Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi? (4)
Šiltuoju metų laiku vaikai daug laiko praleidžia lauke žaisdami, sportuodami, užsiimdami kitomis veiklomis. Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.
Beje, daugelis nežino, kad tamsius akinius reikėtų nešioti ir žiemą, ypač kai yra sniego, o oras – saulėtas.
Plačiau skaitykite:
Kitaip nei suaugusiųjų, vaikų regėjimas vis dar formuojasi, o akys negali taip efektyviai filtruoti kenksmingų UV spindulių. Be to, vaikų akių vokai, oda aplink akis yra jautri, plona, lengviau pažeidžiama, todėl UV spindulių daroma žala dar didesnė. Beje, UV spinduliai akis gali pažeisti ir debesuotomis dienomis, todėl vaikas akinius nuo saulės gali nešioti ir apniukusią dieną.
Tad nuo kokių negalavimų apsaugos akiniai nuo saulės bei kaip juos išsirinkti?
Kaip išrinkti akinius nuo saulės vaikams?
1. Atkreipkite dėmesį, kad akiniai turėtų UV filtrus
Vien tik tai, kad akiniai nuo saulės yra tamsūs, dar nereiškia, kad jie bus atsparūs UV spinduliams. Rinkitės akinius, blokuojančius 99–100 proc. tiek UVA (ilgųjų), tiek UVB (trumpųjų) spindulių.
Ant akinių kojelės turėtų būti užrašas UV 400.
2. Ar svarbus akinių dydis, forma?
Geriau paieškokite stambesnių akinių nuo saulės, kurie dengia daugiau veido odos. Akiniai turi tvirtai priglusti, gerai laikytis ant nosies ir ausų, nesmukčioti ir nekelti vaikui diskomforto. Labai geras pasirinkimas – apgaubiančios formos akiniai, saugantys ir nuo pro akinių šonus patenkančių UV spindulių.
3. Kokie turėtų būti akinių nuo saulės lęšiai?
Lęšiai turėtų būti atsparūs įbrėžimams: nesitikėkite, kad vaikas akinius nuo saulės atsakingai laikys dėkle.
Jeigu vaikas nešioja korekcinius akinius, patogus sprendimas – rinktis fotochrominius lęšius. Išėjus iš patalpos, fotochrominiai lęšiai automatiškai užtamsėja bei taip pat blokuoja 100 proc. UV spindulių. Taip pat verta atkreipti dėmesį į poliarizuotus lęšius: jie sumažina atspindžius, padidina ryškumą.
Kaip patikrinti akinių lęšių kokybę?
JAV oftalmologų asociacija siūlo paprastą metodą norintiems patikrinti, ar akinių lęšiai yra pakankamai kokybiški:
- Pažvelkite į kokį nors objektą, margintą stačiakampiais raštais (pavyzdžiui, grindis, išklotas plytelėmis);
- Akinius laikykite šiek tiek toliau nuo veido, vieną iš akių užmerkite arba užsidenkite;
- Akinius lėtai kelkite aukštyn ir žemyn, judinkite iš vienos pusės į kitą, o tuo metu žvelkite pro lęšius;
- Jei linijos išlieka tiesios, viskas gerai, o jei jos tarsi vinguriuoja, banguoja, testą pakartokite su kitais akiniais, nes pastarieji nelabai kokybiški.
4. Kelios rekomendacijos dėl akinių kokybės
Akiniai nuo saulės turi būti patvarūs, kokybiški. Jie turėtų būti pagaminti iš smūgiams atsparaus polikarbonato: vaikai dažnai nukrenta, akiniai nusmunka, todėl patvarumas – viena svarbiausių savybių. Tėvams gali kilti pagunda nupirkti pirmus pasitaikius akinius nuo saulės prekybos centre, ypač jei vaikas jų prašo, tačiau tvirtumo iš tokių akinių tikėtis neverta;
Rėmai turi būti pakankamai lankstūs, tačiau neturi lengvai lūžti, būti trapūs.
Ką dar svarbu turėti omenyje renkant vaikui akinius nuo saulės?
- Kokiomis veiklomis vaikas lauke užsiima? Kai kurie akiniai nuo saulės yra su gintariniais, žalsvais ar kitokių atspalvių lęšiais. Jie nesuteiks didesnės apsaugos, tačiau gali padidinti kontrastą, o tai naudinga sportuojant.
- Kokybė ir kaina. Kaina ne visada nusako kokybę, tačiau aišku, kad nereikėtų pirkti pigiausių akinių nuo saulės. Kokybišką ir patikimą gaminį įsigysite ne iš gatvės prekeivių, bet optikoje, pasikonsultavę su specialistu.
- Leiskite vaikui pačiam išsirinkti akinius. Kartais tėvams gali kilti pagunda patiems savo atžaloms išrinkti akinius nuo saulės. Tačiau tai – nekoks sprendimas: vaikai labiau linkę nešioti akinius, jei jiems bus leidžiama juos išsirinkti bent iš kelių variantų.
- Kol vaikas dar mažas, akinius nuo saulės laikykite ir saugokite jūs – tėvai. Vaikai – išsiblaškę, užmaršūs, linkę nesaugoti daiktų, todėl jei nenorite, kad vaikas akinius kažkur pamirštų, pamestų ar apskritai sulaužytų, laikykite juos saugioje vietoje, o vaikui paduokite tik prireikus.
- Jei vaikas nenori nešioti akinių, stebėkite, kokios priežastys tai lemia. Jei vaikas visiškai nenori būti su akiniais nuo saulės, išsiaiškinkite, kodėl taip nutiko: gal akiniai prastai priglunda ir nuolat smukčioja, o gal kaip tik kur nors spaudžia ir vaikas juos nešiodamas junta diskomfortą? Kurį laiką akinius gali pakeisti plačiabrylė kokybiška skrybėlė nuo saulės.
Arteja sauleta vasarele, kelioniu ir pramogu metas, tad gal galite pasidalinti ziniomis apie toki tikrai reikalinga dalyka - vaikiskus akinukus nuo saules. Kokius ir kur rekomenduotumete pirkt?