Žmogaus papilomos virusas (ŽPV): sukeliamos ligos, simptomai, gydymas (607)

Žmogaus papilomos viruso infekcija - mikroskopo vaizdas Komsan Loonprom | Shutterstock.com

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) sukelia lėtinę infekciją, kuri, veikiant rizikos veiksniams, gali sukelti įvairias ligas, iš kurių pavojingiausia - vėžys.

Kaip užsikrečiama ŽPV infekcija?

Absoliuti dauguma ŽPV užsikrečia lytinių santykių metu. ŽPV galima užsikrėsti tiek heteroseksualių, tiek homoseksualių lytinių santykių metu, nepriklausomai nuo jų pobūdžio (vaginalinio, oralinio, analinio).

Prezervatyvai sumažina tikimybę užsikrėsti ŽPV, tačiau ji vis tiek išlieka, nes prezervatyvas neuždengia visos tarpvietės odos, lytinių santykių metu ji lieka atvira kontaktui.

Patikimesni yra didesnį odos plotą uždengiantys moteriški prezervatyvai, tačiau jie nėra tokie populiarūs, yra brangesni ir parduodami ne kiekvienoje prekybos vietoje.

Užsikrėtimas per odą ir gleivines, besidalinant asmeninės higienos priemonėmis (pavyzdžiui, skustuvais) yra retesnis. Dar rečiau užsikrėtusi nėščioji virusą gimdymo metu perduoda naujagimiui.

Kas dažniausiai užsikrečia ŽPV infekcija?

ŽPV infekcija yra labai plačiai paplitusi. Manoma, kad net keturi iš penkių lytinius santykius turinčių žmonių bent kartą gyvenime užsikrečia.

ŽPV gali užsikrėsti bet kuris lytiškai aktyvus žmogus, bet užsikrėtimo tikimybę labai padidina didelis lytinių partnerių skaičius. Tikimybė užsikrėsti taip pat didelė net jei asmuo turi vieną lytinį partnerį, tačiau pastarasis jų turi daug.

Kokias ligas sukelia ŽPV infekcija ir kaip jos gydomos?

Šiuo metu nustatyta daugiau kaip 100 ŽPV tipų, kurie siejami su skirtingomis ligomis. Manoma, kad bent 13 tipų (tikėtina, kad ateityje jų bus nustatyta daugiau) turi įtakos vėžio atsiradimui.

Daugumos (net apie 90%) ŽPV užsikrėtusių žmonių organizmas susidoroja su infekcija per maždaug dvejus metus. Per tą laiką žmogus nejunta jokių simptomų, tačiau jis ŽPV gali užkrėsti savo lytinius partnerius.

Jeigu žmogus nusilpęs, serga lėtinėmis ligomis, turi žalingų įpročių, patiria stresą ar kitaip alina organizmą arba jeigu užsikrečiama labai pavojingais ŽPV tipais, gali kilti lėtinis uždegimas ir prasidėti įvairios ligos.

Dažniausiai pasitaikančios ligos kurias sukelia skirtingi ŽPV tipai:

Odos karpos

 • Odos karpos – tai įvairiose kūno vietose iškylantys plokšti ar labiau iškilę, dažniausiai kieti mazgeliai, išaugėlės.
 • Sukelia ŽPV tipai: 1, 2, 3, 4, 7, 10, 22 ir kt.
 • Simptomai: dažniausiai jokie simptomai, išskyrus atsiradusias karpas, nejuntami. Didelės karpos gali būti skausmingos, jos kliūna už drabužių yra pažeidžiamos, ant pėdų iškilusios karpos apsunkina ėjimą.
 • Gydymas: salicilo ar kitomis rūgštimis, tepalais, tirpalais ir pan. Didelės, skausmingos, atsinaujinančios karpos gali būti gydomos radikaliau: šaldant skystu azotu, išdeginant, pašalinant chirurginiu būdu.

karpos ant rankos. Goldsithney | Shutterstock

Kondilomos (lytinių organų karpos)

 • Kondilomos (lytinių organų karpos) – aplink lytinius organus, ant jų, aplink išangę atsirandančios rausvos arba odos spalvos karpos. Karpos gali būti pavienės arba iškart gali iškilti didelis jų skaičius. Karpos gali būti plokščios, vos užčiuopiamos arba iškilios.
 • Sukelia ŽPV tipai: 6, 11, 42, 44 ir kt.
 • Simptomai: dažniausiai jokie simptomai, išskyrūs karpų buvimą, nejuntami. Negydant lytinių organų sritis gali tapti jautresnė, prasidėti niežulys, deginimo jausmas.
 • Gydymas: tepalu. Jeigu karpos plačiai išplitusios, iškilusios didelėmis grupėmis, jos atsinaujina po gydymo tepalu, gali prireikti chirurginio gydymo arba karpų šalinimo lazeriu.

