileidimo, priešlaikinio gimdymo, vaisiaus vystymosi sutrikimų ir kt. rizikas. Kita vertus, jei spiralė nedelsiant pašalinama ir nėštumas įsitvirtina gimdoje, nėštumo eiga būna normali ir didžioji dalis kūdikių gimsta sveiki.
Kaip atsiminti, kada laikas išimti arba pakeisti hormoninę gimdos spiralę?
Iškart po spiralės įdėjimo pasižymėkite datą, kada ji buvo įdėta ir kada ją reikės keisti. Galite tai daryti telefone ir TD Raudonajame kalendoriuje.
Spiralę geriausia pakeisti nauja dar prieš pasibaigiant jos galiojimo laikui.
Kada po hormoninės gimdos spiralės išėmimo galima pastoti?
Po hormoninės gimdos spiralės išėmimo vaisingumas dažniausiai atsistato labai greitai ir galimybė pastoti atsiranda per pirmąjį ciklą po gimdos spiralės išėmimo.
Jeigu planuojate nėštumą, vertėtų iškart imti sekti savo ciklą, apskaičiuoti vaisingas dienas, matuoti bazinę kūno temperatūrą, stebėti gimdos kaklelio gleivių pokyčius, naudoti ovuliacijos testus.
Jeigu nėštumo neplanuojate, reikėtų iškart po hormoninės gimdos spiralės išėmimo pradėti naudoti kitas kontracepcijos priemones.
Manau viskas gerai.