Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Vaikas slidinėja su apsauginiais akiniais nuo saulės Tomsickova Tatyana | Shutterstock.com

Vasarą yra įprasta saugoti vaikų odą ir akis nuo žalingų saulės spindulių - tėvai ragina vaikus pasislėpti pavėsyje, pasirūpina skrybėlėmis, kepurėmis ir akiniais nuo saulės. Tačiau vaikų akimis būtina rūpintis ir žiemą!

Vaikų regėjimas vis dar formuojasi, o akys negali taip efektyviai filtruoti kenksmingų UV spindulių. Be to, vaikų akių vokai, oda aplink akis yra jautri, plona, lengviau pažeidžiama, todėl UV spindulių daroma žala dar didesnė.

Kodėl akinių nuo saulės vaikams reikia ir žiemą?

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego (tiesa, panašų efektą vasarą suteikia šviesus smėlis ir vanduo, o taip pat lazeriai, soliariumų lempos ir kt.).

Daug laiko slidinėjant slidėmis, snieglente, ypač didesniame aukštyje (kalnuose) UV spindulių poveikis yra daug stipresnis.

Todėl jei akis veikiant intensyviai šviesai nedėvimi specialūs slidinėjimo akiniai, akiniai nuo saulės ar kitos apsauginės priemonės, kyla rizika išsivystyti vadinamajam sniego aklumui (fotokeratitui).

Sniego aklumas - fotokeratitas. Kas tai?

Fotokeratitas yra akies ragenos nudegimas, sukeltas saulės spindulių. Įprastai akies ragena nudeginama saulės spinduliams atsispindėjus nuo sniego, tačiau jie taip pat gali atsispindėti nuo smėlio ar vandens.

Tai ūmi būklė, kuomet simptomai pasireiškia stipriai ir staiga. Įprastai jie pasireiškia praėjus kelioms valandoms po buvimo saulėje (panašiai, kaip ir saulėje nudegus odą).

Sniego aklumo požymiai:

  • Akių skausmas;
  • Ašarojimas;
  • Deginimo pojūtis;
  • Jausmas, tarsi į akį būtų patekęs svetimkūnis;
  • Akių paraudimas;
  • Akių ir vokų patinimai;
  • Suprastėjęs regėjimas (susiliejęs vaizdas, prasčiau matomos spalvos);
  • Galvos skausmas.

Kaip nustatomas fotokeratitas?

Po buvimo saulėje (ypač po slidinėjimo ar vandens sporto) pasireiškęs akių skausmas, deginimo jausmas, ašarojimas ir kt. yra pagrindinės prielaidos įtarti fotokeratitą.

Nepaisant to, būtina kreiptis į akių gydytoją oftalmologą. Gydytojas įvertins anamnezę, atliks akių apžiūrą ir nustatys tikslią diagnozę, nes panašius simptomus gali lemti ir konjunktyvitas bei kitos akių ligos.

Kaip gydomas fotokeratitas?

Fotokeratito simptomai yra labai nemalonūs ir gąsdinantys, tačiau dažniausiai ši būklė ilgai netrunka - tinkamai rūpinantis akimis skausmas ir kiti nemalonūs pojūčiai išnyks per 1-2 dienas.

Fotokeratitas gydomas kelias dienas laiką leidžiant užtamsintose patalpose, į akis lašinant drėkinamuosius lašus, dedant kompresus.

Kaip vaikui išrinkti akinius nuo saulės?

Norėdami apsaugoti vaikų (o taip pat ir savo) akis saulėtomis dienomis visais metų laikais nepamirškite kokybiškų akinių nuo saulės, ypač jeigu sportuojate ar kitaip aktyviai leidžiate laiką lauke, kalnuose, ant sniego arba šviesaus smėlio paplūdimyje, vandenyje.

Svarbu, kad akiniai nuo saulės blokuotų 99–100 proc. tiek UVA (ilgųjų), tiek UVB (trumpųjų) spindulių, dengtų didesnį vaiko veiduko plotą, būtų kokybiški, atsparūs ir patogūs.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.

Pasas arba asmens tapatybės kortelė kūdikiui

Teikiant prašymą išduoti asmens dokumentą kūdikiams ir vaikams iki 2 m. jų kartu vežtis nebūtina.