Gimdos kaklelio vėžys

 • Gimdos kaklelio vėžys yra vienas dažniausių moterų onkologinių susirgimų. Išsivysto iš pakitusių gimdos kaklelio gleivinės epitelinių ląstelių. Daugiau nei 90% gimdos kaklelio vėžio atvejų prasideda nuo ŽPV infekcijos.
 • Sukelia ŽPV tipai: 16, 18, 31, 45 ir kt.
 • Simptomai: pirminėje vėžio stadijoje jokių simptomų nebūna. Vėžiui pažengus atsiranda kraujavimas ne menstruacijų metu (ypač po lytinių santykių), skausmas lytinių santykių metu.
 • Gydymas: ikivėžiniai gimdos kaklelio pakitimai gydomi juos pašalinant chirurginiu būdu, nudeginant, šaldant azotu. Vėžio gydymas priklauso nuo jo stadijos: gali būti šalinama gimda, kiaušidės, taikoma radioterapija ir/arba chemoterapija.
 • Prevencija. Labai svarbu dalyvauti prevencinėje gimdos kaklelio vėžio patikros programoje. Visos moterys nuo 25 iki 60 metų kas 3 metus turi galimybę nemokamai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Laiku pastebėjus ikivėžinius simptomus arba ankstyvos stadijos vėžį ir pradėjus gydymą, prognozės yra labai optimistinės. Siekiant išvengti gimdos kaklelio vėžio, ŽPV vakcina rekomenduojama skiepyti mergaites nuo 11 metų.

Gerklų vėžys

 • Gerklų vėžiu dažniausiai suserga vyresnio amžiaus, 60-70 metų žmonės. Gerklų vėžiu net 4-5 kartus dažniau serga vyrai. Šis vėžys siejamas ne tik su ŽPV, bet ir su kitais rizikos faktoriais, visų pirma, rūkymu, nesaikingu alkoholio vartojimu.
 • Sukelia ŽPV tipai: 16.
 • Simptomai: ilgai trunkantis gerklės skausmas; užkimęs balsas; limfmazgių padidėjimas; skausmas ryjant, kramtant; ausies skausmas; apsunkintas kvėpavimas.
 • Gydymas: chirurginis; radioterapija; chemoterapija. Atsižvelgiant į paciento būklę ir ligos stadiją gali būti parenkamas tik vienas arba tarpusavyje derinami keli gydymo metodai.

Vulvos (moters išorinių lytinių organų) vėžys

 • Vulvos vėžys gali apimti įvairius moters išorinius lytinius organus: gaktą, lytines lūpas, varputę, tarpvietę ir kt. Šiuo vėžiu dažniausiai suserga vyresnio amžiaus, 65-70 metų moterys.
 • Sukelia ŽPV tipai: 16, 18, 31, 45 ir kt.
 • Simptomai: dažniausiai ant išorinių lytinių organų atsiranda maža opelė, kuri negyja, šlapiuoja, kraujuoja. Ilgainiui darinys didėja, juntamas skausmas ir perštėjimas lytinių organų srityje.
 • Gydymas: chirurginis; radioterapija; chemoterapija. Atsižvelgiant į paciento būklę ir ligos stadiją gali būti parenkamas tik vienas arba tarpusavyje derinami keli gydymo metodai.

Analinis (išangės) vėžys

 • Išangės vėžiu dažniau serga moterys, įprastai vyresnės, nei 50 metų. Riziką susirgti išangės vėžiu padidina ne tik užsikrėtimas ŽPV, bet ir analiniai lytiniai santykiai, rūkymas.
 • Sukelia ŽPV tipai: 6, 16, 18, 31, 53, 58 ir kt.
 • Simptomai: kraujavimas iš išangės; išmatos su krauju; skausmas ar nemalonus jausmas, tempimas išangės srityje (ypač tuštinantis). Išangės srityje gali būti čiuopiamas darinys, audinių sukietėjimas.
 • Gydymas: chirurginis; radioterapija; chemoterapija. Atsižvelgiant į paciento būklę ir ligos stadiją gali būti parenkamas tik vienas arba tarpusavyje derinami keli gydymo metodai.

Skiepai nuo ŽPV

Didžiausias ŽPV sukeliamas pavojus yra gimdos kaklelio vėžys – jis beveik visuomet (daugiau nei 90% atvejų) prasideda nuo ŽPV infekcijos. Lietuvoje nuo gimdos kaklelio vėžio kasmet miršta 250 ar daugiau moterų.

Siekiant apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio būtina dalyvauti prevencinėje gimdos kaklelio vėžio patikros programoje. Taip pat rekomenduojama skiepytis.

Lietuvoje pagal profilaktinių vaikų skiepijimų kalendorių vakcina nuo ŽPV rekomenduojama skiepyti mergaites nuo 11 metų. Pasiskiepyti savo lėšomis gali vyresnio amžiaus merginos bei moterys, tačiau, manoma, atsparumas bus silpnesnis.

Naujausi komentarai

 1. Ingulee
  Ingulee prieš 3 d.

  Monikq parašė:
  Na man rado hsil + cin2 ir parinko stebėjimą, nes po metų tikrai sakė nebus jokio progresavimo o žpv 16ir 31 bet tiesiog geriu vitaminus ir jokio streso. Žinoma mes…

  As nerizikuočia ir aklai nepasitikėčiau 1 gydytojo nuomone. Aišku čia kiekvienos pacientes reikalas, vienos labiau stebi save tikrinasi. Kitos uzsisuka gyvenime ir kaip bus taip. Pripasakoje man gydytojai istoriju, kad net ir lirpiant operuotis moterys kartais praignoruoja, o ju likimai nežinomi...
  Pvz. pap tepinelio metu viena karta gali labiau pataikyti paimti ten kur pakitimai kita kart gali perbraukti ten kur ju nera. Bent man kiek pasakojo išgyti nuo šio viruso neimanoma jeigu jau turi tai turi. Tik organizmas gali jam padeti uzmigti yapc po operacijos jis užmiega... bet tik nusilpus vel pasirodo.. kaip mano atveju buvo tyrimai švarus metus laiko net zpv neberado. Po metu atsirado vel tas pats 16tas ir vel ascus pakitimai. Tik ju per kalposkopa nemato nes nera matyt dar stipriai lokalizuota...
  Ši tema labai jautri, nes mes visos esam jau gal n kartu savr palaidoje. Bet pasakysiu ka sake man anksciau merginos, dziaukimes kad mums ji rado laiku. Galim stebeti ir užkirsti tam baisiausiam scenarijui kelia. Tik gaila nera vaistu nuo tok tik operacija.. ir nera pagyjama galutinai.
  Bet gyventi reikia ir reikia nusiteikti optimistiškaim as žinau 1a kad jeigu pamatyčiau hsil o po biopsijos cin 2 ar cin 3 . Vel eiciau operuotis ir niekas man nepasakys kad stebekim. Aš juk atsakinga už savo gyvenimą, niekas kitas nepatars teisingiausiai tik pati. Bet kuriuo atveju su hsil mane operavo, jeigu nebutu buve reikalo mano gydytojao to nebutu dare.

 2. User has not uploaded an avatar
  Monikq prieš 3 d.

  Ingulee parašė:
  As nerizikuočia ir aklai nepasitikėčiau 1 gydytojo nuomone. Aišku čia kiekvienos pacientes reikalas, vienos labiau stebi save tikrinasi. Kitos uzsisuka gyvenime ir …

  Man 25 , tai buvo mano aplamai pirmas kartas kai aš ėjau darytis "PAP KITAIP CITOLOGINĮ" IR PATIKĖKITE MANIMI, aš kaip visos maniau ateisiu ir grįšiu po 3 metų.

  Bet pasidarius tyrimus rado. Tyrimai nenudžiugino nes ir taip sergu nuo 8 metų epilespija ir geriu vaistus. Tai aš dvi savaitęs depresijoje buvau, verkiau skaičiau straipsnius intikę , kol galiausiai aš save nurašiau kad man reikės mirti, gėriau raminamuosius, o dabar aš tiesiog bandau būti stipri, to linkiu ir jums!❤

  - Kaip padarė pap + žpv ir rado tokia diagnozė hsil +16-31 genotipus, mano gydytojas akušeris ginekologas patarė mane tik sekti, nes operacijos daryti neverta pakitimai tik maži taškiukai. O aš + eau dar jai per jauna.

  O dar neturiu vaikų, esu girdėjus kad po operacijos padidėja riziką persileidimams, nes jai į gimdos kaklelį patenka bakterija ar kita infekcija tai prastai gali prarasti ar gimti neįšnešiotas, nežinau kiek tiesios kiek melo.

  Bet ties tuo aš nesustojau , pasidariau papildomą vėžio tyrimą, kalbėjau su keliais gydytojais paaiškinus situacija aš esu per jauna operacijai dėl poto galimos žalos. Bet tai nereiškia, kad aš neisiu tikrintis ankščiau, man reikia dabar kitais metais, bet eisiu tikrai po pusmečio privačiai, nes man neramu. Ir tai man rūpi, galų gale aš savimi rūpinuos, geriu vitaminus, ir kiek gydytojas pats sakė tą virusą galima nugalėti ir jis išnykstą, bet viskas priklauso nuo imuniteto. Tokia mano istorija , tad Moterys džiaukimės gyvenimu, stebėkime viską su šypsena! ❤

 3. Ingulee
  Ingulee prieš 2 d.

  Monikq parašė:
  Man 25 , tai buvo mano aplamai pirmas kartas kai aš ėjau darytis "PAP KITAIP CITOLOGINĮ" IR PATIKĖKITE MANIMI, aš kaip visos maniau ateisiu ir grįšiu po 3 metų.

  Del gimdos kaklelio infekcijos pirma kart girdžiu. As irgi esu negimdžiusi bet tikrai negirdejau is gydytoju nk panašaus, kad operacijos blogai.
  Taip, uzsisukti pjaustytis pastoviai gydytojai nepataria.. bet ir su tuo stebejimu siulau neuzsižaisti, mano nuomone kodel? Nes pakitimai jie niekur nedings tik giles ir plis, aišku jeigu tikslas pastoti greitu metu op nera gerai. Tuomet galima zinoma palaukti.. kaip as suprantu visa ta situacija. Kaip pvz obuolys pradejes puti na nepasidarys vel sviežutelis savaime, tam ir yra operacija.. nes pats savaime puvimas tik apims vis daugiau obuolio. 🧐
  Operacijos metu ispjauta tik tiek kiem reikia labai tausojant jeigu pakliunat pas gera gydytoja. Maniške taip išpjove ir mano organizmas taip sugijo kad net nera jokiu zymiu, kaskart vis gerisi gydytoja kai nueinu net keista katyais buna prisipazinsiu todel jus man paaiškjnkit kaip i suginusia vieta gali isimesti kokia infekcija?
  Nesamone tikrai negalvokit kad negimdziusios negalit darytis operacijos ir tik pasilikti stebjimui. Absurdas visiškas bet aisku kiekvienors reikalas. Beto reikia daugiau nei 1 gydytojo nuomines visados sekmes merginos, laikau kumsčius uz visas ir už save kad mums tas virusas ilgai miegotų tol kol atsiras vaistai bet aisku sveika mityba nr. 1

  Beto pasidalinsiu kad skaiciau forumuose užsienio apie papildus kurie padeda kovoti su vežiniais pakitimais lasteliu tai labai naudinga kur daug yra brokoliu. Yra toks papildas kuri tai geriu tai negeriu, bet stengiuosi nepamiršti. Tai va daugeliui moteru atsiliepimuose skaiciau kad pristabde pakitimų vystimasi. Vadinasi Indole- 3 Carbidol
  Lt pirkt jo neradau. Siunciausi is amazon

 4. User has not uploaded an avatar
  Monikq prieš 1 d.

  Ingulee parašė:
  Del gimdos kaklelio infekcijos pirma kart girdžiu. As irgi esu negimdžiusi bet tikrai negirdejau is gydytoju nk panašaus, kad operacijos blogai.

  Ne gimdos kaklelio infekcijos, o jai užpuls liga t.y vaginozė , kandidozė ir pnš, aš nesakiau kad operacijos yra blogai, tai kiekvienos pasirinkimas + gydytojo patarimas ir parinkimas, man gydytojas sakė palieka stebėjimui nes tik pora mažų taškiuką, kitą met spręs , žinoma nedelsiu, jai reikės kitą met darysiu op. Bet dar priklauso nuo vietos pakitimų, kur jie, ir kiek pažeisti gali, kad poto gali persileisti ,ko labiausiai ir bijau

  Dėl vitaminų geriu įvairius, bet pasiskaitysiu ir apie šiuos!

 5. User has not uploaded an avatar
  Monikq prieš 1 d.

  Monikq parašė:
  Ne gimdos kaklelio infekcijos, o jai užpuls liga t.y vaginozė , kandidozė ir pnš, aš nesakiau kad operacijos yra blogai, tai kiekvienos pasirinkimas + gydytojo pata…